pondělí 29. května 2017

Pořád se něco děje 4.

Zase jednou letem zpravodajským světem

Jiří Zimola versus ČSSD
Kličky vnitrostranické politiky mi asi zůstanou navždy utajeny, ale chápe někdo, proč nemůže být bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola na posledním místě kandidátky ČSSD v Jihočeském kraji?
Odstoupil kvůli podezření, že nějak podivně staví chalupu na Lipně, budiž, ale dříve to byl oblíbený lokální politik a nyní je jeho kauza všeobecně známá. Takže snad není důvod voličům bránit, aby se vyjádřili, zda jej ve funkcích nadále chtějí. Kandidovat z posledního, bez preferenčních hlasů nevolitelného místa kandidátky mi osobně připadá jako velmi elegantní řešení. Proč by takto nemohl usilovat o zvolení do sněmovny? Třeba by se ukázalo, že voliči mají na jeho záležitosti jiný názor než média a jeho straničtí kolegové. Možná by to vadilo?
Na okraj poznamenávám, že mi není sympatický a zcela jistě bych ho nevolila.

Donald Trump versus Brusel
Docela potměšile jsem čekala na první srážku nového amerického prezidenta s evropskou, potažmo bruselskou politikou. To bude kyselých obličejů. A už je to tady. Angele Merkelové poté, co pohovořila s Trumpem, došlo, že Evropa má spoléhat sama na sebe. To bych tedy opravdu nedoporučovala. Ale to je jedno, protože to nehrozí, už proto, že tady jaksi není nic, oč by se Evropa mohla opřít.
Z médií to vypadá, že americký prezident dělá všechno špatně, v podstatě už špatně vystoupí z letadla, špatně stojí, špatně jde, špatně podá někomu ruku a především je zásadně špatně, co říká. Novináři se z něj mohou zbláznit. Věřím, že voliči nikoliv.

Norsko versus Palestina
Norové poslali do Palestiny peníze na ženské centrum, a ejhle! Centrum bylo postaveno a pak pojmenováno po dámě, která má na svědomí masakr, při němž zahynuly desítky lidí, včetně dětí. Norové se zděsili, chtějí peníze zpět a už tam žádné další nepošlou.
Otevřela jsem si diskusi pod článkem o této události na českém zpravodajském serveru. Diskutující se dobře bavili naivitou Norů. A celkem oprávněně. Tohle by se asi Čechům nestalo.
Norskou reakci pokládám za zpozdilou. Co asi tak čekali? A proč by si nemohli Palestinci pojmenovat ženské centrum, jak chtějí? Vždyť je to jejich centrum.

Česko versus UNESCO
Česká sněmovna, sice rozhádaná, ale v této otázce rozumná, vyzvala vládu, aby odmítla poslat finanční příspěvek na UNESCO, organizaci, která se odkopala a ukázala, kde jsou její pravé zájmy. Kdepak vzdělání a věda, nenechte se vysmát. Doufám, že vláda poslance vyslyší. Opravdu bych nerada, abychom tohle podporovali. Vzhledem ke své profesi totiž vím, že obě strany konfliktu účinně podporovat nelze. Musíme si vybrat. Česká republika si vybrala už dávno a já jsem za to ráda.

Kateřina Valachová versus ministerstvo školství
Zdá se, že konec upovídané ministryně, která má tendenci lidem neustále něco zakazovat, přikazovat a vnucovat, by mohl být na dohled. A důstojné to věru není. Nejdřív, že demisi nepodá, pak podá, teď neví, dotace sportu nejdřív nepošle, pak pošle.
Ty dotace jsou ale nutné, protože fotbalový svaz by bez dotací dlužil za pořádání mistrovství Evropy v ženském fotbale hráček do 17 let - pozor - 25 milionů korun. Částka mne ohromila. Co mohlo stát na pořádání takové akce pro mládež pětadvacet milionů? A svaz na zaplacení faktur ještě ke všemu nemá, pokud se mu ty peníze nepodaří vytáhnout cizím lidem z kapes. Smutné, ale výmluvné.
Není divu, že sportovci prý své ministryni vyjádřili podporu. Ona toho pro ně také dost udělala. Například dobře vybrala náměstkyni pro sport.

Štěstí, že se blíží okurková sezóna.


26 komentářů:

 1. Jak jako podporovat? Podporovat Israel v illegalni veci? "Podporovat" (co to vubec znamena?) znamena schvalovat nemravnosti? Vite, ze Jerusalem stoji na cizim uzemi? Navic, nemeli bychom podporovat (kdyz uz jej tedy "podporujeme") Israel v cinnosti, ktera mu umozni dlouhodobe prezit, tj. nedelat si nepratele kradenim uzemi, vody, atd?

  FB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nečetl jsem směšnější odpověď, promiňte. "Jeruzalém stojí na cizím území." Tak si ho mají Židé jako odstěhovat? Jeruzalém dobyl biblický král David na Jebuzejcích někdy cca 1000 let před Kr. a tak se stal hlavním městem Židovského království, kterým byl až do dobytí Římany a vyhnání Židů. V židovské tradici ovšem jejich hlavním městem zůstal po všechna další staletí (viz např. přidávání prsti z Jeruzaléma do hrobů, novooční pozdrav "Příští rok v Jeruzalémě").

   Podle rozhodnutí OSN z roku 1948 měly vzniknout 2 státy - Palestina a Izrael s Jeruzalémem jako mezinárodním městem. (Nenechme stranou, že mezinárodní města v současné politice prakticky vždy po pár letech zanikly: Gdaňsk, Tanger, Terst, ....) Izrael rezoluci OSN přijal, arabové nikoliv a 1. okolní arabské státy se pokusili ihned Izrael zničit, 2. obsadily mandátní území Palestiny, čímž zamezily vzniku arbského státu. Jordánské jednotky obsadily jeruzálémské Staré město, kam znemožnili přístup Židům a znemožnili i jeho mezinárodní status. V šestidenní válce pak byl Jeruzalém dobyt Izraelci a Jordánci se stáhli, čímž v Jeruzalémě zavládl současný režim tří náboženství, který daleko lépe připomíná původní plán OSN.

   Čili z dnešní pohledu lze říci, že např. arabská čtvrť nemůže být hlavním městem Izraele, ale proč ne židovská čtvrť? Zakazoval někdo NDR, aby měla za hlavní město Berlín, ač jeho 3/4 byli pod kontrolou Západu? Čili Jeruzalém rozhodně nestojí na cizím území, maximálně lze diskutovat o tom, zda jeho část není takovým územím.

   Vymazat
  2. Karle,
   děkuji za shrnutí.

   Já bych řekla, že Jeruzalém prostě stojí na území Jeruzaléma. To má stát někde jinde?

   Vymazat
  3. FB,
   ano, představte si, podporovat.
   Musíte si vybrat, kterou stranu podporujete, nebo můžete být neutrální, ale nemůžete se kamarádit s oběma, to v tomto případě nelze. Některé evropské státy s tím mají tradičně problém a pak se diví, co se děje, viz drobný příklad s Norskem. Norové se z toho možná teď na chvíli vyléčili...
   Česká republika má ale v této otázce dlouhodobě naopak jasno, což mne těší:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/12/ceska-republika-dvakrat-proti-proudu.html

   Vymazat
  4. FB, je pro mne těžko zdržet se toho, abych Vás cíleně a úmyslně urazil. Váš antisemitismus mne pobuřuje do hloubky duše.
   Milan

   Vymazat
  5. Milane,
   ale pana/paní FB zase třeba pobuřuje, že je někdo filosemita.
   To máte těžké.

   Kromě toho se domnívám, že z toho diskusního příspěvku nutně neplyne, že je jeho autor antisemitou. Jenom prostě podporuje palestinskou stranu. To už tak bývá, že v konfliktech fandí různí lidé různým stranám.

   Vymazat
 2. Ad 1: Kdyby Zimola kandidoval na prvním místě kandidátky, nebyl by to pro socdem vedení zdaleka takový problém. Ale on se nechal napsat na kandidátku na poslední místo jako pokání a už to samo je vůči ušpiněným "přítelům" v ostatních krajích i ve vedení velmi provokovativní. A představme se, že by z toho posledního místa preferenčními hlasy přeskákal a byl zvolen - to by šéfovstvo v Praze neuneslo nejen pro svou ješitnost, ale ani politicky: on by se stal lidem nejpodporovanějším socdemákem a ostatní socdemáci by mu těžko mohli odepřít vedení celé strany, i když se kamarádil se Zemanem. Prostě kandidátka z posledního místa je v tomto případě pro pražské bafuňáře políčkem.
  Ad 2.: Trump si prostě nenechal svou politiku diktovat od Merkelové. Usoudil, že USA nemají poslouchat EU a kopírovat její politiku. Vždyť USA vznikly z protestu proti evropským poměrům a základ jejich obyvatelstva jsou uprchlíci z Evropy!
  Ad 3.: Norský postoj mne překvapil. Předpokládal jsem, že ty prachy palestinským Arabům sypou právě k takovýmto účelům. Že by nevěděli, k čemu ti lidé peníze z Evropy používají, to by mne nenapadlo ani ve snu.
  Ad 4.: UNESCO podporuje umělé potraty a tím je mým nepřítelem. Pro mne je to postačující argument.
  Ad 5.: Sportovní svazy mají být podle mého uznány za veřejnoprávní samosprávu. Mají větší moc než třeba architekti nebo notáři, kteří své veřejnoprávní komory mají. Dokud bude tato veřejná moc sportovců skrývána za soukromoprávní spolky, jimž stát přispívá na činnost, pořádek ani relativní nenastane. Ať už je na ministerstvu pro vzdělávání dětí kdokoli. Současná ministryně se držela, protože tomu vůbec nerozumí a tak nikomu nedokázala účinně šlápnout na kuří oko. Naopak její předchůdce vyletěl rychle, protože byl z oboru - rozuměl školství i sportu.
  Ad 6.: Doufejme, že bude. Spíš se ale obávám, že nás žádná okurková sezona nečeká.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ad 1) to si právě myslím také. Reálně hrozilo, že z toho posledního místa se dostane nahoru.

   Ad 3) Do Palestiny jde pokud vím hodně peněz, kdoví nač. Třeba byli ti Norové opravdu tak naivní, nejspíš je prostě nenapadne, že Palestinci berou ten terorismus jinak a zřejmě si myslí, že ty děti zahynuly v tom autobuse oprávněně, nebo co. To prostě člověka ze Západu nenapadne, že by mohl někdo takhle uvažovat.
   Chci o tom napsat brzy samostatně, teroru v Evropě je v poslední době tolik, že to vyžaduje změnu přístupu, podle mne.

   Ad 5) Jak už jsme tady konstatovali vícekrát, škoda té Sazky. Jak si to mohli nechat ti sportovci takhle zničit... škoda slov.

   Vymazat
 3. Karel IV: "Jeruzalém dobyl biblický král David na Jebuzejcích někdy cca 1000 let před Kr."
  Prosimvás, tohle je biblický příběh. Opravdu se nebudu bavit s někým, kdo s vážnou tváří argumentuje smyšleným příběhem. A pro jistotu: ostatní text není o moc lepší. Jste dilettant. A nejvtipnější je, že ani užitím smyšlených příběhů nevyvracíte pravdu o statu Jerusalema.

  Ty osobní útoky si vyprošuji. Ubohost. Naprostá a zlovolná ubohost.

  Christabel, „shrnutím“ bych ten textík opravdu nenazýval, spíš blábolem. Ale jestli máte o Israeli znalosti jako Karel IV, tak to je hodně špatné. V tom případě, opravdu v 13. století př. Kristem 600 tisíc vojáků s rodinami táhlo 40 let pouští.

  Skutečně jsem chtěl jen poukázat na problematiku nemožnosti udělat Jerusalem hlavním městem a zarazilo mě slovo „podporovat“, které později doplňujete „kamaráděním“, což už je úsměvné. Tak podporovat, nebo kamáradit? A nemyslím, že musíte být neutrální, ani si vybírat, kterou stranu „podporovat“. Stačí být objektivní a oběma měřit spravedlivě. Což ale bohužel místní zlovolní antipalestinci nedokáží. Fuj.

  FB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. FB,
   tak podle vás není Jeruzalém židovské město?
   To byste mohl trochu rozvést, jak to tedy s Jeruzalémem je.

   Objektivní: to jste mne rozesmál. A kdo je v tom konfliktu objektivní? Vy někoho takového znáte? Ti, kteří si hrají v tomto případě na objektivitu, spíš dávají najevo svou omezenost.
   Já nejsem vůbec objektivní. Myslím si, že Palestinci usilují o zničení Izraele terorem, a fandím Izraeli, aby se bránil. Podporuji, pokud mu ČR pomáhá. Podporuji všechny navazované kontakty mezi ČR a Izraelem, podporuji Dny Jeruzaléma, podporuji společná zasedání vlády... já jsem advokátka, nemusím být objektivní, ani mne to nenapadne.
   Já jsem příznivcem jedné strany tohoto konfliktu. A vy jste zase příznivcem druhé strany. Nic proti tomu v principu nemám, beru na vědomí, že jste prostě podporovatelem Palestinců. Jen si nejsem jistá, že jste s tím srozuměn vy sám.

   Vymazat
  2. "tak podle vás není Jeruzalém židovské město?"
   Jak to myslite? Nerozumím otázce. Ptáte se, zda existoval jerusalem před existencí židů? Nebo na demographii? Podle wikipedie žije v Jerusalemě 64% židů. V 19. století to bylo asi tak 5 a půl žida :), odhaduji.

   To je hrůza, asi tedy nevěříte na objektivitu. Myslet si, že, protože se snažím o objektivitu, aniž bych jakkoliv naznačil „podporu“ Palestincům, jakkoli je „podporuji“, to je asi dost zlé.

   Jinak ale jednu věc úpřimně nechápu. Ještě jsem nepotkal sionistu, který by nelhal. A to jsem se na FB účastnil mnoha diskussí (ve kterých jsem bezvýhradně vyhrával, logicky), zejména okolo posledního „kosení v trávě“ v Gaze r. 2014. Chápu, že někdo může mít rád Israel a omlouvat všcchno, co kdy udělal. Ale nechápu, že u toho musí lhát. A to i u zcela očividných věcí, lehce dohledatelných. Skutečně, snad každý sionista, se kterým jsem se setkal, popíral, že by Israel začal všechny války jako útočné války. (kromě 1973)

   Takže toto bych někdy rád pochopil.

   FB

   Vymazat
  3. To jste psal vy, že Jeruzalém stojí na cizím území. Podle mne stojí Jeruzalém na území Jeruzaléma. Nebo máte dojem, že stojí na nějakém jiném území?
   Praze taky nevyčítáme, že nestojí na území Vídně.

   Proč by byla hrůza, nevěřit na objektivitu? Praxe to potvrzuje, protože nikoho objektivního v této otázce nepoznáte. Vždyť také nejste objektivní - ale na rozdíl od vás já vám to nevyčítám, ale respektuji to. Nepovažuji to za nic strašného, je to vaše právo.

   Všechny války začal Izrael jako útočné války. Kromě některých:-)
   A tak je to se vším...

   Vymazat
  4. Bláhový FB - z Vašeho nesouvislého textu jsem pochopil, že jste fanatický palestinofil, což Vám nikdo nebere. Nehodlám vyvracet všechny Vaše nesmysly, tak jen stručně ke dvěma z nich.
   1) Objektivní názor nemá žádný jednotlivec, tedy ani Vy, i kdybyste to omílal do nekonečna. Váš názor, stejně jako názor kohokoliv jiného je NUTNĚ SUBJEKTIVNÍ.
   2) Pokud jde o Vašich pět a půl Žida v Jeruzalémě v 19. století, tak například dle Wikipedie:
   1844 7.120 Židů z 15.510 (cca 46%),
   1876 12.000 Židů z 25030 (cca 48%),
   1896 28.110 Židů z 45.420 (cca 62%).
   Utřete si sliny, kterými jste se poprskal, vezměte si studený obklad případně prášek na uklidnění a v klidu si něco o problematice přečtěte, ať zase příště neplácáte nesmysly.
   JH

   Vymazat
  5. Ch., V podstatě jste mě tak šokovala odporem k objektivně popsaným faktům ve větě „Israel začal všechny války jako útočné války (kromě 1973),“ že jsem nevěděl, co říct. Pro sionisty je pravda hlavním nepřítelem, nehodí-li se do krámu.

   No ale dnešní výročí další takové israelské útočné války jsem si nemohl nechat ujít. Ne, a není pravda, že by se ostatní státy, které Israel zákeřně napadl, chystaly napadnout jeho, to říkám rovnou, ne že by tento fakt na útočnosti války něco měnil.

   Jerusalém stojí způlky na židovském území, způlky na palestinském. Oni tam nakonec budou mít hlavní město obě země, tak nechť.

   No a dodám, že já objektivní jsem. To byste ovšem musela být objektivní alespoň v definici objektivity, což nejste.

   JH, z vašeho souvislého textu jsem pochopil, že máte horší chápání, jinak byste mě neopravoval, ale pochopil byste, že pět a půl žida byl bonmot, protože vím, že půl žida nikde být nemůže. Abych Vám vysvětlil smysl textu, chtěl jsem říct, že jich tam bylo málo. Což okolo roku 1800 znamená sedm tisíc židů v celé Palestině. Počty, které uvádíte, jsou navíc velmi sporné, spíše tak 3000 v r. 1844 by bylo správné. Nechápu ani, proč uvádíte nárůst počtu židů. Ano, správně uvádíte, bylo jich tam málo, a pak přišli, čímž potvrzujete má slova, tedy Vám děkuji. Stejně si myslím, že mých pět a půl bude ccc přesnější číslo než ta vaše hausnumera :). Takže v klidu si něco o problematice přečtěta, a ideálně ne židovskou propagandu, ale třebas, já nevím, pravdu.

   FB

   Vymazat
  6. FB,
   zásadně nikoho nešokuji.

   Vy jste rozhodně superobjektivní a všechno nám to s tím Izraelem vysvětlíte, jak to je:-) Protože my tomu nerozumíme:-)

   Vymazat
  7. Tak snazil jsem se. A porad nejsem blize odpovedi na vyse uvedenou otazku. Budu dale patrat.

   FB

   Vymazat
  8. Bohužel, zase lžete. Vy se nesnažíte, jste obyčejný fanatik.
   Věta: "Měli bychom podporovat Izrael." není výrok, tudíž není ani pravdivá ani nepravdivá. Je to NÁZOR.
   Výrokem je ale například Vaše věta: "Israel začal všechny války jako útočné války (kromě 1973)." Pokud bychom chtěli hodnotit její pravdivost, museli bychom jasně definovat, co přesně znamená slovo "začal". Například šestidenní válka (5.–10. 6.1967 skutečně "začala" útokem izraelského letectva proti Egyptským základnám, ale za situace, kdy Egypt:
   1) vyzval k odchodu mírové jednotky OSN, které tam byly od roku 1957 (a ty skutečně odešly),
   2) vytvořil koalici se Sýrií a Jordánskem; na hranicích s Izraelem umístil 1.000 tanků a téměř 100.000 vojáků (mimochodem v té válce přispěly jednotkami i Irák, Saúdská Arábie, Súdán, Tunisko, Maroko a Alžírsko!) - zatímco Izrael podporovaly další země jen dodávkami,
   3) uzavřel Tiranskou úžinu pro všechny lodě plující pod izraelskou vlajkou, či přepravující strategický materiál.
   Jde tedy o útočnou či obrannou válku? A kdo ji "reálně" začal?
   S Vámi je ale diskuse zbytečná, protože stále omíláte dvě fráze:
   1) pravda u je jen jedna a tu mám objektivně já,
   2) pokud jsem usvědčen ze lži či manipulace, pak lže můj oponent a nebo používá špatné/lživé zdroje informací.
   Mějte se jak chcete. Tohle bylo maximum, které jsem Vám byl ochoten věnovat. Víc se už s Vašimi nesmysly nehodlám zabývat...
   JH

   Vymazat
  9. Začal ji nepochybně Israel. Bez jakýchkoli uvozovek.
   Reálně nejspíš šlo o preventivní, avšak nepochybně útočnou válku.
   Zda-li by na něj arabská koalice zaútočila, to se již nikdy nedovíme, přikláním se k názoru, že by se nejspíš neodvážili, ale pokud chtěl Israel podle běžných měřítek "být v právu", měl počkat na útok, tj. měl vést válku obrannou.
   Ale houby o tom vím a nezastávám názor, že "Fiat justitia, et pereat mundus", takže v této věci Israeli fandím.

   Vymazat
 4. Tohle si sem uložím pro budoucí účely předvolebních diskusí, je to k tématu:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-proc-mach-podporuje-vrazdeni-krestanu-a-islamsky-stat-ps4-/p_politika.aspx?c=A170529_231307_p_politika_wag

  OdpovědětVymazat
 5. Podle mě ten článek ukazuje, že je pan Zdechovský buď naprostý hlupák, nebo bezpáteřní manipulátor.

  Tu rezoluci jsem si našel, přečetl, ruku bych pro ni rovněž nezvedl a zdaleka to neznamená, že podporuji IS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi:
   Pana Zdechovského mám již dlouho zařazeného v kategorii manipulátor-demagog. Přečetl jsem si zmiňovaný článek a ten mé mínění jen potvrzuje. Implikace "hlasoval proti rezoluci o ISIS" => "je stoupenec ISIS a podporuje jeho vraždění" je exemplární porušení základních pravidel logiky (či spíše záměrné mnipulativní zneužití). Ani si nemusím danou rezoluci vyhledávat. Holt předvolební boj již zuří, schovej se, kdo můžeš... :-)
   JH

   Vymazat
  2. Já jsem tu rezoluci nezkoumala (Pefi, díky za upozornění). Tohle jsem sem dala opravdu spíš pro potřeby budoucích předvolebních diskusí.
   Svobodné a P. Macha jsem ve volbách do EP volila, ale nejsem si vůbec jistá, že to budu příště opakovat.

   Ještě jeden odkaz, zase z jiného soudku, ale vlastně stále stejného:
   http://echo24.cz/a/ih3zH/video-besidka-ve-skolce-deti-v-gaze-si-hraji-na-zabijeni-zidu

   Vymazat
  3. Ale taky nesouhlasím s tím, že tak snadno lze z hlasování proti nějaké rezoluci vyvodit podporu IS.
   Rezoluce EP obecně - je otázka, k čemu to má být, jestli je to vůbec k něčemu a taky jestli to není příliš upovídané. Nečetla jsem, nevím.

   Vymazat
 6. K tématu je také tento dnešní komentář:

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/blizky-vychod-norske-prozreni-dzo-/p_zahranici.aspx?c=A170604_215307_p_zahranici_wag

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten článek se mi zdá nekvalitní. Tvrdit, že Norové nyní prozřeli, je jako tvrdit v lednu 1963, že komunisté prozřeli a že už další pomníky ruským bolševikům stavět nebudou.
   Ještě jich bylo postaveno...
   Milan

   Vymazat
 7. Doporučuji též věnovat pozornost zejména poslednímu odstavci tohoto rozhovoru:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tomio-Okamura-nam-sdelil-vazne-podezreni-pokud-jde-o-Andreje-Babise-490690
  Milan

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.