čtvrtek 11. května 2017

Fotbalové dotace: tohle bude pikantní

Z dnešního zpravodajství:
Miroslav Pelta úmyslně za účelem získání výhodnějších podmínek v dotačních programech využíval mileneckého poměru se Simonou Kratochvílovou a při osobních schůzkách v bytě, který kvůli tomu pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové,” citoval Radiožurnál policejní spis.

Stručné poznámky k nejnovější kauze rozdělování dotací ve sportu.

 • Fotbal sice nesleduji a po dávné kapříkové aféře nevěřím férovosti výsledku vůbec žádného utkání, ale zaznamenala jsem, že fotbaloví fanoušci byli s působením předsedy fotbalové asociace Miroslava Pelty dlouhodobě nespokojeni a požadovali jeho odchod. Zdá se, že v tomto případě se lid nemýlil.
 • Svým kritickým postojem k ministryni spravedlnosti Kateřině Valachové jsem se zde netajila, ale nic zlého jí samozřejmě nepřeji. Říkám si ovšem, copak si asi myslela, když jí její rodná strana nasadila na ministerstvo Karla Březinu? Inu, jistě tušila, oč půjde, ale nebyla dostatečně silná či asertivní, aby jeho působení ve svém resortu odmítla, nebo rezignovala. To jsou ty ženy v politice, mají všechny ty žádoucí vlastnosti, umí se lépe dohodnout, jsou takové smířlivější. Díky, kvótami jich zajistíme ještě více.
 • Náměstkyně Simony Kratochvílové, toho času vazebně stíhané, je mi velice líto. Zejména když čtu, že usvědčujícím důkazem budou zřejmě odposlechy pořízené v soukromém bytě, který pronajal fotbalový boss Pelta za účelem intimních schůzek s paní Kratochvílovou, při nichž si domlouvali, kam připlují dotační kapříci. Jestli se toho celého podniku účastnila pod vlivem milostného či sexuálního poměru, jak aktuální zpravodajství naznačuje, oslabuje to v mých očích její vinu. Nedivila bych se, kdyby se zjistilo, že nic neukradla, jenom prostě nějak rozdělila peníze, které se stejně měly nějak rozdělit. 
 • To mne přivádí k další otázce, a to avizovaná výše škody. Mediálně působí oznámená téměř půlmiliarda korun (454 miliónů) vskutku líbivě. Ale je to skutečně tak? Do systému rozdělování dotací nevidím a vůbec mu nerozumím, proto si kladu asi naivní otázky: copak je to nárokové? A pokud je tady nějaký balík peněz, který se má rozdělit mezi určité příjemce a skutečně se mezi ně rozdělí, aniž rozhodující úřednici zůstane něco za nehty, kde je tedy škoda? Škoda může být způsobena konkrétnímu klubu, který nedostal tolik peněz, kolik by třeba dostal, ale jak se to zjistí, pokud nejsou přesná a měřitelná kritéria a celé je to stejně na něčím volném uvážení? Jak se vyčíslí, komu ve skutečnosti vznikla škoda a jak vysoká? Lze nějak dohledat, že konkrétní venkovský klub neměl na pořízení nové branky a musel hrát se starou? A vadí to nějak? K hraní fotbalu tam přece stačila i ta původní branka, nebo ne? Takže bych byla s házením vysokých čísel údajné způsobené škody velice opatrná, zejména u vědomí dřívějších policejních blamáží, když ze spektakulárních zásahů dramaticky prezentovaných na tiskových konferencích nebylo nakonec nic. 
 • Á propos, expertní komise! Tohle je zajímavé. Rozdělení dotací prý pan Pelta s paní Kratochvílovou dohodli často předtím, než zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich měla rozhodovat. Bude opravdu poučné zjistit, jak tato komise rozhodovala, kdo v ní pracoval, zda se její závěry shodovaly s tím, co bylo dohodnuto předem, pokud ano, jak k tomu mohlo dojít, a pokud nikoliv, jaké z toho plynuly závěry. Český fotbal se má na co těšit.
 • Veřejnost, nejen ta fotbalová, se také má nač těšit. Je jen otázkou času, kdy pikantní odposlechy uniknou na veřejnost. Už teď je mi z toho stydno, ale zabránit tomu nelze. Pokud platí římské "chléb a hry", tak tohle bude lid vnímat nejspíš jako hru. To snad už raději ten cinknutý fotbal.
 • Celé je to jen další demonstrace škodlivosti současného systému, kdy je soukromý koníček, totiž sport, mohutně financován z veřejných peněz. Kdyby nebyly dotace, nemusely by se rozdělovat, náměstkyně Kratochvílová by neměla s fotbalovým bafuňářem co řešit (možná kromě milostných hrátek, ale to není trestné) a nemusela by být nyní ve vazbě, vlastně by předtím nemusela být vůbec náměstkyní, protože by nebyla na ministerstvu k ničemu potřeba. Mohla by si dělat, co chce. Absurdní zvyk financovat sportovní aktivity z peněz, které se někomu seberou, vede právě k těmto výsledkům. Přitom fotbal se hraje všude na světě, a to i v zemích, kde zřejmě není ani trošku dotován. Proč by to u nás nešlo?

Nemám ráda ministerstvo školství, nemám ráda dotace na sport, nemám ráda neschopné ženy v politice. Ale přeji Simoně Kratochvílové, aby tohle ustála ve zdraví. Bude to hodně těžké.33 komentářů:

 1. Za druhý bod poklona - líp bych to nenapsal.
  Lítost k paní Kratochvílové necítím. Slušně řečeno, kupovala si náklonnost pana Pelty (častěji to funguje opačně).
  Kde dotace, tam zaděláno na korupci a průser. Víc netřeba dodávat.
  Pokud jde o financování sportu (podobně kultury/umění) pak dobře fungoval systém mecenášů a institucí typu Sazky. Leč mecenáši jsou prostřednictvím daní apod. nemilosrdně kasírováni státem, který prý "ví nejlépe, kde je cizích peněz potřeba". A Sazku si nechali sami sportovci prostřednictvím bafuňářských šíbrů vytunelovat. Za což pokud vím dosud nikdo nebyl pravomocně odsouzen. A k "multihale" si mohou přijet amatérští sportovci udělat selfíčko.
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takový nechutný tlusťoch měl milenku? Konstrukce, že ji měl proto, aby mu na ministerstvu něco zařizovala, je abusrdní. Naopak - ona mu lezla do postele proto, aby z něho něco měla. On byl určitě mocnější než ministerstvo. A když už ona musela rozhdovat podle něho, chtěla z toho taky něco mít.
   Že fotbaloví bafuňáři jsou korupčníky a kriminální mafiáni, o tom jsem nepochyboval asi nikdy. Aspoň co mi paměť sahá.
   Milan

   Vymazat
  2. JH,
   mně je líto každého, kdo se dostane takto do vazby, tj. z dříve bezproblémového života. Musí to být šok.

   Ano, dotace jsou lákadlem na průšvihy a korupci, nejlépe by bylo toto vše nechat na soukromém financování, už o tom tady byla kdysi diskuse:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/07/nase-stepanka.html

   S tou Sazkou, raději nemluvit...

   Vymazat
  3. Milane,
   tak pan Pelta není z nejsympatičtějších, jenže tohle není o vzhledu.

   Jinak bych si nebyla tak jistá, dost možná to byl oboustranně výhodný obchod, a třeba se to všechno zamotalo do sebe, moc, peníze, obchodní zájmy a emoce, to bych klidně pokládala za pravděpodobné.
   Nemá ale význam o tom teď spekulovat, ono se to nejspíš vyvalí a budeme ještě litovat, že to nezůstalo pod pokličkou.
   Ale když už spekulace, třeba já bych řekla, že ji klidně mohl zneužívat, ženu (navíc v jejím věku) lze oblbnout neobyčejně snadno a moc a peníze jsou lákavé, tomu lze lehce podlehnout, a pak už kapříci pluli, kam měli.
   Je mi jí líto a teď ji ještě provlečou všemi médii.

   Jinak s tím fotbalem, asi by bylo s podivem, pokud by byl tím odhalením někdo překvapen. Tedy já se divím spíš těm fanouškům, že na to ještě chodí.

   Vymazat
 2. Simony Kratochvílové mi je líto. Kromě toho, že je vazebně stíhaná, má ostudu jako trám a přišla o práci, tak ji navíc asi budou čekat i velké problémy v soukromém životě. Podobně jako Valachová má rodinu v Brně, tedy předpokládám, že manžela a děti. Její manželství tohle asi obtížně ustojí.

  Ovšem co viděla na tom nechutným tlusťochovi, jak trefně poznamenal Milan, nechápu. Ať už její motivy byly jakýkoli, svoji pracovní pozici evidentně nezvládla, neodhadla, co si ještě může dovolit a do čeho není záhodno se namáčet. Ostatně když nahlédnu do jejího životopisu, tak pracovala 13 let jako tajemnice KDP ČR, 12 let jako tajemnice Národní účetní rady. Nepředstavuju si, že by řízení administrativní agendy těchto profesních organizací mělo přinést nějaký zásadní profesní vklad a předpoklady pro zastávání pozice náměstkyně MŠMT, to musí být úplně jiný kafe.

  A na závěr drobná konspirační teorie: nezdá se vám podezřelé, že tato kauza vyplouvá na povrch právě v době, kdy se do Babiše strefují ze všech stran? Netahá náhodou tady někdo za nitky, kdo by rád, aby nějaká dobře pikantní zpráva zastínila ten mediální povyk okolo Babiše a ANO?

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   tak, to je hodně vážný zásah do života.

   K té kariéře: podle článku na ihned.cz byly s ministryní kamarádky, v Praze bydlely v jednom bytě, ona si ji tam k sobě vytáhla. Takže opravdu zřejmě nešlo o to, že by se v předchozích funkcích tak výrazně osvědčila.
   Když jsem viděla její fotku, bylo mi nápadné, že jsou si obě podobné, jsou to podobné typy.

   Ale s tou konspirační teorií si dovolím nesouhlasit:-) Vyšlo to ven vlastně zároveň, nezdá se mi, že by to spolu souviselo. Spíš si říkám, že nebýt vládní krize, tak tahle kauza by plnila mnohem více prostoru v médiích.

   Jinak musím říci, že u hry Ivánku, kamaráde, jsem se výborně bavila. Kdo ví, jestli se nedočkáme pokračování.

   Vymazat
  2. Ještě odkaz:
   http://archiv.ihned.cz/c1-65716880-namestkyne-je-i-pritelkyni-valachove

   Vymazat
  3. Ale kdepak, nevyšlo to zároveň. Kratochvílovou i Peltu odvedli do vazby v pátek minulý týden. V té době už byly venku první dvě Babišovy nahrávky a obzvláště ta druhá (úkolování Přibila z Mafry Babišem) už budila nepěkný rozruch.

   Když si to propojíte s Vámi nastíněnými pochybnostmi o tom, jaká škoda a komu vlastně vznikla pokud vůbec, a to celé na pozadí velmi pikantního příběhu, nevidíte v tom shodné rysy s bublinou okolo kabelek paní Nagyové a údajného napojení na Rittiga, ze kterého nakonec zbyly jenom ty nezdaněné kabelky? Ovšem vláda tenkrát díky tomu padla.

   No, to se asi nikdy nedovíme :).

   Ivana

   Vymazat
  4. Ten článek na ihned.cz pěkně nastiňuje, jak to s kompetencemi Kratochvílové vykonávat pozici náměstkyně asi bylo. Od její kamarádky Valachové to byla tedy danajský dar.

   A opravuji se, odvedli je do vazby ve středu 3.5. (to je v háji, jak ten čas letí..).
   2. inkriminovaná nahrávka byla publikovaná na YouTube také 3.5. Máte pravdu, že to šlo současně.

   Ivana

   Vymazat
  5. Ivano,
   ta data mohou být matoucí, protože nejprve bylo zadržení, pak návrh na vazbu a rozhodnutí o vazbě, každý tento úkon v jiný den. Ale na první pohled to vypadá synchronně, to uznávám, on to taky hned AB použil, když mlžil ohledně svých afér.
   (Ještě teď přemýšlím, zda to může být načasované s něčím jiným, třeba s rozhodováním o kandidátkách pro volby, protože ministryně Valachová kandiduje jako dvojka ve Stř. kraji a teď tedy nevím, zda se stáhla i z té kandidatury, nebo ne. Ale i kdyby to načasované bylo, tak se to skutečně nejspíš nedozvíme.)

   A z toho článku je to vážně pěkně vidět. Kamarádky... no asi by bylo lepší, kdyby si kamarádství nechaly do kavárny a nepřenášely ho do úřadu. Valachová může být ráda, jestli z toho bude venku. Kdoví, co S.Kratochvílová žvanila na těch odposleších.

   Vymazat
  6. Ještě tedy musím upřesnit, že tady je třeba rozlišovat dvě věci: poškození chráněného zájmu a vznik škody.
   Že došlo k tomu prvnímu, tedy k poškození zájmu na něčem, to asi nikdo moc rozporovat nebude. Také je jasné, že přesunem peněz z jednoho subjektu na druhý někomu mohla vzniknout škoda, jenom si nemyslím, že vznikla státu a dále si nemyslím, že je ten poškozený subjekt identifikovatelný a že by se mohl v daném případě náhrady škody domáhat.
   Snad je to srozumitelné, nějak mi dneska večer to vyjadřování moc nejde.

   Vymazat
  7. Christabel, Vám jde vyjadřování vždycky výborně, aspoň co podle blogu mohou soudit :).

   A ano, máte pravdu, ve středu 3.5. je zadrželi. Takže to bylo to prvopočáteční datum, které celou kauzu spustilo, chápu dobře? K rozhodnutí o uvalení vazby došlo v pátek 5.5.

   Uvidíme, co se kde ještě dalšího vyklube a co jak bude nebo nebude do sebe zapadat. Je ta politika v posledních dnech taková pestrá..

   Ivana

   Vymazat
  8. Děkuji:-)

   Ano, vypuknutí kauzy počítám od zadržení, zkrátka někam naběhnou policisté, seberou osoby, zabaví počítače nebo listiny, zapečetí kanceláře, slovy médií "policie zasahuje na úřadu X". Pak běží 48hodinová lhůta pro odevzdání zadržených soudu s návrhem na vazbu, jinak je musí propustit.

   Je to teď opravdu pestré, ale z hlediska blogu není dobře, když je tolik témat najednou, to mi nevyhovuje, protože nevím, o čem psát dřív:-) Nejdřív je témat moc najednou a pak přijde okurková sezóna. Lepší je, když to vychází postupně... to je takový drobný tip na zlepšení pro orgány činné v trestním řízení a politiky;-)

   Vymazat
  9. Ano, témat je mnoho. Např. toto: http://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=603755
   To je obzvlášť pikantní. Aspoň tedy pro mne, protože fotbal mne VŮBEC nezajímá a o fotbalistických bafuňářích jsem si nikdy nemyslel nic dobrého a mohl-li bych o dotacích spolurozhodovat, hlasoval bych vždy proti dotacím pro fotbalisty (a hokejisty). Ten sport si může vydělat na reklamách a nepotřebuje milionové dotace od státu, krajů a obcí.
   Milan

   Vymazat
  10. Milane,
   o propojení Babiš - Šlachta nepochybuji už dlouhou dobu. Otázka nyní je, jak moc je ta chobotnice velká :(.

   Ivana

   Vymazat
  11. Milane,
   obsah odposlechů AB určitě je zajímavý, jen nevím, jestli z toho jeho voliči něco vyvodí. Obávám se, že mnoho z nich jede v myšlenkovém schématu "je to všechno spiknutí těch, komu leží AB v žaludku, protože chce zatočit s korupcí".

   Fotbal si podle mne opravdu může na sebe vydělat, není vůbec žádný důvod lít do něj veřejné peníze.
   Právěže se říká, že je tak celosvětově oblíbený, protože k němu není skoro nic potřeba, jen plácek a mičuda. No, zjevně ne tady u nás.

   Vymazat
 3. Dnes v jenom článku napsali, že škoda měla vzniknout státu.
  Tak to nevím, když je tady balík peněz, které chce stát rozdělit (to je jedno, že hloupě) a rozdělí jej, tak jaká škoda mu vznikla?
  Jistě mohl být poškozen zájem státu na férovém rozdělování dotací, ale že by nutně musela vzniknout škoda, to se mi nezdá.
  Navíc na rozdělování dotací by zřejmě nebylo nic férového ani tehdy, kdyby o tom rozhodovala ta slavná expertní komise. Jenom se ta nemravnost, že někomu sebereme a někomu dáme a jinému nedáme, přesunula na jinou úroveň, to je celé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Christabel,
   myslím, že Vám rozumím, nad čím přemýšlíte. Co je vlastně škoda v případě (neoprávněného) přerozdělování a jak ji vyčíslit?
   Na tom, CO je trestné, se asi shodneme - osoba, která není oprávněná/pověřená rozhoduje o výši poskytnuté dotace.
   Extenzivní výklad - vše, co je přiděleno je výše škody, mi také nepřijde jako korektní. Jediné, co mně napadá jako adekvátní (ale pouze za předpokladu, že komise rozdělující dotace předem stanovila jasná explicitní pravidla pro dělení - např, velikost členské základny, reprezentační úspěchy, apod.) je rozdíl mezi touto oficiálně vypočtenou výší a neoprávněným čerpáním. Ale obávám se, že ona "kompetentní" komise používá maximálně křišťálovou kouli a osobní zájmy.
   JH

   Vymazat
  2. Jen pro doplnění - teď čtu na teletextu, že Pelta si vynutil navýšení dotace pro FAČR o 9mio CZK na celkem 562mio CZK až poté, co bylo o dotacích na ministerstvu rozhodnuto.
   JH

   Vymazat
  3. Je potřeba zohlednit, že pokud dotaci dostanete a použijete ji jen o trošku jinak, než než na co byla určena, tak vám úředníci MŠMT budou dělat ze života peklo, poštvou na vás finanční úřad, napaří vám pokutu, dotaci budete vracet a ještě budete platit penále.

   Takže z mého pohledu omlouvat manipulace s dotacemi tím, že stejně by se ty prachy rozfrcaly, je nemístné.

   Svého času se do problémů dostala horská služba, která za dotaci na nákup zdravotnického materiálu nechala opravit střechu skladu zdravotnického materiálu. Kdyby ti bloudi nakoupili materiál a ono se znehodnotil tím, že jim na něj dírou ve střeše pršelo, tak by bylo vše v pořádku.

   Na ČVUT takhle kdysi špatně zaúčtovali opravu výtahu a už po nich kontrolóři šli a v novinách se psalo jak špatně na ČVUTu hospodaří.

   Vymazat
  4. Já jsem zase četla, že z těch za zády expertní komise rozdělených dotací nebyla vyplacena ani koruna, takže žádná škoda vůbec nevznikla. Možná nějaká škoda mohla vzniknout, kdyby to dotáhli do konce, ale jsem vážně zvědavá, co k tomu řeknou soudy.

   Vymazat
  5. Pefi,
   já se dotacemi profesně vůbec nezabývám, tuto agendu obcházím obloukem.

   Jistěže manipulaci s dotacemi nelze jen tak omluvit, ale dobře to ilustruje, jaká je podstata toho dotačního byznysu, nebo jak to nazvat.
   Prostě ležel tady balík peněz, který měl jít na fotbal. A kam ho chtěli obvinění poslat? Na fotbal. Rozděleno by to bylo nespravedlivě v každém případě, je to nespravedlivé už z podstaty věci, takže je vlastně dost pokrytecké někomu vyčítat, že ty peníze nechtěl rozdělit férově. Ony jinak než neférově rozděleny být nemohou.

   Vymazat
 4. Divím se, že při přemíře odposlechů se ti lidé nedomlouvají elektronickou cestou, pokud jsou špičkoví manažeři, tak by jistě nebyl problém ani v šifrovaných mobilech, nebo prostě všechno řešit v cloudu, čili na počítačích někde na síti. Čili nahlas se bavit o tom, co je "těšilo", a zbytek řešit technicky.

  Slyšel jsem mezi přáteli, že např. existuje nabídka pro advokáty mít všechna data zašifrovaná privátním klíčem na vzdáleném serveru někde v Irsku duplikovaném do některé severské země (čili tisíckrát bezpečněji než v kanceláři). A přístup oné velké firmy je, že je nutné nejprve získat SOUDNÍ rozhodnutí (možná uznané) k vydání dat, ale i pak stejně dostanou jen zašifrovaná data šifrovacím klíčem na stole v ČR, které se odemyká heslem a k tomu případně nějakými biometriemi. Tento modul ovšem dodává už třetí firma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   já se vůbec divím, že při míře prošpiclovanosti společnosti to někdo zkouší. Právěže si mohli volat šifrovanými telefony, ale pak se sešli a povídali si o tom, v soukromí bytu, kde se cítili bezpečně... to je přirozené.

   Advokáti a ochrana komunikace - to je kapitola sama pro sebe.

   Vymazat
 5. Christabel,
  píšete o "škodlivosti současného systému, kdy je soukromý koníček, totiž sport, mohutně financován z veřejných peněz". To nemyslíte vážně. U vás na městě se snad nedotuje zájmová, kulturní a sportovní činnost? Nepodporuje se sport mládeže jako primární protidrogová prevence? To se pak nedivím, že máte pořád co dělat, když u soudu hasíte požáry nešvarů.
  A vězte, že i profesionální kluby mají oddíly dětí a mládeže, kde se dotuje úplně stejně a je to tak samozřejmě a ze stejných důvodů v pořádku. Nemluvím o profesionálních oddílech, které by si na sebe měly vydělat nebo mít dotace maximálně od soukromých vlastníků, ale to je něco jiného.
  Zdraví Vladimír M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre,
   to myslím vážně.
   Jistěže se u nás ve městě dotuje sportovní činnost a všechno možné, čemu se věnuje jen zlomek obyvatel. Ale to neznamená, že je to tak správně.

   Sport mládeže jako primární protidrogová prevence... no, možná. Podle mne je těžiště protidrogové prevence v rodině.
   Nakonec, myslíte, že ty peníze, na kterých panu Peltovi tak moc záleželo, měly být utraceny na sportování dětí? Nesdílím tento názor.

   Znovu sem dám odkaz na diskusi, kde jsme to podrobně probírali:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/07/nase-stepanka.html

   Vymazat
  2. Víte, Christabel, kdyby si Don Bosco řekl, že starost o kluky, co se toulají bezcílně po ulicích, je věc jejich rodičů, a neujal se jich, nikdy by nevzniklo salesiánské dílo. A on taky peníze potřeboval, naštěstí nakonec nalezl mecenášky - hraběnku Riccardiovou a další dvě.
   Jsem rád, že tohle dnes není jen na dobrovolných nadšencích a dárcích, ale že je to i zájem státu. Předchází se tak mnohému zlu.
   Že se spolkové činnosti věnuje jen zlomek lidí? Ale společnost jasně jasně dává najevo, že podporuje všechno užitečné, co lidi společně dělají, ale bez dotací by na to neměli a nebylo by nic. Je to motivace i pro ty, které nic nezajímá a všechno je jim jedno. Je v tom i podpora kulturního dědictví a tradic, které by jinak možná zanikly a přišli bychom tak o kus jakési "národní duše". To by mi bylo líto. I tak toho dost zaniká.
   Staré diskuse se mi pročítat nechce.
   Vladimír M.

   Vymazat
  3. Vladimíre,
   jenomže hraběnka mu to dávala dobrovolně, zatímco my se na takové aktivity skládáme pod hrozbou sankcí. To není solidarita ani dobročinnost.

   Samozřejmě, že kdyby se nevybíralo na to, do čeho stát nemá co strkat nos, lidem by zůstalo mnohem více peněz, a těmi by si také mohli financovat své koníčky. Takto je to nemravné: na sportovní haly se skládají lidé, které sport nezajímá, a na financování nějakých polovzdělaných ženštin, které běhají dokolečka po lese nebo pádlují po řece a myslí si, že to je práce(!), se podílí lidé, kteří sami mají hluboko do kapsy.

   Kam vede "zájem státu" na financování podobných aktivit vidíte právě třeba na tomto případě.
   Ostatně, až ty odposlechy vyjdou ven, uvidíte, že tam o nějakou protidrogovou prevenci, práci s mládeží, sportovní vyžití veřejnosti nebo jakékoliv jiné alespoň minimálně akceptovatelné cíle nešlo ani omylem.

   Národní duše? Já si národní cítění opravdu nespojuji s tím, že "kdo neskáče, není Čech" a opravdu si nemyslím, že mám být hrdá na naši zem, protože někdo stejné národnosti s vyplazeným jazykem předběhne ty ostatní.
   A takový Smetana, Dvořák, Neruda, Němcová, Wolker, Aleš a celá plejáda dalších vytvořili díla, která přežila do dnešních dob, a přitom žádné ministerstvo kultury, které by jim na to dávalo granty, tehdy nebylo.

   Tu odkazovanou diskusi Vám vřele doporučuji k přečtení.

   Vymazat
  4. Á, koukám, že diskuse (Vladimír - Christabel)pokročila správným směrem. Dotace ano či ne? A především PROČ? Já osobně jsem na straně Christabel. Mecenáš je člověk, který dává ze svého, protože ho dotyčný sport (umění) baví. A nic za to nechce! A spousta velikánů se právě díky mecenášství prosadila. Je třeba ale současně říci, že spousta talentů umřela v bídě, protože holt na žádného mecenáše nenarazili a nikdo je "neobjevil".
   Zatímco dotace znamenají delegování nějaké skupiny lidí, která dostane do rukou cizí(!) prostředky, o kterých rozhoduje, kam by bylo nejvhodnější je dát. Žádná zodpovědnost, žádná dobročinnost. Vytváří se tak závislá skupina (sportovci, umělci), kteří získávají (tou pravidelností) pocit, že na dotace mají právo a počítají s nimi jako s něčím pevně a správně(!) daným. Což je chyba a dotace tak křivý přirozené prostředí a vztahy v něm. Když pak dojde k nějakému kolapsu, všichni se diví, jak je to možné a hledají, kdo za to může...
   JH

   Vymazat
  5. Já samozřejmě respektuji ty, kteří si žádné dotace do kultury, sportu, hradů a zámků, divadel, ZUŚ, folklórních souborů atd. nepřejí a je jim celkem jedno, že Smetana, Dvořák a další by se vůbec nehráli, protože by je neměl kdo hrát, z hradů a zámků by byly ruiny nebo hotely, sport by se provozoval jen u televize pohledem na zahraniční soutěže atd.
   Takový názor je možný a je legitimní, takový americký. Naštěstí není v rámci ČR i celé Evropy většinový a já za sebe nikdy nebudu podporovat politiku, která se tímto směrem stáčí. Naštěstí to tak u nás (skoro) nikdo nechce, protože jinak by ta podpora už dávno nebyla.
   A pokud jde o nějaké dotační podvody, samozřejmě, ty mohou být. Ale příčí se mi citovat otřepané fráze o vylévání vaničky i s dítětem.

   Vymazat
  6. VlaMe, nemíchejte dohromady fotbal a velkou hudbu.
   Ani dirigent, ani houslisté, ba ani ostatní hudebníci na sobě při koncertech nemají oblečení s názvy firem a z balkónů koncertních síní také žádné transparenty s logy bank a pivovarů a podobných firem nevlávají.
   Fotbal si na sebe vydělá sám a nepotřebuje, aby město platilo obnovu trávníku a udržování tribun a kraj aby platil dotace na rekonstrukce a údržbu šaten a toalet a stát aby jim platil za výchovu dorostu... Fotbal (a hokej a tenis a další) dnes nejsou žádným sportem, ale velmi význosným showbusinesem fungujícím ryze kapitalisticky. Poskytování dotací z veřejných peněz není ničím jiným než nekalosoutěžní praktikou ze strany obdarovaného a zpronevěrou svěřených prostředků dárcem.
   Milan

   Vymazat
  7. Vladimíre,
   já zase respektuji, že se nyní financuje ze veřejných rozpočtů aktivity, které by se z nich určitě financovat neměly.
   Když to tak čtu, tak se divím, pro koho ten Dvořák a Smetana tehdy skládali svá díla, když nebylo žádné ministerstvo kultury, žádné dotace a granty? Kdo je hrál? Jak se to vůbec povedlo realizovat?

   My tady prostě žijeme zacyklení v tom, že "jinak to nejde". Ale možná to tak vůbec není, jinak to jde, to jenom my jsme vychováni v tom, že se stát o všechno postará a obstará nám příděl kultury a sportu. Není to ale správně.

   A že by se sport provozoval jenom díváním se na zahraniční televizi? To přece nemůžete myslet vážně. Třeba můj manžel chodí běhat nebo jezdí na kole, prostě sportuje a rozhodně k tomu nepotřebuje ani kousek ministerstva školství a taky o žádné dotace si na to nepožádal. Je to divné, ale jde to:-)

   Vymazat
  8. Vladimíre,
   on ten vzájemný respekt není totéž, co symetrické opozitum.
   Pokud je někdo zanícený kuželkář (například), pak já říkám, ať si financuje svoje oblíbené kuželky, zatímco vy říkáte, nejdříve se z těchto peněz přispěje na koncert České filharmonie, pak na fotbal, hokej, atd. (jak rozhodne vážená komise rozhodující o dotacích), a pak možná pokud něco zbyde půjde na ty menšinové kuželky.
   Většina Vám (možná) řekne, že je mu to jedno, ale vysvětlete to tomu lkajícímu kuželkáři.
   JH

   Vymazat