středa 5. dubna 2017

Co si myslí Jiří Drahoš?

Sobotní vydání (1.4.2017) deníku Právo přineslo velký rozhovor s novým kandidátem na prezidenta republiky, profesorem Jiřím Drahošem. Poprvé jsem se tak mohla seznámit s jeho názory.

Domnívám se sice, že vzhledem k podpoře, jíž se těší, vyhraje Miloš Zeman prezidentské volby už v prvním kole, ale stejně si chci prezidentské volby užít, podobně jako ty minulé. Nevylučuji, že budu volit stávajícího prezidenta, ale určitě chci poznat i názory dalších kandidátů; co kdyby se mezi nimi nacházel někdo, s kým se shodnu lépe?
Doufám, že se zde budeme během kampaně setkávat, sdělovat si své názory a hodnotit jednotlivé kandidáty; za přijatelný výsledek takových úvah bych považovala, kdybych se za odevzdaný hlas nemusela stydět. Nemám tedy v tomto ohledu nijak vysoké cíle.

Když profesor Drahoš kandidaturu ohlásil, v duchu jsem si říkala, že by to mohl být můj kandidát. Mám vědu ráda a bývalý předseda Akademie věd, renomovaný vědec, jistě dobře jazykově vybavený, s rozumnými názory, uměřeným vystupováním a zkušenostmi s řízením velké a důležité instituce, během něhož musel jednat i s vrcholnými politiky, to by mohlo být ono. Ale teprve nyní se seznamuji s jeho názory:
 • Měli bychom mít profesionální armádu, nikoliv povinnou vojenskou službu.
 • Nejsem příznivcem školného.
 • Ohledně placení ve zdravotnictví by se nemělo paušalizovat (á la "stokoruna denně nikoho nezabije").
 • Vládu s účastí KSČM bych nyní nejmenoval; vadí mi, že KSČM se nedistancovala od toho, co se dělo v minulosti, ale do budoucna se to může změnit.
 • Migrace: odmítám nálepku vítače, podepsal jsem výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti, ale tato výzva nezlehčuje rizika migrace.
 • Věřím, že Evropská unie má sílu čelit rizikům spojeným s migrační krizí.
 • Ekonomické migranty bychom určitě neměli přijímat.
 • Zavedení protiruských sankcí bylo správné. Ti, kteří je zavedli, by měli posoudit, zda se něco změnilo a zda Rusko splňuje podmínky pro odvolání.
 • Při jednání s čínskou stranou bych otázku lidských práv zmínil.
 • Dodržování lidských práv je důležité téma.
 • Vyrovnání s církvemi je správné. 
 • Novoroční projev by byl vysílán 1. ledna.
 • Setrvání v EU by nemělo být otázkou referenda.
 • Brexitu je mi líto.
 • Neprosazoval bych ani referendum o vstupu do EU.
 • Cenzura internetu je cenzura svobodného vyjadřování.
 • V případě Centra proti terorismu a hybridním hrozbám se strhla nesmyslná kampaň.
 • Česká bezpečnost nemůže být zajištěna bez členství v NATO; pokud by vedení NATO dopsělo k názoru, že zde mají být umístěn vojska, pak bych o tom vážně přemýšlel.

Uvědomuji si, že se nikdy s žádným kandidátem neshodnu ve všem. Bude tedy třeba vyčlenit otázky stěžejní, v nichž přes nesouhlas s kandidátem tzv. nejede vlak, a otázky, v nichž se přes skutečnost, že kandidát si myslí něco úplně jiného než já, dokážu přenést.
Zatím z toho profesor Drahoš nevychází úplně špatně, ovšem hitparáda výroků, s nimiž se mohu bezvýhradně ztotožnit, to určitě není.
Ale jsme teprve na začátku.


52 komentářů:

 1. Ja osobne mezi dulezite podminky moznosti volit kandidata radim i zpusob vystupovani a vyporadavani se s oponentnimi nazory.
  Je docela skoda, ze MZ se rozhodl ignorovat predvolebni debaty (at uz ho k tomu vedla jakakoliv pohnutka), protoze v nich se oboji vyse uvedene pozna pomerne dobre...

  Co se prof. Drahose tyce, pockam si. Snazim se nemit prehnana ocekavani :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TT,
   já jsem z těch kritérií obecně rozpačitá.
   V minulých volbách jsem MZ nevolila, ale teď si říkám, že možná se nakonec nevyskytne lepší protikandidát.
   Ale taky si počkám.

   Vystupování je důležité, ale zase to nemůže být vystupování bez obsahu. Takový Michal Horáček má jistě vystupování, kterému nelze nic moc vytknout, ale kvůli tomu ho ještě nebudu volit.

   Vymazat
  2. No, po pravde, nez hulvata s obsahem, to radeji slusnaka bez obsahu - prezident je z 90% ceremonialni fce :)

   Vymazat
  3. TT,
   když já na ty slušňáky bez obsahu asi nejsem;-)

   Ono je to celé složitější, těžko to postihnout a nějak zobecnit. Mně - v osobním životě - nevadí muži, kteří mají nekorektní vystupování (a někdy se chovají jako hulváti), pokud se tak neprojevují přímo vůči mně. A to se neprojevují skoro nikdy.

   Vymazat
 2. Zeman se na předvolební debaty vyignoroval, protože ví, že by dostal přes rusutur. Tam už není publikum, kterému stačí, když Mistr skloní hlavu na stranu a zopakuje pár vyčpělých srač... eh, bonmotů, jako v Řeponíně. Obvyklá kolekce lží a fabulací by mu taky neprošla a Ovčáček to za něj nedá. Mimo to to nemá zapotřebí - dost se divím, že ho Drahoš tak zneklidnil.
  Jinak jen předvolební rétorika a masturbace nad posbíranými aktuálními tématy. Jediná zásadní věc snad je "Novoroční projev by byl vysílán 1. ledna." :-).
  S takhle nastavenou laťkou by nám mělo stačit, když se budoucí prezident nebude chovat jako hovado z nádražky a mstít se za každou banalitu jako Tangua za prostřelená kolena.
  Žádného kandidáta nemáme - Cimrman utekl do Ameriky a Franta Kocourek umřel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cimrmana, pokud vim, pohltila cerna dira... :-)

   A ano, souhlasim, MZ v podstate polozil latku na zem...

   Vymazat
  2. Gravere,
   to je otázka, jestli by v těch předvolebních debatách neobstál. Myslím, že z hlediska jeho skalních fanoušků, což je asi celkem slušné procento obyvatel, by určitě obstál. Vypálil by pár bonmotů a sklidil ovace, jak jim to nandal.

   Jinak musím říct, že mne snad ani nenapadá osobnost, kterou bych jmenovala jako kandidáta a vhodného budoucího prezidenta bez váhání.

   Vymazat
  3. Hm, bohuzel, mala zemicka, odborniku i na svetove urovni mame dost, ale prezidenta si nevybereme... Smutny to stav...

   Vymazat
  4. Vidím, že Graver se za celá léta ve svém způsobu vyjadřování nezměnil. .."hovado z nádražky". To už není hulvátství, to je čistá nenávist.

   Vymazat
  5. Nikoliv, Ludovíte, to je diagnóza. Možná bych se ale přece jen měl zkorigovat: hovado z nádražky se tak většinou chová jen v nádražce.
   Nenávist, hm... jak tě to napadlo? Plýtvat takovými emocemi na politika? Pohrdání, znechucení... tak asi.
   Jinak tě taky zase rád vidím.

   Vymazat
  6. No jo, já už zapomněl na ten tvůj článek "Pliváme na presidenta Zemana - všichni ?" z 06/14, tak sorry. Nějak mně ti zemanovi adoranti začínají splývat...

   Vymazat
  7. Buteo,
   ale on se nikdo z nás nezmění.
   Pokud se tady chceme potkávat, tak se tu musíme potkávat takoví, jací jsme. Nemůžeme čekat, že se někdo změní.

   Graverovi se nelíbí, jak se chová prezident, no budiž, přece se mu to líbit nemusí. Já tady nechci mít názorově jednotnou skupinu, naopak, jsem ráda, když tu jsou lidé s různými názory. Nevyžaduju, aby si ostatní mysleli to, co já. Zejména když o některých věcech ani nevím, co si vlastně myslet:-)

   Vymazat
  8. Naopak - mně se to moc líbí. Víte, kolik teď stojí lístky do cirkusu? A Bubílková taky už není, co bývala...
   Omluvte mne prosím - v tomto počasí bývám obzvláště odporný :-)

   Vymazat
 3. Ještě by mě zajímalo, zda by profesor Drahoš vyznamenal bratry Mašíny či nikoliv.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To v rozhovoru neříkal, resp. neptali se ho na to. Ale to je myslím už dost marginální otázka.
   Já si třeba myslím, že vyznamenání by Mašínovi neměli dostat už proto, jak moc kontroverzně jsou jejich činy vnímány.

   Vymazat
 4. Půjčuji z si fb:
  "Jako prezident Drahoš skončil. ...Otázka přišla i na referendum o vystoupení z Evropské unie. „Referendum v dnešní době, zejména v době internetu, v době možného snadného ovlivňování názorů lidí všemi možnými směry, je z mého pohledu velmi nebezpečné. Proto bych ho nepodpořil.“ Hlavně, že se chce v referendu, nechat zvolit."

  Asi tak..další nevolitelný..
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ono referendum o takových věcech, jako je vystoupení z EU, NATO apod. je opravdu poněkud pitomý (a asi i zbytečný) nápad. Přímá volba prezidenta sice (jak vidíme) taky, ale důsledky nejsou tak fatální.

   Vymazat
  2. Elo,
   jenomže je vůbec někdo, kdo je volitelný a k tomu referendu se vyjádří kladně? Taková osobnost se možná vůbec neobjeví. Viz moje nedávná glosa k Czexitu. Zatím to není téma, které by mainstream vzal za své.


   Gravere,
   já to referendum o Czexitu nepovažuji za pitomý nápad. Když bylo referendum o vstupu, tak s tím neměl establishment problém.
   Na druhou stranu rozlišuji EU a NATO, protože do Bruselu se odevzdala část suverenity, to je vyšší zásah než NATO.

   Vymazat
  3. Souhlasím, Elo. Také nehodlám volit nikoho, kdo mi chce upírat hlasovací práva.
   Milan

   Vymazat
  4. Milane,
   ale kandidátem, který se bude vyslovovat pro referendum, může být nakonec jen Tomio Okamura nebo někdo takový.
   Já ani nevím, jestli by stávající prezident byl pro referendum.
   Ono je tohle kritérium takové specifické, viz ta diskuse o Czexitu, k tomu musí dozrát čas. Přijatelného kandidáta, který bude podporovat referendum o setrvání, třeba vůbec mít nebudeme.

   Vymazat
  5. Milane, to asi málokdo (i když já bych jisté nápady měl). Ovšem diskuse o tom, k čemu je/není vhodné vypsat referendum snad není upíráním hlasovacího práva.
   Ono takové referendum, ve kterém deset ovcí a jeden vlk hlasuje, co bude k večeři...

   Vymazat
  6. Ano, referendum o vstupu bylo, to je fakt. Neměl s tím problém ani establishment, ani já. V referendu o výstupu vidím oproti vstupu zásadní problém, změnily se výchozí podmínky, blabla. Neumím to tvrdě vyargumentovat, tak to nechám v úrovni názoru / feelingu.

   Vymazat
  7. Já jsem tehdy hlasovala proti vstupu.. bála jsem se to nahlas říkat, v té sluníčkové atmosféře..
   A teď bych se musela hluboce zamyslet, co si vlastně o členství v EU myslím :-) Svět se změnil..
   Ela

   Vymazat
  8. Elo,
   vidíte, já si moc nevzpomínám, jestli jsem se to bála říkat nahlas, nebo ne.
   Zato si matně vzpomínám, že i lidé, kteří měli vůči EU různé výhrady, nakonec třeba hlasovali pro...

   Svět se možná změnil, ale můj názor na EU nikoliv.
   Přitom já bych nerada EU, resp. ES, upírala zásluhy o mírové uspořádání Evropy a prosperitu. Byla bych ochotná hlasovat pro setrvání - ale jen v případě, že by se míra integrace posunula minimálně tak o tři dekády zpět.
   Takže volný trh ano, ale žádný Maastricht, Schengen, eurozóna, nic takového. Pěkně podporovat volný obchod a bezcelní zónu, a tím to končí.

   Mimochodem, velmi zajímavé úvahy o EU má ve své knize Uspořádání světa Henry Kissinger; zrovna si to čtu a okouzluje mne, jak inteligentně píše a jak prozíravě umí uvažovat a formulovat myšlenky.

   Vymazat
 5. Já hlavně myslím, že z těch témat v článku je třeba vypreparovat ta, na která bude mít prezident reálný vliv. Takovými body, které spadají do sféry stranické politiky, jako je třeba školné, platby ve zdravotnictví, obecné referendum (kde navíc by musel být přijat ústavní zákon, který prezident nemá možnost ani vetovat) a pod. bych se vůbec nezaobíral. Prezident by se vůbec neměl plést do záležitostí parlamentní demokracie, od toho máme jiné volby.
  Vladimír

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to nám zůstává asi jen ten novoroční projev.
   Zbytek témat je tam proto, že ne každého zajímá, jestli (n.b.) jak může něco z toho prezident ovlivnit. Drahoš to ostatně imho neslibuje - jen prezentuje svůj názor.

   Vymazat
  2. Vladimíre,
   já si nemyslím, že bychom se měli soustředit jen na Vámi označená témata, tj. fakticky ovlivnitelná prezidentem. Ani kampaň tak nefunguje: Karlu Schw. velmi uškodilo prohlášení o Benešových dekretech, jejichž řešení přitom vůbec nebylo a není aktuální.

   Ale hlavně, prezident má reálný vliv vyšší než papírový. Může ovlivnit složení vlády. Dokonce zásadním způsobem - viz Rusnokova vláda, která sice nedostala důvěru, ale nějakou dobu vládla, pouze z rozhodnutí prezidenta.
   Prezident jmenuje členy ČNB - to je také důležitá pravomoc. Spolurozhoduje o složení Ústavního soudu. Může sněmovně vracet zákony. Jedná se zahraničními státníky.
   A velice moc také ovlivňuje veřejné mínění.

   Kdepak jenom novoroční projev:-)

   Vymazat
  3. Ano, jen novoroční projev a žádné mezinárodní ostudy, to by bylo naprosto ideální. Takový prezident by se mi líbil.
   Vladimír

   Vymazat
  4. Vladimíre,
   tak to mně zase ne. Já nechci za prezidenta bezbarvou figurku, někoho zaměnitelného, bez názoru.
   To je jeden z důvodů, proč jsem byla při minulé volbě ráda za ty kandidáty, kteří postoupili. Udělalo mi radost, že do druhého kola nepostoupil Jan Fischer.

   Vymazat
  5. K tomu nelze dodat nic jiného než tento odkaz:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_absurdarium.aspx
   Milan

   Vymazat
  6. I další kresby toho pána doporučuji:
   https://twitter.com/novakvaclav
   Milan

   Vymazat
 6. Christabel 5. dubna 2017 19:47

  K Vámi zvolenému tématu zatím pomlčím, přeci jen - alespoň dle mého - je poněkud "brzy" a doposud nelze a priori vyloučit, že se objeví takový kandidát, který nakonec bude úspěšný; řečeno současnou terminologií: "porazí Miloše Zemana".

  Reaguji na Vámi okrajově odkazované téma "bratří Mašínů", které vnímám zcela identicky, neboť pravděpodobně nejen v naší společnosti neustále vyvolává značnou kontroverzi, již např. s přihlédnutím k brutalitě jejich činů, tedy některých.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi připomnělo dávné časy diskusí ještě na Bloguje.
   Tehdy se to tam myslím dost řešilo, vlastně nevím přesně proč, asi to téma víc rezonovalo ve společnosti...?

   Vymazat
 7. Funkci prezidenta bych zrušil, je to jenom zbytečná, ba škodlivá, papalášská sesle, vhodná akorát tak k peskování a "výchově" obyvatelstva. Zeman má u mě malé bezvýznamné plus, že obyvatelstvo nepeskuje. Nevolil jsem ho, ale tentokrát možná ve druhém kole budu. Protože nevěřím, že by se objevil někdo obecně volitelný (kdo by slíbil, že nebude obyvatelstvu na obtíž, ba naopak že bude sekat výdaje, kde jen bude moci) a než nějaký "anti", to už radši repete. I z obecného hlediska by byl nejlepší Zeman, páč jinak bychom z našich daní museli živit další vyžírku. Zeman už by to mohl mít na doživotí :-)
  Jinak si nevzpomínám, že by ho někdy někdo v debatě "porazil". Je to debatní buldozer.

  Onen

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych funkci prezidenta nezrušila, podle mne své opodstatnění má.
   Pokud jde o ty debaty, jsou taky různé názory na to, co znamená porazit diskusního oponenta.

   Vymazat
  2. Souhlas. Zrušil by vyžírky jak jsem Ti poslal přehled příjmů toho malého klíštěte z parlamentu

   Vymazat
  3. Kolega je rovněž monarchista? :-)
   Ad "nepeskuje" - made my day.
   Ad porážka v debatě: ne, něco takového se opravdu v debatě porazit nedá - pokud tedy debatou myslíte kultivovanou výměnu argumentů. Pozor ovšem na ten vcelku rozšířený klam: porážka v debatě nenastává okamžikem, kdy ji jedna ze stran přizná.

   Vymazat
  4. Účelem diskusí není někoho porazit. Alespoň já tak účel diskusí ve volební kampani nevnímám. Tam jde přece o to, představit své názory, možná je i konfrontovat s ostatními, aby si lidé mohli z kandidátů vybrat.
   Vítěze pak zjistíme z volebních výsledků.

   Vymazat
  5. Tak to vidíš ty. Diskutující se zjevně vidí jako gladiátoři, bojující s jediným možným výsledkem, přičemž publikum spokojeně ryčí "habet".
   Nu což. Máme přímou volbu a nezbývá nám, než se snažit, aby se ta imitace demokracie nezvrhla v ochlokracii. Nakročeno máme slušně, když už mě Zemanovi nohsledi obviňují z nenávisti k jejich idolu (just kiddin', Buteo :-)).

   Vymazat
  6. "Porazil" jsem dal do uvozovek. Pže jsem si vědom, že je to diskutabilní kategorie. Obecně bych měl na mysli celkový dojem z diskuse. Obvykle lze posoudit, kdo si v diskusi vede lépe - po stránce formální i obsahové (jistě, je to subjektivní, jak jinak).

   Že se Zeman hodlá vystříhat předvolebních debat, považuji za poměrně inteligentní tah. Z více důvodů. Předně v nich nemá co získat, jedině by mohl tratit. Když bude mlčet, bude za filosofa. Sice si nemyslím, že by se svým buldozerovitým diskusním stylem musel mít problém s kýmkoliv tête-à-tête, ale přece jenom obtížnější by to bylo na střelnici všech proti němu. Jakože tak to by bylo. Snadno by mohl ztratit koncentraci a dát hromadu munice všem těm režimním pisálkům, kteří budou na každou jeho blbost číhat, jak slepice na flus, a potom ji do zblbnutí cupovat v plátcích a troubách. Jakože budou.

   Tamten

   Vymazat
  7. @Tamten/Onan: zkorigoval bych ty prorežimní pisálky. Oni nepíšou pro režim (to jste ustrnul v jiném věku) - oni jedou na sebe. Zeman je prostě lih... eh, lidový bavič, estrádní týpek, který chce bavit své voliče. Publikum čeká na jeho výkon. Co zase vyvede? Co kde kecne, koho urazí, kde zase ztratí botu, kalhoty, jaká bude další lež...
   A když pak nějakou nešťastnou náhodou udělá něco, co obvykle civilizovaní prezidenti dělávají, neštěkne po tom alík. Koho zajímá, že vyhlásil termín voleb? Podstatné je, že nebyl škodolibý. Today headlines.
   To není nic proti Zemanovi - vždyť ti pisálkové stejně jako on prostě dávají stádu, po čem touží.

   Vymazat
  8. Sám jste ustrnul, tuším i kde.
   Samo, že pisálci jedou na sebe, to není žádný objev. A aby toho pod sebe nahrabali co nejvíc, musí chrochtat pro režim. Pže ten sype to zrní, víme? Bez chrochtání není zrní.
   Podobně "kulturní fronta", pseudoumělci a podobná havloidní pakáž.

   Onen

   Vymazat
  9. Aha, havloidi, na ty jsem úplně zapomněl. Už je mi to jasné - dál se nerozrušujte a dodržujte pitný režim.

   Vymazat
  10. Častá chyba, přesto vážná až fatální.
   Pak není divu, že ničemu nerozumíte a že díky nevyžádaným radám vypadáte jako trotl.

   Vymazat
 8. Uvažuju, že až bude kampaň rozjetá, zřídím zde možná štítek "volba prezidenta", abychom si pod tím mohli snadno najít, co jsme si psali na začátku kampaně, a porovnat to s tím, co si budeme myslet na jejím konci.

  OdpovědětVymazat
 9. Když už jsme u těch kandidátů, našel jsem jeden svůj starší tip: http://christabel.blogarchiv.cz.s3.amazonaws.com/919798-eliska-na-hrad.php komentář #4. Dnes bych na tom nic neměnil - snad jen, že z toho nevyrostl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já nevím, jestli bych na svém tehdejším návrhu trvala. Protože E.Wagnerová se mi líbila na Ústavním soudě, ale v senátu to není ono. Navíc je tam myslím za Zelené.
   Ale jo, jako prezidentka by asi šla...

   Vymazat
  2. Tak jsem si to přečetl. I článek, i všechny komentáře.
   Díky za připomínku.
   A protože jste mně připomenul zapomenuté, znovu tvrdím:
   1. čím více kandidátů v prvním kole, tím lépe;
   2. Ondřej Neff by byl moc dobrý kandidát a domnívám se, že i velmi obstojný president.
   Mrzí mne, že Zeman kandiduje. Ne proto, že bych ho tak nesnášel, nebo že bych ho považoval za špatného presidenta, ale proto, že jeho zdraví rozhodně není tak udržitelné, abychom měli záruku jeho schopnosti vykonávat tuto funkci kvalitně a ostražitě po další volební období, přičem samotné ohlášení jeho kandidatury znamená, že spousta lidí, kteří by byli dobrými kandidáty, se vůbec nepřihlásí. Spousta potenciálně dobrých presidentů s ním vůbec síly měřit nebude.
   Milan

   Vymazat
  3. Aston for president? Tak tohle mě opravdu nenapadlo. Nu což, měl jsem ho (jako pravověrný scifista) rád - než se jmenoval politologem.
   O Zemanovo zdraví bych takový strach neměl. Pokud se nestane něco náhlého (což mu nepřeju a myslím to vážně), tak ho jeho ošetřovatelé nějak udrží. Psychicky to asi půjde rychleji, ale tam už je laťka tak nízko, že mu asi projde úplně všechno a jeho elektorát ho bude oslavovat i za ty nejstrašnější excesy. Fyzicky na tom asi líp nebude, tak možná omezení výletů apod. Ostatně co myslíte tím kvalitním vykonáváním funkce - kvalitně znamená jako doposud? Tak tam se snad nemusíte obávat - bude to ještě kvalitnější.
   Že blokuje kandidaturu někoho aspoň trochu přijatelnějšího, je ovšem smutný fakt.

   Vymazat
  4. Zemanovo zdraví je jeho největší předností. Skýtá naději, že ho nebudeme muset dlouho živit. Doslova katastrofou by bylo zvolení nějakého zdravého mlaďocha, který by nás na havlovném vysával ještě desítky let po odchodu z funkce. Jako kdyby nestačil Klaus :-)

   Tamten

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.