neděle 23. října 2016

Sonda a jiné úspěchy

Sonda Schiaparelli Evropské vesmírné agentury ESA byla zničena při dopadu na Mars. Drahé zařízení zanechalo na povrchu naší sousední planety jen nepořádek: roztrhaný padák, trosky a vyhloubený kráter umělého původu. Podle ESA jde však v zásadě o úspěch.

Je  vskutku zajímavé, jak se k tomuto debaklu představitelé ESA staví. Upozorňují na to, že šlo jen "o technologický demonstrátor a o prověrku zvolené koncepce přistávacího manévru pro chystaný výsadek evropského průzkumného vozidla na Marsu v roce 2020". Nuže, demonstrátor demonstroval, že přistání na Marsu je technicky velice obtížná operace a zdaleka ne vždy se podaří. To se ovšem nemuselo zkoušet, to jsme věděli už předtím. Připadá mi to tedy jako poněkud nákladná zkouška, zejména když vezmeme v úvahu, že z hlediska plánování výzkumných misí na Mars je rok 2020 v podstatě zítra a na další podobně úspěšné demonstrace naší připravenosti není mnoho času.

Neměla by si Evropa přiznat, že na tohle zkrátka nestačí? Nevadí ESA, že jiné části světa, například Spojené státy americké, mají na tomto poli daleko větší úspěchy? Co třeba unikátní technologie, pomocí níž přistálo na Marsu vozítko Curiosity?
Samozřejmě, že to ESA nevadí.
Ono se totiž nedalo čekat nic jiného, Francouzi šli zkrátka jako obvykle na oběd, místo aby data palubního počítače ještě jednou překontrolovali. Ale lámat si s tím hlavu netřeba, rozbitá sonda je ohromující úspěch, jede se dál, Evropa na to má.

UNESCO
Zavádějící slovní obraty, jimiž byla nehoda vydávána za úspěch, mne přivádí k dalšímu debaklu, který v posledních dnech zaznamenáváme, a tím je naprosté selhání UNESCO v pojetí historie Jeruzaléma. Ostudná rezoluce, kterou schválili nevzdělanci z výkonného výboru (nikdo s minimálním historickým vzděláním by pro to hlasovat zcela jistě nemohl) by nás měla přimět k úvaze, zda Česká republika hodlá mít nadále s touto organizací cokoliv společného. Není načase dát od tohoto spolku ruce pryč? 

Ach ano, památky. Možná by UNESCO, aby nás potrestalo, vyškrtlo české památky ze svého seznamu světového kulturního dědictví. Ani bych se nedivila, protože definice památky se zjevně řídí aktuálním politickým(!) zájmem členských zemí, o čemž nás rezoluce výmluvně přesvědčila.
Otázka je, zda by se toho tolik stalo? Praha bude stále krásná a do Českého Krumlova budou turisté dál jezdit obdivovat tamější zámek. 
Zrovna točna v Českém Krumlově je orgánům UNESCO trnem v oku; dlouhodobě požadují její odstranění. Sama jsem ta místa navštívila v roce 2015; otáčivé hlediště jistě není nic, co by do areálu zámku historicky patřilo, ale že by člověka přímo uráželo, to určitě ne. Zejména když si představím, jakým úžasným zážitkem musí být shlédnutí například Romea a Julie v zámecké zahradě za letního večera.

Takže bych navrhovala točnu ponechat, z UNESCO vystoupit a jeho řízení přenechat palestinské samosprávě, což už se nejspíš stalo. Uvidíme, jak tato organizace, která se zpronevěřila svému poslání, dopadne.
Odhaduji, že velmi podobně jako sonda na Marsu.


10 komentářů:

 1. I. "Neměla by si Evropa přiznat, že na tohle zkrátka nestačí?"

  To má být vtip? https://cs.wikipedia.org/wiki/Philae_(sonda)

  II. "Ono se totiž nedalo čekat nic jiného, Francouzi šli zkrátka jako obvykle na oběd, místo aby data palubního počítače ještě jednou překontrolovali."

  Raději nedomýšlet, co místo kontroly vesmírných sond dělají Američané... https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_Climate_Orbiter#P.C5.99.C3.AD.C4.8Dina_ne.C3.BAsp.C4.9Bchu


  Ovšem částečně bych Vám možná dal za pravdu. Dík brexitu v budoucnu opět stále více se sjednocující Evropa by se v dnešním nebezpečném světě - mezi putinismem a trumpismem - měla pod vedením Francouzů (tedy pokud zrovna nebudou na obědě) více zaměřit na vývoj poněkud odlišných (quasi)kosmických technologií, než jsou mašinky schopné (pokoušet se) přistát na cizích vesmírných tělesech. Ale já věřím, že sjednocená Evropa zvládne obojí. ;-)
  https://www.youtube.com/watch?v=CmaAcdoTFGo

  Jan Valtr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Valtre,
   ne, to nemá být vtip.
   Například urychlovač CERN funguje a můžeme jej pokládat za úspěšný projekt. Proč se nesoustředit na něj?
   Výzkumu Marsu je v poslední době dost, a úspěšného. Myslím, že brzy budeme o této planetě vědět to, co o ní vědět potřebujeme. Nehledě na to, že cesta lidské posádky je stále v nedohlednu.
   Proč tříštit síly a financovat vlastní evropský výzkum, když to jinde dělají lépe?

   Díky brexitu si v Evropě stále více států bude dělat to, co chtějí, nikoliv to, co je jim diktováno. Sjednocená Evropa je pro příští desítky let utopií.
   Kdybych si měla vybrat mezi Putinem a Trumpem, tak si zcela jistě nevyberu Hollanda a Sarkozyho. Nezlobte se na mne.

   Vymazat
 2. Kopíruji:
  Ještě k neřízenému pádu sestupového modulu sondy Schiaparelli projektu ExoMars.

  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/modul-schiaparelli-se-roztristil-o-povrch-marsu-naraz-jej-na/r~c1aba35097b511e6ae080025900fea04/
  http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/osud-modulu-schiaparelli-na-marsu-je-stale-nejasny/1406418
  http://exploration.esa.int/mars/47852-entry-descent-and-landing-demonstrator-module/

  Některé komentáře v diskuzích této zprávy v českém mainstreamu přisuzovaly podíl na neúspěch Rusku (jednalo se o společný projekt Roskosmosu a ESA), ale podle informací, které jsem o tom vyhledal to vypadá, že klíčovou pohonnou část modulu Schiaparelli si vyvinula ESA zřejmě sama (není to úplně tutáč) ve své režii (Rusko se podílelo nosnou raketou Proton a některým přístrojovým vybavením). Faktem ale je, že Rusko má s Marsem tradiční problém.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   díky za doplnění.

   Ono to skoro vypadá, že každé části světa se daří něco jiného. Proč se tedy na tu danou oblast nesoustředit?

   Nevím, zda existuje nějaký důvod, proč posílat na Mars další výzkumné vozítko za miliardy EUR. Které se samozřejmě musely někomu předtím sebrat.

   Vymazat
 3. Bývá obvyklé nevymýšlet již vymyšlené a fungující technologie kupovat. Ostatně i Američané a Rusové převzali startovací techniku od Němců - proč tedy dnes nemůže ESA převzít přistávací techniku do Američanů a od Rusů?
  Ruská vozítka se již dávno proháněla po měsíci, na kterém Američané dokonce přistáli, a americká vozítka se prohánějí po Marsu - a ESA si vymýšlí vlastní způsob přistání obyčejné sondy.
  Je to, řekl bych, jen další z projevů povšechného úpadku euroinstitucí.
  Zdá se, že EU nás do vesmíru prostě nedostane. Naši fysikové a potenciální kosmonati by tedy své sny měli zaměřit raději na spolupráci s USA a Ruskem, případně s Čínou, ale ne s EU.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   mne na tom zaujal především způsob informování o té události a křečovitá snaha vydávat to za něco, čím to není. Ještě chvíli řečnění a dozvěděli bychom se, že ten debakl byl vlastně naplánován.

   Opět jsme u té dělby práce v mezinárodním měřítku. Zbytečná snaha někoho trumfnout - když tam letí Američané, tak my taky - stojí jenom zbytečné peníze a další zdroje. Ještě bych pochopila, že si vlastní technologie vyvíjí Čína, která je asi co se spolupráce týče tradičně dost izolovaná, ale EU?

   Vymazat
  2. Nezpochybnitelným úspěchem EU a jejich institucí je však nepochybně toto:
   http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kauzy/eurodotace-na-zkoumani-bohu-za-27-milionu_403288.html
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   tak to je úspěch přímo oslnivý:-i

   Vymazat
 4. Nejen UNESCO, ale i UNICEF je dle mého názoru záhodno opustit a přestat financovat.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   když už jsme u toho, celé OSN jde do kopru a bude mít podle mého názoru čím dál větší problém ospravedlnit vlastní existenci. Možná z něj zůstane takový maskot, který si státy budou platit kvůli zdání toho, že se snaží o udržení míru. Jestli tím není už teď.

   Každopádně nechápu, co si kdo od takových zjevně realitu popírajících rezolucí slibuje. K čemu to? Jestli není účelem někoho jenom naštvat. Asi ano, jiný účel to mít totiž ani nemůže.

   Vymazat