pátek 28. října 2016

Na své straně

V posledních dnech se mi často vybavuje dialog z filmu Vzpomínky na Afriku.
Při jakési společenské příležitosti je hlavní hrdinka, dánská spisovatelka Karen Blixenová, ztvárněná Meryl Streepovou, kýmsi dotázána: "Pokud vypukne válka, na čí straně bude Dánsko?"
Karen odpovídá: "Já doufám, že na své. Naše dějiny jsou už takové."

A tak si říkám, že v nynějším sporu hradu s kavárnou zůstanu také na své straně.

Nemusím řešit, kdo komu telefonoval, kdo komu slíbil nebo neslíbil vyznamenání, kdo měl co dostat a nedostal, kdo lhal, kdo nelhal a kdo si skutečnost jen trochu upravuje k obrazu svému. A především, nemusím se přiklánět k žádné straně tohoto sporu.

V průběhu času pro mne vykrystalizovala dvě pravidla, která mne nutí držet si odstup.

Prezidentovi nenadávám.
Obecně bychom neměli nadávat nikomu. Je přirozené, že občas to každému ujede.
Ale prezidentský úřad s sebou nese přece jen určitou symboliku, která by nás měla nutit ke zdrženlivosti. Samozřejmě nemusím souhlasit se vším, co prezident řekne nebo učiní, a také s tím často nesouhlasím. Ale tím to pro mne končí. Maximálně to mohu zohlednit v příštích volbách, jestli se mi bude chtít.

Kavárně nevěřím.
Chápu, že umělci a intelektuálové zase jednou propadají euforii. Plná náměstí, patetická prohlášení, výzvy k činům, především k činům někoho jiného. Jen ať si to užijí, rozhodně jim právo na vyjádření jejich názoru neupírám.
Ale když vidím tu jednotnou umělecko-intelektuální frontu, když vidím, jak se v jedné řadě šikují lidé, kteří jeden jako druhý pro mne nejsou názorovými ani morálními autoritami, musím se omluvit. S tímhle nechci mít nic společného.

S dovolením zůstanu na své straně.

Přeji pěkný sváteční večer všem čtenářům, kteří sem ještě dnes zabloudí.34 komentářů:

 1. Cítím to velmi podobně. Téměř na 100%. Téměř.

  Hamilbar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hamilbare,
   musím přiznat, že se mi velmi těžko formuluje, jak se k tomu stavím. Přitom se k tomu z nějakého důvodu potřebuji vyjádřit:-)

   Nicméně jsem částečně sledovala obřad předávání státních vyznamenání a jsem potěšena, že proběhl důstojně.
   Pokud jde o výběr vyznamenaných, určitě si tam každý najde jména, která ho potěší, a zase taková, k nimž má připomínky (každý z nás jiná jména), ale o tom to opravdu není.

   Vymazat
 2. Ahoj.

  Cítím to též nějak takhle.

  Je mi z toho hrozně smutno. Lidi jsou tak zmanipulatovatelní. A to do všech stran.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo,
   to je právě ten problém, jak se zorientovat v množství protichůdných informací, když není zdroj, kterému je možné bez pochybností věřit?
   Ale tak si říkám, dejme tomu čas. Ono to nějak dopadne:-)

   Vymazat
 3. Čtu si tady (bohužel) jak probíhaly ty vzdorooslavy a přijde mi, že co do vulgarity vede protizemanovská fronta tak, že ji těžko kdo překoná:
  http://echo24.cz/a/wncF6/protizemanovsky-28-rijen-stovky-lidi-se-vydaly-na-hrad

  Model exkrementu, to snad ne.
  Ulička hanby pro hosty, kteří vycházejí z Hradu.
  To jsem radši asi neměla číst.

  OdpovědětVymazat
 4. Nesmíte škaltukovat:
  Michal Horáček: Jestliže desetitisíce lidí přijedou z celé země, to není žádná pražská kavárna, to jsou traktoristi, primátoři, starostové, obyčejní lidé, kteří přijeli z Frýdku-Místku, aby se zúčastnili oslavy svého státního svátku. Nelíbilo se mi, že někteří nezohlednili moji velice laskavě podanou prosbu, aby neměli transparenty s nějakou urážkou. Asi nepochopili, že nejsme my a oni, už jsme tady jenom my a nesmíme se vzájemně vylučovat z pospolitosti. Já to musím změnit spolu s tisíci jiných lidí. To mě trochu zamrzelo. Nicméně jsem si netroufl, a dobře jsem myslím udělal, jim říct, aby to odnesli nebo schovali. Já nemám právo říkat lidem ve svobodné zemi, co si mají napsat na transparent."
  Míla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mílo,
   sice rozumím, co tím chce pan Horáček říci, ale uvažte, že to měl být protest proti proti chování prezidenta, jemuž je vytýkána často neslušnost a vulgarita, neomalené chování, jadrný slovník a podobně - jistěže kromě jiných věcí.
   A tito "slušní občané" se prezentují tak, že když to vidím, tak se musím stydět.
   K Hradu dorazila jen část účastníků toho shromáždění na Staroměstském náměstí, jen zlomek. Ale stejně, způsob, jakým se tam prezentovali, by měl ostatní přimět alespoň k nějakému distancu.
   Jestli tam dělali "uličku hanby" pro ty oceněné a jejich blízké, kteří odcházeli, tak k tomu už nemám slov...

   Víte, já nechodím na demonstrace. Nikdy, na žádné. A teď jsem se opět utvrdila, že to tak budu dělat nadále.

   O Michalu Horáčkovi se chystám napsat velmi brzy.

   Vymazat
 5. Musím dodat, že z lidí, kteří na tom protestu vystoupili, existuje pro mne jedna výjimka, a tou je Petr Pithart. On pro mne určitou autoritou je.
  Je možné, že ještě někdo další, nevím totiž všechna jména lidí, kteří tam vystupovali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem před léty slyšel pana JUDr. Pitharta bouřit proti Ukrajině, Ukrajincům a proti představě, že by snad někdy měla Ukrajina vstoupit do EU, dost mne znechutil a otrávil.
   Po "Majdanu" jsem se mu v duchu omluvil a pochválil ho za jasnozřivost.
   Milan

   Vymazat
 6. Asi takhle... nemám s tímto textem problém. Až na tu "Kavárnu", do níž posadí hradní partička každého, kdo si dovolí nestát před nimi v hlubokém předklonu a která je označením pro užvaněné povaleče a parazity. Podepsat mohu v plném rozsahu toto výživné zamyšlení nad "Pražskou kavárnou": http://jdem.cz/ch7yg8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teo,
   díky za odkaz, R.Jocha čtu celkem ráda, ale tohle si budu muset přečíst ještě jednou, je to na mne nějaké komplikované.

   Zrovna u toho "hrad versus kavárna" jsem trošku váhala, ale beru to tak, že "kavárna" je v podstatě už obecně srozumitelný termín, souhrnné označení oponentů Hradu.
   Navíc jsou definováni ani ne tak tím, co chtějí, ale tím, co nechtějí - totiž Zemana.

   Máš ale pravdu, že je problém, když tento termín necháme definovat jednu ze stran, v tomto případě hradní partičku.
   Přitom bych řekla, že to tak být nemusí - určitě jsou lidé, kteří s politikou MZ nesouhlasí, a přesto nejsou součástí kavárny.
   Například mne napadá předseda ÚS Rychetský - vydal nesouhlasné prohlášení, ale na předávání státních vyznamenání přišel.

   Vymazat
  2. Pojem "pražská kavárna" tu byl dávno před Zemanem - ten si ho jen půjčil a ohnul, aby uměle vytvořil jakousi iluzi intelektuální elity coby negativního jevu. Je to promyšlený apel na mentalitu jeho voličů. Vyčleňuje je, akcentuje duševní jednoduchost, buranství, charakterový trpaslicismus... oni mu to žerou. Právě pro tohle je pro me Zeman jen odporný morální kal.

   Vymazat
  3. No dobře, ale podívej se na výstupy té "kavárny" - nebo tomu tedy můžeme říkat jinak. To taky není zrovna oslnivé, jemně řečeno. Chovají se naprosto kontraproduktivně, v té současné atmosféře mu nahánějí voliče.

   Vymazat
  4. Tak o tom není pochyb. Zemanovi stačí na tu smutnou partu jen ukázat a říct "koukaj - tak todle je proti mně". On si je asi Zeman pěstuje, aby nebylo vidět a slyšet ty, kteří by ho opravdu mohli ohrozit.
   Zeman dobře ví, že nestačí mít příznivce. Je nutné v nich ještě probudit nenávist ke každému, kdo to vidí jinak. Teprve potom má volný ring. I kdyby se vykálel ve Vladislavském sále, bude ta parta řepoňů tvrdit, že je to provokace pražské kavárny.

   Vymazat
 7. Na své straně se cítí být všichni. Nějaká strana je prostě vždycky ta jejich. Nemělo by to bránit ve vyjádření názoru.
  Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   to si právě nemyslím. Většina lidí se přikloní k jedné straně.
   (No ale jak to vypadá, taky nakonec nezůstanu neutrální, když vidím, co se děje. S jednou stranou třeba racionálně nesouhlasím, ale praktiky té druhé mi vadí jaksi pocitově, prostě se mi to ekluje.)

   Určitě se může každý vyjádřit, proti tomu rozhodně nic nemám a jsem proti cenzuře. Jenom mně osobně vadí styl, jakým se ta diskuse vede, všeobecné nadávání, urážení, nálepkování (taky se tomu úplně nevyhnu, viz "kavárna", ale snažím se používat to jen v zájmu přiměřeně úsporného a srozumitelného vyjadřování).

   Tak naschvál zkusíme, jestli dojde na moje slova: myslím, že MZ bude - pokud bude kandidovat - zvolen podruhé.

   Vymazat
  2. Prognózy nechám jiným. Už proto, že výsledek nepovažuji za podstatný. Zeman už své udělal a jakékoliv jeho další excesy těžko vyvolají větší rozruch, než doposud. Společnost se jaksi zapouzdřila, instinktivně přijala to, čemu Neff říká lex Zeman.
   Styl... mně se oškliví taky, ale je to Zeman sám, kdo si zvolil level.
   To, co mě děsí, není ani tak Zeman, jako jeho adoranti. Těm, kteří ho obdivují, zůstane ten gauner dlužen. Mně ne.

   Vymazat
  3. Teď nějak nevím, čemu Neff říká lex Zeman? Neffa čtu, ale asi ne vše, píše toho totiž moc:-)

   Lidé, kteří MZ obklopují - to je kapitola sama pro sebe. Sbor podivných, těžko pochopitelných individuí, který si přímo říká o kritiku a parodii. Jistě, je to jeho odpovědnost, že se jimi obklopil, ale přece jen stále vnímám, že MZ není Ovčáček:-?

   Vymazat
 8. Souhlasím, Christabel. Jakmile se člověk postaví na jednu stranu barikády, tak už ztrácí nadhled. Stačí to jen pozorovat a člověk se až diví, jak se někteří lidi nechávají zmanipulovat a pro jejich oddanost té jejich jediné "pravdě" jim začnou unikat souvislosti. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo,
   jenom se mi zdá, že s tím, jak roste barikáda, je stále obtížnější zůstat mimo ni.

   Vymazat
  2. Jojo, nadhled je dalším "argumentem" Zemanových přítulů. Nevoní vám mstivý alkoholový marasmik a soudně certifikovaný lhář? Chybí vám nadhled! Co přesně má v tomto případě tím nadhledem být, už neupřesňují a sami ho taky nepoužívají.
   Barikáda? Proč ta revoluční terminologie, soudružko? Barikáda je tu jen pro ty, kteří ji chtějí vidět. My ostatní procházíme ulicemi vcelku bez překážek. Nestavte si barikády z názorů.
   Na tu uměle vysoustruženou pražskou kavárnu se my obyčejní borci z paluše ve štatlu díváme podobně, jako na fanatické zemanovce - jsou to taky šašci a taky o tom neví.

   Vymazat
  3. Gravere,
   ale ona je to terminologie Zemanových odpůrců. To je pořád "hluboce rozdělená společnost", "příkopy", "rozeštvávání" - tohle padá z té vzdorofronty.
   Za mne nesouhlas ještě neznamená barikádu (kolikrát nesouhlasím, ale nevyvádím kvůli tomu), ale Zemanovi odpůrci to tak prezentují a sami chápou. To je pak těžké.

   Vymazat
  4. Jinak já jsem MZ nevolila, to jsem tady i tehdy psala, určitě nemohu souhlasit se všemi jeho kroky, s některými naopak ano, jako skoro u každého politika - nemyslím, že bych budovala barikády, právě naopak. Nevolila jsem ho, ale respektuji, že byl zvolen a svůj úřad vykonává podle svého uvážení.

   A - to je možná zvláštní - nemůžu vyloučit, že ho budu volit v příštích volbách. Bude to záležet na kvalitě dalších kandidátů, pokud usoudím, že MZ je z kandidátů nejvhodnější, tak bych ho volila, protože k volbám chodím.
   To jsou paradoxy:-)

   Vymazat
  5. Mně to přijde, že všechny ty kandidáty, kteří doposud vylezli zpod šutrů, si Zeman generuje sám, aby neměl konkurenci.
   Když ono je to těžké. Čím se dá reálně a významně umenšit elektorát někoho, jako je Zeman? Když pominu jistě nikoliv bezvýznamnou množinu těch, které by ho ani volit nenapadlo, ale udělali to, protože Švarcík prostě ne, tak kdo zbývá? Prosťáčci, kteří slyší na jeho rétoriku a témata (to jim nelze zazlívat) a zcela vážně věří tomu, že on jde nějak čelem k nim, že jim rozumí a chce pro ně něco udělat (ani to jim nelze zazlívat). Pak ti, pro které jeho charakter není překážkou (spíš naopak) - ti, kteří lež považují za standardní komunikační prostředek, ti, kteří se mstí všem kolem jak Tangua s prostřelenými koleny, loseři, kteří jsou bez sebe, když jim někdo ukáže, na koho můžou svést svůj podělaný život. No, a last but not least ti, kterým konvenuje jeho příchylnost k východu a totalitě.

   Vymazat
  6. Prostě každý kdo není ostře proti zemanovi je prosťáček nebo debil. A kdo má morálku a hodnoty, tak je automaticky proti Zemanovi. A kdo chce zůstat mimo, tak je vlastně taky pro Zemana, protože dostatečně ostře neprotestuje, takže je taky debil. To je celé shrnutí předchozího komentáře. Takže tolik k tomu, zda se v této věci angažovat nebo a zda má jakákoliv diskuze v této věci vůbec smysl. Eva

   Vymazat
  7. Milostivá, vaše schopnost shrnovat je fascinující. Jsem nadšen, že mi pomáháte interpretovat, co jsem chtěl říct.
   Nekecejte nesmysly, Evo. Pokud se cítíte být debilem, tak vám s tím nemůžu a nechci nijak pomoci, ale možná by bylo užitečnější, kdybyste místo toho breku zkusila vymezit ještě nějaké další kategorie mimo ty, které jsem uvedl. Nehodlám tvrdit, že jsem pojal všechno.

   Vymazat
  8. Hlavně se mi tu prosímvás nehádejte:-)

   Gravere,
   ono to nejde takhle jednoduše smést ze stolu.
   Už jenom skupina lidí, kteří MZ volili proto, že se jim prostě zdál lepší volbou než Karel Schw., je dost široká - sám to píšeš. A rozhodně nezahrnuje jenom hloupé lidi, prosťáčky bez rozhledu.

   A jak píšu výš, dovedu si dokonce představit i sama sebe, jak ho volím - vždycky budeme limitováni tím, jaký je výběr kandidátů a pokud z výběru vyjde MZ jako nejlepší nebo jako nejméně špatný...

   Takže pokud někomu MZ nevyhovuje jako prezident, jediný způsob, jak "umenšit jeho elektorát" je (podle mne) nabídnout někoho lepšího.


   Evo,
   diskuse určitě smysl má.
   Já se na to dokonce těším, že - dá-li Bůh - se tady budeme moci scházet, až kampaň poběží naplno, a diskutovat nad kandidáty. Beru to částečně i jako společenskou hru, baví mne to.
   A každý komentátor má svůj styl, někteří jsou poněkud méně salonní:-), ale myslím, že to zvládneme.

   Vymazat
  9. Netvrdím, že všichni voliči MZ jsou ducha mdlého a nenesu odpovědnost za to, že si tak někteří připadají. Možná bychom ale měli rozlišovat voliče a příznivce (tedy asi bych s tím měl začít já :-)). Ano, jistě je hodně těch, kteří ho volili z nedostatku alternativ (ostatně podívejme se na statistiku obou kol). Rád bych věděl, kolik z nich se teď bije do hlavy nebo aspoň uznává, že je něco špatně.
   Vymezuji se teprve vůči těm, kteří Zemana uznávají a obdivují i přesto (nebo hůř - právě proto), co je zač. A s tím nic neudělám.

   Vymazat
  10. ...ale tvá fantazie je impozantní - představa, že ve finále zůstane někdo, kdo mě přinutí volit Zemana... tak snad jedině ten Kohout :-)

   Vymazat
 9. Po celé toto triduum jsem neslyšel zprávy v rozhlase a neviděl zprávy v televisi. A tak jsem při pondělku v pohodě.
  Milan
  N.S. Nasbíral jsem hodně krásných hříbků, zazimoval zahradu i hrob, nařezal spoustu dřeva, užil si krásnou přírodu a měl jsem tolik práce, že jsem dokonce ani nic nestihl číst.

  OdpovědětVymazat
 10. POZOR! …buďme bdělí ! Stačí se podívat na datum uveřejnění všech těch v 99% kladných článků co se v poslední době, hlavně pak po 28.10 objevilo na téma pana Horáčka, psaná a financována z jeho křišťálově čistých příjmů; tolik opravených životopisů /v žádném z nich už např. nenajdete že byl v 70 letech zbaven svéprávnosti/…. tak čistá duše, ryzí charakter a přelomově i sociální cítění ? POZOR ! už to málo, hlásá že je něco špatně. Jeho předvolební tým vsadil na tu nejjednodušší propagandu, na co lidé vždy a všude slyší a na zaslepenost, malost a tak snadnou manipulovatelnost s myšlením českých „švejkovských“ lidí. Jednoho takového presidenta už jsme tady měli a všichni Ti zaslepení se mnou teď nemohou souhlasit, ale každý rumb má i líc a kdo si tohle dokáže uvědomit politicky i ekonomicky, dávno vycítil že to byl jen a jen výsměch naší hlouposti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť my víme, že je to jen loutka židozednářů. Odkaz na to zbavení svéprávnosti byste měl?
   btw: to slovo je "rub".

   Vymazat
  2. Nedělejte mi tady z toho výlevku konspiračních teorií, prosím.

   Vymazat
  3. Nečekal bych, že mě někdo bude brát vážně. Ok, slevuji na ilumináty, ještírky a Majku z Gurunu.

   Vymazat