úterý 8. listopadu 2016

Chtěla jsem se vsadit!

Pro dnešní volební noc.

Chtěla jsem se vsadit, kdo vyhraje americké volby. Jen tak, aby mne čekání na výsledky více bavilo. Ale manžel nechtěl, i když by sázku velmi pravděpodobně vyhrál. Taky jsem nepřišla na to, oč bychom se vlastně měli vsadit. Tak jsme se nevsadili.

Ale i přesto s napětím čekám. Je mi jasné, že vyhraje Hillary Clintonová, jak předpovídají průzkumy, a netěším se na to. Připadá mi taková umělá.
A říkám si, jestli to přece jen Američané nezlomí a nepřekvapí nás?
Také si říkám, že oba ti kandidáti jsou dost hrozní, takže ať vyhraje kterýkoliv z nich, žádná výhra to nebude. Ale stejně, stejně jsem děsně zvědavá!

Takhle jsem čekala na výsledky britského referenda o setrvání v Evropské unii. Byla to docela legrace. Připomínala jsem si, že nemá význam sledovat průběžné výsledky, důležitý je přece až konečný součet. Počkám pěkně do rána a výsledek si v klidu poslechnu, až se vzbudím. Jenže... na televizní obrazovce blikaly dva zatím nulové řádky, kde měla naskakovat procenta pro Remain a procenta pro Leave a já jsem si řekla, že se budu chvíli dívat, i když bylo už pozdě v noci. Proti svým zvyklostem jsem si přinesla do obývacího pokoje peřinu a ustlala si u televize. První sečtený volební obvod byl Gibraltar: 96 procent pro Remain a jen 4% pro Leave! To nevypadalo dobře. Pak byly sečteny ještě další dva obvody a potom jsem usnula. V hluboké noci mne manžel jemně budil, jestli si nechci přece jen lehnout pohodlněji, totiž do postele. Ze spánku jsem mu tvrdila, že ne, že přece sleduji výsledky referenda. A tak mne odnesl a já nevěděla nic. Ráno jsem vstávala a ačkoliv to první, co obvykle dělám, je puštění Radiožurnálu, tentokrát jsem se k tomu nějak neměla.
"Ani se mi nechce ty výsledky slyšet," prohodila jsem trochu rozmrzele a šla chystat snídani.
"Ale oni možná vyhráli odpůrci unie," řekl mi manžel. "Viděl jsem v noci, když jsem tě tady budil, průběžné výsledky."
Tak jsem se přece jen s novou nadějí odhodlala ty zprávy pustit.
A ráno se hned vylepšilo.

Hm, jaké asi bude zítřejší ráno?

26 komentářů:

 1. Zatím to vypadá na Trumpa.
  Já to teda nesleduju, mám jiný starosti, ale když jsi z toho tak rozvrkočená:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   z výsledků jsem dost překvapená.
   Hlavně je zajímavé, jak selhaly veškeré předvolební průzkumy, to jsem zvědavá na nějakou analýzu.
   Ale já sama si myslím, že ti, kteří ty průzkumy dělají, se prostě nejdou zeptat na periferie, do hospod, na vesnice, do továren... ačkoliv v USA mají předvolební zjišťování opravdu hodně propracované, kvůli kampaním. Tak to je zvláštní, takový nečekaný výsledek.

   Říkám si, že někdo sleduje sportovní zápasy a já zase sleduji americké volby:-)

   Vymazat
  2. :-) U sportovního zápasu mě uvidíš opravdu těžko.

   Mimochodem, to mi připomnělo, zrovna včera jsem si všiml, že moje žena má na ruce spáleninu, prý od kotle. Já mám zase na ruce spáleninu od trouby. Tak jsem si zavzdychal, jak se ty role pohlaví obrací - žena se stará o kotel a já o troubu. Nejen nesledováním čutálistů přicházím o kus oficiálního chlapství:-))))

   Vymazat
  3. Sejre,
   to já vím, že Tebe u sportovního zápasu asi nenajdu. To budeš radši dělat něco užitečného:-)

   Ale snažím se to k něčemu přirovnat, když už jsem byla nařčena z toho, že jsem fanatický sledovač výsledků voleb a referenda. I když u referenda jsem usnula a tohle byly první volby, od kterých jsem se nemohla odtrhnout, jak to bylo napínavé:-) Asi jako když někdo sleduje finálový zápas v nějaké soutěži nebo něco takového:-)

   Já si oficiální chlapství s čutálistama vůbec nespojuju. Naopak, místnímu fotbalu se vyhýbám a děti dávám raději na jiné sporty.

   Mimochodem, kotel máme na plyn, ale o revize, dopouštění vody a takové věci se starám já.

   Vymazat
 2. Teda takové zaujetí... To nemám ani u našich voleb.
  Christabel - vždyť Vy jste fanatička! To bych do Vás tedy neřekl ☺.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   kdepak, já se tím dobře bavím. Mne to prostě baví, sledovat výsledky, reakce, komentáře.
   Dneska v noci jsem nespala a také jsem to sledovala. Je to velmi poučné, hodně to řekne třeba o zajímavém americkém volebním systému. Beru to řekněme jako detektivku:-) Jenže zajímavější.

   Vymazat
  2. Ale u našich voleb takovým zaujetím tedy netrpím, to musím dodat.
   Kromě toho, sice fandím jednomu výsledku, ale rozhodně bych nějak strašlivě špatně neprožívala výsledek opačný. Takže to s tím fanatismem asi nebude tak horké;-)

   Vymazat
 3. Musím říci, že to bylo velmi napínavé. Jak se to v noci sčítalo, tak výsledky neustále kolísaly na Floridě, což je jeden z klíčových států. V jeden okamžik tam bylo sečteno téměř 8 milionů hlasů a rozdíl v počtu činil zhruba 700 hlasů. To byl moment, kdy se to přehouplo ve prospěch D.Trumpa a pak už se to zpět nevrátilo.

  OdpovědětVymazat
 4. Je-li to všechno pravda, co se zatím na netu píše, pak sdílím tyto pocity:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Eliska-Haskova-Coolidge-Lide-zvitezili-nad-tiskem-nad-politickymi-stranami-461940
  A také si říkám, že Pán Bůh odložil soudný den, neboť s Trumpem nebezpečí světového jaderného konfliktu klesá. I když, samozřejmě, jisté to není nikdy a nevíme dne ani hodiny, jak nám říká Písmo svaté.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   riziko válečného konfliktu s USA pod vedením jednoho nebo druhého prezidenta si vůbec netroufám odhadnout.
   Nezbývá než se modlit, aby se nic nestalo, protože odsud toho příliš neovlivníme.

   Ale je zajímavé, jak se všichni shodují na tom, že začíná nová etapa vztahů US a Ruska. Věřím, že D.Trump si bude s V.Putinem rozumět. Určitě lépe než s politiky EU.

   Vymazat
 5. Já i moji američtí kamarádi a příbuzní máme opravdu velkou radost. Pištěly mi mess zprávy celou noc. A první věta nového prezidenta (takovou ameriku miluji a slavím její návrat po osmi letech obamovského skorokomunismu)..chtěla bych to někdy v našem švejkistáně také někdy zažít. Věřila jsem, že nejsou ovce a hollywoodská kavárna svoji zákeřnou, úplatnou a hloupou bábu nevytáhne do DC.

  Zde ta věta: „Právě jsem obdržel telefonát od ministryně Clintonové. Gratulovala nám, protože je to o nás. Já jsem pogratuloval jí i její rodině za tvrdou kampaň. Hilary pracovala velmi dlouho a velmi tvrdě a my jí jsme vděčni za službu pro naši zemi. Nyní přišel čas, aby Amerika zahojila rány rozdělení a spojila se,“ prohlásil Donald Trump na svém mítinku v hotelu Hilton v New Yorku.

  Howgh :-) Ela
  PS on to Don asi nemyslel poamericku zcela upřimně(že je jí vděčný:-)), ale řekl to!

  OdpovědětVymazat
 6. ..já jsem věřila, že to republikáni dají.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   řekla bych, že první povolební projev D.Trumpa nebyl špatný, byl dokonce lepší, než bychom mohli čekat:-)

   Já jsem nevěřila, že to dají, ale skrytě jsem v to doufala.
   Říkala jsem si, že jestli to Američané nedají teď, tak pak asi už ne, že tohle je možná poslední příležitost, protože další změny společnosti už změnu vedení země asi znemožní, protože se zase trochu změní národnostní složení. Na toto téma byl dost dobrý článek v Respektu minulý týden.
   Tak jsem ráda za ně, i když je otázka, co to bude znamenat pro Evropu.
   Určitě to není katastrofa, jak hlásají příznivci Hillary, je to ale trochu dobrodružství. Kéž to dobře dopadne, s pomocí Boží.

   Mimochodem, nechci tady vytahovat genderové téma, ale nějak se mi nezdálo možné, že by si Američané opravdu zvolili za prezidenta ženu.

   Vymazat
  2. Mediální obraz Trumpa zde i za oceánem byl mnohem horší, než jaká se zdála být realita, pokud člověk měl možnost sledovat jeho nesestříhaný projev.
   (Mimochodem, proti Trumpovi psali i noviny, které Trump vlastnil.) Z jeho projevů však bylo možné tušit, že je Trump celkem pragmatik.
   Jeho webové stránky obsahují stručné a poměrně jasné vize pro jednotlivé oblasti a trefoval se tam do věcí, které Američany trápí.

   Nebude-li se chovat jako slon v porcelánu a dokáže-li plnit to, co lidem slíbil, tak má potenciál velmi příjemně překvapit - záleží na tom jakými lidmi se obklopí, komu on sám bude naslouchat a zda mu republikáni v kongresu nebudou házet klacky pod nohy, protože proti spojeným silám republikánů a demokratů toho mnoho skrz kongres neprotlačí.

   Já jsem mírným optimistou a potěšilo mě, že ti američané, kteří se řídí heslem "já od státu nic nechci a ty státe mě tudíž neotravuj", nebyli líní jít volit.

   Myslím si, že američané by neměli nejmenší problém zvolit si za prezidenta ženu, pokud by ona žena měla potřebné charisma, náturu a energii. Ostatně nechybělo mnoho a vyhrála by to Hillary.

   Vymazat
  3. Co to bude znamenat pro Evropu, se uvidí. Trumpův názor, že pokud Evropa chce u sebe doma americké vojenské jednotky, že za to má platit, je pragmatický.

   Vzhledem k vzájemné afinitě Německa, Francie a Ruska to může znamenat, že střední a východní Evropa má značný problém, ale za to si můžeme sami.

   Vymazat
  4. Pefi,
   také jsem mírně optimistická. Nemyslím si, že bude politika nové administrativy nějak příliš nestandardní nebo špatná. Ale opravdu bude velmi záležet na výběru spolupracovníků (to vidíme i v malém českém měřítku na Hradě, kde to opravdu nefunguje, zdá se mi).
   Jsem ráda, že je zvolen republikánský prezident.

   Jen tak pro zajímavost:
   http://zpravy.idnes.cz/algoritmus-allana-lichtmana-klice-k-bilemu-domu-trump-clintonova-py2-/zahranicni.aspx?c=A161103_143654_zahranicni_jw

   Ad žena prezidentem: mezi republikánskými kandidáty byla také žena, myslím, že bývalá manažerka, která se mi zdála - moc jsem to tedy nesledovala - na prezidenta vhodnějším kandidátem než Hillary. Ale odstoupila poměrně brzy v průběhu primárek.
   Nevím, připadá mi, že konkrétně s postem US prezidenta se pojí atributy, které se ženám těžko splňují. I z tohoto hlediska mne nepřekvapila prohra H.Clintonové. A zaráží mne predikce, že přece ženy by měly volit kandidátku, protože je to žena - to je úplný nesmysl.

   Pokud jde o Evropu a NATO, větší odpovědnost za vlastní bezpečnost asi přijde. Konec relativního pohodlíčka, kdy se americký strýček staral. Je to dobře, je to špatně?

   A na setkání nového prezidenta s evropskými politiky se vyloženě těším. Až bude mít D. Trump jednat s evropskými figurami typu Hollande, Merkelová, Mohengrinová - to bude legrace:-)

   Vymazat
 7. Christabel, musíte být jak pírko, když vás manžel tak snadno přenáší. Já mám od ženy zákaz ji nosit, protože by pak prý z toho měla po těle modřiny.
  .
  P.S. Že já si vždycky všimnu něčeho jiného, než o čem vlastně píšete.
  Vladimír

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre,
   jako pírko, jak se to vezme, vážím 56 kg, tak to zase takové pírko není:-) Na delších trasách mne nenosí:-)

   Vymazat
 8. Ale..proč jsou všichni v šoku, že mluvil hezky? Protože to od něj dle mediálního obrazu nikdo nečekal?
  A že on i jeho synové jsou přísní abstinenti se také nepíše DT pije jen mléko, džus a colu. Ani regulérní kafe ne :-) A že má skvělé vztahy s paní Zelníčkovou, bývalou tchýní se také nepíše. Že když umřel jeho extchán, tak přiletěl do Zlína na pohřeb, protože ho měl rád.. Nic není tak, jak se zdá :-)
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   nemůžu říci, že bych byla v šoku z toho, že byl projev smířlivý. Myslím, že vyznění projevu bylo vhodné - a určitě je v tradici amerických volebních zápasů. Projevy obou kandidátů po volbách se mi líbily. Trochu obrousit hrany, zakopat alespoň verbálně válečné sekery a tak. Myslím, že je správně, že kandidát mluví den po volbách o protivníkovi jinak, než den před volbami:-) Škoda, že to neumíme u nás! To překvapení některých komentátorů plyne asi z toho, že u nás to součástí politické kultury není.
   A co si budeme povídat, D.Trump má nálepku nepředvídatelného politika, takže tradici povolební zdvořilosti a uznání dodržet mohl - ale nemusel.
   Já sama si myslím, že i v jiných věcech se nakonec ukáže mnohem více zapadající do systému, než se dosud zdálo.

   Je dobře, že se o DT píše i to pozitivní. Jen houšť, bude to teď potřeba.
   Nejlepší na tom je, jak musí zachovávat dekorum evropští papaláši:-)

   Vymazat
  2. Posílám odkaz na jeden blog, chytrá,vzdělaná ženská a takový názor...http://mamazavodou.blogspot.cz/2016/11/americky-presidentsky-volby-2016.html
   Dita

   Vymazat
  3. Paní Dito, děkuji za upozornění.
   Těžko tomu uvěřit.
   Ona holt nebude tak chytrá a vzdělaná, jak si myslíte. Ostatně ani ten sloh tomu nenasvědčuje.
   Milan

   Vymazat
  4. Chytrá a vzdělaná, ale nedělá jí problém baštit mediální propagandu.

   Například to Trump nevěří na globální oteplení naznačuje, že Trump má na rozdíl od autorky zachovánu aspoň špetku zdravého rozumu.

   Problému se moc hezky věnuje tato stránka:
   http://rocketscientistsjournal.com/

   Navíc Trump není pokrytec jako Al Gore, který na globální oteplení sice prý věří (dokocne o tom natočil emo-film), ale současně sám doma plýtvá energií tak, že ani u Trumpů to nemůže být horší.

   "Moji synovci brečeli do telefonu" teda nevím, kolik je synovcům, ale mají-li o něčem vypovídat ty emo-fotky vyděšených dětí, kterým dospělí nabulíkovali, že Trump je satanáš, tak vypovídají pouze o tom, že jejich dospělí jsou padlí na hlavu.

   Źe Trump bude jmenovat soudce ? On je bohužel jmenoval i Roosevelt a díky tomu se socialistovi Rooseveltovi podařilo prolomit důležité principy a poslat USA na šikmou plochu, po které jedou dodnes. Kéž by Trump jmenoval takové soudce, kteří by to dokázali zvrátit.

   Černoši že jsou dle Trumpa vrazi? No to je hodně velké zjednodušení toho, o čem Trump mluvil. Data o kriminalitě v USA poskytují poměrně děsivá data o kriminalitě jednotlivých etnik a paní by si možná o tom něco měla přečíst. Trump se pouze pokusil nahlas říct to, co se obvykle nahlas neříká (protože je to politicky nekorektní), ale mnozí si to myslí.

   Vymazat
  5. Dito,
   také děkuji za odkaz.
   Musím souhlasit s ostatními, styl zrovna nesvědčí o tom, že by autorka vynikala inteligencí, i když podle jednoho článku nechci soudit.

   V posledních dnech jsem si vyhledala hodně komentářů o výsledku voleb, a musím říci, že jsem čím dál raději, že byl zvolen D.Trump.

   Ad článek
   Prý mohou za to také média. To určitě, kdyby měl výsledek odpovídat mediálnímu obrazu, tak získá Hillary 90% hlasů.

   Stejně tak si na rozdíl od autorky myslím, že americký volební systém je velmi prozíravý. Je to velice chytré. Státy s vysokým podílem přistěhovalců nemohou tak snadno přehlasovat státy s rodilými Američany, výsledek tedy není jen "na sílu", ale odráží i jiné aspekty. Klobouk dolů.
   Ohledně M.Pence jsem teď už několikrát četla, že naopak během kampaně vystupoval klidně a uměřeně, v podstatě jde asi o důvěryhodného republikánského politika. A bude to možná kontroverzní, ale já si nemyslím, že politiku může nějak zásadně ovlivnit to, zda politik věří v evoluci nebo ve stvoření.
   A k těm potratům: jsem a priori znechucená lidmi, kteří měří vyspělost země mírou snadnosti přístupu k potratům.

   Musím také souhlasit s Pefim, tahat děti do voleb až tak, že jsou vystresované z výsledku - to je tedy opravdu nepředloženost.

   Tedy, když si vezmu, jak se občas někdo rozčiluje, že lidé nevěří oficiálním médiím - jak a proč by jim asi věřili? Když vidí to, co se dělo kolem US voleb?

   Vymazat
  6. V tom odkazu je zase vidět, jak se dají určité věci říct různě: "V Indianě se taky pokusil nasadit tak neuvěřitelné zákony proti reproduktivní medicíně, že to bylo zvráceno Ústavním soudem." Reproduktivní medicína, to je zas krásný eufemismus. Jako reprodukční zdraví... Nevím, co se zatím skrývá v tomhle případě, předpokládám, že chtěl omezit potraty, ale možná i umělé oplodnění? Tím spíš mi přijde "vtipné", že v druhém odstavci píše o hlasu nenávisti. Achjo.

   Vymazat
  7. Bohužel, povšimla jsem si, že řada lidí měří vyspělost země mírou přístupu žen k potratům. Čím snáze, tím lépe. Relevance tohoto parametru mi uniká, nicméně beru to na vědomí jako další vítězství nepřátel lidskosti.

   Vymazat