pátek 11. srpna 2017

Tak kdy to spustíme?

Tak nějak asi uvažovaly orgány činné v trestním řízení o kauze Čapí hnízdo. Spustily ji naplno uprostřed okurkové sezóny.

Protože se touto kauzou zde budeme zřejmě vícekrát zabývat, je namístě uvést k ní několik prvotních poznámek.
 • Z toho, co bylo zveřejněno, to skutečně navenek vypadá, že dotace na farmu Čapí hnízdo v pořádku nebyly. Zahájení trestního stíhání v této době se může jevit jako účelové, jako politická objednávka. Ovšem nezahájení trestního stíhání v této věci by se mohlo jevit úplně stejně. Už jsem si několikrát říkala, že podle toho, co o věci víme, je zvláštní, že policie se drží tak zpátky. Tudíž nastala situace, kdy jakýkoliv postup policie a dalších příslušných orgánů může být vykládán jako účelový.
 • Andrej Babiš postupoval velmi hloupě, když ve sněmovně srdceryvně deklaroval, že společnost, která na Čapí hnízdo inkasovala dotace, patřila jeho dětem a dalším rodinným příslušníkům. Tedy takhle nabít protivníkům a ještě do toho stáhnout celou rodinu... kdo tomu člověku radí, že se tohle může stát? 
 • Být v pozici trestně stíhaného není nic příjemného, ať jste bezdomovec z lavičky u nádraží nebo miliardář. Nějak to v sobě zpracovat a psychicky zvládnout totiž musí oba, nikdo to za ně neudělá a nikde se to nedá koupit.
 • Bylo by lepší, kdybychom věděli, že taková kauza se v ČR vyřeší v rozumném čase. Leč není tomu tak. Doufejme, že se z toho nestane další "krabice s vínem" nebo dokonce takový pomník jako nešťastný nákup letadel CASA, který se teprve po mnoha letech začal klopotně řešit u soudu.
 • Ve shodě s politickými komentátory si nemyslím, že zahájení trestního stíhání bude mít zásadní dopad na rozhodování voličů Andreje Babiše. Zásadní nikoliv, ale nějaký možná ano.

Netajím se zde tím, že k Andreji Babišovi nechovám žádné sympatie, právě naopak. Jeho politika, jeho názory, jeho demagogické argumenty, jeho vystupování, jeho kolovrátková rétorika, to vše je mi velice protivné, a nemohu s tím souhlasit. Dokonce mi velmi dlouho nikdo jiný v politice tak moc protivný nebyl. Mimochodem, naposledy mi takto - téměř v emocionální rovině - vadil Jiří Paroubek. Zpětně se tomu divím, protože ve srovnání s tím, co se děje teď, se mi Jiří Paroubek jeví skoro jako anděl demokracie; jeho případný návrat do politiky, o němž se nyní uvažuje, by mne nijak nerozčiloval.

Ale bez ohledu na averze, které vůči tomu kterému politikovi chováme, musíme kauzy stíhaných politiků, zejména těsně před volbami a zejména takových, u nichž se očekává, že ty volby vyhrají, sledovat s otevřenýma očima.


11 komentářů:

 1. Hm, já s ním mám taky problém, ale jednu věc v českém politickém hrnci změnil: Občas je schopen podržet i někoho z jiné strany, tak lecčemu se prostě nevyjádřil (myslím mimo jeho partaj třeba v koalici), protože prostě necítil potřebu, mediální poradci mu pomohli vystupovat daleko přátelštěji, než ta banda stávajících politiků (snad kromě předsedy KDU-ČSL a trochu Kalouska) a nejde veřejně nikomu po krku (za oponou jistě ano, ale z businessu určitě zná i win-win kompromisy). Takže ač ho nevolím, tak mi přišel trochu občerstvující. Jinak je otázka do jaké míry to byl podvod morální a do jaké účetně-trestní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   já ho tedy vidím mnohem kritičtěji.
   Tohle propojení byznysu, médií, politiky, dotací, policejních kontaktů, sběru informací a kdovíčeho ještě, plus autoritářské vize (omezení parlamentu, zrušení zastupitelstev obcí), to mi už připadá hodně, hodně nebezpečné.

   Podvod to podle mne zřejmě účetně-trestní byl.
   Naopak, řada lidí to bude omlouvat z toho morálního hlediska, protože "to přece dělají všichni", "kdyby to neudělal, je hloupý", "kdyby nebyl v politice, tak po něm nejdou" a podobně.

   Vymazat
 2. Domnívám, se že vše je výborně shrnuto zde:
  I díl:
  http://echo24.cz/a/wAPGM/proc-by-meli-babis-a-faltynek-dostat-5-az-7-let-vezeni
  II díl:
  http://echo24.cz/a/wSv8Y/a-proc-babis-a-faltynek-do-vezeni-nepujdou-ii-cast

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tady je trefný komentář k dotacím jako takovým:
   https://www.novinky.cz/komentare/446195-komentar-evropske-dotace-zlodejina-od-a-do-z-vaclav-klaus-ml.html

   Vymazat
  2. A ještě doplním, že také vidím jako dost možnou cestu prezidentské milosti. Takových obchod se bude přímo nabízet...

   Vymazat
 3. Mě vrtá hlavou, proč mezi obžalovanými nefiguruje syn AB, Andrej Babiš junior. Podle všech zpráv byli držiteli anonymních akcií obě dospělé děti AB a bratr Moniky. Mezi obžalovanými se ale jeho jméno nevyskytuje, alespoň ne v mediálních zprávách.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   drobná oprava: zatím bude řeč o obviněných, do obžaloby je ještě daleko.

   Co jsem tak pochytila, tak rodinní příslušníci tam budou figurovat, ale nevím, kteří konkrétně. Předpokládám, že držitelé anonymních akcií ano.

   Je opravdu hodně nešťastné, že je AB takhle provalil v projevu ve sněmovně, to je přece hrozné, říkal, že je chce chránit, a přitom je stáhl s sebou... to není žádná legrace, oni imunitu nemají, vezou se v tom taky, táhnout se to může léta. No, je otázka, co bude nakonec v trestním řízení prokázáno, ale stejně.

   Já se naopak pozastavuji nad tím, proč chtějí vydat Faltýnka. Dívala jsem se zběžně do obchodního rejstříku a nevidím, že by figuroval v relevantních firmách.

   Vymazat
 4. Chris,

  s tím Faltýnkem jste mi nasadila brouka do hlavy, až jsem podnikla průzkum s těmito výsledky :)

  - Faltýnek v letech 2004 - 2014 figuroval v představenstvu spol. ZZN Pelhřimov a.s.
  - ZZN Pelhřimov a.s. byla až do 15.2.2008 jediným akcionář spol. Firma Čapí hnízdo a.s. (ta později zanikla fúzí sloučením s Imoba, a.s.)
  - Imoba, a.s. je nyní zaparkovaná ve svěřeneckém fondu AB private trust I

  Takže předpokládám, že Faltýnek podepsal smlouvu o převodu akcií za ZZN Pelhřimov, a.s.

  Ad projev AB ve sněmovně: neumím si to vysvětlit jinak, než že šlo "dobrou" radu marketingových poradců AB - jakože třeba to bude pro lidi transparetní a z lidského hledika pochopitelné či snad dokonce omluvitelné, když nasadí do první linie rodinu. Je známo, že AB poslouchá svoje marketéry na slovo. Nikdo jiný by mu takovou kravinu poradit nemohl.

  Mám neblahé tušení, že díky tomu, že je do toho namáchaná rodina AB, budeme v následujících letech (pokud se AB dostane po volbách k moci) svědky takových obratů v zápletce, že přestaneme věřit, že ještě žijeme v právním státě :(.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S.: Omlouvám se za další nepřesnost :). Nikoli "Firma Čapí hnízdo a.s.", ale "Farma Čapí hnízdo, a.s." a to datum 15.2.2008 také nebude přesné, k tomu datu to pouze OR vymazal.

   Ještě jsem prolézala Sbírku listin u Farmy Čapí hnízdo a k 17.1.2008 podle zápisu z VH byla Farma vlastněná 2 fyzickými osobami (V. Knotek, G. Knapová). Ta jména mi nic neříkají a myslím, že jsem je nezaznamenala mezi obviněnými.

   Ivana

   Vymazat
  2. Ivano,
   díky za poznámky. To je detektivka, co?
   Asi se na to taky podívám - a nakonec to tady vyšetříme dříve než Ištvan s Bradáčovou dohromady:-)

   Jak budu mít trochu času, podívala bych se taky na tu skutkovou podstatu, je to zajímavé.

   Vymazat
  3. Jo, jo, detektivka :). Škoda, že je v médiích k této kauze informací jen sporadicky.

   A jedna na odlehčení: pokud bude AB spravedlivě odsouzený, pojedeme s manželem na Čapí hnízdo a uděláme tam pořádnou útratu, na počet tomuto zařízení :).

   (Produkty z holdingu Agrofertu jinak ze zásady nekupuji.)

   Ivana

   Vymazat