středa 14. září 2016

Než odjeli světští

Momentka z hlavního líčení

Zastupuji poškozeného v trestním řízení. V této roli nejsem často, a když, mám u toho docela zvláštní pocity. Především se zájmem sleduji práci obhájce. Tady obhájce podává dobrý výkon; není divu, je to jeden z nejostřejších advokátů v regionu a pro trestní řízení bych se jej nebála doporučit. Z určitých důvodů bylo velmi rozumné, že si poškozený v tomto případě najal svého zástupce pro řízení.

V jedné vesnici na zdejším okrese došlo k jakési neshodě mezi mým klientem a světskými a skončilo to těžkým poškozením na zdraví. Takže to  vzhledem ke zvyklostem komunity možná trochu nezvykle  začala řešit kriminálka. A teď je ta lapálie před soudem.
Světští jsou celkem ostří hoši, což je zjevné i z průběhu hlavního líčení. Osobně proti této komunitě nic nemám, byli by mi dokonce sympatičtí, kdyby to ovšem momentálně nebyla protistrana.

Vypovídá kápo světských, který však samotnému incidentu nebyl přítomen. Samozřejmě se bere o svoje lidi, kteří jsou podle něj čistí jako lilium. Skutečnost, že můj klient, ačkoliv nikoho nenapadl, skončil s poměrně vážným zraněním v nemocnici, je pouze politováníhodný vedlejší efekt jejich správného přístupu k řešení problému. Z výpovědi vychází můj klient jako černá ovce okresu. Beztak to celé vzniklo proto, že chtěl pracovat s nimi. V soudní síni vzniká dojem, že dělat u světských je určitě to nejlepší povolání na světě.
Ve výpovědi jsou drobné nesrovnalosti. Alkohol se tam nepije, jen každý večer pivo po práci. Vlčák pobíhající po dvorku sice startuje, ale zase ne tak, aby příchozímu ublížil. Nevím, co si z toho mám vybrat, vzhledem k tomu, že obhajoba chce mermomocí dokázat, že můj klient vstoupil neoprávněně na cizí pozemek, ačkoliv to pro celou věc nemá žádný význam. Tak hlídal ten pes, nebo ne? Napadl by nezvaného návštěvníka, nebo by jej přátelsky přivítal?

Při odchodu se svědek rozhodne nesmlčet senátu svůj názor na celou situaci; slovo "zasloužil" se mu však vzhledem ke vzniklému následku zdá zřejmě už příliš upřímné, jeho druhou polovinu proto rozpačitě spolkne.
"A říkám vám, že já se přikláním na stranu tady obžalovaného! Mluvím v jeho prospěch!", sděluje soudu bez obalu okolnosti zpochybňující jeho věrohodnost.

Vím, jak to myslí. Ale ihned se ozvu: "Pane předsedo, prosím toto vyjádření svědka zaprotokolovat!"
To jen tak na odchodnou, za to házení špíny. Když už tady sedím a nejsem obhájce.


4 komentáře:

 1. Co jsou to světští? ~cover

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Světští - to je označení kolotočářů, pouličních umělců, cirkusáků...
   Taková zvláštní komunita s vlastním životním stylem a asi i vlastními pravidly. Myslím, že se hodně i berou mezi sebou.

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Bt%C5%A1t%C3%AD

   Vymazat
  2. Také to mohou být - řečeno slovy prvorepublikové legislativy - osoby žijící cikánským způsobem života, Zahrnovat to může různou kočovnou či polokočovnou verbež, která snese i označení "white trash" až na to, že díky kuturní spřízněnosti s našimi "nepřispůsobivými" došlo ke spřízněnosti pokrevní a tudíž slůvko "white" nemusí být tak zcela na místě.

   Vymazat
  3. Pefi,
   je to tak, ale já je jako "white trash" nevnímám, byť většinová společnost možná ano.
   Tihle bílí jsou.

   Tohle jsou lidé, kteří si vydělávají na živobytí dost tvrdě, i když jistě můžeme diskutovat o tom, jestli například nejedou trochu moc v šedé ekonomice:-) Ale nejsou to povaleči, takové ty lůzrovské typy, nepodobají se bezdomovcům, věřím, že nejedou v drogách a podobně. Já bych proti nim nic neměla a kdybych je měla obhajovat, nemám s tím samozřejmě vůbec problém. Tady se jenom ocitli na protistraně, to je celé:-)

   Vymazat