pondělí 11. září 2017

Předvolební těšení

Aktuální průzkumy volebních preferencí nevypadají pro nás, kteří nefandíme Andreji Babišovi a jsme zastánci jiného stylu politiky, vůbec dobře. Takže bych se měla nadcházejících voleb spíše obávat. Ale já se velice těším.

Roli voličky si tradičně užívám. Datum voleb si poznamenám do kalendáře hned, jak je zveřejněno, abych si náhodou omylem nenaplánovala pobyt mimo domov. Předvolební debaty mne dost nudí, ale občas kousek nějaké shlédnu. Prolistuji letáky stran, které jsou nám doručeny do schránky; máme na ní sice cedulku se žádostí o nevhazování reklamních materiálů, ale na ty předvolební se to naštěstí nevztahuje.
V den, kdy ve schránce najdu volební lístky, mám radost, jako kdyby mi přišel nějaký dopis, na který dlouho čekám. Poctivě čtu seznamy kandidátů, dívám se, odkud uchazeči o křesla jsou, kolik je jim let a jaké je jejich povolání. Když mezi nimi objevím někoho známého, hned upozorňuji manžela.
"Tady je soused, a to neuhodneš, za koho kandiduje!"
Šustím lístky a přehazuji jejich pořadí a pak je zase přerovnám nebo nechám nahoře ten, který jsem vybrala.

Do předvolební nálady jsou vtažené i děti. Slyší naše diskuse, moje otázky na manžela a mé úvahy, koho volit a proč a koho ne a proč ne (manžel má v těchto záležitostech jasno a diskuse nepotřebuje, iniciátorem jsem proto většinou já). Děti si už také utvoří určitou naivní představu, komu fandí.
Do volební místnosti chodí s námi a počítají, za kolik let budou moci také volit.

A jak jsem potom zvědavá na výsledky! V sobotu ve dvě hodiny odpoledne - pokud jsme doma - zlehka začínám sledovat volební studio České televize. Už předem se těším na Marcelu Augustovou, která je s ním neodmyslitelně spojená a moderuje vysílání naprosto profesionálně. Sleduji barevné grafy, které naskakují na obrazovce, a vesele nebo zklamaně je komentuji. Utěšuji se, že to bude lepší, nebo se strachuji, aby to nebylo horší, až se sečtou další okrsky. Poslouchám první povolební vystoupení politiků, slova poděkování, radost i uznání porážky.
A večer si ještě na internetu hledám některé podrobnosti, které z televize nezjistím; dívám se, jak se hlasovalo v mé rodné obci, v našem městě, v našem okrsku, čtu si o některých konkrétních kandidátech, kteří mne zajímají.
Mám v oblibě i různé shrnující povolební články, které informují o tom, kdo z dosavadních poslanců ve sněmovně končí a z jakých důvodů a kdo svůj poslanecký mandát nově začíná, kdo získal velký počet preferenčních hlasů a koho naopak voliči vytrestali a do parlamentu se oproti předpokladům nedostal. Mám to všechno zkrátka moc ráda.

Jak je vidět, umím si volby užít a užívám si je i letos, byť mi to dvě okolnosti maličko kazí.

Tou první je, že volební výsledek hnutí ANO bude dle všeho impozantní. Na druhou stranu, jeho koaliční potenciál je zřejmě mizivý, což je logické: Andrej Babiš se už několik let pohybuje po politické scéně a všechny neustále a všude, ve sněmovně, na vládě, v médiích, zkrátka kdekoliv je to možné, uráží. A když někoho systematicky a nepřetržitě celá léta urážíte, není divu, že dotyčný s vámi nakonec nechce spolupracovat, že s vámi nechce mít nic společného. To je naprosto přirozený efekt takového chování a nemůže to nikoho ani trošku překvapovat.
A tahle situace sama o sobě činí volby velice zajímavými.
Mimochodem, Andrej Babiš nemohl zvolit lepší slogan než "teď, nebo nikdy". Je to velmi výstižné.

Druhá věc, která mi narušuje předvolební vybírání, je skutečnost, že letos nevybírám. Mám už dávno vybráno. Sice ještě formálně počkám, než přijdou volební lístky, abych se podívala na konkrétní jména, ale v zásadě vím už nyní, koho budu volit. Na žádné experimenty letos není čas.

Ale doufejme, že na šampaňské dojde!

Přeretardováno
převzato z ateo.cz

PS. pro stálé čtenáře
Počítám s tradičním předvolebním článkem asi tak tři nebo čtyři týdny před volbami, abychom si zde v případné diskusi ujasnili některé detaily, například koho volit a tak.

22 komentářů:

 1. U nás to po celou dobu demokracie funguje tak, že manželka mi odevzdá své volební lístky, abych jí to vybral a zaškrtal atp. Chvíli to tak fungovalo i se syny (při jejich prvních volbách spolehlivě a s každými dalšími, které zažili /a dnes jsou nějaké volby skoro každý rok/, se to zmenšovalo). Jednu dobu jsem tedy disponoval přímo pěti hlasy!
  Na volebních lístcích mi vadí, že se tam neuvádí, zda je kandidát ženatý/vdaná a kolik má dětí. Pro mé rozhodování je to důležité. Kdybych si například mohl spočítat, že kandidáti strany A mají dohromady 240 dětí a kandidáti strany B pouze 80, hned bych měl jasno, koho upřednostním, a to bez ohledu na jejich oficiální volební programy. Dětný člověk je totiž už z principu zodpovědnější a uvážlivější než ten bezdětný. Děsí mne, kolik států EU je dnes ovládáno bezdětnými politiky.
  Zpětný průzkum na www.volby.cz si dělám také, neboť také chci vědět, jak se volilo v mé ulici, v mém volebním obvodu, v mém městském obvodu, v mém městě, v mém kraji. Také se rád podívám na volební výsledky těch, kdo přebíhají z partaje do partaje, a vždy mne to zaskočí, jak jim to vychází, což nechápu. A také sleduji hlasový rozdíl podle titulů. Nejaktraktivnější je MUDr. Takový mudr i bez politických zkušeností klidně přeskáče ze zadních míst do čela kandidátky. Judrům se to nestává, u nich to (až na nepatrné výjimky) probíhá právě opačně. Judry lid nemiluje, mudry zbožňuje. Kdyby se tak volilo představenstvo nějaké nemocnice nebo odborného lékařského svazu, chápal bych to. Ale upřednostňovat biology specialisované na jeden živočišný druh při tvorbě zákonodárného sboru před těmi, kdo se aplikací a někdy i tvorbou právních předpisů živí? Zvláštní myšlení má náš český lid.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na první odstave říkám jen: Uff!
   Na ten druhý: To byste volil ROI :-D
   Na ten třetí: přidal bych lidi se zkušeností testera či QA. Mají zkušenost s hledáním chyb.

   Vymazat
  2. Milane,
   no vidíte, zatímco já, i když se trošku pokouším do toho manželovi mluvit, mám smůlu, volí si koho chce a se mnou se vůbec neradí:-) Naopak já někdy potřebuji trochu poradit, nejsem někdy úplně zorientovaná, kdo je kdo a tak.

   Do životopisů kandidátů, když jsou někde zveřejněny, třeba v předvolebních letácích, také ráda nahlížím.

   Ad děti politiků: četla jsem takovou úvahu, že teď už elity často posílají děti do zahraničí, studovat a pak i pracovat, a že to pro zemi není dobře, když rozhodující lidé vlastně nepočítají, že v ní děti budou žít.

   Tituly a povolání se hodně projevují na komunální úrovni, tady dostanou vždy hodně hlasů "doktoři a učitelé", jak říká můj kolega, ale i advokáti dostávají dost hlasů.
   Nemám nic proti lékařům v zastupitelských orgánech, ale je pravda, že takový právník se v tom zřejmě orientuje lépe. Ono je ale otázka, zda je to vždy ku prospěchu věci, to by bylo na delší diskusi.
   Návrhy předpisů, které vytváří ministerstva, jež disponují celými legislativními odbory plnými právníků, často nevykazují odpovídající kvalitu.

   Vymazat
  3. Jeníčku,
   tak s tím testerem je to určitě dobrý nápad.

   Zrovna tuhle jsem četla, že některé nadnárodní firmy v ČR rády testují nové služby, protože se ví, že Češi dokážou obejít kdeco a najít každou skulinku, takže český trh je vhodný pro takové testování. Když to obstojí tady, tak už všude:-)

   Vymazat
 2. já mám neodbytný pocit, že mne letošní volby nějak minou. A moje nechuť tam jít je stále větší:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   to by byla škoda. Ještě to nevzdávej, určitě někoho vybereš, i kdybys to měl hodit nějaké maličké straně nebo třeba tomu hnutí, které chce referendum o vystoupení z EU - jestli bude kandidovat.

   Vymazat
  2. Prosím, nedělejte to. Resignace na volby je resignací na svobodu.
   Nevíte-li, koho volit, volte toho, kdo se tam zaručeně nedostane, ale hlavně volte.
   Víc než polovinu života jsem prožil v komunistickém režimu, kdy místo voleb bylo jen povinné schvalovaní v zákulisí vybraného. Proto si možnosti voleb velice vážím. A nechtěl bych o ni přijít. Abychom o možnost volit nepřišli, je nutno možnosti volit využívat.
   Milan

   Vymazat
 3. I já se domnívám, že letos budu mít svou vlastní volební schránku a naplním svou tezi o podělaném chodníku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakou tezi? Teď se nějak nechytám...

   Vymazat
  2. Bylo mi vytýkáno, že když nepůjdu k volbám, tak to fakticky hodím "těm vošklivým" (což je pro každého někdo jiný). Já ale za volební systém neodpovídám a nevolit považuji za stejně svobodnou volbu, pro mě obecně přijatelnější, než volit "menší zlo" (opět pro každého něco jiného).
   A teď ta teze: když vidím podělaný chodník, prostě po něm nejdu. Z asvobodnou volbu nepovažuji povinnost šlápnout do některého z těch xx hoven, které nejmíň smrdí.

   Vymazat
  3. Gravere,
   Ty se asi chceš nechat přemlouvat, žejo? :-)
   No dobře, vyčkej, trochu předvolební agitace tady sneseš a nakonec to tam stejně doneseš, ne?
   Myslím, že my tři zasloužilí voliči pravice do toho určitě nehodíme vidle ani letos, tedy doufám.

   Vymazat
  4. Byly doby, kdy jsem se rád nechal přemlouvat, protože mě zajímala argumentace a polemika o ní. To už je ale dávno over. Veškerá argumentace (ostatně na DF to vidíš sama) se omezila na "kdo nejde k volbám, je blbec, svině, ovce..." a to mě poněkud míjí. Jestli jsem to tam přesto hodil, nebylo to ani tak kvůli přemlouvání. Pokud to udělám tentokrát, bude to zase ODS. Polemikou o důvodech prohlašuji předem za zbytečnou.

   Vymazat
  5. Gravere,
   těšila jsem se na předvolební diskusi a teď mi to pokazila špiclovací akce, o které musím přemýšlet a také psát.

   Ale na diskusi doufám ještě dojde, do voleb je ještě čas.

   Na DF se vyskytuje v diskusích hodně lidí, které nestojí za to číst, ale nejsou tam všichni takoví. Já si tam chodím číst hlavně DF samotného.

   Vymazat
  6. Tak ten už tam taky moc nechodí a ani se mu nedivím :-).

   Vymazat
  7. Ale nepochybuji, že kdyby si tam chtěl udržovat lepší prostředí, tak to zvládne. Asi nechce.
   Chvílemi je to škoda, protože kdo by se tam tím probíral?

   Vymazat
 4. Tentokrát je šacuju na ODS :-)
  Já nejvíc dám na ochranu proti, snad již všem, zjevnému vnějšímu nebezpečí. Když se tomu totiž neubráníme, tak žádná politická rvačka o podružné věci jako jsou daně a co s nima nebude. Bude o nich rozhodovat vítěz...
  Tohle téma zdůrazňuje Okamura a Realisté. Okamura se nebojí říkat islám, ale pochybuju o jeho lidech a jejich schopnostech, stejně tak se zřejmě spojí s Burešem a jeho bandou. Na druhou stranu je ochoten vystoupit z EU, pokud neuspějí jednání o posílení suverenity, a jistě přeleze 5%.
  Realisté se bojí říkat islám, takže je tu riziko, že jsou jen další cuckservativci, jsou napojeni na jednu oligarchickou skupinu (ačkoli jsem o Dospivovi neslyšel nic špatného jako o Burešovi, riziko tam je), což je zas ale prakticky každá větší strana. Mají lepší lidi než Okamura (např. Pavel Kohout) i mnohem pravicovější program. Ale nechtějí vystoupit z EU, resp. hodně lavírují a neříkají "když nepřistoupí na naše požadavky půjdem!", a těch 5% nemusí dát.
  Bude to těžký dilema.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Islám" se "nebojí" říkat téměř každý, kdo má otvor do rusutur, nevyjímaje ten náš čínský plagiát prezidenta. Realisté jsou jen další parta nečitelných a zbytečných mašíblů. A vůbec, řídít se předvolebním programem je bláhovost - to bych taky mohl věřit Pirátům, že zajistí odvoltelnost přímo volených politiků.

   Vymazat
  2. Tak to zkuste najít v programu nebo na webu ODS nebo ČSSD. Hodně štěstí.

   ANO to má v programu (=tisícipoložkovém nesourodém souhrnu toho, co nám vyšlo v průzkumu, že lidi chtěj) v plytkých kydech o "extrémním islamismu" a že se budeme "bránit", cituji:
   "úzkou spoluprací bezpečnostních složek všech členských zemí, včetně okamžité výměny informací o případných hrozbách či pohybu rizikových osob."

   Silně připomíná dosavadní "úspěšné" postupy, kdy po útoku vyjde najevo, že bezpečnostní složky o něm věděly, ale neměli čas, chuť nebo kapacitu se mu věnovat.
   Já bych si představoval, že žádné "rizikové osoby" tu vůbec nebudou.

   Vymazat
  3. http://www.ods.cz/migracni-krize
   https://www.cssd.cz/ke-stazeni/propagacni-materialy/stanovisko-cssd-k-reseni-migracni-krize/

   Vymazat
  4. Vždyť o tom mluvím, slova "islám" nebo "muslim" tam nejsou ani jednou!
   Už jen ten první bod "Vyloučení států, které nejsou schopny chránit vnější hranici EU, ze Schengenu" je totální blábol, u socanů je to prakticky totéž jen formulovaný jinak. Když se to nestalo dosud nestane se to ani když ČR bude řvát vší myší silou. Migrace je organizovaná a podporovaná. Proč má asi EK komisaře PRO migraci?
   Jediné řešení je kontrolovat své hranice. SChengen umřel a je nutný se podle toho zařídit.
   Náš největší problém jsou strany simulující obranu národních zájmů, přesně jako ODS a ČSSD, a fakticky nedělající vůbec nic. Ti nás dovedou do těžkých problémů.

   Vymazat
  5. Pane jeníčku, souhlasím.
   Milan

   Vymazat
 5. Tak jsem se kvůli jinému tématu nemohla této diskusi věnovat, ale věřím, že se k volebním programům brzy vrátíme.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.