pondělí 17. dubna 2017

Fejeton, který by nenapsal Čapek

Nadpis tentokrát není původní, stejně jako námět.
D-Fens se na svém blogu zastavil u letošních maturitních témat z českého jazyka a hned jedno zpracoval, totiž téma "Nudný účetní a jiné stereotypy". Samozřejmě mne to zlákalo a chtěla jsem to zkusit také. Výsledek předkládám zde. Přiznávám, moc práce jsem si s tím nedala; stejně jako autor tohoto nápadu totiž nemusím maturovat, a proto jsem si to napsala po svém.

Zadání

Nudný účetní a jiné stereotypy 

VÝCHOZÍ TEXT 
Tak jako každý účetní nemusí být nudný a všichni pražští taxikáři nemusí okrádat nebohé cizince, rád bych vyvrátil i jinou laickou představu. Totiž že umělecký kritik je zapšklý stařec, který bydlí v zemljance dle vzoru Drdova poustevníka Školastyka a jehož vrcholným potěšením je plivat na celebrity. 
(Poslední slovo Jana Rejžka, Lidové noviny 30. 1. 2014, upraveno) 
Zpracování: článek s prvky fejetonu o stereotypech spojených s různými profesemi (funkce výchozího textu inspirativní)


Nudný účetní a jiné stereotypy 

Tak jako každý účetní nemusí být nudný a všichni pražští taxikáři nemusí okrádat nebohé cizince, ráda bych vyvrátila i jinou laickou představu. Totiž že umělecký kritik je zapšklý stařec, který bydlí v zemljance dle vzoru Drdova poustevníka Školastyka a jehož vrcholným potěšením je plivat na celebrity.

Umělecký kritik si je především dobře vědom své role ve společnosti. Tím je pěstování obecného intelektuálního ovzduší. Lidi je třeba povznášet, ale jen do té míry, aby jim umělecký kritik připadal moudřejší než oni sami. Kritik proto neomylně zkritizuje vše, co by se mohlo lidem líbit nebo čemu by mohli rozumět. Je to vtipné? Pryč s tím. Směje se tomu traktorista, který po nocích jezdí po poli, pekařka, která vstává za tmy, aby mohla upéct rohlíky, nebo pošťačka, která po vesnici tahá těžkou tašku a nosí dědečkům důchody? Tak to určitě bude pokleslá kultura a je nutno to strhat. Závadná jsou také obecně srozumitelná díla, z nichž by plynul nějaký otřepaný poznatek, jako například že děti mohou spokojeně vyrůstat v nerozvrácené rodině.
Aby to bylo dostatečně důrazné, lze založit alternativní ceny za nejhorší umělecký počin roku a ty ostentativně udělovat tvůrcům, kteří vyrobí něco veselého nebo pochopitelného.

I v ideologické rovině takový umělecký kritik ví, jak se vypořádat s požadavky doby. Národu je třeba ukazovat cestu k pravým hodnotám, které ovšem leží zásadně nalevo. Kritizuje proto vše, co jen trošku zavání pravicovým konzervatismem a zastaralým uvažováním, které souhrnně označuje pojmem "předsudky". Například film, který by zobrazoval muže jako muže a ženy jako ženy, nárokům moderní umělecké kritiky nevyhovuje. Naprosto nevhodné je, pokud je hlavním hrdinou zdravý bílý muž, který vyřeší všechny problémy, které před něj scénárista postaví. Takových ideově pomýlených děl naštěstí valem ubývá. Naopak, pokud tvůrce zdůrazní citlivější stránky mužské povahy a vhodně vyzdvihne schopnosti ženské hrdinky, zaslouží si pochvalu a nominaci na nejprestižnější možnou cenu. Nevyhovuje-li umělecký výstup těmto kritériím a přesto jej nelze dostatečně odsoudit, například proto, že jde o věrnou adaptaci klasického literárního díla z temnějších dob, alespoň mu vytkneme genderově nevyvážené složení autorského týmu nebo skutečnost, že se v hlavních rolích objevuje málo nebělošských herců. Proč by třeba Oněgina nemohl hrát Afroameričan nebo Janu Eyrovou muž? Jen je třeba opustit to pohodlné stereotypní myšlení!

(počet slov: 319, čistý pracovní čas: asi 30 minut)

5 komentářů:


 1. Poznámka:
  Pokud by chtěl někdo ze zdejších čtenářů také zpracovat některé z maturitních zadání a neměl to zrovna kde publikovat, můžeme zde.
  Uvažuji, že se pustím ještě do některého dalšího, je to docela legrace.

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělé.
  Hodně jste mi zvedla náladu.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   děkuji, ale maturitu bych s takovým přístupem asi nesložila:-)

   Vymazat
  2. Ale to byste se divila. Já bych Vám to tedy uznal. Jenom bych Vám vytknul nesprávné používání termínu umělecká kritika. Ta bez uvozovek by měla hodnotit dílo, jež je z pohledu kritika dobré (nebo alespoň autora považuje za dobrého), ale má k němu výhrady - a ty zdůvodní případně porovná s obdobnými díly jiných autorů. Ztrhat dílo, které je mizerné nebo kterému nerozumí, dokáže každý blbec.
   Maně si vzpomínám, jak na mou maturitní písemku - kritika literárního díla - reagoval třídní učitel slovy, že to bylo málo kritické (dostal jsem za 3). No měl pravdu, ale v roce 1981 jsem si víc netroufnul... :-)
   JH

   Vymazat
  3. JH,
   určitě jsem nedodržela formát, rozsah, obsah ani nic jiného, ale naštěstí už maturitu mám:-)

   Mimochodem, v souvislosti s těmi testy se objevily úvahy, že rozlišování různých stylů je zastaralé, nebo něco v tom smyslu. Já si to ale nemyslím; naopak, tatáž myšlenka je úplně jinak vyjádřena v podání soudu, v odborném článku nebo ve fejetonu na blogu a ještě jinak když o ní s někým hovořím.

   Vymazat