pátek 14. října 2016

Hillary, nebo Donald?

Také jste rádi, že nemusíte volit v USA?

Americký volební systém jsem vždy pokládala za velmi rozumně nastavený. Nastavený tak, že pokaždé vygeneruje - řekněme - přijatelné kandidáty. Samozřejmě, s politikou Spojených států jako takových nebo jednotlivých prezidentů leckdo nesouhlasí, ale to nic nemění na tom, že kandidát na prezidenta bývá většinou dosti uhlazený muž, který by vám jako soused nevadil. Typický kandidát na amerického prezidenta obvykle nevzbuzuje odpor a jistě bychom zvládli s ním například poobědvat.

O to zajímavější mi připadá otázka, jak se mohlo stát, že letošní primárky vygenerovaly tak zvláštní kandidáty. Nesmírně kontroverzní a pro velkou část společnosti nepřijatelné.
Jsem opravdu ráda, že nevolím v amerických volbách, protože tentokrát bych měla vážně problém.

Hillary Clintonovou jsem velmi obdivovala, dokud byla první dámou. Líbilo se mi, že navzdory všem skandálům a naprosto dehonestační kampani směřující vůči jejímu manželovi za ním stále stojí, že zůstává zdrženlivě ve stínu, příliš se k věci nevyjadřuje a zkrátka chová se jako dáma. Zpětně si myslím, že to mohlo být spíše než pozitivními vlastnostmi motivováno touhou po moci, resp. touhou zůstat v mocenském centru, ale kdo ví? Řekněme, že budeme raději věřit v tu lepší variantu, tedy že ji její postoje v té náročné době opravdu šlechtí.
Ovšem přerod Hillary Clintonové z manželky v političku se mi jeví už v horším světle. Je toho jaksi příliš mnoho. Příliš mnoho ambicí, příliš mnoho touhy po moci. Něčeho je naopak možná zase příliš málo, možná sebereflexe? Navíc Hillary Clintonová je už dáma v letech, je to vlastně babička; a představa, že tahle paní sedí na jaderném kufříku a činí rozhodnutí naprosto klíčová pro světovou bezpečnost, mne upřímně děsí. Ani nedokážu definovat proč. Připouštím, že jedním z důvodů je, že je to žena. A genderovému experimentu "žena americkým prezidentem" bych přihlížela jen velmi nerada.

A pak je tu její protihráč, Donald Trump. Jak všude čtu, je produktem doby, v níž je populismus na vzestupu a lidé jsou unaveni tradičními politiky. Může být. Donald Trump ale za sebou nemá žádné oslnivé úspěchy a jediné, čím oslňuje, je zřejmě jeho hulvátské chování.
Zdá se, že politická korektnost narazila na své limity. Není to zase tak překvapující, protože pokud má být do čela země zvolen skutečný vůdce, neobejde se to bez značné dávky testosteronu, a ten se projevuje i jinak než rozhodností a sebedůvěrou. Momentálně to vypadá, že kampaň Donalda Trumpa zkrachuje na tom, co bylo jeho předchůdci z minulého století J. F. Kennedymu velkoryse promíjeno. Doba pokročila, co si včera mohl dovolit Kennedy, nemůže si dnes dovolit Trump.

Ale stejně je docela zábavné ty volby a jim předcházející kampaň sledovat. Trošku u toho sice mrazí, protože ať to dopadne jakkoliv, dopadne to špatně, ale baví mne přemýšlet, koho bych volila.
Hillary Clintonovou, nebo Donalda Trumpa?
Nakonec si vždycky řeknu, že je skvělé, když se mezi nimi nemusím rozhodovat.

Volila bych Trumpa.


31 komentářů:

 1. S USA to jde z kopce od Roosevelta, za jehož vlády došlo k prolomení těch principů, které z Ameriky udělaly velmoc, zemi svobody a zemi neomezených možností. Zbytek 20 století už se to jen valilo kupředu setrvačností, ale setrvačné síly se na konci 20 století vyčerpaly.

  USA dobře fungovaly v době před Rooseveltem, protože se federální vláda nemohla státům montovat do věcí, do kterých jí nic nebylo. De facto probíhala volná soutěž mezi státy unie a federál se staral o vnější bezpečnost, volný vnitřní trh a vymahatelnost práva, tedy plnil elementární role státu a nic víc. Daně byly nízké, svobody vysoké, bohužel, kvůli táhlé hospodářské krizi však federál bankrotoval.

  Roosevelt, jehož snahy vymanit zemi z krize za pomoci socialistických regulací opakovaně a torpédoval nejvyšší soud, dokázal najít trik, kterým nanominoval na nejvyšší soud nové soudce. Díky jím nominovaným soudců se mu kolem roku 1937 podařilo konečně úspěšně dokončit znásilnění ústavy za pomoci Commercial clause. Od té doby se v USA plíživě buduje socialismus a zavádí totalita, ale geniálně psaná ústava a její dodatky vzestup socialismu a totality úspěšně brzdí, seč to jen jde.

  Systém dvou stran, které se střídají u moci by byl fajn, kdyby svět byl jednoduchý. Bohužel Demokraté jsou a ve 20 století vždy byli ve skutečnosti socialisté (Rooosevelt neměl rád když byl označován za socialistu). Průšvih je, že Republikáni jsou tak trochu fašisté. V systému, kde se volí mezi "Leninem" a "Mussolinim" to nakonec nemůže dopadnout úplně dobře, nicméně Americe hodně pomáhalo, že většina prezidentů i většina vzdělaných i prostých američanů měla v úctě jak ústavu, tak její dodatky. Dodnes se to projevuje například tím, že někteří šerifové prohlásili, že federální legislativu, kterou považují za zjevně protiústavní, oni ve své "jurisdikci" vymáhat nebudou.

  Eroze principů probíhá stále, sice velmi plíživě, ale otcové zakladatelé by asi puknuli vzteky, kdyby viděli, co se stalo s jejich zemí svobody.
  ----
  Být v USA, podporoval bych Garyho Johnsona. Trump je křupan, ale je také pragmatik a ve spoustě věcí má nepříjemnou pravdu. Bohužel, levicově zaměřená média (a těch je v USA většina) mu pomocí manipulací nasazují prasečí hlavu i tam, kde si to nezaslouží. Naopak Hillary je dlouhodobě tolerováno netolerovatelné.

  Další republikánští kandidáti se totálně vzdálili realitě běžného voliče, proto podle mě uspěl Trump.

  Hillary je a bude ještě větší tragédie, než prezident Obama a to jsem si při jeho nástupu myslel, že horší už to být snad ani nemůže.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   takto shrnuto to zní velmi pochmurně.
   Já do toho zase tolik nevidím.
   Nechápu, proč si republikáni z celkem bohatého pole kandidátů vybrali zrovna tohoto hulváta. Neumím posoudit jejich případnou odtrženost od reality, to je nakonec problém skoro každého politika, podle mne.
   Je pravda, že tam jsou i další kandidáti na prezidenta, ale reálnou šanci vůbec nemají.
   Otcové zakladatelé - ti by se jistě divili, zejména na univerzitách, kde podle toho, co čtu, šla totálně do kopru i svoboda slova.

   Vymazat
  2. Bohatí republikáni podporovali jiné kandidáty, nicméně Trump je na tom ekonomicky tak, že podporu bohatých nepotřeboval, masivní kampaň ufinancoval a jisté zemanovské charisma mu nelze upřít.

   Bohužel, ostatní republikánští kandidáti ve srovnání s Trumpem, působili nemastně-neslaně, postrádali charisma, které by oslovilo masy, a díky svému rozinnému zázemí jsou odtrženi od problémů běžných lidí.

   Bohužel, pro spoustu běžných lidí jsou Republikáni, kteří jinak hlásají ekonomické svobody, naprosto nevolitelní kvůli jejich vztahu k občanským svobodám. Republikáni v něktých věcech názorově zastydli, na venek pak působí jako bigotní náboženští fanatici což působí odpudivě i na mnohé nábožensky umírněné založené obyvatele, kteří se sice také považují za křesťany, ale nemají potřebu svou víru vnucovat ostatním.

   Republikánů, kteří by hlásali nejen ekonomické svobody, ale i občanské/osobní svobody, je jako šafránu. Republikáni sice hlásají svobody, ale pouze pokud jsou kompatibilní s jejich viděním světa.
   O tom jak moc svobodomyslné je republikánské jádro svědčí jak jejich historický postoj k černochům, tak současný postoj k LGBT komunitě a dalším kontroverzním věcem, na které sice každý můžeme mít nějaký názor, ale co se mě týče, tak jsou to soukromé věci, do kterých by se stát měl montovat zcela minimálně.

   Dále tu mám causu Edwarda Snowdena, kde se opět ukazuje, nakolik si republikáni váží občanských svobod - Republikáni jsou ze Snowdena vzteky bez sebe, protože v fašizujícím pojetí je Stát nadřazen občanovi.
   Demokraté Snowdena rovněž nemají rádi, ale to především proto, že Snowden ukázal, že se za Obamy tajné služby vymkly kontrole a že Obama s tím nehodlá (a nebo možná ani není schopen) nic dělat, Pro demokraty je to útok na jejich vymodleného černého prezidenta, pro republikány je to útok na stát. Že došlo k masivnímu porušení ústavních práv občanů (nezákonné sledování) a následně k obelhávání kongresu (ve věci metadat), to jim zase tolik nevadí, stejně jako nevadí náhubkové soudní příkazy (gag orders), dlouhodobé věznění bez soudního procesu (Guantanámo) a mluví se dokonce o existenci tajných zákonů.

   Vymazat
 2. Je to volba ze dvou špatných kandidátů. Volil bych osobně Trumpa, ale i když vyhraje ta příšerná Hillary, horší než Obama nebude. V tom se názorově neshodnu s Pefim. Ale mám trochu obavu, že to všechno sledujeme moc zvenku. Moji 2 spolužáci ze střední (žádní blbci, lékař a stavař) v USA volí a oba to chtějí hodit Hillary. Asi vědí proč.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Voloďo,
   já se na tohle raději dívám zvenku; vážně jsem ráda, že to nemusím sledovat zevnitř - právě proto, že to je volba ze dvou špatných kandidátů. Říkám si, taková velká země, tolik chytrých lidí, a přitom si musí vybírat prezidenta ze dvou takových uchazečů...

   Vymazat
 3. Letos jsem byla v USA 2x. Jezdíme tam rádi a poměrně často, museli jsme si nahradit loňskou absenci - léto nám obsadil megavýlet do Číny.

  Letos o Velikonocích v NYC mě šokoval taxikář, afroameričan (černý jako bota) souvislou negativní tirádou na Obamu. OK, je to východní pobřeží..ale..na prezidenta se před turisty nenadává a na stejnou barvu pleti už vůbec ne. Nevěřila jsem svým uším.

  V létě California, Nevada, Utah..letos i setkávání s lidmi, které obvykle vídáváme v Pze a v USA jsme na ně nemívali čas, protože je tam toho tolik k vidění a vzdálenosti veliké.
  Kamarádce - pediatrovi stát zkrachoval soukromého zaměstnavatele, aby jeho i jeho klientelu mohl násilně odkoupit pod státní "obamacare" polikliniku. De-facto to tuneluje šikovný ředitel - Ind. Sledovala jsem ten zápas v posledním roce, nevěřila bych, že to je možné.
  Manžel, severokalifornský farmář, světová celebrita v citrusech se drží v socanském prostředí a komunistickém způsobu hospodaření s vodou jen díky silné rodině, zkušenostem, velikosti farmy a typu plodiny.
  Syn - známý novinář v SF..absolvent Stanfordu.
  Všichni tři nenávidí demokraty, Hillary obzvlášť. Hodí to Trumpovi.

  Severní Californie se nebojí o tom mluvit. Jižní - zejména SF, LA, Hollywood a okolí..to je demokratická sekta. Když se pochválí republikáni, znamená to vyvržení ze společenství vyvolených. Tak lžou venku, doma mluví o svých názorech opatrně, pokud nemají demokraty v rodině, což vždy mají.

  Americký sen a zejména USA jako takové se mi mění před očima..pozoruji posledních 15 let zblízka a je to děsivý pohled. Připomíná mi to dětství v komunizmu.
  Volila bych Trumpa. Vyhraje parkonsonická Hillary.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   z Vašeho cestovatelského programu jdou na mne vždy mrákoty, jen to popisujete:-) Zejména nyní, když je reálně možné, že mne čeká také jedna mezikontinentální cesta, ovšem taková, že proti ní je let do NYC odpoledním výletem. Ale zatím jsem doma a kufr nebalím:-)
   To jen tak na okraj.

   Díky za zajímavé postřehy.
   Trochu si totiž myslím, zda zde nezafunguje to, čemu říkám "efekt Karla" - podle médií a sociálních sítí to vypadá, že prostě musí vyhrát Karel, a on nakonec vyhraje Zeman. Protože média si jedou to svoje a agentury zjišťující průzkum veřejného mínění se nikdy nejdou zeptat někam na vesnici, koho tam budou lidé volit (když to zjednoduším).

   LA a Hollywood, ano, to je protirepublikánská bašta. Ale vzpomeňte na duel George Bushe a Johna Kerryho. Celebrity mohutně podporovaly Kerryho, a jak to dopadlo? Dost mi to tu tehdejší situaci připomíná.

   Vymazat
 4. Chris, my byli ještě navíc na Silvestra v Berlíně a v únoru v Rakousku. Můj muž uz prudí s Vánocemi, tedy kam pojedeme.. Mně se nejdřív moc nechce, ale když kývnu, tak se začínám těšit. Získat nadhled se dá jedině z dálky. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   znáte mne, já mám "z dálky" hlavně stres:-)
   Vždycky si oddechnu, když je ta dovolená za mnou a můžu se věnovat domácímu stereotypu, který přímo miluju. Tak co se mnou? :-)

   Vymazat
 5. A ještě.. Trump hulvát. Víte, třeba, že skvěle vychází s rodinou své exmanzelky? Ze přiletěl na pohřeb svého extchana z USA do Zlína? Ze se svojí extchýní se pořád stýká, ona mu fandí a v době voleb tam bude s nim? Ze je to narcis, fanfaron, testosteron..a který politik neni? Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   k tomu právě mířila moje poznámka o testosteronu přímo v článku.
   To je jasné, že politici, tedy ti, kteří mají skutečně vůdcovské sklony, často mají vlastnosti, které uvádíte. Bylo by spíš zvláštní, kdyby je většinově neměli. Nakonec, odpovídá to teorií o podílu osobností s psychopatickými sklony ve vedoucích pozicích.
   Ono taky ne každý má na to, aby činil rozhodnutí, která se od politiků vyžadují, včetně rozhodnutí o válkách.

   O vztazích v rodině D. Trumpa nic nevím; myslím, že se projevuje, že média ho nesnáší, takže se k nám dostanou spíše ty negativní informace. Jistěže to není žádný svatoušek, ale to od něj snad nikdo nečeká...

   Vymazat
  2. Chris, vypadá to na naši absolutní názorovou shodu:-) Hýčkejme si tento okamžik, není častý. Do příští války..:-)
   Ela

   Vymazat
  3. A ještě.. média ho nesnáší. Nesnáší ho majitelé určitých médií. Je to všude stejné. U nich i u nás.
   Ela

   Vymazat
  4. Elo,
   to vypadá nejen na naši názorovou shodu, ale zatím se shodli všichni komentátoři. To se mi nějak nezdá, tohle nastává opravdu jen velmi zřídka - a to ještě v situaci, kdy napíšu nějakou pitomost, a všichni se dojemně shodnou, že jsem napsala pitomost:-)

   Trumpa nesnáší newyorská kavárna, řekl by asi pan Ovčáček:-)

   Vymazat
  5. Newyorská určitě ne. Kalifornská. Ela

   Vymazat
  6. Ale co média na východním pobřeží? Měla jsem za to, že také podporují Hillary? I když detailně to opravdu nesleduji.

   Vymazat
 6. Taky bych volil Trumpa. Stručně důvod: to směřování ke katarzi, je třeba provést něco špatně, aby pak bylo možno říct, co je dobré.... HC mi přijde totálně mimo (ač nesleduji podrobně, ale souhlasím s vylíčením projevující se vůle k moci a nikoli tím, že by se chovala svého času jako dáma), DT mi sice přijde testo-hulvát, ale říká, co si myslí; a nakonec, pokud by byl zvolen, kdo ví, jak se začne chovat - třeba překvapí.... :-)
  Petr Kavan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Petře,
   díky za příspěvek do diskuse.
   Čekala jsem tu mírné reptání, jakože ten Trump je už fakt příliš, to raději Hillary, a zatím to vypadá, že tady by to bylo jasné.

   Zrovna dneska jsem si u zpráv říkala, jestli to možná není dobře, že je to tak vyhrocené. Aspoň se naplno ukáže, jaký je stav. Směřování ke katarzi - to je velmi výstižný termín pro tyto úvahy.

   Testo-hulvát, jistě. Ale že se to všechno odhalí zrovna právě teď, měsíc před volbami, když ta kampaň běží už tak dlouho? Jsem zásadním odpůrcem konspiračních teorií, ale tohle k nim přímo svádí. Tak dlouho se řeší jeho chování, jeho osobnost, jeho neurvalost, a přitom ty věci, které mu mohou podrazit nohy nadobro, se vytáhly ať teď - a ne třeba v době, kdy bylo možné vybrat jiného z nabídky republikánských kandidátů.

   Ad chování po zvolení. Taky si to říkám. Je časté, že se člověk po zvolení do funkce začne chovat jaksi adekvátněji tomu křeslu, v němž sedí, než se dříve zdálo.
   V ČR mne to občas napadá u Rychetského, který byl (podle mne) naplno exekutivní, zaznívaly varovné hlasy v tomto směru, když měl jít na ÚS, a přitom určitě nelze říci, že by odtud šel exekutivě na ruku, zejména v jeho prvním funkčním období jsem byla někdy dost překvapená. Ale to jen tak na okraj.

   Vymazat
  2. Na to je, paní Christabel, i výstižné přísloví: Každý hrnec si zformuje řiť, co na něm sedí, podle svého.
   Milan

   Vymazat
 7. Za mě Trump. Hulvátství vem čert.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   tak další hlas pro Trumpa:-)
   A nechcete napsat své důvody?

   Zrovna u Vás mne možná trošku překvapuje, že by nehrálo roli to jeho kritizované chování k ženám?

   Vymazat
  2. Chris,

   já umím celkem dobře odlišovat prkotiny od podstatných věcí :).

   Hillary je pro nepřijatelná, protože ji z lidského hlediska považuji tak nějak za křivou.
   Z těch věcných důvodů proti třeba toto:
   - její politika otevřených hranic a otevřeného trhu
   - prouprchlická politika
   - zprávy o financování její volební kampaně Saudskou Arábií a Katarem (resp. organizacemi napojenými na ISIS)
   - zprávy o financování její kampaně kdekým, kdo za to něco bude chtít nebo už chtěl..

   Trump je aspoň patriot a to je mi sympatické.

   Ivana

   Vymazat
  3. A jeden odkaz na "zábavné" video k věci.

   https://www.facebook.com/retainyourfreedom/videos/1093076724060694/?pnref=story

   Ivana

   Vymazat
 8. Ad Chris a "..čemu říkám "efekt Karla" - podle médií a sociálních sítí to vypadá, že prostě musí vyhrát Karel, a on nakonec vyhraje Zeman."
  Nikdy jsem si nemyslela, že vyhraje somnolentní Kadel. Média a sociální sítě nejsou pro každého.
  Ale pokud nevyhraje Hillary, budu velmi překvapena. A ráda.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   to já jsem si taky nemyslela, že vyhraje KS; resp. ve druhém kole jsem předpokládala vítězství M. Zemana (a pokud bude kandidovat, čekám jej opět, možná už v prvním kole).
   Ale tehdy bylo dost lidí, kteří říkali: jak je to možné, vždyť já neznám nikoho, kdo by Zemana volil!
   Tak na tuto skupinu lidí mířila moje poznámka.

   V době Bushe a Kerryho jsem čekala vítězství G. Bushe a udivovalo mne, kolik lidí věří Kerrymu.

   Ale máte pravdu, teď to vypadá podle médií a průzkumů na Hillary, takže vítězství Trumpa by bylo překvapivé. Jak se říká, necháme se překvapit:-)

   Vymazat
 9. Se tu dobře bavím... DFens komentuje volby úplně stejnými slovy:
  http://dfens-cz.com/double-shithead-system/

  "Říkal jsem si, jak to přijde, že se celý jejich volební obvod s veškerým elektorátem tam ocitne v situaci, že si mohou vybírat právě mezi těmito dvěma lidmi. To je přece divná věc. To nedovedou ty jejich stranické sekretariáty, sjezdy, komise a výbory vyprodukovat nic lepšího než tohle?"

  OdpovědětVymazat
 10. Americký systém volby presidenta považuji za idiotský od okamžiku, kdy jsem se s ním seznámil.
  Kdybych teď byl občanem USA a měl právo volit, volil bych Trumpa, protože nemumím anglicky a překladům českých novinářů nevěřím. Jsem tak odkázán sledovat jejich mimiku a životopisy. Schválně si zkuste naladit nějaké jejich předvolební projevy a vypnout zvuk i titulkovač a číst jen řeč těla a tváře... HC v žádném případě!
  Milan

  OdpovědětVymazat
 11. Syn a levoboček Bila Clintona se začíná domáhat svých práv
  http://www.freiezeiten.net/Bill-Clintons-schwarzer-Sohn-fordert-Schadensersatz

  OdpovědětVymazat
 12. A máme tady zcela nový příspěvek do tvorby názorů na oba kandidáty:
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9092-tim-kaine-katolicka-cirkev-snatky-stejne-pohlavi-zakaz
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   nevím, jestli je to seriózní zdroj informací?

   V posledním Respektu byl dost dobrý článek o tom, že současná podpora D.Trumpa je dána z velké míry právě tlačením práv nejrůznějších menšin. Černoši, gayové, ženy, transgender, prostě každý se může hlásit k nějaké své identitě, na kterou může být "hrdý", jenom na obyčejného bílého muže se zapomnělo. A oni se teď ozývají.
   Mimochodem, o této vrstvě Američanů se H.Clintonová vyjádřila (podle citace v článku) velmi pohrdlivě.

   Vymazat
  2. Tak seriosní zdroj informací je zde:
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/11/08/soudny-den/
   Jinak si myslím, že Trumpa volí ti, co volí Zemana, tedy slovy "pražských umělců" nevzdělaní tupci, burani, venkovani a Moravané.
   Milan

   Vymazat