pátek 21. října 2016

Zakázané svačinky

Vážení rodiče, na základě účinnosti vyhlášky č. 282/2016 Sb., o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních, dojde ke zrušení prodeje svačinek žákům o přestávkách v době školního vyučování.

Dalo se to čekat. Od dětí vím, že automat na pití ze školy už odvezli, a nyní mi tedy škola e-mailem sděluje, že končí činnost školního minibufetu. Byl to malý pult v přízemí, otevřený jen ráno před zahájením vyučování a potom ještě o velké přestávce.

My jsme jej využívali minimálně. Každý den chystám dětem svačiny, sestávající z rohlíku s máslem a plátkem šunky nebo sýrem, jablka a toho, co mám právě upečeno, nejčastěji muffinku nebo kousku jablečné buchty. Za tímto účelem peču dvakrát týdně a do těsta většinou dávám méně cukru, než doporučuje recept. Pokud nemám napečeno, přidám dětem místo toho do krabičky několik piškotů nebo malou čokoládičku Kinder, to ale opravdu jen jako výjimečné překvapení. Dávám jim také láhev s vodou ochucenou ovocným sirupem bez konzervantů.

Ale občas si děti ve škole přece jen něco koupily. Když dostala dcera v první třídě pod stromeček peněženku a začala nosit do školy vlastní peníze, domluvily jsme se, že si jednou týdně může ve školním "bufetu" koupit nějakou dobrůtku. To bylo pro malou školačku vyznamenání. Ta nervozita, aby byla u pultu včas, aby nebyla příliš dlouhá fronta, aby si správně přepočítala korunky. Většinou svůj domluvený příděl vyčerpala hned v pondělí, kdy si koupila koblihu. Když měl její bráška svátek, k mému překvapení donesla domů koblihu pro něj; pravda, trochu už zmačkanou v igelitovém sáčku, ale zato mi tahle kobliha udělala největší radost ze všech koblih na celém světě.
Letos má moje holčička poprvé v některých dnech už šest vyučovacích hodin v kuse, proto jsem jí dala pokyn, že kdyby jí svačina nestačila, má si něco přikoupit ve škole. Také jsem neměla obavy, že by děti zůstaly bez pití, kdyby si snad připravenou lahvičku zapomněly doma, i když to se stalo snad jednou či dvakrát za celou jejich dosavadní školní docházku.

S tím je teď ovšem konec. Paní ředitelka nám v e-mailu píše, že zboží, které se ve škole prodávalo, nesplňuje přísné limity na obsah tuků či cukrů nebo kdovíčeho, dané ministerskou vyhláškou. Na podzim se ještě bude prodávat tzv. školní mléko, ale - světe, div se - ani toto školní mléko nesplňuje limity, a proto se může prodávat na základě výjimky jen do léta příštího roku.
Tak to je opravdu zvláštní, když ani mléko nesplňuje limity pro dětské potraviny. Jaké potraviny je tedy splňují?

Zajímalo by mne, co si ministerstvo myslí, že zákazem mléka a rohlíků ve škole vyřeší? To má ochránit děti před nezdravým jídlem? Budou snad rodiče dávat dětem k svačině... co vlastně? Co je tedy vhodná svačina pro dítě ve školním věku, která splňuje požadavky? A nemělo by se zakázat takové potraviny do školy vůbec nosit? Jak k tomu ty děti přijdou, když je ministerstvo ochrání před tím, aby si je koupily ve škole, a přitom jim je rodiče dají z domova?

Vyhlášku připravilo ministerstvo školství, ovládané sociálními demokraty, společně s ministerstvem zdravotnictví, pod vedením téže strany. Tato bohulibá aktivita má původ tuším ještě za ministra Marcela Chládka, proslulého neortodoxními způsoby chování, a v načatém díle zdárně pokračuje jako nástupkyně Kateřina Valachová, která patrně nikoho v tomto státě nepřesvědčila, že by snad byla schopná v resortu něco skutečně smysluplného vykonat. Ale rušit dětem bufety, to jí tedy jde.

Otázka je, komu si sociálnědemokratičtí ministři myslí, že tím prospějí? Dětem? Rodičům? Škole? Sobě? Svým stranickým preferencím? Možná by jim někdo měl vysvětlit, jak to je. Například teď jedné malé školačce, hubené jako tyčka, zakázala ministryně Valachová koupit si jednou týdně koblihu. Její bráška už nemůže být pyšný, že si taky smí dojít pro rohlík, a jedna pracující matka bude ve větším stresu, aby si děti náhodou nezapomněly ty krabičky a lahvičky na stole a nemusely chodit pít vodu k umyvadlu na toaletách. Jak ušlechtilé. Je to pro dobro nás všech.

Milá paní ministryně,
děkuji Vám. Tohle se Vám opravdu povedlo. Z předmětu nesmyslného zakazování máte u mne jedničku s hvězdičkou. Ale volit Vás nikdy nebudu.
Doufám, že stejně to vyhodnotí i ostatní rodiče.


21 komentářů:

 1. Zůstaly tam aspoň automaty na cigarety a prezervativy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-)
   Ale víš co, myslím, že automat na prezervativy na základní škole by byl pro současnou hvězdnou politickou reprezentaci určitě přijatelnější, než automat s vodou a limonádou. Mohl by totiž tvořit vhodný doplněk progresívní sexuální výchovy:-)

   Vymazat
 2. Mám odpověď na tohle: Jaké potraviny je tedy splňují?
  No přece ty z holdingu Agrofertu!
  :-)))

  Náš syn to vyřešil jednoduše. "Zakázané" dobroty si kupuje v obchodě před školou. Dokonce nám teď hlásil, že po zavření bufetu pani, která má papírnictví před školou, též rozšířila sortiment o lízátka, bonbóny, limonády a podobné radosti:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   to jsem si taky říkala, jestli by koblihy z holdingu neměly získat nějakou vládní výjimku:-)
   Jistěže si to děti koupí jinde. O to víc mi vadí to pokrytectví - ve škole to zakážeme a tím děti chráníme.

   Vymazat
 3. Tak jsem tu vyhlášku přelouskal a první, co mne napadlo, je otázka, jak se nyní budou učit kuchaři a cukráři, když hrozí nebezpečí, že by své výrobky s cukrem nebo kofeinem mohli ochutnat.
  Dále jsem pak začal pátrat po zmocnění k vydání této vyhlášky a našel jsem to v § 32 školského zákona, takže cestu ústavní stížnosti asi nelze použít. Což mne tedy mrzí.
  Nicméně podotýkám, že když jsem chodil do školy já, nebyly ve školách ani prodejní automaty, ani bufetu, a když jsem do školy chodit začal, nebyly v řadě z nich ještě ani jídelny. Takže jsme taky byli odkázáni plně na to, co nám připraví rodiče. Později se začalo ve školách prodávat mléko - ve čtvrtlitrových lahvičkách. Staniolové zátky jsme povinně sbírali a dávali do sběru. Později k tomu mléku přibyl i rohlík. Holt ti zpozdilí komunisti vůbec na zdraví dětí nemysleli, když jim nutili mléko a rohlík. To dnešní ministři jsou jiní kabrňáci! Úřední kontrola vhodnosti rodiči připravených svačin a nápojů na sebe jistě nedá dlouho čekat.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navrhuju EES - elektronická evidence svačin. Každé dítě bude muset mít speciální krabičku na svačinu s čipem (cena 1000,-) kterou projede čtečku umístěnou u školy. Pokud to neudělá, vyhazov ze školy a rodiče budou obviněni z přestupku. Na škole bude speciální pracovník (koordinátor potravinových doplňků) a namátkově bude kontrolovat obsahy krabiček. Pokud nabude podezření, že je jídlo nevhodné nebo nedej bože doma připravené, odešle jídlo na rozbor, který bude platit rodič.
   To by tak hrálo, aby se v tom neudělal ordung!!!!

   Vymazat
  2. Milane,
   zmocnění k vydání vyhlášky bude asi v pořádku, i když, přiznávám, jsem to sama neověřovala.

   Za nás taky bufety nebyly, pravda. Taky se nedělalo tolik humbuku s pravidelným přísunem tekutin a podobně. Ony to ty děti přežijí, jak se říká... ale přece jenom si říkám, o co je taková ministryně lepší než já, aby mým dětem zakazovala, co si můžou ve škole koupit? Vždyť ta škola jí nepatří, ani ji nefinancuje, tak proč se tímto arogantním způsobem nad nás vyvyšuje? Navíc sociální demokracie...

   Vymazat
  3. Sejre,
   přesně tak:-(
   Plus nějakou upozorňovací aplikaci rovnou na sociálku, že dítě nedostává stravu o vhodné nutriční hodnotě nebo vhodném složení.

   Vymazat
 4. Dobrý den, jako jo, vyhláška je přísná (a zbytečná), na druhou stranu mi ale vlastně víc vadí hysterická argumentace, že zakazuje dětem mléko a rohlíky. Četla jsem ji a nezakazuje. Stejně tak jako ovoce, sušené ovoce, ořechy, pečivo, řadu mléčných výrobků, atd. atp. Za zavřením bufetu pro děti tak spíš stojí neochota vedení školy zamyslet se nad tím, které potraviny vyhlášce vyhovují a nabízet dětem by se daly. Hana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S. a na tom, že by žíznivé dítě pilo ve škole vodu z kohoutku, nevidím vůbec nic špatného. Ono totiž v té lahvi, co mívá s sebou, ji totiž má taky. H.

   Vymazat
  2. Hanko,
   proč je zakázáno školní mléko, to netuším. V mailu ze školy nám napsali, že toto školní mléko se zatím prodávat může, ale jen dočasně, protože má výjimku a vyhlášce taky nevyhovuje. Tak nevím, jestli není nějak ochucené nebo co s ním je za problém.

   Voda a suché rohlíky by se prodávat mohly, ale potíž je v tom, že tyto potraviny nezajistí fungování bufetu. Ten neprovozuje škola, ale jiná osoba a té se musí vrátit náklady. Kromě toho věřím, že provozovatel takového bufetu nestojí o dotěrné kontroly, jestli v těch oříškách není moc tuku nebo nějaké sladidlo, o buzeraci a následné pokuty. Nevím, proč nás vláda nenechá alespoň v tomto na pokoji.
   Automat asi tak nákladný není, ale přece jenom něco stojí, nevím, byl prostě ze školy prý odvezen.

   No ano, jak píšu výš, ony to ty děti přežijou, když budou pít vodu na toaletách. Já jim taky dávám kohoutkovou.

   Vymazat
  3. Tedy, upřesňuji, s tím prodejem rohlíků si nejsem jistá, zase tak podrobně jsem to nestudovala, jestli jsou povolené.

   Vymazat
  4. Rohlíky zákázány expresis verbis nejsou - tedy běžné rohlíky. Jenomže není bufet - nejsou rohlíky. Nikdo nebude udržovat provozovnu, ve které nesmí skoro nic prodávat, jen rohlíky a věci, o které děti nemají zájem. Aby mohla nějaká obchodní provozovna fungovat, musí být rentabilní - nebo dotovaná. A rentabilní to teď ve školách už nebude. A dotovat to také nikdo nebude.
   Milan

   Vymazat
  5. Chris, předpokládám, že školní mléko je mléko ochucené, tedy sladké.
   Pokud se jedná o neochucené, tak je to nějaká blbost...

   Vymazat
  6. Nevím.
   Podle mne by to mohlo být toto:
   http://ec.europa.eu/agriculture/drinkitup/index_cs.htm

   Je to prostě jakýsi dotovaný program, složení neznám. Ale škola nás informovala, že prodej tohoto mléka je jen na výjimku.

   Vymazat
 5. Byla jsem dneska na přednášce o zdravých svačinách (včetně ochutnávek! A měla jsem s sebou i pár svých dětí, které též ochutnávaly).
  Podle mě to vůbec není o bufetu.
  Přednášející nám ukazovala fotky, jak vypadá 90% dětských svačin a i jednu fotku, jak vypadá odpadkový koš ve třetí třídě ráno před vyučováním - děti se nestíhají doma nasnídat a koš je plný obalů od sušenek a jiných sladkostí.

  Je to fakt mizerné a zákaz bufíku na tom vůbec nic nemění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže to je právě ono - děti, které se stravují nezdravě, se tak budou stravovat i dál. Proč to tímto způsobem zakazovat? Navíc se s vaničkou vylévá i dítě, jak se říká.

   V podstatě ten zákaz nemíří na děti, které nezdravé jídlo dostávají z domova, ani na ty, které takové jídlo nechtějí, ale na děti, které to chtějí, doma to mají zakázané a kupují si to proti vůli rodičů. To je ale problém těch rodičů, nevím, proč se to má řešit plošným zákazem.

   Vymazat
  2. Asi proto, že jsme nesamostatní idioti a potřebujeme stát, aby nás ochránil od všeho zlého.

   Nejhorší je, že se pořád přidávají další a další věci. Co nám dřív přišlo nereálné, se najednou děje.
   V nějakém rozhovoru jsem četla (v souvislosti s kauzou Michálákových), že v Norsku je problém, když si děti donesou z domova ke svačině kus bábovky.
   Teď už mi fakt nepřijde nereálné, že jednou bude mít rodina problémy, pokud to jejich dítě snídá každý den ráno ve škole croissant od 7days. Jasně, je to špatně, ale co je komu do toho?

   Vymazat
  3. S tou bábovkou, to je správná připomínka, nenapadlo mne dávat do této souvislosti, ale je pravda, že v Norsku se mnohem více sleduje, jak se rodiče k dětem chovají. Výživa do toho taky spadá.

   Mimochodem, i to "nezdravé jídlo" je podle mne dost individuální záležitost, někdo může mít alergii na vysloveně zdravou potravinu, někdo se cpe celý život bůčkem a dožije se v plném zdraví devadesátky.
   Já třeba mám děti hubené, nejstarší mi z váhových tabulek skoro vypadává, i když výškou je na průměru. Ne že bych je přecpávala cukrem, ale fakt neřeším, jestli někde sní sušenku navíc.

   Těch nesmyslných povinností opravdu přibývá... a jak zjišťuji, Ústava nás před nimi neochrání:-(

   Vymazat
 6. A už to jede:
  http://zpravy.idnes.cz/skolni-bufety-se-rusi-nova-vyhlaska-pamlskova-vyhlaska-pjk-/domaci.aspx?c=A161113_204221_domaci_ekl
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   četla jsem. Diskusní příspěvky pod odkazovaným článkem jsou také vypovídající.
   Alespoň mne to přimělo napsat už několik týdnů zamýšlenou úvahu o tom, pro koho dělá tahle strana vlastně politiku?

   Vymazat