středa 26. dubna 2017

Víme, koho předvolat

To jsem takhle zastupovala celkem rozumného otce ve sporu o výživném. Bývalka, která jej zničehonic opustila v době, kdy bylo jejich dítě ještě malé, a od té chvíle vystřídala několik nestabilních partnerství, si usmyslela, že dostává málo peněz. Zastupoval ji nepříjemný advokát, dohoda nebyla na obzoru a celé se to celkem vleklo.

Matka požadovala razantní zvýšení výživného za maximální dobu zpětně, proto se také za toto období zpětně zjišťovaly příjmy obou rodičů. Z dokladů vyplynulo, že příjmy matky v relevantním období převyšovaly příjmy otce. To samozřejmě hrozilo zamítnutím jejího návrhu.

Paní soudu se slzami na krajíčku vylíčila, jak zvýšených příjmů dosahovala pouze díky nadstandardnímu pracovnímu vypětí, že doslova dřela, a to i mimo pracovní dobu. Za to pak byla zaměstnavatelem odměněna, ale to by přece nemělo hrát roli při rozhodování, zda má otec platit více.
Měla pravdu. Tahle vyžilá a úplně všední bruneta byla totiž mimo jiné příčinou rozpadu manželství svého zaměstnavatele, jednoho zdejšího významného podnikatele, pod nímž (doslova) pracovala jako sekretářka. Poté, co si podnikatel našel za první manželku náhradu, musela své místo pochopitelně opustit, nekompromisně uklizena do jiné, spřátelené firmy.
Vzhledem k okolnostem jejího tehdejšího pracovního poměru, které byly v našem městě notorietou, bylo líčení jejího zvýšeného pracovního úsilí nad rámec pracovní doby, po večerech, ba dokonce i o víkendech, více než úsměvné. Takovou dřinu si jistě dokáže představit každý.

"Máte nějaké návrhy na doplnění dokazování?", zeptal se soudce, když se už vše standardní u soudu odemlelo.
Právní zástupce matky sdělil několik svých návrhů, jimiž hodlal rýpat do příjmů mého klienta; to se mi vůbec nelíbilo, protože by to znamenalo zbytečné protahování řízení, které mého klienta už tak dost zatěžovalo. Vyrazila jsem do útoku. Munici v tomto případě obstarala protistrana.

"Vzhledem k tomu, že matka zde tvrdí, že svých příjmů za rozhodné období dosahovala jen díky zvýšenému pracovnímu nasazení, pokládám za nutné provést dokazování k tomuto tvrzení. Navrhuji předvolat Ing. XY, jejího tehdejšího nadřízeného, který rozhodoval o odměnách."
A směrem k protistraně jsem cynicky dodala: "A ujišťuji vás, že vím přesně, na co se ho budu ptát."
Pak jsem mimo protokol prohodila, že kdyby náhodou matka netrvala na svých důkazních návrzích, nebudu na nich trvat ani já, v zájmu rychlého ukončení řízení.
Věděla jsem, že něco takového je nemyslitelné. Vyslýchat zde dotyčného muže ohledně toho, jakou práci pro něj odváděla jeho tehdejší milenka, pouhých několik týdnů po jeho sňatku, za situace, kdy právě veřejně oznámil své politické ambice, to nemůže připustit dokonce ani tahle ... ehm, dáma.

Paní se zděšením málem rozplakala, tentokrát doopravdy. Její právní zástupce poznal, že nastal čas zařadit zpátečku. Kysele prohlásil, že na svých důkazních návrzích netrvá. Já jsem velkoryse upustila od těch svých. Byli jsme vyzváni k závěrečným přednesům a po nich soud vynesl rozsudek.
Nikdo se neodvolal.


15 komentářů:

 1. Jo, to je radostné. Takto si představuji dobrou práci advokáta. Trochu to rozkošatit a byl by z toho napínavý román.
  Blahopřeji Vám i Vašemu mandantu, ale nebylo by možné tuto situaci využít i k tomu, aby byly děti svěřeny do jeho péče?
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   občas se to sejde, že se to takto zábavně povede.
   Ale myslím, že kdyby se to sepsalo celé, tak to není napínavé, spíš je z toho možná všední příběh, jakých je všude plno?

   V dané situaci už bylo dítě ve věku, kdy si jej rodiče nepředávají jako hračku, už překonalo tu hranici, mohlo si za otcem dojít i samo, a pokud vím, tak toho taky využívalo.

   Vymazat
 2. Čtu a téměř nevěřím svým očím, když chcete, dokážete být evidentně velmi "drsná".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drsná občas možná ano, ale tohle bylo jen takové nonšalantní hraní za účelem pacifikace protistrany;-)

   Vymazat
 3. Prima. Já vždy tvrdil, že na ty naši partičce na bloguje nebyla žádná ořezávatka. Trvale Ti fandím

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:-)
   Výhodou je, že mám pořád o čem psát. Když jsem začínala, myslela jsem, že mi témata dojdou, ale zatím to tak nevypadá.

   Vymazat
 4. Ehm, připomíná mi to případ jiné sekretářky (tedy pardon: vrchní ředitelky Sekce), která dřela jako kůň.
  VladimírM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre,
   ale ta to dovedla do vítězného konce, protože si ji vzal. Jenom nevím, nevím, jestli si to představovala takhle...

   Vymazat
  2. Tož on si ji vzal jenom proto, aby proti němu nemohla a nemusela svědčit. A taky naopak. Takové vzájemné zabezpečení, žejo.

   Vymazat
 5. TOTO VÁS UŽ NEZAJÍMÁ. Kramný má novou naději na spravedlivý proces. Ministr spravedlnosti vyzývá Dvořáčka, aby respektoval výzvu soudu k vydání materiálu k přezkoumání znalcům obhajoby. Pro Dvořáčka není soud žádná autorita a zaplacení pokuty se nebojí, ví, že za ním v kauze Kramný stojí justiční mafie, která si nepřeje být usvědčená ze lží a manipulování s důkazy.
  Směšné byly výmluvy Smatanové na vložení zfalšovaných snímků srdci do spisu, že nižší personál udělal chybu. Chyby posvětil Vorel, jehož revizní posudek je nepravdivý. Originály snímků byly zničeny a pitevní materiál už 5 měsíců brání vydat Dvořáček, aby skutečná pravda nevyšla najevo.
  Co bude následovat? PITEVNÍ MATERIÁL BUDE ZNEHODNOCEN, ABY NEMOHLO DOJÍT K PŘEZKUMU A NIKDO ZA TO NEPONESE ZODPOVĚDNOST.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koho by tak ten vrahoun ještě zajímal. Snad jedině bulvár.

   Vymazat
  2. Mne to zajímá, ale nemám kapacitu to vše sledovat.
   Já si nemyslím, že je vinný, ale těžko s tím něco udělám, když teď neprošlo ani dovolání. Předpokládám, že to zkusí u Ústavního soudu?
   My tady nemáme možnost to jakkoliv ovlivnit.

   Vymazat
 6. Nemohl by vám to vtipný kolega smést ze stolu, že jistě stačí předložit pracovně-právní dokumenty ze společnosti, protože není přeci otázkou, za jakou konkrétní úlohu odměnu dostávala, ale že musela pracovat oproti jiným zaměstnancům nadstandardně a její výkon a tedy i odměny rozhodně nelze udržovat za trvale udržitelné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   myslíte, že by měl dotyčný zájem na tom, aby se v personálních materiálech jeho firmy hrabal soud?
   Rozhodně to nebylo navrženo, v reakci na můj návrh byl ihned odtrouben ústup.

   Vymazat
 7. Jasně, my z velkých korporací víme, že dít se může kdeco, ale papíry musí být v pořádku. :) To jsem si neuvědomil, že tohle je menší česká firma.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.