pondělí 16. října 2017

Domeček Tomia Okamury

Ačkoliv jsem se v předvolebním článku i diskusi dosti podrobně věnovala úvahám, koho volit a koho nikoliv, zřejmě to nestačilo. Některé strany jsem v nich totiž odbyla, mezi nimi i Stranu přímo demokracie Tomia Okamury. Podle předvolebních průzkumů, byť jen chatrně důvěryhodných, jeho strana posiluje a můžeme se dočkat lecjakého překvapení. Nedivila bych se, kdyby na poslední chvíli ukousla část volebního koláče Andreji Babišovi, jemuž se teď tak docela nedaří.

A tak jsem se rozhodla zamyslet, proč (ne)volit Okamuru?
Předesílám, že bych se ráda vyhnula všelijakým pejorativním nálepkám, které v ovzduší, kdy je kdekomu nadáváno do nácků z úplně malicherných důvodů, ztrácejí smysl. Takže populisty, fašouny, nacisty a jiné zjevy nechám stranou a zkusím se podívat na problém pokud možno věcně. Samozřejmě, věcně podle mých měřítek, která mají své limity.

Ve snaze, aby mé úvahy byly alespoň trochu konstruktivní, jsem si dokonce otevřela volební noviny SPD. Mimochodem, této tiskovině nelze upřít jistý vtip, nebo spíše mrazivou ironii. Obsahuje třeba "deskovou hru" Okamurův domeček, se stanovišti typu:

 • Sociálka ti zabavila děti. Udala tě neziskovka. Vrať se do domečku.
 • Kolegyně v práci tě udala, že jsi jí pomluvil kabelku. Musíš počkat na šestku.
 • Babiš na tebe poslal kontrolu z finančáku, protože jsi rozšlapal koblihu. Zpátky do domečku.

V diskusi nad možností volit SPD vnímám tři aspekty:

A) vlastní volební program SPD,
B) osobnost volebního lídra Tomia Okamury a
C) jeho dosavadní působení v politice.

Ucelenější program je k nalezení na internetových stránkách strany, ale pro účely tohoto zamyšlení jsem z volebních novin převzala "16 důvodů, proč volit Tomia Okamuru a SPD"; jednotlivá hesla jsou tam ještě blíže rozvedena. Já k nim místo toho připojuji svůj komentář.

1) Zákaz islámu v  ČR
Hned první důvod mne dokonale odrazuje. Já si nepřeji v ČR zákaz islámu ani žádné jiné víry. Víru ostatně nelze zakázat, lidé mohou věřit čemukoliv chtějí. Zakázat lze pouze projevy, praktikování a šíření určité víry. A to určitě nechci. Pokud zde nějaký muslim žije, přeji mu, aby mohl svou víru, kterou sama nesdílím, pokojně praktikovat. Samozřejmě očekávám, že totéž umožní on mně.

2) Bezpečnost hranice především
Ovšem, ale naše hranice mi nepřipadají nebezpečné nebo nezabezpečené.

3) Pro posílení obrany státu zavedeme mladé generaci osmitýdenní vojenský výcvik
To asi není špatný nápad.

4) Zpřísníme tresty za opakovanou kriminalitu a recidivisty
Tak to opravdu ne. Tresty jsou přísné dost a hlavně trestným činem je kdeco, co by jím vůbec být nemuselo.

5) Odmítáme zpřísňování podmínek pro legální držení zbraní
To já také.

6) Zajistíme zvýšení důchodů všem o stejnou částku
Úpravu důchodového systému nelze provést jednou větou. A navíc, na proporcionalitě výše důchodů neshledávám nic závadného.

7) Nepřizpůsobiví a paraziti si již nesáhnou na sociální dávky, peníze dáme potřebným
Ano, peníze dáme tzv. slušným občanům, kteří by nejraději nepřizpůsobivé zavřeli do koncentráku. Snad ani ne.

8) Navrhujeme referendum o vystoupení ČR z EU
Tohle je nejlepší bod volebního programu, kéž by jej měly i jiné strany.

9) Časově omezený mandát soudců, hmotná odpovědnost a odvolatelnost politiků
To mi poněkud zavání vládou ulice.

10) Budeme prosazovat snižování DPH a spotřební daně
Další rozumný bod, s nímž nemám problém.

11) Zrušíme DPH u piva a léků
Škoda, že jsem si tu nálepku "populismus" pro dnešek zakázala.

12) DPH se finančnímu úřadu bude platit až po skutečném zaplacení faktury od odběratele
Tento daňový návrh je určitě k diskusi. Nevím ale, co na to Brusel, jemuž leží DPH dost na srdci.

13) Omezíme zlovůli finančních úřadů
Je hrozné, že něco takového jako zlovůle správců daně vůbec existuje, ale je to tak. Hlavně by SPD měla dbát na to, aby se po volbách nespojila s tím, kdo tuto zlovůli podporuje a praktikuje.

14) Zestátníme exekutory a zprůhledníme exekuce
Já si z počátků své praxe ještě pamatuji dobu, kdy byl výkon rozhodnutí svěřen soudům. Pravomocný rozsudek byl tehdy k smíchu a mohli jste ho klidně hodit do koše, protože se nic nestalo. Takže raději zlatá střední cesta než návrat k původnímu systému.

15) Pro drobné živnostníky zavedeme daňové paušály místo EET
Škoda, že tam nemají raději rovnou plošné zrušení EET a také kontrolního hlášení.

16) Deprivatizujeme vodu
Jde o "vrácení vodáren státu a zlevnění vody". K tom se nemohu vyjádřit.

Trochu mi tam toho chybí více o té přímé demokracii, tak jen poznamenám, že já jsem zastánkyní demokracie zastupitelské.

To by byl program a aby té věcnosti nebylo zase příliš, přejdu k bodu B), kterým je osobnost Tomia Okamury. I když pominu shora zmíněné a rozhodně ne zanedbatelné programové neshody, není mi sympatický. Takové antipatie se samozřejmě těžko překonávají, zejména když jako volička nemám vůbec žádnou motivaci se o jejich překonání snažit. Přitom v opačném směru to může fungovat lépe, protože určitě je pro mne přijatelnější volit sympatického a důvěryhodného politika, k jehož programu mám výhrady, než naopak.
Je to nespravedlivé, ale volby spravedlivé nejsou, a já chci volit tak, aby se mi to líbilo. Kritérium jakési subjektivní spravedlnosti - nebo jak to nazvat - se v mé volbě určitě neuplatní. To bych totiž volila asi jinak než mám v úmyslu.

A posledním bodem je dosavadní působení pana Okamury v politice. Ono se totiž zapomíná, že ve sněmovně už čtyři roky zasedá. A žádná sláva to rozhodně není. Jeho minulý volební podnik, hnutí Úsvit, čítalo devět členů a rozpadlo se brzy poté, co vyšlo najevo, že jeho hlavním účelem je odčerpání peněz ze státních volebních příspěvků do soukromého rozpočtu pana Okamury. To ovšem vrhá jiné světlo na celý jeho volební program. Není to náhodou tak, že by byl úplně jiný, kdyby úspěch slibovala odlišná hesla?
Tak, že bychom nakonec skončili přece jen u toho populismu?


28 komentářů:

 1. K vytvoření širšího náhledu /škoda, že to nevyšlo dřív, hodilo by se to k minulému článku/, názor člověka ktérého názory znám ještě z aktivního života a ztotožňuji se s nimi víc, než s celoiu řadou jiných.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Predvolebni-slovo-analytika-Kollera-Pri-sledovani-zuriveho-tazeni-proti-Babisovi-jsem-si-vzpomnel-na-udalost-pred-lety-Rozhovor-se-dvema-prislusniky-ceske-tajne-sluzby-508369

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Greguši,
   díky za odkaz. Toho pána jsem neznal a má velmi zajímavé názory. Četl jsem i jeho článek o Palestincích na Novinkách (https://www.novinky.cz/komentare/357027-komentar-chucpe-hamas-martin-koller.html) a to bych mohl podepsat slovo od slova...
   JH

   Vymazat
  2. Díky za ozvu. Moje doporučení je hlavně podložené jeho názory a a činností, co nebylo publikováno. Prostě není to žvanil a má to v hlavě srovnáno.

   Vymazat
  3. Buteo,
   odkaz přečtu, včera jsem se tomu tady vůbec nestihla věnovat, práce a rodina...

   Technická: udělala bych to tak, že v den voleb tady napíšu článek-můj tip výsledků, kterým se otevře diskuse, kde si budeme moci zanadávat na výsledky. Mám dojem, že to bude letos potřeba:-)

   Vymazat
 2. Pokusím se dámu nenudit :-)
  Že lžete sama sobě, to je Váš problém. Když už ale lžete takto veřejně a ještě k tomu průhledně, to už je na pováženou. "Zřejmě to nestačilo". Co nemělo stačit? Nestačilo "některé strany" ignorovat, je zapotřebí je aspoň dodatečně shodit, když už to vypadá, že mezi námi běhá tolik zpozdilců, že by je někteří mohli i volit? Nebo je to spíš reakce na diskusi u předchozího článku, která celkem výrazně vyznívá tak, že jiná strana, která by současně měla šanci do parlamentu se dostat, než SPD, prst na tepu doby rozhodně nemá? A tím rozhodně nemyslím jen své příspěvky.
  Vy, že jste se rozhodla "podívat na problém pokud možno věcně" a "konstruktivně"? Kdyby to byla pravda, tak by závěr nutně musel být takový, že tam v pátek jdete hodit 29, protože nejlépe z nabízeného slibuje řešení nejvážnějších problémů naší země, včetně naplnění Vašich priorit. Nenechte se vysmát. Jediné, co se Vám snad dá věřit, je, že Vám Okamura není sympatický. Otázkou je proč - tady bych si tipl na zasaženost subverzní podprahovou propagandou. Je to vidět na tom, jak podvědomě pracujete s "populisty, fašouny, nacisty", potažmo "extrémisty", ač byste se tomu jakoby "ráda vyhnula". Ve skutečnosti je Vám však tento "mainstreamem", resp. neomarxistickou úderkou onen mainstream řídící, podsunutý dehonestační likvidační diskurs zřejmě vlastní (jinak byste ho asi explicitně neuvedla). Když je naprosto zřejmé, že Okamura není ani nácek, ani fašoun a populista jen srovnatelně s jinými politiky, spíš míň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud si dobře pamatuji, tak důvod, proč šel pan Okamura do politiky, byl obdobný důvodům pana Víta Bárty, tedy používat stranické příspěvky od státu k soukromým účelům, což sám nepřímo přiznal, když potvrdil autenticitu jím vystavených faktur, jejichž příjemcem byl Úsvit. Pan Okamura podle jím samým zveřejněných údajů z obchodního rejstříku není zase tak úspěšným podnikatelem, jak by se chtěl vidět, ale našel se v politice. Je to typický kleptokrat putinovského tipu, vybral si témata, která jsou aktuálně trendová, a na nich se veze. Umí hezky mluvit, hezky vypadá, tak to zkusil a vyšlo mu to. Jenom nechápu, proč Češi před každými volbami naletí nějakému mluvkovi bez programu.

   Vymazat
  2. Koukám, pane Tamten, že opět začínáte demagogicky a lživě. Žádný člověk není schopen lhát sám sobě. Lhát může jen ostatním. Ale to byste musel dokázat, že prezentované názory neodpovídají tomu, co si dotyčná myslí. A to věru není snadný úkol. Asi jste chtěl říci, že dotyčné názory neodpovídají Vašim, nicméně to není lež, ale jiný názor. :-)
   Ale musím uznat, že ten Váš rozbor níže za diskusi stojí a s řadou názorů i souhlasím. Ono potkat člověka, který by měl všechny názory inverzní by bylo naprosto kuriózní a jedinečné, že.
   JH

   Vymazat
  3. To je opravdu vtipné, lžu už tím, že si něco myslím:-)

   Mám to ale složité: když se SPD nezabývám, je to špatně, když se jí zabývám, je to také špatně.
   Nejlepší by bylo, kdybych uznala neobyčejné schopnosti pana Okamury, nazřela genialitu jeho programu a šla ho volit. Dokud takto neprohlédnu, jsem ztracený případ:-)
   Poučné.

   Vymazat
 3. Dál už to určitě číst nebudete, tak snad jen pro laskavé čtenáře:
  1) Máte pravdu, víru nelze zakázat. Zkoušel to svého času Řím a jak to dopadlo... Nikdo ani víru zakazovat nechce, co se požaduje zakázat, je podpora a propagace nepřátelské nenávistné dobyvačné ideologie, která je v jednoznačném rozporu s naší Ústavou, lidskými právy, svobodou a vším, co jinak prý tvoří základy naší civilizace. Na což však všichni ti, řekněme "sluníčkáři", když výstižnější termit neslyšíte ráda, nějak záhadně zapomínají, když se jim připrchlíci hodí v jejich plánu na zničení tradiční evropské "křesťanské" společnosti, samozřejmě výhradně v zájmu jejich loutkovodičů.
  Všichni v něco věříme. Ne všichni v to stejné. Proto nechť naše víra je tou nejvroucnější a nejsoukromnější věcí naší, ale nechť si naše osobní preference nekladou nadměrné požadavky na ostatní. "Dejte císaři, co je císařovo, a Bohu, co je Boží."
  2) Zatím nejsou. Maďaři, Makedonci, Bulhaři a další mají tu smůlu, že jsou víc v cestě. O Řecích, Italech či Španělech nemluvě.
  3) Za předpokladu dobrovolnosti, který je splněn. Souhlasím.
  4) Skutečně u recidivistů je "trestným činem je kdeco, co by jím vůbec být nemuselo"?
  5) OK
  6) Nikdo netvrdí. Určitou proporcionalitu by nepochybně bylo vhodné zachovat, ale nemá valný smysl přidávat zcela proporčně těm, co už tak mají hodně. Nemyslím si že vždy je vysoký důchod odrazem vysokých zásluh, mnohdy spíš naopak. I ti zaslouženě bohatí měli dost možností zabezpečit se na stáří za svého produktivního života. Imho je na důchod nutno hledět i (nebo spíš především) ze sociálního hlediska. Tj. zabezpečit především to, aby ani ti méně vydělávající nespadli nespravedlivě do chudoby a nedůstojných podmínek.
  7) To mi nestojí za komentář. Straw-man fallacy.
  8) OK
  9) Mi to zavání "přímou demokracií". Asi jediným, co může efektivně rozvrátit tu dnešní nedemokracii, plutokracii.
  10) OK
  11) Není potřeba si zakazovat, u piva tohle populismus určitě je.
  12) Tohle bych zrovna osobně viděl jako spíš nerozumné, ale určitě bych se neodkazoval do Brusele.
  13) OK. S kým by se ale potom mohli spojit?
  14) Zlatá střední cesta by byla zlatá. Imho je to směřování tímto směrem.
  15) Daně se asi platit musí. Bohužel, podvodníků je asi víc, než je únosné. Ulevovat jiným, než drobným živnostníkům a podobně "podnikatelsky" nevýznamným kategoriím by asi nebylo rozumné.
  16) Já se klidně vyjádřím. Odspolečenštit, popřípadě privatizovat, základní strategickou infrastrukturu a majetek státu byl zločin (na kterém nesou lví podíl modroptáci). Do této kategorie spadá i dnešní "módní" lithiové téma. Je naprostá nehoráznost, že stát nechá vytěžit jedno ze svých nemnoha nerostných bohatství cizákům, doslova za almužnu.

  Nevím, jestli je v této zemi někdo podobně úspěšný v politice, jako je Okamura. Výhradně svou pílí, jasně vyjadřovanými názory a charismatem, a především zcela "za své" se dokázal probojovat do senátu, málem se stal přímo zvoleným prezidentem, už podruhé zřejmě dostane do sněmovny náhodně sebranou partu pitomců, naivků a skrytých agentů, tentokrát možná i s vládní ambicí. Ale rozumím - podle Vás bychom měli dát přednost usedlé neomarxistické kádrové rezervě, která nemá žádné své názory, která žila vždy jen na úkor daňových poplatníků a která udělá vše, aby hájila především zájmy těch, kteří ji dostali tam, kde je.
  Tamten

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro všechny, kteří uvažují o volbě SPD.
   Co si myslí Okamura o komunismu a komunistech?
   http://zpravy.idnes.cz/okamura-haji-komunismus-08d-/domaci.aspx?c=A121120_212117_domaci_jj.
   Je to z roku 2012 před prezidentskými volbami. Nevím, jestli změnil názor, ale tohle je tedy síla (a rozhodně tu nejde o populismus). Tož se soudruhem Okamurou na věčné časy a nikdy jinak
   JH

   P.S. Okamura se také často svěřuje o tom, jak byl v mládí šikanován. Jenom můj poznatek z vojny - ti, kteří byli šikanováni, často druhý rok nejvíce sami šikanovali nováčky.

   Vymazat
  2. JH,
   děkuji za odkaz.
   Doplním to ještě přímo o článek T.Okamury:
   https://okamura.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=304478

   Ještě bych poznamenala, že to je předvolební článek tehdejšího prezidentského kandidáta.

   S tím životopisem: on T.Okamura také zdůrazňuje, že byl část dětství v dětském domově.
   Kromě toho má syna, prezentuje se jako svobodný, ale myslím, že to není pravda, protože byl už ženatý.

   Wikipedie:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomio_Okamura

   Životopis na jeho stránce:
   http://www.tomio.cz/o-mne/

   Vymazat
 4. Zkusil jsem si pro zajímavost odpovědět na jednotlivé otázky:
  1) Zákaz islámu v ČR
  Pokud se budou zdejší muslimové chovat snášenlivě a dodržovat naše zákony, nevidím pro zákaz islámu důvod, máme svobodu vyznání. Takže ne. Moc na toleranci muslimů ale nevěřím.
  2) Bezpečnost hranice především
  Pokud si nezabezpečí hranice EU, musíme tak učinit my. Snad to nebude třeba.
  3) Pro posílení obrany státu zavedeme mladé generaci osmitýdenní vojenský výcvik
  Ano, pro muže povinně, pro ženy dobrovolně.
  4) Zpřísníme tresty za opakovanou kriminalitu a recidivisty
  Ano.
  5) Odmítáme zpřísňování podmínek pro legální držení zbraní
  Ano.
  6) Zajistíme zvýšení důchodů všem o stejnou částku
  Ne, už tak je systém velmi rovnostářský.
  7) Nepřizpůsobiví a paraziti si již nesáhnou na sociální dávky, peníze dáme potřebným
  Ano, není důvodu podporovat parazity. Povede to ale nepochybně k nárůstu kriminality, řešení bohužel neznám.
  8) Navrhujeme referendum o vystoupení ČR z EU
  Nejsem vůbec příznivcem referend, po roce 89 měla být podle mého jenom tři. Rozdělení republiky (nebylo), vstup do NATO (tuším také nebylo) a vstup do EU (bylo). Takže Ne.
  9) Časově omezený mandát soudců, hmotná odpovědnost a odvolatelnost politiků
  Ne, i mě to zavání vládou ulice.
  10) Budeme prosazovat snižování DPH a spotřební daně
  No proč ne, ale čím proboha pak nakrmíme státní rozpočet. U DPH bych se spíš snažil směřovat k jedné sazbě.
  11) Zrušíme DPH u piva a léků
  Ne, připadá mi to zejména u piva trapné.
  12) DPH se finančnímu úřadu bude platit až po skutečném zaplacení faktury od odběratele
  Ne, to by špatně dopadalo.
  13) Omezíme zlovůli finančních úřadů
  Příliš nechápu. Společnost musí dbát na to, aby FÚ postupoval dle platných zákonů.
  14) Zestátníme exekutory a zprůhledníme exekuce
  Ne, dluhy se mají platit. Kdo tak činit nehodlá, nechť má problém.
  15) Pro drobné živnostníky zavedeme daňové paušály místo EET
  Ano, EET bych ale nerušil.
  16) Deprivatizujeme vodu
  Pokud půjdou vypovědět příslušné smlouvy, tak ano. I když moc nevěřím, že to vodu zlevní.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
 5. Můžu se vyjádřit k tomu zestátnění vody:
  Nedávno naše obec převzala zpět do provozování obecní vodovod. Důvodů bylo vícero, přičemž cena nebyla tou hlavní - nicméně se očekávalo snížení ceny, resp. alespoň diskuze o výši ceny.
  Poměrně jednoduchou analýzou nákladů z toho vypadlo, že stávajících 45,- za kubík nelze snížit, ba skoro naopak!!!!
  Je totiž velice důležité vědět, z čeho se ta cena vod vlastně skládá - uvedu jen několik zásadních položek:
  1. mzdové náklady (hádejte, kdo péči o vodovod v obci nafasoval:-)) - položka, která se velmi obtížně snižuje. a opravdu nemůže nikdo chtít po jiných, aby tuto práci dělali jako charitu
  2. Provozní náklady - setrvale stoupající položka. Energie, chemie, atd. Do této položky řadím i stále se zvyšující požadavky státu na různé evidence, kontroly, rozbory... Nezajímavá rovněž není platba 2 kačky za každý odebraný kubík.
  3. tvorba finanční rezervy - opravy, výměna vodoměrů apod. Třeba jedno dávkovací čerpadlo desinfekce stojí cca 10 000,- a zrovna dlouhou životnost nemá:-)

  Nemohu hodnotit tvorbu ceny ve městech, ale dle mého zestátnění vody a vodovodů nepovede prakticky k žádnému významnému snížení ceny vody.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsem se nachomýtl k vodárnám, tak kámen úrazu tam, kde se privatizovalo, je otázka investic do infrastruktury.

   Není problém mít vodu levnou, pokud se investuje pouze do oprav havárií. Pokud mají trubky 50 letou životnost, tak to v průměru znamená, že každý rok buď musím vyměnit minimálně 2% infrastruktury (a nebo si musím tvořit minimálně takto vysokou finanční rezervu + rezervu pro případ havárií). Pokud je infrastruktura zanedbaná (a ona většinou je) tak ty procenta musí být podstatně vyšší.

   Pokud zahraniční vlastník odvádí zisky ven a nereinvestuje, tak obcím hrozí že za 25 let budou potřebovat miliardy. Budou je mít ?
   Řešení bych neviděl v deprivatizaci (málokdy stát funguje lépe, než velmi mizerně), ale v povinných reinvesticích nebo tvorbě rezervy na reinvestice.

   Vymazat
  2. Sejre, Pefi,
   díky za doplnění.
   Voda mi připadá drahá, ale je mi jasné, že distribuce není zadarmo a taky si myslím, že jednoduchá řešení typu "deprivatizace" nebudou to pravé.

   Vymazat
 6. ad 1. Islám není náboženství, ale politický satanistický kult. Zákaz je provozování je plně na místě.
  ad 2. Naše hranice nejsou zabezpečené. Ani trochu a ani na jednom místě.
  ad 3. Dvouměsíční služba je málo, za tu dobu se nic nenaučí. Budou to vyhozené peníze bez jakéhokoli efektu. Drobný efekt by mohlo mít zavedení tříměsíční služby, slušný efekt by mělo zavedení šestiměsíční služby.
  ad 4. Veřejnost je pobouřena, když někdo byl již 13 soudně trestán a stále ještě stihne spáchat nějakou loupež. A tomu pobouření se nelze divit.
  ad 5. Naopak bych zavedl povinnost pro každého zletilého a svéprávného občana vlastnit střelnou zbraň vyjma příslušníků náboženských sekt, kterým víra zakazuje se zbraní dotýkat.
  ad 6. To se děje běžně. Dnešní důchody se skládají z řady takových zvyšovacích stejných částek vedle částek vytvořených proporcionálně k výši výdělku.
  ad 7. Kdo je nepřizpůsobivý a kdo je parazit a kdo za to může?
  ad 8. Referendum - ale s rovnými šancemi. Ne jako když Špidla zaplatil stamiliony ze státní kasy na propagaci vstupu do EU a odpůrci si museli i internetové připojení pro svou agitaci hradit sami.
  ad 9. Justici je nutno řešit. Dědičná soudcovská funkce s praktickou nedvolatelnosti a nekontrolovatelností je neúnosná.
  ad 11. Kde se platí spotřební daň, neměla by se platit daň z přidané hodnoty. Nic by nemělo být zdaňováno dvakrát.
  ad 14. To, co provádějí exekutoři ve spolupráci se soudci a rozhodci, je více než zločinné. Zrovna teď jsem se dověděl o případu: 18 letý chlapec byl v nemocnici. Nikdo mu neřekl, že za to má zaplatit regulační poplatek ve výši 420 korun. Nikdo s ním tehdy ostatně jako se zletilým nejednal. Po čase, aniž by mu nemocnice cokoli řekla, podala k soudu elektronický platební rozkaz. Ten byl schválen, aniž by se to ten chlapec vůbec dověděl. A nic se dále nedělo. Najednou k zaměstnavateli toho dnes již ne chlapce přišel exekuční příkaz na srážky ze mzdy pro pohledávku teď již 10576 Kč. Ale ani od exekutora nedostal ten mladý pán nikdy žádnou výzvu ani oznámení o zahájení exekuce. Nikdy s ním nikdo nejednal, jako by ho nedovedli najít, ale jeho zaměstnavatele (je v tom zaměstnání teprve chvíli) našli hned. Fascinující.
  15. Rozhodně nesouhlasím. EET je jen důsledek daňových paušálů a různých výjimek. Každý podnikatel nechť je povinen vést řádné účetnictví a řádně své zisky zdaňovat.
  16. Nevím, jak to chtějí udělat. Voda je státní. Vodovody a kanalisace přešly do vlastnictví obcí v rámci obnovy jejich samostatnosti. Většina obcí pak ty VaK prodala různými formami kapitálově silný společnostem. Stát pak začal tyto společnosti všelijak buserovat a nakládat jim na hřbet nové a nové povinnosti (viz Sejra shora) a tak donutil i menší obce, které své vodovody neprodaly, aby je aspoň pronajaly těmto velkým firmám, protože státem uložené povinnosti zejména ty menší obce již nedokázaly plnit. Jak nyní provést "deprivatisaci", to si nedovedu dost dobře představit.
  Milan


  OdpovědětVymazat
 7. Po voloďově vzorujsem si také zkusil:
  1) Zákaz islámu v ČR
  Tohle je oříšek, víru zakazovat nelze a islámje i víra. Expanzi víry se soukromé do veřejné sféry zakázat lze. Je to potřeba uchopit tak, abychom nezlikvidovali principy, na kterých naše společnost stojí. Řešení se určitě nevejde do jednoho odstavce a nebude jednoduché.

  2) Bezpečnost hranice především
  Ano, pokud EU selhává, tak se toho musí chopit jednoitlivé státy.

  3) Pro posílení obrany státu zavedeme mladé generaci osmitýdenní vojenský výcvik
  Ano, pro muže i ženy povinně výcvik pro případ libovolných katastrof, ale proboha musí to mít koncepci a nesmí to být povinná buzerace ve stylu ZVS.

  4) Zpřísníme tresty za opakovanou kriminalitu a recidivisty
  To je populismus. Problém je složitější, ve výši trestů problém není a tedy zpřísnění nic nevyřeší.

  5) Odmítáme zpřísňování podmínek pro legální držení zbraní
  Ano.

  6) Zajistíme zvýšení důchodů všem o stejnou částku
  Problém je opět mnohem složitější, toot je populismus.

  7) Nepřizpůsobiví a paraziti si již nesáhnou na sociální dávky, peníze dáme potřebným.
  To chci vidět jak se stane zázrak a ti stejní úředníci najednou začnou lépe rozlišovat kdo je kdo. Populismus.

  8) Navrhujeme referendum o vystoupení ČR z EU
  A mají plán jak dál, kdyby to vyšlo ? Referendum o odstoupení od Lisabonské smlouvy nebo o něco takového by bylo mnohem rozumnější. Jakmile bychom vystoupili z EU, tak se nás EU pokusí zničit všemi prostředky. Demontáž vlivu EU se musí dělat postpně a opatrně, jinak nám pomstychtiví socialisti zničí ekonomiku. Takže populismus.

  9) Časově omezený mandát soudců, hmotná odpovědnost a odvolatelnost politiků
  Časově omezený mandát soudců - určitě ano.
  hmotná odpovědnost - částečně v případě, že se prokáže úmysl nebo vědomá hrubá nedůvodná nedbalost.
  odvolatelnost politiků - referendem


  10) Budeme prosazovat snižování DPH a spotřební daně
  Výběr nepřímých daní je levnější a spolehlivnější, než daní přímých. Šel bych jinou cestou.

  11) Zrušíme DPH u piva a léků
  Léky - ano
  Tepelně a chemicky nezpracované potraviny - ano
  Pivo je populismus

  12) DPH se finančnímu úřadu bude platit až po skutečném zaplacení faktury od odběratele
  Samozřejmě ano.

  13) Omezíme zlovůli finančních úřadů
  Nevím co tím myslí.

  14) Zestátníme exekutory a zprůhledníme exekuce
  Exekutory je potřeba dostat zpět nohama na zem, ale zestátnění není cesta.

  15) Pro drobné živnostníky zavedeme daňové paušály místo EET
  To by chtělo podrobnější analýzu tak, aby výběr daní byl efektivní.

  16) Deprivatizujeme vodu
  Řešení bych neviděl v deprivatizaci (málokdy stát funguje lépe, než velmi mizerně), ale v povinných reinvesticích nebo tvorbě rezervy na reinvestice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   prakticky se vším souhlas.
   Pouze u bodu 11 bych žádnou DPH nerušil. Ta by měla být jednotná pro všechno. jinak hrozí debaty (a obcházení), co ještě je a co už není (například lék).
   A bod 12 je na velikou(!) debatu. Finanční úřady pracují s finančními výkazy, a ty přímo hýří eskamotérským přesouváním částek. Zaplacení faktury nemusí být jednorázové (co když se určitá část splatí v jednom kalendářním roce a zbytek až napřesrok - ba jsou kouzelníci, kteří platí až za několik let, např. nějaký Andrej). A co když datum splatnosti není dodrženo? U bank kardinální problém (nezaplatils, jsi mrtvá banka), ale těch je jen pár. Jak to ale hlídat u tisíců malých firem? Cožpak je nějaký problém zbankrotovat a podnikat s novou firmou? Žel u nás podle mě nikoliv.
   Stát holt volí cestu nejmenšího odporu a (v případě problémů) to odnáší první článek řetězu (primární výrobce případně poskytovatel služby). Je to sice nečestné, jak by řekli Rychlé šípy, ale takto formulované heslo (bez potřebné hluboké analýzy) je také jen populismus.
   Jo a EET + kontrolní hlášení zrušit! Po živnostníkovi chci kvalitní výrobek/službu a ne kontrolovat, kolik odvedl státu. To ať si milostivý stát zjišťuje jinak.
   JH

   Vymazat
  2. Ad 11) Nulové DPH na léky a základní potraviny je nejefektivnější forma ekonomické podpory všech sociálně slabých. Jistě, pokusy o podvod tam budou. Ale definice léku je jasná a jednoznačná (registrace jako lék u SUKLu), co je tepelně a chemicky neupravená potravina lze taky poměrně jednoznačně definovat za použití správné potravinářské terminologie. Prostor pro podvody je poměrně malý, ekonomická náročnost realizace blízká nule.

   Ad 12) V okamžiku kdy oprávněně vystavím fakturu s nějakou splatností, tak má být faktura uhrazena. Pokud uhrazena není, tak když stát chce vybírat DPH, tak musí umět zajistit, že faktura bude uhrazena. Jakmile uhneme z tohoto principu, tak jsme na šikmé ploše.

   Všechny stávající problémy souvisí s tím, že stát vymýšlí hromady povinností, ale není schopen zajistit vymahatelnost těch nesmyslů, které si sám vymýšlí, a řeší to tak, že pro poctivé vymýšlí další povinnosti, hledá nejslabší článek v řetězci, na kterém se hodlá zahojit, a současně nezajišťuje rozumnou úroveň vymahatelnosti práva.

   Vymazat
  3. Pefi,
   ad 11) nulové DPH (např. na léky) není podporou sociálně slabých ale podporou těch, kteří léky ve zvýšené míře spotřebovávají - a tyto skupiny ani náhodou nejsou totožné.
   ad 12) Váš názor je v podstatě správný, jenže stát vybírat DPH chce, ale zajistit zaplacení faktury NEUMÍ! Proto přenáší povinnost vymáhat DPH na prodávajícího, žel v dost brutální verzi: zaplať výpalné, které musíš požadovat po kupujícím, ale pokud ti to nezaplatí, pak je to jen tvoje věc a zařiď si to (s ním) jak umíš. S tím už nás neotravuj. Aneb stát jako řádný pečovatel o své občany... :-(
   JH

   Vymazat
 8. Většina bodů je na dlouhé diskuse. Nejen, že je často obtížné odpovědět ano/ne/(případně nevím). Ono by bylo třeba dlouze diskutovat i o tom, co konkrétní "předvolební slogan" vlastně znamená. Zastavím se pro názornost tedy jen u prvního bodu: 1) Zákaz islámu v ČR.
  Co to je islám, který chceme zakazovat? Islám může být víra, náboženství nebo ideologie. Víru zakázat NELZE, zakázat náboženství VYLUČUJE Listina základních práv a svobod (ať už si o ní myslíme cokoliv) a ideologii zakázat MUSÍME, pokud je s touto Listinou v rozporu.

  Obecně existuje-li zavedený systém pravidel, do kterého se má absorbovat nový prvek, který některým stávajícím pravidlům odporuje, pak je to možné POUZE změnou stávajícího systému (heslo "musíme se změnit i my") - a to já nechci. Změnu lze totiž provést jen dvěma způsoby:
  1) Rozšířením či zobecněním (ale spíše rozmělněním a rozvolněním, a tím i degradací) původního pravidla; typickým příkladem je změna definice rodiny ze svazku muže a ženy (obvykle) pečujícího o společné děti na jakési soužití "sdružení místně žijících obyvatel".
  2) vyřazením původního pravidla s tím, že každý může vyznávat buď pravidlo původní, anebo jeho opak. Například vyřadíme pravidlo o rovnosti před zákonem s tím, že pokud to nevyhovuje náboženství dotyčného, tak mu povolíme vyznávat (a vyžadovat!) nerovnost.
  A ani jeden způsob není to, co bych chtěl podporovat natož požadovat po mnou zvolených zastupitelích.
  JH


  OdpovědětVymazat
 9. Názor k EET a stávce lékařů. Mám v rodině dva lékaře se soukromou praxí. Jeden nemá nic proti EET /no vrčí že to zdržuje/, nemá nic proti elektronickým receptům /už dnes má vše v PC/. Žije na slušné životní úrovni. Druhý dnes stávkuje, hlavně k vůli elektronickým receptům, taky se na půl hodiny připojila lékárna v sousedství. Jinak si žije móc dobře, neporovnatelně lépe než ten první.
  Já osobně bych EET ponechal, souhlasím s citlivými úpravami nebo úlevami u malých živnostníků a tak.

  OdpovědětVymazat
 10. K problematice voleb určitě stojí za to číst krátké a stručné texty umlčovaného pana Havránka:
  https://josefhavranek.blog.idnes.cz/
  Milan

  OdpovědětVymazat
 11. Díky všem, kdo si dají tu práci s komentářem k jednotlivým bodům.

  Ty body jsou především dost nesourodé.
  "Snížíme daň z piva a všem přidáme stejně na důchody" - to skutečně není ekonomický program. Atd.

  Dost mi to připomíná diskusi nad podobně heslovitým "programem" německé AFD, i některé body jsou totožné:
  http://panirtenka.blogspot.cz/2016/05/novy-program-afd-aneb-test-volicske.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Již se vyjádřil i pan Jiří Fuchs!:
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Krestansky-filozof-Krestane-by-nemeli-volit-lidovce-Znam-radu-uvazlivych-krestanu-kteri-zvoli-Okamuru-a-vidi-zlocinne-elity-a-nekoncici-prival-migrantu-co-maji-dobyvacnost-v-krvi-508572
   Milan
   P.S. Odvolává-li se na otce P. Pavla Mayera OP, je to pro mne věc jasná a dále nediskutovatelná. Co řekne otec Pavel, strážce hrobu sv. Zdislavy, to vždy sedí.

   Vymazat
  2. Toho pána neznám, ale má velice kvalitní, promyšlené a "nepopulistické" názory. Jaký kontrast proti myšlenkové plytkosti a jateční odevzdanosti kolektivního "rozumu" biskupské konference z předešlé diskuse! Obzvlášť bych vysoce vypíchl apel na křesťanské voliče, kteří by historicky měli být nad běžnou populaci citlivější k vážným nebezpečím vítězného tažení neomarxismu. V této souvislosti mě zaujalo a snad i mírně překvapilo, jak mnozí účastníci minulé diskuse z různých hledisek vyjadřovali svoje zklamání a odpor k fungování KDU-ČSL v končícím volebním období. Obé sdílím a i když vycházím asi z jiných východisek (primárně mi na nich vadí zrada zájmů svých voličů a ztráta selského myšlení, projevující se především v podpoře války a válečného štvaní), budou zde zřejmě nějaké společné jmenovatele.
   Pro ty, kteří to snad nepochopili - p. Fuchs víceméně jednoznačně vyzývá křesťany, aby volili č. 29! :-)

   Ke dnešní diskusi. Když jsem komentoval komentáře domácí dámy k "volebnímu programu" SPD, vůbec jsem neměl v úmyslu tento nějak obzvlášť rozebírat, natož hodnotit je-li dostatečně populistický nebo ne. Kritizoval jsem pouze jak se k němu ve svém článku farizejsky postavila vážená domácí dáma. Každý volební program, pakliže bude chtít upoutat zájem voličů, bude nutně mít rysy, které kritizujete/-me - bude nutně zjednodušující, heslovitý, do značné míry populistický. Co tvrdím je, že z toho volebního programu jsou důležité jenom dva body a tyto body jsou asi jediné podstatné otázky, které je třeba v těchto volbách v této zemi řešit - otázku machometánského ohrožení a (s tím související) nutnost odejít z EU (pokud se tato nějakým zázrakem nezmění, v což asi nikdo úspěšně věřit nemůže). A jsem rád, že i v tomto jsem ve shodě s p. Fuchsem, křesťansým filosofem. Tak se nad tím, prosím, ještě jednou zamyslete, zda nenecháváte vlát vašimi majestáty implantovanými podvědomými předsudky či antipatiemi (Pitomio atp.) a zda by nebylo lepší podpořit správnou věc, jakkoli se vám může zdát oblečena v dryáčnický či "populistický" háv.
   Tamten

   Vymazat
 12. Já mám dost pochybnosti o slučitelnosti programu SPD s křesťanskou vírou, hodnotami a přesvědčením.
  Jednak nemám jasno ohledně vztahu SPD ke komunistům, jednak si myslím, že kdo chce zakázat jednu víru, klidně zakáže i druhou, a dále netuším, jak se pan Okamura vyjadřoval k různým otázkám týkajícím se hodnot pro křesťany důležitých. Vlastně ani nevím, co říkal například restitucím.

  Něco se snad řešilo tady:
  http://www.duseahvezdy.cz/2017/10/15/katolicky-volic-zmar-nad-zmar/
  ale ještě jsem to nečetla vše.

  OdpovědětVymazat
 13. Výživná debata. Ještě, že nejsem katolický volič, bych si z toho asi musel "hodit mašlu" :-)
  Pan Ignác mi v mnohém mluví z duše. Zejména s tím hovadem Gabalem.
  Oceňuji, že snad o své volbě ještě přemýšlíte. O slučitelnosti programu bych si starosti nedělal, to jsou zatím jen takové akademické kecy. O co bych si starosti už dělal, by byly reálné kroky té jistě nepříliš sourodé bandy, až dojde na lámání chleba. To vám samozřejmě nikdo nezaručí. A lze předpokládat, že mnohé z toho se ani mně líbit nebude. Můžu jenom věřit tomu, že když má někdo zdravý a rozumný názor na zásadní otázky, že ani u těch podružnějších to nemůže být úplná katastrofa. Osobně mám velkou důvěru v osobní konzistenci Okamury, sleduji ho ještě z doby, kdy v politice nebyl a i když ne všechny jeho názory mi konvenují, přesto asi není v naší politice nikdo, komu bych dal větší kredit. Samozřejmě ani tak nemůžu vyloučit, že celý Okamura je jeden velký podvod typu "bílý medvěd", jak o tom píše v té debatě Lahola. Ale myslím, že naše situace je doslova zoufalá a jinou reálnější možnost prostě nemáme. A je především důležité, aby podporu dostala hlavně ta myšlenka, názor (že tu nechceme ty machometánský čmoudy). A taky je důležité, aby podpora byla výrazná, nepominutelná. Jednak kvůli možnosti prosazení, druhak kvůli tomu, aby ti, co ji případně budou prosazovat, cítili jednak samu podporu, ale i vlastní zodpovědnost za nezklamání důvěry.

  OdpovědětVymazat