pátek 7. října 2016

Nejsem hodná holka

Setkávám se s tím opakovaně. Lidé z mého okolí, v realitě i zde na blogu, se diví, předhazují mi to, vytýkají mi to. Někteří si nabijí nos. Je to úplně zbytečné.

Ano, máte pravdu. Nejsem hodná.
Uvědomte si, že lidé jsou různí. Nejsou všichni útlocitní, ušlechtilí, prodchnutí empatií, porozuměním a laskavostí. Existují i lidé tvrdí a ostří.
Nechci tvrdit, že jsem zlá. Nejsem. Ale umím jednat velice tvrdě. Předem lituji každého, kdo je tak nepředložený a učiní ze mne svého protivníka. Lituji protistrany v řízení, zejména ty, které nehrají fair. Lituji každého, kdo se mi připlete do cesty a je přitom tak hloupý, že nedodržuje pravidla nebo se chová nevhodně a nepřátelsky.
Ale na druhou stranu, jakmile někoho vyhodnotím jako přítele, jakmile k němu získám důvěru, je dotyčný přede mnou v úplném bezpečí. A může si být jist mou loajalitou.

Znám několik lidí, kteří se chovají jako andělé spadlí na zem. Měla jsem takovou přítelkyni na studiích. Jak jsem ji měla ráda! Jak ráda jsem pobývala v její společnosti. Bylo to tak osvěžující. A jak moc jsem ji obdivovala. Nemohu se jí ani vzdáleně přiblížit.

Pokud mám být hodná a milá, musím se o to cíleně snažit. Nejen to, musím se často snažit i o to, abych byla jen neutrální. A já se snažím, můžete mi to věřit. Většinu času se držím a ono to jde. Ale, není to mé základní nastavení.
Je to pro mne svým způsobem cennější, protože pokaždé, když jsem na někoho laskavá, trochu jsem vyhrála sama nad sebou. Ale taková vítězství nejsou automatická.

Když mi někdo řekne "děkuji, paní doktorko, jste moc hodná!"  a ano, občas mi to někdo řekne, většinou v práci, když se snažím  taková pochvala mne opravdu blaží. Usměji se, poděkuji. Vím, že to není pravda. Ale je tak hezké to slyšet.

Myslím, že většina lidí v mém okolí se mne nemusí bát. Stačí maličkost: chovejte se slušně a fair. A nic se vám nestane. Je to snadné. Žádné podrazy, úskoky, manipulace, postranní ušklíbání, zlé úmysly, vychytralost, dvojí hra. Žádné maření mých záměrů. Nebo nějaké útoky na lidi, na kterých mi záleží. Hrajte fair, slušně a podle pravidel a bude to OK. Pokud existují dvojí pravidla, vaše a moje, hraje se podle mých. Nelíbí se vám to? Kliďte se mi z cesty, nenutím vás setrvávat. Protože já si kolem sebe umím udělat pořádek. A že si ho udělám, když dojdu k závěru, že to je potřeba, na to můžete vzít jed.
Nezkoušejte, kde jsou hranice. Jsou vždy blíž, než se zdá.

Člověk by neměl sám sobě lhát. Přála bych si mít ty dobré, ušlechtilé a správné vlastnosti. Jistě by bylo pěkné, kdyby mne lidé oceňovali pro mou laskavost a porozumění. Bylo by krásné, kdybych byla přirozeně mírná, milá a pomáhající. Ale je lepší přiznat si stav takový, jaký je.

Nejsem hodná.
Nedráždit bosou nohou, chtěla bych říct.
Ale je to i pro mne těžké.