úterý 2. května 2017

Správný krok premiéra Sobotky

Poznámky k avizované demisi vlády.

Když jsem v posledních týdnech přemítala o nelehké pozici předsedy vlády, říkala jsem si, co by asi tak měl nejlépe udělat? A vycházelo mi z toho jediné, to samé, co z toho nakonec vyšlo i premiérovi: jít od toho.

On totiž jinou alternativu fakticky nemá:
 • vládnout dál s Andrejem Babišem už nemůže, i když jde jen o několik měsíců; skandály, které se hrnou na ministra financí, by kteroukoliv předchozí vládu, nebo alespoň ministra, spolehlivě položily;
 • odvolat Andreje Babiše také nemůže, tedy právně může, ale vzhledem k tomu, že je to jeho klíčový koaliční partner, nic mu z té vlády nezbude, nehledě na psychologické důsledky takového kroku na voliče;
 • takže musí s vládnutím skončit sám. 
Jak prosté.

Říkám si, jak se musí premiérovi ulevit, když konečně podá demisi. Přijde domů a bude mít to těžké rozhodnutí a hlavně ty stresy ze spolupráce s hnutím ANO za sebou. Uleví se ovšem zřejmě i nám, občanům. Já osobně si od nejnovější vládní krize slibuji, že by mohly spadnout pod stůl všechny dosud neschválené vládní návrhy zákonů. To by byla krása. A jako bonus se nestihne úprava zákona o dani z přidané hodnoty, konkrétně ustanovení o kontrolním hlášení, kteréžto se od 1.1.2018 ocitne mimo ústavněprávní rámec. To by bylo velice milé.

Bohuslav Sobotka to měl udělat dříve. Ale kdo měl z vlády především už dávno odejít, jsou lidovci. Tato vláda produkuje výstupy, které jsou tak v rozporu s tím, co potřebují jejich voliči, že se vážně divím, kde berou těch v průzkumech avizovaných cca sedm procent voličských preferencí.

Zůstávají jen dvě otázky.
Tou první je, co udělá prezident Zeman? Je to velká neznámá a nemusí se nám to líbit; na druhou stranu, již jednou o vládě rozhodoval sám a nehledě na protažené obličeje tehdejších sněmovních předáků, nutno si přiznat, že za vlády Jiřího Rusnoka národu žádná zásadní újma nevznikla.
Druhou otázkou je, co bude s ministerstvem vnitra? To je v mých očích jediný velmi závažný argument, který by racionálně hovořil proti premiérovu rozhodnutí. Pustit vnitro, hm...


PS. Pobavil mne poslanec Jaroslav Faltýnek, který se zjevil na televizní obrazovce a sdělil, že vláda pracuje dobře, jen ten premiér jí to kazí. Asi mu v zajetí korporátní kulturou nějak uteklo, že za vládu odpovídá právě její předseda a s jeho odchodem celý ten spolek padá. Ještěže tak.


48 komentářů:

 1. Překvapil, chlapec, překvapil. Bude to ještě zajímavé. Zajímalo by mě, jak Vy se jako právník díváte na kvalitu naší ústavy? Mám teď na mysli například třeba celkem nejednoznačný postup v případě, že premiér podá demisi. Žádný přesný postup. Žádné časové lhůty. Těch variant, co můžou nastat... Prezident ji taky třeba nemusí vůbec přijmout, tzn. že Sobotka vůbec nic nemá z krku? Podivuhodné. více zde: http://1url.cz/ctTeC
  Pavel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavle,
   no právě mne to až tak nepřekvapilo, protože podle mne to byla skutečně jediná možnost, jak z toho ven, když už to vyhrožování, že skandály se musí řešit, došlo tak daleko.
   A velmi správná možnost: premiér za vládu odpovídá a nedivím se, že za toto odpovídat nechce.

   Pokud jde o kvalitu Ústavy, tak já se nevěnuji ústavnímu právu, proto si docela ráda a skoro z pozice laika vždycky vyslechnu, co k problému říkají odborníci na tuto oblast, třeba právě Jan Kysela nebo Marek Antoš.

   Ale obecně: nemyslím, že by Ústava měla ty procesy nastavovat striktně. Ono by to bylo pak příliš rigidní. Teď se to nezdá, nebo to vypadá "nevstřícně", jakože Ústava některé situace nedostatečně ošetřuje, ale kdyby je upravovala, tak by zase nastaly jiné, těžko řešitelné. Takže já si nemyslím, že naše Ústava je v tomto ohledu nějak zvlášť nepovedená. Předpokládá snad nějakou sebekázeň a rozum na straně těch, kdo rozhodují, ale nepřipadá mi to nepřiměřené.

   Vymazat
  2. Na to, v jakém kvaltu a zmatku naše Ústava vznikala, je pozoruhodně dobrá.
   Neměnil bych ji - snad jen vyjma návrhu Chovancova.
   Místo žehrání na Ústavu by bylo lépe lidem ústavní právo více vysvětlovat, aby nežili v podivných bludech, které hlavně novináři často presentují.
   Milan

   Vymazat
 2. Souhlasím s Vámi. Sobotka učinil skvělý krok. Vynikající krok. Jen ho měl učinit trochu dříve. Nebo ještě lépe - neměl Babiše do vlády vůbec brát s poukazem na jeho nedořešené problémy stran konfidenství StB. Kdyby do vlády Babiše nevzal, menšinová vláda by neprošla a byly by nové volby a dnes by tedy situace byla zcela jistě jiná. (Ovšem po bitvě je každý generálem.)
  Teď ale má Sobotka mou úctu a nosil-li bych klobouk, smekl bych. Spousta idiotských návrhů zákonů a změn zákonů spadne pod stůl a rozličné partaje budou muset začít s volební kampaní dřív, než čekaly a než jim vyšly pro ni připravené intriky. A ministři vypadnou dřív, než stačili ulít kámošům, co jim chtěli na poslední chvíli přihrát. Bylo to dobré rozhodnutí.
  Když vidím, jak prská Kalousek i Babiš a jejich lidé, vůbec nepochybuji o tom, že to bylo dobré rozhodnutí.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím Vám oponovat. Sobotka neučinil skvělý krok, protože se jedná o krok zoufalý. Ve všech případech se jedná o staré(!) Babišovy kauzy. Pokud tvrdí, že o nich v době tvorby koalice nevěděl, tak buď lže, nebo má zcela neschopný stranický aparát (případně obé).
   Sobotka je slabý, průměrný úředníček neschopný jakéhokoliv politického rozhodnutí (natož jeho vysvětlení). Všechny jeho názory (korporátní daně, progresivní zdanění, aj.) jsou totální nesmysly. Sobotka zloděj (OKD, dům z poslaneckých náhrad, atd.) křičí chyťte zloděje Babiše. A to až v době, kdy preference ČSSD jsou oproti ANO poloviční. Víc než měsíc už žvaní jak už s Babišem nemůže, ale NEKONÁ! Skutečný politik koná a pak teprve veřejnosti vysvětluje, proč tak učinil. Vždy5 ani tu demisi prezidentovi ještě nenese - jde si jen popovídat.
   Sobotka NIKDY neměl být premiérem. Žel opilý neskutečně nepatrným volebním vítězstvím, to nakonec od prezidenta dostal a užil si svých pár let slávy než se stane politickou mrtvolou. Podobnost s kariérou křišťálově čistého Grosse není náhodná.
   Jediné plus v rozhodnutí alespoň na závěr své vlády hodit opět rozhodnutí na jiného (v tomto případě prezidenta) spatřuji v tom, že se musí prezident rozhodnout jak konat. Vzhledem k prezidentské kampani to rozhodně nemůže být zase nějaká jeho "srandovláda" v čele například s Jiřinou Bohdalovou bez jakékoliv důvěry. A navíc bude muset jasně deklarovat svůj vztah k Babišovi, a to s ohledem na jeho voliče. Tak to vidím já.
   JH

   Vymazat
  2. Milane,
   on Bohuslav Sobotka vzhledem k výsledkům voleb Babiše do vlády vzít musel, výsledek voleb nic jiného neumožňoval, resp. kdyby ho nevzal, vládl by někdo jiný a tato diskuse by byla bezpředmětná.

   Dneska to ovšem zase pokazil, ještě jsem neviděla zprávy, ale prý tu avizovanou demisi na Hrad nakonec nedonesl.

   Proč nad tím prská Kalousek, to mi není úplně jasné.

   Vymazat
  3. JH,
   současný premiér určitě patří mezi slabší politiky, není to typ leadera, ale jak je vidět, i takoví se dostávají do čela.

   Já s politikou B.Sobotky jako takovou nesouhlasím, v odkazovaném blogu p. Větvičky je to pěkně vypočteno, jak se utahují šrouby, pořád vymýšlí další omezení... toto vůbec neschvaluji. Ale jedna věc je nesouhlasit s obsahem jeho politiky a druhá věc je respektovat, že tato vláda vzešla z demokratických voleb a má ve sněmovně poměrně silnou většinu.
   Takže i při tom nesouhlasu s B.Sobotkou a jeho politikou můžu hodnotit jeho konkrétní krok jako taktický a dobře promyšlený.

   Vymazat
  4. Christabel,
   výsledky voleb respektuji. Ale koalice vzniklá po volbách byla a stále je tragická. Slabý Sobotka se stal výtahem šíbrovi Babišovi k současným preferencím. Socialisté vždy stavěli svou politiku na deklarování podpory chudých (z velké části vlastní neschopností). Babiš a jeho ANOfert jim to odkýval, ale dal jim (jako ministr financí) tvrdé mantinely. Za to dostal prostor pro svoji politiku - podpora velkých korporací a přidušení středního a malého podnikání, a to pod pláštíkem líbivých hesel o narovnání podnikatelského prostředí, boji proti korupci a zlodějům, atd. To, že mu na to socani skočili, je jejich blbost a naivita. Jejím výsledkem je, že jim Babiš přerostl přes hlavu. A teď je jako nepotřebný balast může odkopnout.
   Smutné je, že takovému gaunerovi stále tolik lidí důvěřuje a považuje jej za svého "zachránce". Možná je nám souzeno užít si ho až do hodně trpkého a hořkého konce.
   Sobotkův, byť překvapivý, pokus je výrazem zoufalství a nikoliv taktický krok. Špatná je celá vláda, protože je založená na špatných principech koaliční dohody. Nejenom Babiš. Vždyť Babiš a ANO jedno jest. Neboť každý, kdo se vůdci pokusil odporovat, byl nekompromisně z vedení ANO odstraněn. A tak vedení ANO jako jeden muž vyjadřuje svému vůdci podporu a veškerou vinu za problémy hází na Sobotku. Zatímco ze strany ČSSD se ozývají jen osamocené, zoufalé výkřiky bez jakékoliv koncepce a strategie.
   JH

   Vymazat
  5. No, o těch "tvrdých mantinelech" bych měl pochybnosti. Nevzpomínám si, že by někdy socanům nakonec nedal, o co si řekli. Však celý EET není nic jinýho, než splnění nejvlhčích socanských snů. Nechápu ty, kteří to vykládají jako možnost babišovského konkurenčního špehování konkurence. Však Babiš tam za měsíc nemusí být (a nebude).
   Sobotkův překvapivý hokus je (nepřekvapivě) obojím - jak zoufalstvím, vyvolaným volebními prognózami, tak taktickým krokem doporučeným mu jistě jeho prohnanými spindoktory v pozadí. Akorát ten krok byl nesmírně blbě provedený. Především to odvolávání předem slíbeného umožnilo Zemanovi namočit do toho Sobotkovi hubu. Ale účel bude nakonec splněn. Anonisti budou přinejmenším oslabeni a izolováni, agent Bělobrádek neutralizuje dalších téměř 10% volebních hlasů a ten nebo jiný sralbotka v oranžovém vítězně ovládnou příští parlament. Nebezpečí hrozící od gaunera je systematicky zveličováno (uspořádání, že Babiš a ANO jedno jsou má i své nevýhody), zatímco nebezpečí od kolaborantů, neomarxistů a dalších zlodějů, kteří vládnou socanskému stádu je podceňováno.

   Onen

   Vymazat
  6. O tom, že socanům občas pustil chlup, aby ukázal veřejnosti, jaký je dobrák, nepochybuji. Ale EET je Babišův koncept! To, že mu to socani odkývali majíce svá (nesmyslná) zdůvodnění, je hořký důsledek prosazení této buzerace.
   Proč to ale jako svou vlajkovou loď prosazoval sám Babiš? Proč se má vykazovat a posílat všechno, co projde kasou?
   Protože to je technicky možné? Nesmysl.
   Protože bude mít konkurenci pod kontrolou? Sám jste si správně odpověděl - taky nesmysl (to by mohl mít hypoteticky jen člověk z MF).
   A přitom jeho důvod je (podle mě) evidentní. Nasypat písek do drobného (a částečně i středního) podnikání! Velká firma nemá problém. Ta na to má lidi a je schopná vyčlenit i prostředky na tuto buzeraci. Ale drobný podnikatel (zejména pak začínající) no pro toho je to "lahůdka", a prý za pakatel jak tvrdí Babiš a jeho kohorta. A i když to někteří stateční zvládnou a ustojí, pak jsou mnohem snáze k sežrání pro žraloky typu Agrofert. A že to Babiš (vyškolený víme kde a kým) umí, to dokazuje od devadesátých let.
   Každý, kdo před volbami bude deklarovat zrušení této zrůdnosti, má šanci na můj hlas. A já jen budu doufat, že se to po volbách (snad) podaří prosadit.
   JH

   Vymazat
  7. Ale prdlajs!
   Socani to měli přímo ve volebním programu - "Zavedeme registrační pokladny s fiskální pamětí a účtenkovou loterii".
   Babiš jim tak maximálně vysvětlil, že dnes už jsou efektivnější metody. Ale nedivil bych se, kdyby ještě spíš jim jenom odkejval řešení, které vyhloubali fištróni z MF. A ani si nemyslím, že by měl nějaký obzvláštní zájem na sypání písku do drobného podnikání. Jede ve větším kšeftu a drobné podnikání je spíš pod jeho rozlišovací schopnost. Myslím, že dneska už by prosazoval zrušení EET i on - i kdyby jen na potvoru socanům :-)

   Onen

   Vymazat
 3. Sobotka podává demisi vlády nikoliv proto, že už najednou nemůže vystát Babiše, nýbrž proto, že sociální demokracii prudce klesají preference. Tak to chodí, když v čele vlády není leader, ale úředník. Pan prezident si Sobotku myslím s chutí namaže na chleba.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako obvykle nejlépe se k situaci vyjádřil pan Větvička
   http://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=502732
   Milan

   Vymazat
  2. Osobně si myslím, že to pro B.Sobotku už muselo být nesnesitelné. Divím se, že to tak dlouho vydržel. Měl to udělat dříve. Pokles preferencí je určitě jedním z důvodů, ale je legitimní na něj reagovat, protože AB má politiku takovou, že se ze všeho vykrucuje, přiznává si zásluhy za jakýkoliv úspěch, neúspěchy háže na někoho jiného a celé to šikovně prodává. Navíc necítí ani minimální loajalitu k vládě, jíž je členem.


   Milane,
   pan Větvička dobře sepsal dlouhý seznam omezení, která tato smutná vláda přinesla.

   Vymazat
  3. Pro toho charakterového ekvilibristu, který nám údajně dělá presidenta, je mazání odpůrců na chleba životním smyslem - nenapadá mě, co mu jde líp. V tomto případě bych ovšem ještě počkal - začíná se nám to s tou demisí nějak vyvíjet.

   Vymazat
 4. Musím se omluvit, k oběma posledním aktuálním diskusím se vrátím, jen toho mám teď moc v práci. Zítra dopoledne ještě musím zvládnout nutný pracovní program a potom už to snad bude trošku klidnější.

  OdpovědětVymazat
 5. Obávám se, že by pr. Zeman mohl zase chtít vyzkoušet nějaký ústavně-praktický kolotoč, aby si zvětšil prostor vůči premiérovi. Např. usoudit, že pokud se vláda na demisi neusnese (rozhodujíc ve sboru), tak to není demise vlády, ale jen premiéra. A mohl by pak poměrně dlouho ponechat vládu bez premiéra s tím, že ho ústavně zastupuje místopředseda. Protože svázanost vlády s premiérem je jen ústavní výklad. Je pak možné, že by to nějací poslanci apod. žalovali (ale kteří?) u ÚS, ale než ten rozhodne, tak bude státní pohřeb. Atd. atd. těch variant hry je hodně.

  Kouzelné bylo co navrhl můj maturující syn, poté co pročítal Ústavu: Prezident se dočasně jmenuje premiérem sám (prý tam není explicitní neslučitelnost). No nemyslím si. To by musela být krize hlubší a po volbách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   tak se nám to dneska nějak zamotalo. Nepochybuji, že prezident si svou roli vychutná.

   Teorie, že by demise premiéra neshodila celou vládu, tj. že by vláda mohla zůstat s jiným premiérem, je pro mne sci-fi, tuhle myšlenku rozhodně odmítám.

   K tomu také viz aktuální článek na Jiném právu:
   http://jinepravo.blogspot.cz/2017/05/idiotska-ustavni-zvyklost-proc-vede.html

   V článku je mj. zmíněno, že výklad, že demise premiéra znamená demisi celé vlády, zastává mj. i Pavel Rychetský, a to se domnívám, že je i pro prezidenta velmi silný argument.

   Domnívám se, že pokud je někde stanoveno, že jedna osoba jmenuje druhou, tak je tím vyloučeno, že by tato osoba jmenovala do funkce sama sebe, zejména tedy v rovině ústavního práva.

   Vymazat
 6. dr. Roman Šmucler na fb pravil: "A je to v rukách Miloše Zemana. Může je nechat vládnout dál, může si zvolit svého premiéra. Proto musí být prezidentem zkušený politik, není to o tom vybrat toho, komu to nejlépe sluší..."
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   právě v takových chvílích se ukazuje síla a moudrost prezidenta. Jindy může být opravdu jen kladečem věnců, ale když dojde na rozpad vlády, tak musí být silnou osobností.
   Snad si na to vzpomeneme, až půjdeme k volbám.

   Vymazat
  2. Já s tím souhlasím. Politika je profese, jako každá jiná. A jako v každé jiné profesi je i zde ego průser.
   Ach ano, ten fíkus. Víte, to je stejně umělý konstrukt, jako kavárna. Prezident přece nemá být fíkusem v koutě, huláká lůza vždy, když jejich totem veřejně flatuluje. Ne, prezident nemá být fíkus. Prezident musí dokázat tím fíkusem být, když je to na místě. I mstivý, zlý opilec může být fíkusem. Ale to už by musel dělat něco, co nechce - a proto ten džob přece nebral, ne? Jistě, trochu by mu to přifouklo elektorát, ale proč - ono mu to stačí.

   Vymazat
  3. Tedy, to je dobrý, že prezident musí umět být fíkusem. To je pravda. Ale MZ si tu mediální pozornost a možnost hrát hlavní roli užívá. Pokud to politikům vadí, tak se mají chovat tak, aby mu k tomu nedávali příležitost.

   Vymazat
 7. Nadávat na Babiše, ó jak snadné a navíc jsem in v souladu s kavárnou a zločineckou ČT, kterou normálně nesleduji,ale teď tam chodím se bavit nad výkvětem lidské zloby a zášti.Žádný český politik není můj oblíbenec, ale řadu let mám své neoblíbence. Třeba před mnoha lety jsem tvrdil, že prezident Klaus je sprostý tunelář se mi snad už věří, když víme, kdo je majitelem PPF. Nejsem socan, abych si dovolil nadávat na |Babiše bez jediného důkazu.
  Nesouhlasím s autorkou článku a ani s většinou komentů. Zbavit tuto vládu největší škodné je záslužný čin pana presidenta, na kterého řada podlých Čechů tak rada plivá. Velkou zásluhu má samozřejmě osobně ten tajtrlík, co nejen že strčil hlavu do oprátky, ale za pomoci myslitelů typu Špidla si ji sám upletl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli jsem to dobře pochopil, tak největší škodnou je Sobotka? To se hluboce mýlíte. Sobotka je jenom žvanil poslouchající s oblibou sám sobě, couvající hned, jakmile narazí na problém. Jeho možnosti škodit omezuje jeho neschopnost.
   Mnohem horší je (všeho) schopný despota jdoucí špatným směrem (myšleno pro společnost). Jeho korekci totiž nejčastěji vyřeší až totální průser.
   Omezování svobod, rdoušení invence a kreativity, zvyšování byrokracie, špiclování a kontroly, které tato vláda prosazuje (jeden ministr vedle druhého) ukazují, že na stupních vítězů v anketě o nejtragičtější důsledky nových zákonů a nařízení je pěkná tlačenice...
   Vždy ale platí, že něco jiného je rétorika (deklarování) a něco jiného jsou skutečné činy a jejich důsledky (zejména ty neviditelné a neočekávané pro huráaktivisty a sociální inženýry jak trefně a jasně odhalil již Bastiat).
   JH
   P.S. ODS (už od dob Klause) si na pravici jenom hrála. Byli to bílí koně šedé zóny, natěšení z možnosti vládnout. Ne nadarmo platí rčení, že Klaus byl největší sociální demokrat devadesátých let.

   Vymazat
  2. Musíš si klást snadné cíle, buteo. My malicherní nepotřebujeme Babišovo estébáctví, čapí hnízdo, korunové dluhopisy a podobné marginálie. Pokud jde o důvod k nadávání, mně osobně stačí EET.
   "Zbavit tuto vládu největší škodné je záslužný čin pana presidenta" - tak tenhle jsem ještě neznal.
   "...na kterého řada podlých Čechů tak rada plivá" - není ono to trochu naopak? Naposledy třeba ti blbci, co v 7 ráno ještě nespí... Ono se nám těch dolních 10M časem nějak oprasilo, že?

   Vymazat
  3. Buteo,
   chápu, že pro voliče, kteří vkládali naděje do Andreje Babiše a jeho nepolitického hnutí ANO, je to, co se děje velké zklamání. Nechali se zlákat dokonalým marketingem a rétorikou o tom, že všichni kradou a on s nimi zatočí... teď si - a to je úplně přirozená reakce - nechtějí přiznat, jak je to doopravdy. Ne, není to všechno komplot, opravdu se dějí velké nepravosti, skutečně není vše v pořádku a opravdu ministr financí v mnoha věcech lže.

   Ale chodíš sem a má to nějaký důvod, ten důvod je ten, že přemýšlíš o věcech, které se dějí kolem nás.
   Podle mého názoru máš teď dvě možnosti:
   Můžeš dál zarytě všechny tyto informace odmítat a trvat si na svém. Já se kvůli tomu jistě zlobit nebudu, protože Tě virtuálně znám už dlouho a patříš mezi nás. Dovedu dobře pochopit důvody, které Tě vedly k tomu přesvědčení. A úplně chápu, že je hodně těžké se jich vzdát.
   (Já jsem třeba byla přesvědčená o dobrém morálním profilu jiného politika, Petra Nečase. Manžel mi pořád říkal, že to je hloupost, říkal mi, jak to s ním je, usmíval se mé naivitě, jenomže já jsem tomu nechtěla věřit, pořád jsem tvrdila, že to není možné... když se to pak provalilo, připadala jsem si hloupě, a zpětně nerada své tehdejší názory přiznávám. Ale proč vlastně? Člověk se může zmýlit a může něco špatně vyhodnotit, ale je dobře, když to pak pozná, řekne si, že to byla chyba a propříště už budu třeba přemýšlet jinak a nenechám se snadno zmást.)

   Druhá možnost je začít o věcech přemýšlet kriticky. Nikdy to není jenom černé nebo jenom bílé. Ano, rozpočet má příznivější bilanci, ale příčiny tohoto stavu by si zasloužily hlubší rozbor. A zatížení lidí byrokracií a omezeními je hrozné a stále stoupá, můžeš mi to věřit, protože já jsem s tím denně v kontaktu. A také vyšly najevo velice zlé praktiky ministra financí.
   Takže ani Andrej Babiš není - a nemůže být - nějaká čistá lilie, která nám tady vykvetla. Volba pro něj je volba i pro všechno špatné, co představuje. A že toho špatného je mnohem více než toho dobrého, o tom jsem přesvědčená, a věř, že to nejsou žádné rychlé soudy.

   Nepřišel čas si to přiznat a celé to přehodnotit? Já Tě k tomu nenutím, jen píšu, že i tohle je jedna z možných cest, kudy z toho. Než se denně rozčilovat nad politikou, je možné si přiznat, co jsme stejně možná v skrytu duše tušili: je stejný jako ostatní, nebo možná i horší, nenechám si už věšet na nos žádné pohádky...

   Vymazat
  4. Gravere,
   výstup na Hradě byl ostuda, o tom žádná. Primárně za něj má odpovědnost asi premiér, který něco oznámil (že ponese demisi) a pak to změnil, a prezident toho holt využil.

   Ale rádobybonmot o tom, že v sedm hodin ráno přece všichni spí, tak to jsem koukala... V sedm hodin ráno je většina lidí z mého okolí na nohou a plní své povinnosti.

   Vymazat
  5. On to dělá prostě proto, že může. Jistě, je to starý, fyzicky i psychicky alternovaný člověk, devastovaný desetiletími na špici lihového pelotonu... ale to "yes, I can" tam je. Není ještě tak na dně, aby si nedokázal dát pozor. Jen prostě ví, že nemusí. On se svým voličům vysmívá, plive jim do obličeje, vůbec nijak se netají tím, že je má za sprostou lůzu. Baví se jimi, má je za hračku. A oni mu věří, obdivují ho a představují si, že to dělá proto, že je "jeden z nich". Tohle je jedna z tváří ochlokracie.

   Vymazat
  6. Nemám odvahu soudit, kdo z papalášů je největší škodná.

   Politická scéna je už mnoho let jen kabaret jehož hlavní děj se ve skutečnosti odehrává někde v zákulisí. Zeman předvedl, že kabaretní role zvládá mistrovsky - ikdyž se zdálo, že mu scénárista předepsal jen štěk a vedlejší roli, tak ji umí využít tak, že v divácích zanechá nezapomenutelný dojem.

   A jaká že hra se to v kabaretu hraje ? Já bych řekl, že na titulním listu scénáře je napsáno "Prohnilí proti prohnilým".

   Vymazat
  7. "v divácích zanechá nezapomenutelný dojem" - ale ne, Pefi. Ten smrad zase vyvane. Název té hry je asi správně, ale Zeman v ní hraje opravdu jen štěk - byť hlasitý a uslintaný.

   Vymazat
  8. Dneska jsem četla trefný vtip: to, co Zeman sehrál na Hradě, to by ani Havel nenapsal!
   Myslím, že výstižné...

   Vymazat
  9. A dnešní aTeo:
   http://ateo.cz/i/7412/
   :-)

   Vymazat
  10. Když vtip, tak také tento:
   http://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=603075
   Milan

   Vymazat
 8. Tak on premiér tu demisi nakonec nepodá!
  To snad není pravda. Jak si to dál představuje, až prezident odmítne odvolat ministra financí? Nebo i kdyby ho odvolal.
  Měl to dovést do konce. Škoda, nepřekročil svůj stín.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda stohů papíru popsaného úvahami, co bude dál. Kdo je vinný a kdo nevinný. Kdo lhal a kdo byl naivní.
   Psi štěkají, ale karavana jde dál.
   Upřímnou soustrast všem, kteří uvěřili v uvážlivost Sobotkova konání. Nejde jen o naivitu. Člověk, který doufá, žije.
   JH

   Vymazat
  2. No, napsali jsme toho spoustu už i kvůli mnohem méně důležitým tématům.
   Protože nás to baví:-)

   Vymazat
  3. To, že si povídáme je fajn. Myslel jsem škoda stromů, jež na ty papíry padly. Ale lid si to žádá...
   JH

   Vymazat
  4. Tak zrovna komentáře na blogu jsou na spotřebu papíru poměrně nenáročné:-)

   Vím, jak to myslíte, ale tak oni ti novináři o něčem psát potřebují. Budiž jim přáno.

   Vymazat
  5. A co měl udělat jiného? Pokud prezident republiky již postupuje výrazně neústavně (alespoň tím vyhrožuje), tak Sobotkovo jednání je předběžná opatrnost. Koneckonců už 27 senátorů vydalo prohlášení s varováním o vyvození odpovědnosti vůči prezidentu republiky.

   Vymazat
  6. Což samozřejmě nijak neposouvá dno politického systému a společenské komunikace k větším hloubkám :-)
   Ono je to jako Losna nebo Mažňák. Kdyby nebo když si svojsky interpretoval Ústavu Svatý Ryšavec, tak havloidní lůza ryčí, jaký to skvělý a nezbytný státnický počin pro záchranu Svobody a Demokracie. Nebo aspoň té P&L. Kdepak fíkusy! :-)

   Vymazat
  7. President interpretoval velmi novátorsky Ústavu tak, že s premiérem vláda nepadá a on může přijmout demisi premiéra a k dosavadní vládě najmenovat premiéra nového, který tu vládu nesestavil a s ministry nemá o tom žádnou dohodu. Za takové situace je logické, že premiér demisi nepodal - vždyť jeho demise měla být jen způsobem, jak s vlastní obětí odstranit Babiše z vládní funkce.
   Nejde-li to s vlastní obětí, udělal to natvrdo bez návrhem na Babišovo odvolání.
   A pokud Zeman nevyhoví, je otázka, jak se zachová Parlament. Senát může se svolením Sněmovny podat ústavní žalobu na Zemana pro neplnění ústavních povinností a pokud by Ústavní soud vyhověl a Zemana z funkce odvolal, znamenalo by to pro něj doživotní ztrátu volitelnosti na presidentské místo.
   Bylo by milé ověřit si tímto způsobem, zda Ústava a ústavní mechanismy opravdu fungují.
   Milan

   Vymazat
  8. Prezident interpretoval ústavu jinak, než se očekávalo. Nicméně podle mého soudu ústava odlišuje demisi vlády a demisi předsedy vlády, tedy Zemanovská konstrukce je podle mě zcela legitimní.

   Ale jak již naznačil v prvním komentáři Pavel - opět s eukazuje, že ústava je nešťastně napsaná, což jsem obsáhle kritizoval i v minulosti v diskusi pod tímto textem:

   http://panirtenka.blogspot.cz/2013/06/snemovni-vestkyne.html

   Vymazat
  9. Ale ta interpretace je nesmyslná.
   S premiérem vláda padá - vždyť to je základní ústavněprávní poučka! Tedy, domnívala jsem se...
   Ale on to řekl prezident i na tom nepovedeném setkání na Hradě, tam ve svém úvodním slově řekl, že demisi předsedy vlády pokládá za konec vlády.
   Jinak to ani nemůže být.
   A rozložení sil je takové, že nakonec to stejně vyhraje premiér. Myslím, že ty tanečky kolem toho jsou zbytečné.

   Vymazat
  10. Pefi,
   díky za odkaz na tu starší diskusi.
   Je zajímavé vidět, co jsme si psali při minulé ústavní krizi.

   Vymazat
  11. Také jsem si to se zájmem přečetl a těší mne, že nemusím nic odvolávat.
   Milan
   P.S. Jen jsem si uvědomil, že jsme si tehdy asi nerozuměli stran obsahu pojmu "právní norma". Já se samozřejmě držím doktríny a právní normu nikdy nezaměňuji za právní předpis, což je u laiků naopak naprosto standardní.

   Vymazat
 9. I pan Klaus si myslí, že demise vlády byla chytrý krok:
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-senatori-jsou-pripraveni-podat-ustavni-zalobu-na-zema/r~c07b285234d111e7a4f4002590604f2e/
  A Klaus těmto věcem nepochybně rozumí.
  Milan

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě další věc, která mne napadla: On ten Babiš chránil čerpání státního rozpočtu (to mu nelze upřít) a dokázal státní dluh nepatrně snížit. A teď před volbami chtěli socani podle svého oblíbeného zvyku začít uplácet skupiny potenciálních voličů a on jim v tom překážel - tak prostě musí odejít.
  Milan
  N.B. Nefandím nikomu z obou táborů s výjimkou ministra Chovance, kterého částečně akceptuji a podporuji. (V ANO nikoho, koho bych byl ochoten podporovat aspoň částečně, nevidím.)

  OdpovědětVymazat