středa 24. května 2017

Útok na Arianu

V britském Manchesteru se odehrál děsivý teroristický útok.
Evropští politici jsou otřeseni. A já zkusím být empatická.

Přiznám se, že otřesena nejsem. Sdílím názor Donalda Trumpa, že útok byl bezohledný, stejně jako mínění Svatého otce, že šlo o čin barbarský, a souhlasím rovněž s hodnocením Vladimira Putina, který hovoří o cynickém a nelidském činu. Člověka, který něco takového spáchá, těžko můžeme pokládat za něco jiného, než bezohledného, nelidského barbara. Útok na koncert zpěvačky Ariany Grande je další tragédií, za níž zůstává nezměrná bolest těch, kdo navždy ztratili své blízké.
Ale otřesena nejsem. Zprávu o události jsem slyšela ráno v rádiu při přípravě svačiny pro děti a jen jsem si pomyslela: co kde zase vybuchlo, kolik lidí zase zabili? Asi jsem už otupělá.
A evropští politici? Čím jsou otřeseni? Vždyť takový útok přece museli čekat, jen nevěděli, kde k němu dojde. Ale bylo jisté, že přijde. V Británii, ve Francii, v Belgii, v Německu, ve Švédsku, v Nizozemí, v Rusku, prostě někde v Evropě. Čas, který žijeme, můžeme už takovými útoky měřit. Po Nice, před Berlínem, po Manchesteru. Takže nemyslím, že "otřeseni" je ten správný výraz.

Je opravdu zarážející, jak se hned začne řešit, že ochranka zanedbala bezpečnostní opatření, protože kontrola návštěvníků byla jen velmi zběžná a účastníci akce neprocházeli ani bezpečnostním rámem. To je jen příznak už pokřivené mentality, znamení toho, že teroristé vyhrávají, nikoliv že "nikdy nezmění náš způsob života", jak se dušují politici. Oni už ho změnili, změnili nás a naše myšlení. Jak jinak si mám vysvětlit, že se nad zprávou o tom, že někde v Evropě na koncertě vybuchla bomba, která zabila desítky lidí, ani nepozastavím, a že média řeší, proč nebyl u vchodu bezpečnostní rám, jakoby namísto útočníkům dávala vinu pořadatelům?

Terorista zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Nikdy dříve jsem o ní neslyšela, protože žánr, kterému se věnuje, vůbec nesleduji. Na youtube.com vidím, že její klipy mají stamiliony shlédnutí. Média informovala, že koncert hojně navštívily děti, protože jde o třiadvacetiletou hvězdu, velmi populární mezi dětmi a teenagery. Tomu odpovídá smutná bilance obětí, je mezi nimi několik dětí a nejmladší zatím oznámené oběti je osm let. Tak jsem se pro zajímavost chtěla podívat, jakou tvorbu pro děti tato hvězda produkuje:

zdroj: youtube.com

Jistě to je ideální zábava pro malé děti a teenagery na prahu dospívání. Který rozumný rodič by své desetileté dítě omezoval v konzumaci této kvalitní popkultury?

A teď se, protože chci být chápavá a empatická, zkusím vžít do myšlení takového mladého muslima, který žije v západní zemi, třeba v Británii. Učí ho, co je podle víry jeho předků správné a co je špatné. Učí ho, že cudnost má vysokou hodnotu, že ženy se mají zahalovat a muži nad nimi mají bdít. Kolem sebe ale vidí něco úplně jiného. Nestoudnost je propagována a stavěna na piedestal, vydělává spoustu peněz a rodiče podporují své děti, aby se o ni zajímaly a navštěvovaly představení, kde se prezentuje. Co takový mladý muslim, který chce dělat to, co je správné, udělá?

V jeho činu se jako v zrcadle odráží hrozivý hodnotový rozpad společností, které se snaží do západního světa vsadit svět islámský, projevovat mu maximální vstřícnost a pochopení, a přitom na jejich vlastní zásady padá prach zapomnění.

Jak číst jeho vzkaz?
Klaňte se nestoudnosti, bezbožníci, a vyletíte do povětří.
Je to dost empatické?


28 komentářů:

 1. Mne nejvíce zarazilo, jak si jedna z návštěvnic stěžovala, že ji ochranka při vstupu do sálu neochmatávala. A jiná si stěžovala, že jí do tašky nahlédli jen letmo.
  Co je tohle za šílenost?
  S manželkou chodíme pravidelně do divadel. Většinou nemusím ukazovat ani lístek/předplatenku a představa, že bych musel procházet nějakým rámem a někdo by mne pak ještě ochmatával a nahlížel manželce do divadelní kabelky je pro mne více než šílená.
  Ovšem musím uznat, že do našich divadel muslimové nechodí. Až tam začnou chodit, bude se zřejmě ochmatávat. A místo brigádnických gymnasistek budou uvaděčskou službu vykonávat abonenti posiloven.
  Nechci, aby k něčemu takovému došlo. Nechci, abychom ve své vlastní domovině museli při návštěvě kulturních podniků procházet bezpečnostními rámy (to mi stačí na soudech a i tam mne to rozčiluje) a otevírat tašky a nechat se prošacovávat a ohmatávat. Taková opatření chápu na letištích a na hranicích, protože každý stát má právo bránit zločincům ve vstupu do země. Ale když se to na hranicích s velkou slávou a pompou zruší, aby se to vzápětí zavedlo ve vestibulech koncertních sálů, je něco více než jen špatně.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidé uvěřili falešným slibům politiků, že stát jim dokáže zajistit bezpečí. A tak se nyní se tohoto bezpečí dožadují netuše, že většina bezpečnostních opatření, se kterými se setkávají a kterých se nyní dožadují je jen bezpečnostní divadlo s minimálním potenciálem bezpečí skutečně zajistit nebo zvýšit. Paní jaksi netuší, že je celkem jedno, jestli ji zabije sebevražýedný atentátník až uvnitř budovy nebo už když je v chumlu při čekání ve frontě na bezpečnostní prohlídku.
   Dav si žádá kontroly, dav je bude mít. A teroristi se jen budou smát, protože dříve nebo později nějaký chytrák navrhne zakázat lidem chodit po ulici s batohem - co kdyby v něm byla bomba ... . Chris má pravdu, oni už vyhrávají.

   Vymazat
  2. Pefi - stručné a přesné. Jenom doplním. Nikdo a nikdy neochrání před teroristickým útokem! Primárním problémem ale není terorista sám (protože nikdo nepřijede s bombou v kufru přes hranice, aby ji hned někde odpálil), ale jeho okolí. A to bohužel nejsou teroristé, ale tzv. umírnění souvěrci, kteří (ze strachu) mlčí.
   JH

   Vymazat
  3. Nikdo a nikdy neochrání před teroristickým útokem! ???

   Před třetím světem a jeho produkty nás ochrání hlídané hranice. Ale lidi volí politiky prosazující víc Evropy (Cssd, SZ, Top, KDu? aAno, Ods, Piráty, ...(a teď už i víc Afriky) tak ať se nediví.

   Vymazat
  4. Jo, jasně. Oplotíme hranice, vyměníme politiky. Pak si sedneme s nohama na stole a dáme si kafíčko, protože budeme chránění. I vy kujóne.
   JH

   Vymazat
  5. Při pohledu na tuhle trapnou ironizaci se s chutí přihlásím ke "kujónovi".
   Ano, kontrolovat hranice je nutná, nikoli postačující podmínka, což tvrdil i "kujón". Vyměnit nepokryté vlastizrádce je další. A já dodávám další: vytvořit silně nepřátelské prostředí vůči muslimům.

   Vymazat
  6. S tím posledním nesouhlasím. Vytvářet nepřátelství je všestranně škodlivé. Naopak, měly by se pěstovat korektní seriózní vztahy, pokud možno přátelské. Naprosto korektně a seriózně, dle existujících platných zákonů, postavit (politický) islám mimo zákon. Podpora a propagace atd. Samozřejmě netahat sem žádné machometánské čmoudy přes míru nezbytně nutnou (tj. vyplývající z platných mezinárodních závazků, tj. úmluvy o uprchlících; v případě zneužití vypovědět). Vystoupit z EU. Vystoupit z NATO.

   Tamten

   Vymazat
  7. "netahat sem žádné machometánské čmoudy přes míru nezbytně nutnou"
   A ta je přesně 0. Žádný mezinárodní závazky k nevyhnutelnému příjmu neexistují, ba naopak úmluva o uprchlících nám dává důvodnou možnost odmítnout ty, kteří se zde i tak objeví.

   Vymazat
  8. Milane,
   k tomu prohlížení veřejnosti: letos jsem se zúčastnila jedné společenské akce na Hradě a i návštěvníci této (večerní) akce nejenže procházeli rámy, ale dámám byly kontrolovány ty titěrné večerní kabelky, co se do nich vejde jen kapesník a možná rtěnka. To jsem opravdu nepochopila, co to mělo znamenat.

   V Turecku jsem se dozvěděla, že tam se dělají prohlídky v rámech i při vstupu zákazníků do obchodních center.
   Tak uvidíme, co nás v tomto směru ještě čeká.

   Vymazat
  9. "To jsem opravdu nepochopila, co to mělo znamenat."

   Je to prosté, byla jste na představení v divadle:
   http://rationalwiki.org/wiki/Security_theater

   Vymazat
  10. Pefi,
   to je přesné.
   A bylo to, musím říci, velmi trapné. Ke zvýšení pocitu bezpečí to nepřispělo, protože jsem se nebála ani v minulých letech, když kontroly nebyly, že tam dojde k nějakému "incidentu".
   To už se víc bojím v metru, kde nikoho nekontrolují.

   Vymazat
 2. Také nesleduju povrchní americký pop, ale ta zpěvačka (resp ti co ji pasou) propaguje mezi mladými dívkami multi kulti. Takže je sama o sobě nebezpečnější než 1000 slimáků. Viděl jsem na podiu kolem ní poskakují černoši.
  Ti samí pak vraždí v amerických (a dnes už i evropských) ulicích bílé ženy.
  http://zvedavec.org/vezkratce/14315/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to není o barvě pleti. To je o víře a ideologii. A je jedno, jestli se jedná o malou sektu (tedy ta se snáz ohlídá) nebo celosvětové náboženství. Pokud se v ní/něm najde nějaká autorita, která hlásá, že je to správné, pak se vždycky najdou nějací fanatici, kteří si to vezmou za svůj osobní úkol...
   JH

   Vymazat
  2. Ad anonymní přispěvatel
   Podepisujte prosím nějakou zkratkou nebo nickem příspěvky, jinak budou diskuse nepřehledné.

   S uvedeným názorem nesouhlasím.
   Hudebníci a taneční umělci jsou přece často tmavé pleti, prostě tancují, to není žádná propagace multi-kulti.
   To si má ta zpěvačka vybírat spolupracovníky podle rasového kritéria? To snad ne...

   Vymazat
  3. anonymní přispěvatel (a cestovatel) pokračuje v diskuzi.

   Kolik argumentů je potřeba znovu a znovu uvést pro tvrzení že ra so vé rozdíly existují?

   Německá žena požádala na nádraží černocha, aby jí přestal nadávat do kurev:
   (klikni na: zobrazit)
   https://twitter.com/OnlineMagazin/status/867689845237403648

   ženy? Nebo co?
   https://twitter.com/OnlineMagazin/status/867355657405681666

   Vymazat
 3. Různí státníkové mají různé přístupy ke stejnému problému, jak je o tom referováno například zde:
  http://www.ivcrn.cz/filipiny-nenecham-svuj-lid-masakrovat-kvuli-lidskym-pravum-dzihadistu-zabte-je-vsechny/
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady odkaz na dnešní zpravodajství z Filipín:
   https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/439009-na-jihu-filipin-zuri-valka-s-islamskym-statem-mezi-zabitymi-jsou-i-zahranicni-bojovnici.html

   Vymazat
 4. Pozor na obviněni ze slut-shamingu: https://en.wikipedia.org/wiki/Slut-shaming

  aneb co, lze na těch internetech také nalézt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za odkaz; ten termín jsem neznala, ale hádám, že o něm ještě uslyším.

   Vymazat
 5. Potíž je, že bude opravdu nutné přistoupit ke kontrole islámu jako takového, islámských náb. obcí.

  Jenže to má řadu háčků. Neudělá to Franta z hospody, protože bez odborníků ani nepoznáme CO je ten islám. Jak poznáte která náboženská skupina je islámská, který spolek, nebo i neformální sdružení je islámské? A jak poznáte, co je přijatelné a na co se soustředit?

  Na to všechno potřebuje stát odborníky, čili religionisty. Jenže ti jsou povětšinou na té liberální straně barikády.

  Pokud ale stát bude mít problém v rozlišování, tak pro ouřadu a politika je podstatně snazší to omezit všechno. Tak jako kvůli menšině dětí, které MŠ skutečně potřebují, musí všechny do MŠ (zkušenost mé manželky, sociální pedagožky a nejedná se jen o menšiny, ale prostě o cca 10-15% zanedbaných dětí, nebo dětí s poruchami učení i chování, kde rodičům málokdo jiný pomůže), tak to dopadne na všechny církve. Všechny církve budou muset snést např. státní investituru (tj. souhlas s ustanovováním duchovních - a co ty co ani duchovní nemají?), budou zakázány náboženské spolky (všechny se budou muset schovat pod právní subjektivitu církví - a co nezávislé sbory a společenství, co různé mezidenominační pomocné spolky, co kř. mládežnické a skautské organizace, atd.), stát bude auditovat finanční toky církví, zatímco většina peněz islamistům půjde přes "vzdělávací centra", budou se nahrávat kázání (kř. jistě velmi poctivě, zatímco ta arabské...) atd.

  Je třeba být opatrný, když si podřezáváme větev.

  Co se týče hranic? Koho sem nepustíme, když atentáty dělají Němci, Francouzi, britští poddaní. Možná zatím jsou aspoň etnicky jiní, ale také ne vždy.

  Opravdu za jediné řešení považuji označit islám nikoli za špatnou, ale nebezpečnou ideologii, jako komunismus apod. A pak rozlišovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikoliv, to řešení není. Islám je za špatnou a nebezpečnou ideologii označován zcela běžně (ono je objektivně dost obtížné popřít, že tomu tak je) a co se děje? Bum.
   Řešením (částečným a dlouhodobým) by možná bylo, kdyby imámové permanentně, masově a velmi hlasitě hulákali z ambitů, že vraždit jinověrce je fuj a kdo to udělá, půjde do prd... eh, do džehenny, nikoliv do ráje, plného nadržených pannen. K tomu ovšem nedojde, protože je to v rozporu s islámem.
   Pak je zde ještě jedno řešení, ale to pro náš civilizační okruh není přijatelné.

   Vymazat
  2. Já vůbec netuším, jaké to má řešení.

   Rozhodně bych nešla cestou vyšší kontroly církví, protože jak řečeno, muslimské církevní komunity se kontrolovat stejně nenechají a dopadne to na ten zbytek, z něhož žádné nebezpečí nehrozí.

   Ale začala bych tím, že budeme pojmenovávat věci pravými jmény. Zmatení pojmů je čím dál vyšší.
   Příklady:
   - muslim z Alžíru je prý Francouz,
   - důvodem zákazu plavek, které nosí muslimky, je prý bezpečnost,
   - evidentní terorismus je činem vyšinutého jedince,
   a podobně.
   Prostě důsledně pojmenovávat věci tak, jak jsou.

   Ale je to těžké. Podle této logiky není zločin v Manchesteru nepochopitelným zločinem radikalizovaného vykořeněného Brita, nýbrž sebeobětováním, z hlubokého přesvědčení vyplývajícím chováním, promyšleným činem ve víře ukotveného mladého Libyjce, který tímto způsobem napravuje zlořády kolem sebe.

   Vymazat
  3. ... možná ne napravuje, ale bojuje proti zlořádům, nebo proti nevěřícím psům, kteří si v jeho očích život nezaslouží.

   Vymazat
 6. Muslim je ten, kdo se pětkrát denně klaní meteoru v Mekce.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je velmi zjednodušená (jakkoliv od vás pochopitelná) definice. Asi jako kdyby někdo (samozřejmě ne já) řekl o křesťanovi, že je to ten, kdo věří v židovskou zombii, která byla svým vlastním otcem a může nechat člověka žít věčně, pokud bude jíst její maso.

   Vymazat
  2. Gravere,
   já to čtu nikoliv jako definici, ale jako bonmot.

   Vymazat
  3. Slovo zombie vychází se západoafrického označení pro boha.

   Vymazat
 7. Jak ono to s tím islámem vlastně je:
  1. http://lubomirstejskal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=606823
  2. http://prikrylova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=606788
  3. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Ladislav-Vetvicka-k-masakru-v-Anglii-Je-to-valka-Cizi-kmen-prijde-zacne-zotrocovat-Kde-ho-vyzenou-jako-my-Nemce-tam-je-bezpecno-Na-cestach-jsem-zjistil-489079
  Milan

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.