pondělí 24. října 2016

Odepřený metál

Rozhodla jsem se kousnout do hořké pilulky nejnovějšího skandálu na domácí politické scéně, kterou je neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu.
Předkládám k tomu několik svých poznámek.

 • Jiří Brady si podle toho, co jsem o něm přečetla, státní vyznamenání bezpochyby zaslouží. Ne snad proto, že přežil nacistickou mašinerii smrti, ale proto, že svůj příběh dokázal přetavit v poučení ostatních. Nakonec, za tuto svou činnost již různá ocenění obdržel.
 • Na druhou stranu jsem přesvědčená, že člověku na prahu devadesátky, který má za sebou takové životní zkušenosti jako on, na nějaké státní medaili nemůže příliš záležet. Nemyslím, že jakékoliv ocenění, udělené nebo neudělené, může na jeho životním příběhu a jeho jistě již vykrystalizovaných postojích, stejně jako na jeho životním odkazu, cokoliv změnit. 
 • Kupčení se státním vyznamenáním, pokud k němu došlo v předkládané podobě, tedy "jestli se ministr setká s dalajlamou, jeho strýc nedostane vyznamenání", je bezpochyby velmi nevhodné a z hlediska etiky výkonu prezidentského úřadu nanejvýš pochybné.
 • Malá odbočka k dalajlamovi: nechápu, proč jeho přijetí ministrem kultury způsobilo takový humbuk. Vždyť je to starý muž, duchovní, jeho možnosti cokoliv ovlivnit jsou velmi omezené. Roli dalajlamy přeceňuji ti, kdo se halasně dožadují jeho odmítnutí v zájmu "dobrých vztahů s Čínou", ale i druhá strana. Je to prostě takový marxistický dědeček, který rád jezdí na Západ a setkává se s místními politiky. Nevidím důvod, proč mu to nedopřát a proč za setkání s ním politiky plísnit. Vzájemnou uctivou komunikací mezi lidmi se z mého pohledu nemůže nikdy nic zkazit.
 • Zpět k Jiřímu Bradymu: přiznávám, že mi připadá poněkud zvláštní, že by laureáta státního vyznamenání, který se blíží věku devadesáti let a žije v zámoří, zval hradní protokol k převzetí ocenění pouhé dva týdny předem (12.10.2016), navíc telefonicky. Možná to tak bylo, nemám tušení, jak to při takových příležitostech chodí. Ale časový předstih a způsob pozvání, který je médiím prezentován, se mi jeví jako neobvyklý, nepraktický a k oceněnému nevstřícný. Nemělo by se počítat s tím, že laureát, navíc takto letitý, potřebuje na přípravu cesty více času?
 • Ministra kultury Daniela Hermana ale nemám důvod pokládat za nedůvěryhodnou osobu.
 • Když Jiří Brady přiletěl, zdálo se mi, že už na letišti je pro něj připravena improvizovaná tisková konference, stoleček, mikrofony a podobně. Docela by mne zajímalo, kdo to nachystal?
 • Připadá mi nevhodné a netaktní člověka ve věku Jiřího Bradyho do této nechutné aféry ještě více zatahovat, činit z něj ústřední postavu celého skandálu a vyžadovat jeho vyjádření.
 • Mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi by slušelo více zdrženlivosti.
 • Představitelům toho, čemu se říká "kavárna", by slušelo více zdrženlivosti.
 • Na státní vyznamenání nemá nikdo nárok. Tak to je a všem nám nezbývá, než se s tím smířit.
 • Škoda, že tahle aféra kazí nadcházející výročí vzniku republiky. Vezměme si z toho poučení. Aby se to pokud možno neopakovalo za dva roky, kdy by to měla být opravdu velká sláva. 


15 komentářů:

 1. Dobré ráno, jen poznámka: poslouchala jsem na radiožurnálu nějaký telefonický rozhovor s pánem, který dostal ocenění loni. I v jeho případě to probíhalo tak, že mu nedlouho před 28. říjnem zavolal pan Forejt, ujistil ho, že to není vtip, řekl mu, že se prezident rozhodl dát mu vyznamenání a jestli s tím souhlasí, že má tři dny na rozmyšlenou. Vyznamenaný pán to za tři dny potvrdil, pak se dlouho nic nedělo a až těsně před akcí přišla pozvánka.
  Tahle verze je podle mě dost podobná tomu, jak to líčí i pan Brady... h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za doplnění.
   Je docela možné, že to tak probíhá - jak jsem napsala, neznám tu proceduru. Ale udivuje mne, že to stejně probíhá i s člověkem, který žije v zámoří.

   Vymazat
 2. Mně přijde především dost otřesné zařadit na seznam navržených k vyznamenání vlastního strýčka. A dále pak ještě za něj lobovat - protože jak jinak by někdo mohl vědět, že jde o jeho strýčka, když mají rozdílná příjmení? Veřejná funkce nemá být vykonávána k vlastnímu prospěchu a k prospěchu osob blízkých. Když toto dělá ministr, jak se pak divit těm starostům a radním, co prosazují výstavbu chodníků přednostně před vlastní domy a výkup pozemků pro sítě tak, aby na tom jejich rodiny vydělaly...
  Co udělal pan Brady pro Českou republiku, to nevím. Jeho jméno jsem slyšel poprvé při této aféře. Podle zveřejněných informací přežil jako dítě národně-socialistický koncentrační tábor; když se u nás dostali k moci komunisté, emigroval do Kanady. Tam pak žil. Nevím o tom, že by se zapojil jakýmkoli způsobem do protikomunistického odboje nebo do orgánů československého exilu, které na západní polokouli existovaly. Nevím o tom, že by někde nějak propagoval Československo či českou kulturu nebo něco takového. Pouze po revoluci prý pomohl zorganizovat sbírku pro Lidové noviny. V roce 2000 nějaká Japonka chtěla napsat knížku o jeho sestře, kterou Němci v koncentráku zabili, a tak ho v Kanadě našla a udělala s ním rozhovor.
  Naproti tomu existují stovky lidí, kteří pro naši zemi opravdu něco dělali a udělali. Lidé, kteří proti komunistům opravdu bojovali, mnozí se zbraní v ruce, mnozí perem nebo penězi, jak ze zahraničí, tak u nás doma. Existují lidé, kteří našemu státu v zahraničí pomáhali, kteří rozšiřovali naši kulturu ... atd. A státní vyznamenání nemají, protože nemají strýčka na ministerstvu.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   nevím, kdo pana Brady na seznam navržených zařadil, přiznávám, že mi není jasné, jak se tam dostal.
   Jinak s tím příbuzenstvím tomu také příliš nerozumím, pan Brady jistě nemůže být strýc pana Hermana, protože podle zveřejněných údajů měl jednu sestru a ta zahynula v Osvětimi. Mohl by to být manžel tety pana ministra, to jedině.

   Já jsem z jeho činnosti zaznamenala tu osvětovou činnost a potom také sbírku pro obnovené Lidové noviny. Ale nemyslím, že by toho vykonal málo. Já si vůbec nemyslím, že by ta vyznamenání měli dostávat jen lidé, kteří něco udělali přímo pro ČR. Mohou být oceněni i lidé, kteří vykonali něco záslužného obecně.
   Nakonec, když se podíváme na seznam oceněných, často jsou to jména, která jistě vzbuzují větší pochybnosti než Jiří Brady. Třeba různí módní umělci, popoví zpěváci a podobně.

   Ta vyznamenání mimochodem vzbuzují emoce každoročně, myslím, že to se to řešilo už za Václava Havla, potom i za Václava Klause a teď opět. Ty kontroverze vzbuzuje už to, že si prezident prostě vybere oceněné podle sebe. A nastane problém.

   Vymazat
 3. Co se týče toho dalajlámismu:
  Ministr kultu (ry) má jistě v pracovní náplni setkávání s představiteli církví a náboženských směrů. O tom není třeba diskutovat. Nevím ovšem nic o tom, že by se tento ministr kultu/ry nějak setkával s představiteli budhistických církví u nás registrovaných:
  • Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü
  • Višva Nirmala Dharma
  nebo s buddhistickými představiteli u nás žijících Vietnamců (mezi nimiž buddhismus převládá - například kousek od mého domova mají chrám).
  Proč považoval za nutné pozvat si na ministerstvo zrovna představitele sekty žlutých čepic a zcela pomíjí představitele jiných budhistických sekt, ať již z Tibetu (tam je jich tuším pět) nebo z jiných částí světa, to neobjasnil a zůstává to záhadou.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ale tak víte, že západní liberální politici dalajlamu milují:-)
   Podle mne je pro ně takovým maskotem. Připadají si pak lepší, když se s ním vyfotí. Klidně bych jim to dopřála.
   Navíc je dalajlama autorem snadno citovatelných sloganů, z nichž si každý vybere a vypadá pak chytřejší.
   Podívejte:
   http://citaty.net/autori/dalajlama/

   Hned třeba ten první: "Nedopusťte, aby malá hádka zničila velké přátelství."
   Velmi moudré. Atd.

   Vymazat
 4. Jinak ještě podotýkám, že od lidoveckého ministra kultury očekávám jiné aktivity, než které vykazuje tento ministr.
  Místo zviditelňování tibetského lámy se měl snažit zabránit usnesení vlády o doporučení adopce dětí homosexuály, měl se snažit prosadit osvětové programy k omezení interrupcí, měl se snažit mírnit projevy nenávisti k církvím pro majetkové vyrovnání atd.
  A co on dělá místo toho? Například jako jediný Lidovec hlasoval pro omezení domovní svobody prohlídkami kotlů:
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=64060&l=cz
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   já to zase tak detailně nesleduji, většinou rámcově vím jenom to, která strana pro co hlasuje, co podporuje a co odmítá, ale po jménem se většinou nepídím.

   Každopádně tahle aféra je poučná; myslím, že většina aktérů si teď zpětně říká, že raději nedržela jazyk za zuby.

   Vymazat
 5. Jakožto od přírody pesimista si vždycky myslím, že horší už to být nemůže, ale pak mě vždycky nějaký papaláš nebo úředník překvapí, přesně podle vtipu:

  Pesimista: "Horší už to být nemůže."
  Optimista:" Ale může".

  Jak pak člověk má být hrdý na vlastní zemi, když nejvyšší vedení státu je jak z Cimrmanů:
  https://www.youtube.com/watch?v=ifQ4Z1LhF-8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   víte, jak to dělám já?
   Všímám si, co se děje v zahraničí, a kolikrát si řeknu: to bych si myslela, že tohle se může stát jenom u nás. A ono ne.

   Když si toho všímáte, tak vidíte, že všechny státy mají čas od času takové různé nechutné aféry a aférky. Někdy spíše úsměvné, někdy vážnější.
   Namátkou třeba nezabezpečené e-maily Hillary Clintonové, F. Hollande na skútru (jistě, nedá se to srovnávat, ale u obojího jsem si říkala, že tohle je jak od nás:-)).

   Zrovna nedávno se dělo cosi takového, už nevím co, že jsem si taky říkala, že stát se to u nás, všichni říkají, že "tohle by se v zahraničí stát nemohlo". A ono mohlo.

   Vymazat
 6. Situace na bojišti se mění každým okamžikem. Aktuálně to vypadá, že si poněkud nakáleli do hrdel všichni zúčastnění. Peloton vede Ovčáček s Ovarissimem, Bradyho proklamace bych bral s rezervou - už toho má asi dost.
  Na samém začátku to vypadalo mnohem jednoznačněji a šťouralové se ptají, proč. Proč ta automatická reakce. Inu, víme - Occamova břitva. Morální skoliotik, zlý, mstivý stařík s psychikou poničenou ethanolem, soudně certifikovaný lhář, který něco podobného udělal už několikrát... takpročnezrovnateď... Sad but true.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   že je prezident mstivý, to se tak nějak vědělo myslím od začátku. Mockrát jsem to četla v článcích různých komentátorů. Takže ano, dobře do zapadá do obrazu.

   Jak se kauza vyvíjí, myslím, že toho mají dost všichni:-)
   Ale chtít pořád nějaká vyjádření po tom 88letém pánovi, to mi přijde trochu moc, fakt ho novináři nešetří.

   Vymazat
 7. jen k tomu pribuzenskemu pomeru, kopirovano z Wiki "Bradyho otec, Karel, měl bratra Viktora. Viktorova dcera je matkou ministra kultury Daniela Hermana. Jiří Brady tedy není Hermanovým strýcem, ale vzdálenějším příbuzným – bratrancem Hermanovy matky."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzko,
   díky za doplnění. Právě dnes ráno jsem si to přečetla v rozhovoru s D.Hermanem a chtěla jsem to sem do diskuse také napsat.
   U nás se tomuto příbuzenství také říká strýc, resp. někdy strýc přes koleno.

   Vymazat
 8. Cirkus kolem toho Bradyho mne extrémně znechutil.
  A přitom třeba takový Juraj Slávik nemá dosud metál žádný, a ani žádný pomník, ač by jich zasloužil desítky. (A na každé radnici by měl viset jeho portrét, neboť byl jediný, kdo obhajoval svobodu obcí proti Benešovi i v exilu.)
  Milan

  OdpovědětVymazat