neděle 8. října 2017

Koho budu volit, 2017

O víkendu přišly volební lístky. Stejně jako v jiných letech mne zaujalo, jak velké množství mých spoluobčanů se uchází o místa ve sněmovně; nyní nemám na mysli kandidátky tradičních velkých stran, ale pidistraničky, o kterých jsem nikdy ani neslyšela a najednou vidím, že do voleb posílají početně bohatou kandidátku. Vida, kolik lidí se aktivně účastní politického života.
Pro zajímavost, jen při zběžném prvním prolistování jsem mezi kandidáty objevila hned dva dřívější komentátory tohoto blogu. To mi udělalo radost.
Teď už ale do voličské práce.

Ve svých úvahách se nebudu zdržovat stranami, u nichž je předem dané, že je volit nebudu: ANO, Strana přímé demokracie alias Tomio Okamura, ČSSD, která je jednoznačným kandidátem na hlavního poraženého letošních voleb, komunisté (musím říci, že to je dáno čistě ideologicky, protože zástupcům této strany, alespoň pokud je slyším v televizních vystoupeních, nemohu upřít často rozumné názory; odrazuje mne ovšem ideologická základna, na níž strana stojí), Piráti, kteří jsou možná sympatičtí, ale ideově se s nimi míjím, nehledě na to, že v mých očích jde o dost netransparentní názorovou směsku, Zelení (ehm, letos naštěstí nemám zelené šaty).

Jiné strany by v úvahu alespoň teoreticky připadaly, ale něco je diskvalifikovalo.

KDU-ČSL
Lidovce jsem volila v minulých sněmovních volbách, protože jsem si přála, aby se do sněmovny vrátili coby tradiční strana; navíc mi konvenují jejich prorodinné názory a konzervativní politika, minimálně v otázkách, řekněme, bioetických. Přání jejich návratu do sněmovny se mi splnilo. Omlouvám se všem svým spoluobčanům. Nikdy už je volit nebudu. Velmi jsem se zmýlila a v druhé polovině volebního období jsem se za svůj hlas dokonce styděla. V šoku jsem sledovala účast na vládě Andreje Babiše (Babiš a zemědělství, tradiční lidovecká parketa, toť samostatná kapitola), schvalování EET, nevěřila jsem svým očím, že lidovci neopustí vládu, která navrhuje zákony upravující homosexuální adopce. Jako volička této strany jsem prožila naprosté zklamání z praktikované politiky. Nemíním tuto chybu opakovat.
Pro ostatní, kteří jste volili někoho, koho už nechcete: splést se může každý, ale neměli bychom stejnou chybu opakovat dvakrát.

TOP 09
Tuto stranu sem zařazuji jen proto, že v jednom z dřívějších volebních článků jsem ji vynechala a moje blízká kamarádka se mne výslovně ptala, proč jsem ji opomenula. Patřím totiž mezi cílovou skupinu této strany a pokud se dobře pamatuji, jednou jsem ji volila. Ale už nebudu. Nevadí mi Miroslav Kalousek, na rozdíl od většiny národa jej mám docela ráda a pokládám jej za chytrého politika s názorem a strategií. Ale TOP 09 je strana plná eurohujerů. Třeba Luděk Niedermayer je určitě chytrý člověk, jenomže je to eurohujer na druhou. To není volitelná strana pro někoho, kdo je euroskeptikem od studentských let, což je můj případ. Eurohujery nebrat.

Svobodní
Stranu svobodných občanů jsem v minulosti už volila, ovšem nikoliv ve sněmovních volbách. V posledních letech je vždy v mém užším volebním výběru. Názorově jsou mi velmi sympatičtí.
Za to, že můj hlas nedostanou, s nadsázkou mohou naši přátelé, s nimiž každoročně trávíme Silvestra. Naposledy návštěvu, na kterou měli přijet poslední den v roce, museli odříci, protože jim onemocnělo dítě. Získala jsem tak na přelomu roku spoustu volného času, který jsem částečně věnovala bilančnímu článku D-FENSe, který je (nebo tehdy byl) členem této strany a popsal, jak vnímá aktuální poměry, jež v ní panují. Pročítala jsem diskusi, do níž jsem se následně i zapojila. Můj dojem je takový, že tato strana je navzdory své početně malé základně neschopna se dohodnout na hlavních programových bodech; nabyla jsem i podezření, že část jejích členů vůbec nechápe, oč v politice jde. Možná je to mylný dojem, způsobený tím, že do diskuse se zapojili ne-členové této strany, ale to nic nemění na tom, že s touto partou momentálně nehodlám mít nic společného. A nejspíš ani oni se mnou. Předtím, než jde člověk volit, je dobré se ujistit, že jej zvolená strana nepovažuje za pitomce. Mne velmi pravděpodobně členové této strany za pitomce považují; to mne nijak neuráží, je mi to lhostejné, ale také mne to nijak nemotivuje k tomu, abych jim dala svůj hlas. Nakonec, který kandidát by stál o hlasy pitomců, kteří nechápu jeho skvělé vize?

Realisté
Tuto stranu založili zřejmě rozumní a realističtí lidé, dokonce s názory, které zastává asi dost významná část populace. Tím spíše je záhadou, proč tak špatně vychází z předvolebních průzkumů; zatím se zdá, že projekt nebude úspěšný, alespoň v nadcházejících volbách. Proti této straně nemám v zásadě nic, ale v těchto volbách není podle mého názoru čas na jakékoliv experimenty.
Nicméně Realisty vnímám jako vhodnou volbu pro konzervativní, euroskeptické voliče, kteří nechtějí volit žádnou z tradičních, často diskreditovaných stran.

Hnutí Referendum
Myšlenka mi je sympatická velice, ale já nikdy nevolím strany, které mají v zásadě jeden jediný bod programu. A přes to nejede vlak.

STAN
Myslím, že to je výborná volba pro ty, kdo neví, koho volit, ale přitom k volbám chtějí jít. Na kandidátce Starostů totiž každý určitě objeví někoho, koho zná alespoň z doslechu, z blízkého okolí. Jistě tam bude starosta některé z obcí v regionu, který je znám tím, že se o svěřenou obec a své občany skutečně zajímá a zasazuje. Na druhou stranu je otázka, zda by dobří starostové neměli zůstat ve svých obcích, namísto zasedání v parlamentu. Skutečně lze lokálně fungující modely jen tak snadno přenést na celostátní úroveň, kde se přece jen řeší i jiné záležitosti?
K úvaze zůstává rovněž – pro mne velmi podstatná – otázka ochoty ke spolupráci s Andrejem Babišem a jeho hnutím.
Já tuto stranu volit nebudu, ačkoliv kandidátka v mém kraji nabízí několik chytrých a schopných osobností. Je to čistě osobní záležitost. Jeden z čelných představitelů této kandidátky se ve snaze přihřát si svou politickou polívčičku velmi útočně a nevybíravě vyjadřoval o mém nejbližším profesním kolegovi. To mi úplně stačí. Když chce můj hlas, má se ke mně a k lidem, na kterých mi záleží, chovat slušně. Choval se slušně? Nikoliv. Tím je to dané, víc už řešit nemusím.

Takže to by bylo shrnuto, koho volit nebudu, a vychází mi z toho vítěz:

Občanská demokratická strana
Trochu nepříjemně mne překvapilo, že v čele kandidátky je někdo jiný, než jsem čekala, ale jak jsem zmiňovala výše, letos není čas na experimenty.
Věřím, že strana je do určité míry očištěná, i když dokonalé to jistě není. Snad jí roky v opozici prospěly. Přála bych jí účast na vládě. Odmítá spolupráci s ANO, což mne těší, ale přesto chápu, že povolební rozložení sil může být takové, že k nějaké formě takové spolupráce navzdory proklamacím dojde. Nepřála bych si to, ale snažím se vidět situaci realisticky.
Jdu do toho i s tím, že tato strana zatím nenašla odvahu na jasné přikývnutí Czexitu. Věřím, že to přijde postupně, věřím, že řada lidí v této straně zastává natolik euroskeptické postoje, že další setrvání pokládá za nemožné, případně věří v rychlý rozpad dosavadního modelu EU.
Předseda Petr Fiala na mne určitě nepůsobí jako mafiánský, lobbyisty ovládaný typ politika. Další výrazná osobnost této strany, Václav Klaus mladší, se sice vyjadřuje trochu populisticky, ale to k politice do určité míry patří. Je to člověk z praxe, není to kariérní politik. Ne že by byl bez poskvrnky, rodinné poměry nemá zrovna sympaticky uspořádané a také na jeho profesní životopis bych vznesla několik otázek, ale podle mého názoru by měl dostat šanci. Ráda bych viděla, jak si bude vést v exekutivní funkci, nejlépe v roli ministra školství.

A ještě poznámka: proč není letos vhodný čas na volební experimenty? Situaci vnímám tak, že je nutné vytvořit významnou protiváhu Hnutí ANO. Na levici nelze nic takového momentálně očekávat. Proto spatřuji jedinou možnost v posílení tradiční konzervativní pravice.
Třeba to vyjde.

20. a 21. října se uvidíme u voleb.


106 komentářů:

 1. Jsem na tom s rozhodováním podobně. Dnes jsem ze zvědavosti zkusil tzv. volební kalkulačku (programová shoda) a inventuru hlasování (hlasovací shoda o zákonech), z obou mi vyšlo, že názorově je mi nejblíže TOP 09 a na druhém místě ODS. TOP 09 nemám intuitivně rád, je to podivná strana, vzniklá za podivných okolností, která vůbec neměla vzniknout. Vadí mi drobení velkých stran. Přivítal bych sloučení ODS, TOP 09, Svobodných a KDU. Názorové frakce nevadí, důležitá je schopnost najít shodu. Odejít ze strany jen proto, že se neshodnu s ostatními na dílčí otázce, je zbabělost. Ohledně KSČM jsem také vypozoroval, že s některými komunisty se názorově shoduji a jeden bývalý poslanec za KSČM je se mnou ve výboru spolku, zastává překvapivě pravicové názory, až bývám šokován, proč setrval po sametové revoluci v KSČM jsem nepochopil, šlo o tzv. kariérního komunistu, který do strany vstoupil v 80. letech "protože musel" a pak mu prý bylo hloupé vystupovat a zůstává ve straně ze setrvačnosti. Rozhodl jsem se, že poprvé v životě budu volit ODS přesně z důvodů a závěrů, ke kterým jste došla. Je třeba vytvořit protiváhu Babišovi, který je v danou chvíli větším nebezpečím pro naši demokracii, než kdokoli jiný (Islámský stát, KSČM, Evropská unie, Rusko...). Je to nebezpečný člověk, který má v programu demontáž právního státu a na rozdíl od komunistů, kteří se adoptovali a současný stav jim (i obchodně - viz V.Filip) vyhovuje, to myslí vážně a chce to dotáhnout do konce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Bauere,
   volební kalkulačku jsem ještě nezkoušela, naposled mi tam vyšel nějaký nesmysl, tuším, ale hlavně, on ten výběr není jen záležitostí programové shody. Hrají tam roli i jiné faktory, kolikrát podle mne slušný lídr v očích voliče převáží i nad určitou názorovou neshodou (a naopak), nehledě na zmiňované strategické hlasování.

   Vámi zmíněné sloučení stran nevidím jako reálné a určitě by to narazilo minimálně na osobní animozity představitelů těchto stran.

   S těmi komunisty je to zajímavé. Třeba na lokální, obecní úrovni, podle mne skoro nikomu nevadí, pokud se účastní rozhodování, kolikrát jsou mezi nimi všeobecně respektovaní, rozumní lidé. Jenomže pořád tu zůstává ta ideologie v pozadí.

   Těší mne, že ODS dostane další hlas:-)

   Vymazat
  2. Volební kalkulačky jsou srandovní věc (ale rozhodně doporučuji, člověk si minimálně ujasní své postoje k některým důležitým otázkám). Sám sebe považuji za konzervativního pravičáka. Zkoušel jsem kalkulačku na iDnes a nestačil jsem se divit - první dvě místa ČSNS a DSSS. Nevím jak se zjišťovaly názory jednotlivých stran na daných 35 otázek, respektive kdo, na to (za ně) odpovídal, ale chvilku jsem to rozdýchával :-).
   Nicméně pak už následovali strany, o kterých uvažuji Realisté, ODS a SSO. Určitě mě ještě ovlivní konkrétní jména na kandidátkách (ty stále ještě nemám), ale aktuálně také nejvíce zvažuji ODS.
   Pobavila mě také trojice s nejmenší shodou: KDU-ČSL, ČSSD a jako naprosté dno Zelení. Ty lidovci mě jako konzervativce překvapili, ale zřejmě to odpovídá názvu starší italské komedie - Bože, jak hluboko jsem klesla. Myslím, že jste ty důvody shrnula poměrně pregnantně.
   Nad tou trojicí mě nepřekvapili komunisti, ale TOPka! Myslím, že se zasebevraždili vedle eurohujerství především spojením s Bursíkovic obskurním LESem. Snad jenom kníže stále stejně konzervativně spí a spí a spí...
   Tož dobrou volbu všem. Jenom si, jako skeptik, přeju, aby ta volba pravou rukou negenerovala v budoucnosti nějaké levoty - pro příklady není třeba chodit daleko do historie, že... :-(
   JH

   Vymazat
  3. JH,
   Váš komentář spadl ze záhadných důvodů do spamu; když se to občas stane, vyčkejte, většinou to kontroluji a napravím.

   Vymazat
  4. Ad volební kalkulačka: možná nějakou pro zábavu zkusím, ale moc tomu nedávám. Zřejmě opravdu nejde vtěsnat rozhodování do odpovědi na několik otázek, nebo i desítek otázek.
   Např. jak jsem výrazně euroskeptická, tak mi z té kalkulačky samozřejmě vyjedou spíše nějaké extremistické strany, protože ty tradiční strany se navenek deklarují jako prounijní. Přitom extremistické strany vůbec nevolím. Pokud tedy někdo za takové nepovažuje Svobodné nebo ODS:-)

   Vymazat
  5. Já jsem také (opatrně) prounijní. Zapomínáte na pozitiva, která nám členství v EU přineslo - upevnění právního státu, třeba zákon o svobodném přístupu k informacím, a některé jiné pozitivní zákony přijaté zejména okolo roku 2000 v souvislosti s asociační dohodou, sbližováním a přípravou na vstup do EU. A já za ty tlaky z vnějšku na naše legislativce upřímně děkuji, jinak bychom tu měli dodnes Ukrajinu a 90. léta by neskončila nikdy. Skutečnost, že EK ovládli socialisti, nás má vést spíše ke snaze EU reformovat, proto je škoda, že euroskeptická Británie z EU odchází, což narušuje pluralitu názorů a v konečném důsledku to opravdu může vést o odpadávání některých zemí od EU a návratu evropských válek o území, o zdroje, nebo prostě z malichernosti vůdců. My máme zkušenost s druhou republikou, Poláci a Maďaři podobné prožívají nyní, projevy nacionalismu, napadání chytrých lidí, vč. fyzických útoků, nenávisti všeho druhu, to vše se může kdykoli vrátit a možná plíživě i vrací, viz Okamurovci.

   Vymazat
  6. Pane Bauere,
   to je těžké, protože my nevíme, jak by se náš stát vyvíjel, kdyby zůstal stát stranou EU. Já si ani nemyslím, že by na tom byl ekonomicky o tolik hůře: levná práce, možnost odčerpávat kapitál a obyvatelstvo lačné konzumu by lákaly i tak, Unie, ne-Unie.

   Nemyslím, že EU lze nyní výrazněji reformovat tak, aby se zbavila svých největších negativ. V základu té organizace je zabudován demokratický deficit, to neodstraníte. Je to projekt elit očkovaný shora, navíc projekt, který vznikl původně za určitým účelem - zabránit další válce, ale nyní zbytněl...
   EU nenávisti nezabrání.

   Vymazat
  7. Ad "Skutečnost, že EK ovládli socialisti, nás má vést spíše ke snaze EU reformovat, proto je škoda, že euroskeptická Británie z EU odchází, ..."


   1) Pane Bauere, ona EU byla ovládnuta socialisty už v době, kdy jsme do EU vstupovali. Dokladem budiž např. toto 11 let staré video (2006), kde Vladimír Bukovský varuje před socialismem.
   https://www.youtube.com/watch?v=bM2Ql3wOGcU&t=

   Ve skutečnosti jeho projev pochází minimálně z roku 2002, tedy dva roky před naším vstupem do EU, viz
   https://archive.org/details/VladimirBukovsky-Is_the_EU_the_New_Soviet_Union

   Kdo se dokázal na EU dívat nekriticky, ten nemohl už v roce 2004 nevidět, že se EHS zvrhlo na socialistický experiment.

   2) Jedna z posledních možností jak zatáhnout za záchrannou brzdu, byla Lisabonská smlouva. Kdo nedemokratičnost EU neviděl v době kolem protláčení Lisabionu, ten musel být slepý.

   Tehdy zahraniční i domácí eurohujeři svorně lhali, že tím nepřicházíme o suverenitu.

   Václav Klaus tehdy po podpisu uvedl toto:

   "... neboť vstoupením lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem ...

   Na kvótách, ale i zbraňové směrnici je vidět, jaká je realita a kdo měl pravdu.

   Klause chtěli někteří poslanci a senátoři tehdy žalovat za velezradu, když s podpisem otálel, další ho chtěli zbavit svéprávnosti ...
   I na tom byly vidět "demokratické" metody nekritických zastánců EU v plné kráse ...

   A jedeme dál, čas trhnul oponou, a demokratičnost EU je vidět na kritice a nehorázném vyhrožování Polsku a Maďarsku a mlčení kolem toho, že ve Španělsku mlátí lidi, kteří chtějí jít k volbám.

   Když stát trestá občany za to, že chtějí jít k volbám, tak je to vnitřní věc státu. Když strana, který v Polsku vyhrála volby, odvolává eurohujery a staré komunisty z důležitých pozic, tak to se EU probere k životu a bruselští kvičí jako by je na nože brali. Když se Maďarsko snaží dodržet schengenské a dublinské dohody, tak je mu vyhrožováno sankcemi.

   3) Zreformovat EU ? Brexit je výsledkem toho, že se EU ukázalo jako nezreformovatelné i z pohledu tak silného hráče, jakým byla Británie. Co na tom proboha chcete reformovat, vždyť to je od základů prohnilé a pokřivené.

   EHS a Schengen může fungovat i bez EU, tak na co vlastně potřebujeme EU ?

   Chris, ona EU možná nakonec nějakou válku dokonce i způsobí, ale nebude se tomu říkat válka, ale nějak tak, aby bylo navenek jasné, že statečné jednotící demokratické síly EU bojují s odporným separatistickým vnitřním nepřítelem.

   Vymazat
  8. S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!
   Milan

   Vymazat
  9. Pefi,
   rozumné a srozumitelně formulované názory.
   Problémem ale není primárně ovládnutí EU socialisty. To se může stát. Problémem je ale postupné (a novými zákony právně podepřené!) utahování šroubů svobodě. Pokud má někdo jiné názory, je pak nejen ostrakizován, ale i "popotahován" za porušování oněch nových zákonů, které jsou zcela lživě podávány jako "přirozené".
   Pokud jde o situaci ve Španělsku, pak mám o ní jen málo informací z médií, ale spíše bych ji přirovnal k Jugoslávii 90-tých let (byť zatím nejde o tisíce mrtvých). Polsko a Maďarsko, byť situace v nich se dost liší, bych spíše srovnával s odstrkováním Rakouska v době Haidera - koneckonců, možná se po nových volbách Rakousko zase vrátí na černou listinu EU.
   JH
   P. S. Jako konzervativec se kloním ke svobodné spolupráci suverénních států (necítím se být Evropanem ale Čechem). Pokud se EU prohlašuje za nadstát, pak by se měla jako stát chovat. To ale nečiní, protože není schopna hlídat a chránit si vlastní hranice. Pak se nemůže divit postupnému rozpadání (těch, kteří se chránit chtějí a nečekají na notičky z Bruselu), které bude pokračovat.

   Vymazat
  10. JH: Podle mě socialismus a jiné -ismy automaticky znamenají totalitní manýry, protože bez likvidace svobod nelze vznešené socialistické myšlenky dost dobře uvádět do praxe v kulturách, které nemají nezbytné osobnostní rasy vyšlechtěné v národu principy téměř evolučními.

   Nejen samotná EU, ale ani většina evropských států není schopna plnit základní funkce státu, protože chybí ochota činit nepopulární opatření. A tak se plíživě blíží naplnění hesla "Kdo si neumí vládnout sám, tomu bude vládnout někdo jiný".

   Jako stát se zatím projevilo Švýcarsko, Polsko, Maďarsko a velmi opatrně také Rakousko.

   Vymazat
  11. Pefi,
   díky za odkaz na video.
   Zpětně se podívat na boje kolem Lisabonské smlouvy je hodně poučné.

   Podle mne také EU zreformovat nejde. Britové ví velmi dobře, co dělají, vyhodnotili si to naprosto správně.

   Vymazat
  12. Ještě něco: to je zajímavý postřeh, že příští válka se nebude jmenovat válka, ale nějak jinak, aby to tak nevypadalo...
   Bohužel, napadá mne hned několik zemí, kde by takový boj mohl snadno vypuknout.

   Vymazat
 2. S napětím jsem čekala, k čemu dojdete a disciplinovaně jsem nerolovala na konec článku.
  Pro mne vcelku překvapivě budeme házet do urny stejnou stranu.
  Ale já to mám mnohem jednodušší - jsem tradiční pravicový volič. Tradiční - neexperimentuji ráda(ráda volím toho, kdo má šanci se do sněmovny vůbec dostat), pravicový - klidně bych byla i mnohem pravicovější. Kdysi jsem hlasovala proti vstupu do EU. Nyní bych už asi tak radikální nebyla, ale slepě poslouchat nejsem zvyklá ..a ty dotace bože.
  ODS velmi mile překvapuje. A taky.. imponují mi profesoři v čele strany :-)
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   já jsem myslela, že to ani žádné překvapení nebude, koho nakonec vyberu. Že je to letos takové víceméně předem dané, nebo jak to říci.

   Ale pro mne není překvapivé, že volíme stejně. Jsem pravicová volička, občasné výlety jinam jsou spíše jednorázového charakteru, navíc jich dost často lituji, jako právě v tomto končícím volebním období.

   Také volím raději strany, které mají šanci na vstup do sněmovny. A také jsem hlasovala proti vstupu do EU. A hlasovala bych tak znovu, stejně tak v referendu bych hlasovala pro vystoupení. Resp. byla bych ochotná se smířit s myšlenkou zachování nějaké podoby EU, ale to by musela mít podobu asi jako tak před třiceti lety... a to už by nešlo.

   Doufám, že ODS překvapí! Nejprve volebním výsledkem, potom konstruktivním přístupem k vládě, při zachování svých zásad, ovšem, a potom tím vládnutím:-) Uvidíme.

   Vymazat
 3. Chris,

  moje voličská anabáze je velmi shodná s tou tvou. Upřímně nejvíce rezonuji u popisu praktické politiky lidovců, kteří mě taktéž velmi zklamali. (Měla jsem chvíli pocit, že si nějak spletli voličskou základnu, na kterou míří, resp. pro kterou pracují.) Nyní se před volbami snaží "obrátit" a "konzervativnět", ale za mě už ne, pánové.

  Stejně jak ty nepovažuji Kalouska za největší zlo, jeho glosování mě většinou pobaví a hlavně mám ráda, když cítím, že politik není úplný pitomec, což on určitě není. V jeho straně je ovšem tolik jiných, pro mě nepřijatelných lidí, že já tedy "uhnu" ;-) na jinou kolej.

  U Svobodných mě neodrazuje to, že se do sněmovny asi nedostanou (klidně bych jim poprvé ten hlas hodila i s touto nejistotou), ale že prakticky znám pouze Petra Macha, což je málo.

  ODS... Já jim to snad hodím už jen proto, abych pořád neslyšela, že Fiala není dostatečně charismatický, a proto nemá ODS voliče. Asi jsem divná, ale mně všichni ti třeskutě charismatičtí vůdcové lezou na nervy a Fiala mi vystupováním konvenuje, stejně jako mi konvenoval Nečas. Pokud mě na něm něco rozčiluje, tak to, cos zmínila, že nemá odvahu naplno otevřít některá konzervativní témata. Navíc ODS má charismatického Klause mladšího a pro mě i Pavla Blažka. Nevím jaký je advokát nebo člověk, ale přijde mi, že se nebojí věci říkat tak, jak je myslí, že umí najít podstatu problému, není zbytečně korektní a při tom všem je i poměrně vtipný (viz poslední Otázky V.M.). Naopak takový Kupka se mi jeví jako "typ svazák" a toho rozdýchávám velmi těžce...

  Je to boj :-).

  Maky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. " ... Nevím jaký je advokát nebo člověk, ale ..."

   Zkuste si do googlu dát "Brněnský Don Pablo" a začnete se dostávat do obrazu.

   Vymazat
  2. Maky,
   s těmi lidovci je to tak. Teď se najednou diví, že vládní koncepce rodinné politiky je málo prorodinná. Pchá, nechápu, čemu a proč se diví. To se teď probrali a zjistili, co tam vlastně celou dobu schvalovali?

   Kalousek je chytrý a vtipný a to je dost dobrá kombinace:-)

   Ad charismatičtí vůdci: to je zajímavé téma. ODS už takové měla, kromě zakladatele například Mirka Topolánka. No, řekla bych, že Fiala je co do vyznění osobnosti někde mezi Topolánkem a Nečasem, a mohlo by to být tak akorát.

   Otázky V.M. s Pavlem Blažkem jsem neviděla.
   Ohledně něj: musím říci, že u mně získal body tím, jak dělal předsedu sněmovní vyšetřovací komise. To se mi líbilo, komise pod jeho vedením podle mne svižně a dobře pracovala, on dokázal její výstupy dobře formulovat a předat veřejnosti. Takže to jsem ocenila hodně.
   To ostatní: nebudeme indiskrétní, nikdo není bez chybičky. A možná je dobře, když nevíme zase úplně všechno... Já sama všechno vědět určitě nemusím:-)

   Vymazat
  3. Ještě k M. Kupkovi: toho neznám, ani se mi nevybavuje jeho vystupování, ale nějak mám zafixováno, že je to slušný člověk, myslím, že to tady o něm někdo zmiňoval. Možná působí trochu upjatě nebo svazácky, ale mám ho zařazeného mezi těmi lepšími.

   A v diskusích o pražských problémech jsem zahlédla myslím zastupitele F. Humplíka, snad to jméno nepletu, tak toho taky neznám, ale působil zajímavě... jakože bych si někdy ráda poslechla, co říká.

   Já jsem se vlastně jednou vypravila u nás ve městě na besedu s VK mladším. A zrovna se mi to nepovedlo. Tak jsem si to pěkně naplánovala, hlídání dětí jsem měla zajištěné - a spletla jsem se o den. Špatně jsem si to poznamenala do diáře nebo tak něco. Takže nic.

   Vymazat
  4. "musím říci, že u mně získal body tím, jak dělal předsedu sněmovní vyšetřovací komise. ..."

   Když jsem slyšel, že předsedu komise bude dělat člověk podezřelý z kmotrovství (kdyby nestačila pověst z Brna, tak za kmotra ho mj. označil i sám Mirek Topolánek), tak jsem prorokoval, že se jako obvykle nevyšetří nic.

   To opravdu parlamentní strany nedokáží vytvořit komisi, které by se dalo trochu víc důvěřovat? Když v USA kongres udělá vyšetřovací komisi, tak se všichni podezřelí třesou. Když náš parlament udělá komisi, tak si všichni podezřelí oddechnou.

   Vymazat
  5. Pefi,
   ale já jsem účel té parlamentní komise vedené poslancem Blažkem nevnímala v nějaké represi ve smyslu "usvědčíme podezřelé". O to tam podle mne nešlo.
   Ta komise podle mne v přijatelném čase splnila své zadání a srozumitelně to prezentovala. Na český parlament se mi zdál výstup dost dobrý, mohlo to být určitě horší.

   Vymazat
 4. Děkuji za velmi rozsáhlý rozbor. S vašimi východisky souhlasím, ale s Vašim závěrem ne. Budu volit kalouska, protože za 1) nechci, aby tam nebyl (což by byla jeho politická smrt):https://zpravy.aktualne.cz/domaci/stem-ve-volbach-by-zvitezilo-ano-ale-dale-oslabuje/r~58b8f1feac5911e7b128002590604f2e/
  A za druhé - nejlepší argumenty jsou zde: https://echo24.cz/a/pKzfK/proc-a-jak-je-treba-volit
  Co se týče eurohujerů, dokumetuji to tím, že nebudu volit kalouska na jižní moravě, ale vyřidil jsme si volební průkaz.
  Jinak vaše oblíbená antagonistka pořád píše, a je otázkou má-li člověk se smát nebo si zoufat: http://student.e15.cz/q-a/barbara-havelkova-kdo-rika-sexisticke-vtipy-ten-si-to-ve-skutecnosti-i-mysli-1338134

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych si taky nepřála sněmovnu bez Kalouska, to by mne nepotěšilo. Takže volbu Kalouska jakožto Kalouska schvaluji. Jenom kdyby byl v nějaké méně probruselské straně.

   Na odkazy se podívám, už jsem stihla ten s B.Havelkovou - moc děkuji! To jsem se pobavila, hned na začátku:

   "Zaprvé vychováváme maloměšťácké advokáty a ne špičkové právníky, kteří by mohli sedět na Ústavním soudě."

   Maloměšťácký advokát, to jsem přesně já! Jestli bych si to neměla vzít osobně? B.Havelková asi čte tento blog:-)

   Vymazat
  2. Ta dáma se jevila mentálně slabší už při hostování na Jiném Právu.
   Majstrštyk je ovšem tohle:
   "Je důležité, že nám z dob komunismu zůstalo strašné přeceňování technických oborů a nedoceňování toho, co je intelekt a kritické uvažování. A přitom humanitní a společenskovědní obory učí lidi přesně tohle, být kritičtí k tomu, co si myslíme o společnosti, protože je to vždy určitá interpretace. A protože velké části společnosti toto myšlení chybí, šíří se tu konspirační teorie, protože lidé si věci přečtou a vůbec nejsou schopní vyhodnotit, jestli je to pravda, nebo ne. Nevědí, po čem se dívat či jak zjistit, že to je manipulace.

   Lidé pod vlivem představitelů průmyslu nebo i politiků si myslí, že stačí, když umějí nakreslit proces výroby šroubku, a strašně se tu podceňuje uvažování. Samozřejmě že jsou třeba i lidé v technických oborech, ale víc potřebujeme lidi, kteří se podívají na společnost a řeknou, my teď budeme potřebovat takové typy služeb. A pak to těm inženýrům zadají. O významu humanitních a společenskovědních oborů pro veřejnou správu nemluvě. Konečně, tyto schopnosti jsou obecně důležité pro demokracii a pro nás jako pro společnost. Nevzděláváme lidi jen proto, aby byli pracujícími na trhu práce, ale také proto, aby byli občany a občankami."

   To je řeč jak od Jakeše :-)
   Byly v dějinách situace, kdy se humanitní vzdělanci, například sociologové, eugenici a antropologové z Rasseamtu, podívali na společnost a řekli, že potřebují službu "plynové komory" nebo "gulag"...

   Vymazat
  3. Ten odkaz na student.e15.cz je zdrojem nepřeberných perel. Už včera jsem si něco přečetla, nejen tento rozhovor, ale načetly se tam odkazy i na další podobné.
   To možná časem ještě vytěžíme, to je kvalitní zdroj:-)

   Mimochodem, je dost zábavné sledovat, jak respondentky nezvládají udržet genderově korektní vyjadřování. Sice se snaží: "občany a občankami", no jo, ale co ti "politici"? Kde jsou "političky"? Co ti "inženýři"? Kde máme "inženýrky"? Že se nestydí, takto podléhat stereotypům a živit předsudky. Neviděla snad dotyčná nikdy inženýrku nebo političku, že je vynechává?

   Vymazat
  4. "Je důležité, že nám z dob komunismu zůstalo strašné přeceňování technických oborů a nedoceňování toho, co je intelekt a kritické uvažování."

   To má pravdu, ale ono je to i naopak - mnohé humanitní a společenskovědní obory hodily vazbu na realitu za hlavu, což u nich vede k dojmu, že fyzikální zákony lze demokraticky přehlasovat.

   Velké části veřenosti kritické myšlení skutečně chybí, ale nějak jsme si nevšiml, že by to humanitní a společenskovědní obory nějak zachraňovaly. Navíc kriticky myslet má učit už základní škola a ne až škola vysoká. Navíc jsem si nevšiml, že by vzdělávací plány pro ZŠ a SŠ připravovali technici. Po revoluci přibyly předměty jako Základy společenských věd a ubyl prostor pro přírodní vědy.

   Bohužel tam cítím vizi, že intelektuální humanitně a společenskovědně vzdělaná elita by si od techniků měla objednávat řešení, pomocí kterých by elity řídily plebs.

   Ja bych roli humanitních a společenskovědních intelektuálů viděl v tom, že by měli dohlížet na to, aby technokraté nesklouzi ke snaze regulovat všechny aspekty společnosti. Jenomže ono to vypadá, že občanské svobody hájí spíš lidé technokratického smýšlení, kteří jsou schopni domýšlet konsekvence, zatímco mnozí "humanisté" chtějí regulovat úplně všechno.

   Vymazat
  5. Pefi,
   dovoluji si opravit. Nikoliv že je to "i" naopak. Ono primárně "je" to naopak. Technické a přírodovědné obory (a rozvažování) totiž vedou ke kritickému myšlení. (I když samozřejmě tyto školy mohou vystudovat i lidé s nedostatečným kritickým myšlením.) Ne nadarmo si dal Platón na Akademii vytesat nápis: "Nevstupuj, kdo neznáš geometrii".
   Jestli mi něco matfyz dal, pak především důkladně a pečlivě zkoumat splnění předpokladů, než budu činit závěry.
   Žel u velké části humanitních absolventů spatřuji tendenci primárně vyklenout ideu a pak na ni roubovat skutečnost - tak trefně zvané jako sociální inženýrství. Jako poklička na hrnec se na tyto konstrukty hodí můj oblíbený citát Karla Michala: "Všechny ušlechtilé myšlenky patří do čítanek, nebo skončí v propadlišti dějin, pokud se je nějakým nedopatřením podaří uskutečnit."
   JH

   Vymazat
 5. V minulosti jsem volívala střídavě ODS nebo TOP, takže pravici. Letos jsem si říkala, že to budou moje první volby, kdy pro mě nebude rozhodující, zda jde o pravicově nebo levicově zaměřenou stranu, protože to zkrátka hodím té, která bude prokazovat největší potenciál postavit se Babišovi, resp. hnutí ANO. Což by racionálně vzato měla být ta druhá nejsilnější strana, tedy ČSSD. A navíc, zvážím-li algoritmus, kterým se přidělují křesla ve sněmovně vzhledem k dosaženému % hlasů, má větší význam (z pohledu "oslabení" ANO), když můj dodatečný hlas dostane druhá nejsilnější strana, než když jej obdrží třeba ODS třepotající se na chvostu. Ale nemůžu jim to dát, prostě nemůžu, a to jsem se upřímně snažila najít na ČSSD cokoli pozitivního, proč by mohli můj hlas dostat.
  Takže to hodím nejspíš ODS, i když mladý Klaus ještě před pár měsíci spolupráci s ANO připouštěl. (Teď, když jsou provařený, tak aspoň na toto téma mlčí.) Ale pochybnosti mám a mít budu.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   ale to je jasné: k čemu je oslabení ANO skrze ČSSD, která s ním čtyři roky vládla, šla mu na ruku, nedokázala se mu vůbec postavit? A oni by v téhle koalici klidně pokračovali, takže pokud chcete volit proti ANO, nemá podle mne vůbec význam dávat to stranám, které s koalicí nemají problém, naopak jsou osvědčenými kolaboranty.

   Mimochodem, pokud by to mělo dopadnout podle preferencí zdejších komentátorů, tak se ODS určitě nebude třepotat na chvostu. Já sama pro ni odhaduji výsledek mezi 12-15%. Snad není přání otcem myšlenky.

   Vymazat
  2. ČSSD pro Bureše 20 let makala. To ona (s lidovci) z něho udělala miliardáře a neomezeného vládce zemědělství a potravinářství. Dnes už jde po krku i jim, tak se kluci chytli za nos, ale pozdě bycha honit. Kdo s čím zachází, tím taky schází.

   Vymazat
  3. Problém je, že podle průzkumů je druhá nejsilnjější strana KSČssd...

   Vymazat
  4. Ale ČSSD nikdy na vládní úrovni s KSČ nespolupracovala. Neříkám, že by k tomu nebyla ochotna, i když nevím... ale jako hlavní problém toto jindy obávané spojení nevidím, hlavní problém je momentálně jinde.

   Vymazat
  5. Mě šlo o to, že paní Ivana chce z uvedených důvodů volit druhou nejsilnějšá stranu, což není ČSSD, ale KSčm....výše uvedená zkratka pak znamená, že ideje těchto dvou stran jsou natolik blízké, že dohromady jsou stejně druhou nejsilnější stranou...

   Vymazat
  6. Chris,
   je pravda, že ČSSD šla Babišovi na ruku, ale u které strany máte jistotu, že nepůjde? Právě že co možná dost silný mandát by mohl být aspoň určitou zárukou toho, aby se tak nedělo. Kromě TOP se vůči ANO nedistancoval výrazně vůbec nikdo, ba mnoho stran (i ODS) možnou spolupráci připustilo (pravda, že se tak dělo ještě před kauzou Čapí hnízdo, ale to na věci nic nemění).
   Ale TOP, na to aby ji volila, je pro mě příliš proevropská (přijetí eura jako jeden z klíčových bodů - what?! - copak to ještě někdo může chtít?!). Ani SPD nemá program úplně špatný, ačkoli Okamurovi nevěřím nic (nebyl to on, kdo podával na V. Klause trestní oznámení za to, že sdržuje s podpisem Lisabonské sml.?). Ale SPD není jen Okamura. Bohužel spolupráci s ANO připustili, takže taky nic pro mě.

   No, možná si to s TOP ještě rozmyslím. Kalousek má mé sympatie, jeho projev ve sněmovně na téma daňové podvody ministra financí jsem si pouštěla několikrát.

   Ad problém imigrace vesrus Babiš. Myslím, že to jsou spojené nádoby. Babiš se nikdy nepostaví vůči EU, to by znamenalo utnutí dotací, možná i další sankce, Babiš se nechá koupit, to je jasné a pro něj prvořadé. A souhlas, že je to potřeba řešit na Evropské, ne lokální úrovni.

   Ivana

   Vymazat
  7. Ivano,
   s tou povolební spoluprací to je složité. Vnímám, že může nastat situace, že to prostě jinak než s ANO nepůjde. A co pak? Zablokovat sněmovnu, vyvolat krizi a nové volby?
   No, v této situaci vlastně byla ČSSD po minulých volbách. Vidíme, kam to vedlo.
   ODS by s ANO teoreticky spolupracovat mohla, ale v praxi si to moc představit nedovedu.
   TOP09 - přesně tak, prounijní orientace ji v mých očích naprosto diskvalifikuje. Taky nechápu, jak může někdo ještě chtít Euro. Na druhou stranu, v některých volbách jsem reálně vybírala jenom ze stran či kandidátů proevropských (třeba když se volil prezident) a taky jsem si vybrat musela. Resp. nemusela, ale vybrala.

   SPD vnímám jako stranu Tomia Okamury, ale možná se mýlím, nesleduji to detailně.

   Vymazat
 6. Takže jsem se trefil :-)
  Fialu v čele ODS neberu. Jednak je celoživotní státní zaměstnanec a navíc na univerzitě nejvíc spolupracující s pochybnými ideologickými neziskovkami. Není náhoda, že pod ním se na MŠMT rzjely práce na inkluzi. Ten chlap konzervu jen předstírá.
  A to nejhorší:
  "Dlouholetý předseda moravského zemského výboru české sekce Panevropské unie (Paneuropa-Union Böhmen und Mähren)."
  Panevropská unie je organizace usilující o sjednocení Evropy založená hrábětem Kalergim. Ano, oním rasovým teoretikem chtějícím vytvářet polointeligentní rasu hnědoevropanů, protože pochopil, že evropské národy musí zničit, aby sjednotil Evropu.
  To asi není někdo do čela euroskeptické strany...

  Takovýho Klause ml. bych bral. Nejen, že má solidní názory, ale dovede je i prezentovat patřičně důrazným stylem. Politika je opravdu showbyznys pro ošklivé lidi.

  Ovšem největší problém jsou slimáci, až pak Bureš a jeho banda organizovaného zločinu. A radikálům se úspěšně mohou postavit jen lidé radikálně zastávající naši věc. Jediný, kdo si dal islám na plakát je Okamura. Je klidně možný, že kecá, ale už jen tím udělal nejvíc. Zatímco takový Hamáček od socanů se producíruje po jedné neoficiální pražké mešitě...
  Navíc ty kandidátky jsou v ODS plné profesionálních politiků neboli těch, kteří mají na triku to, co tu nefunguje. ODS zjevně nepřitahuje nové lidi a to je problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeníčku,
   ano, odhadl jste můj tip správně.

   Neříkám, že ODS je bezchybná. A předseda Fiala je jen jednou z jejích tváří, nikoliv jedinou. Já se nebojím, že by neprováděli pravicovou politiku.

   Nevím, co jsou "slimáci", ale pokud to mají být muslimové nebo migrace obecně, tak to rozhodně největším problémem současné ČR není. A nenechte se vmanipulovat do toho, že ano, protože to vám chtějí vnutit lidi, kteří to berou jako vhodný slogan pro získání hlasů.
   Jistěže nezvládnutá migrace je problém, a to na evropské úrovni, ale v ČR momentálně nikoliv, protože:
   - migranti sem nechtějí,
   - obyvatelé jejich přijetí nechtějí,
   - vláda to nechce. A nebude to chtít ani příští vláda.
   A kdy jste viděl naposled nějakého migranta?

   Vymazat
  2. Mám v práci kolegu, který má o prof. Fialovi informace z dob jeho působení na MU. Osobní reference mě nenadchly. Do vedení ho vytáhl Don Pablo. Speciálně brněnská ODS je dlouhodobě přehlídka osobností, které kdybych zde měl upřímně ohodnotit, tak si od nich vysloužím žalobu na ochranu osobnosti. Co prošlo brněnskou ODS, u toho je vhodné předpokládat to nejhorší.

   Jak píše jeníček - "ten chlap konzervu jen předstírá" - na základě mé osobní zkušenosti s pravicovostí a konzervativností brněnských členů ODS o jeníčkově tvrzení nepochybuji. Brněnští komunisté, které jsem potkal, jsou minimálně stejně pravicoví a stejně konzervativní, jako ti členové brněnské ODS, které jsem potkal.

   Potkal jsem taky pár členů ODS z jiného kraje a byl jsem v podstatě v šoku z toho, že v ODS jsou i slušní a pravicově smýšlející lidé, kteří pravicové ideály realizují v praxi. U těch brněnských mám pocit, že ti pravicové ideály nedokáží ani zformulovat, natož aby je realizovali.

   Ivana: Totálně zpackanou elektronizaci státní správy v ČR má na svědomí do značné míry ODS, které se zasadilo o převod agend MI pro MV vedené Ivanem Langerem. Oficiálně to bylo prosazováno jako úspora jednoho ministerstva, přitom jen kdyby se bylo bývalo podařilo sjednotit přiznání k DPFO, MPSV a ZP, tak by se na příslušných úřadech ušetřilo víc, než stál provoz MI.

   Kontrolní hlášení, EET, eRecept, a další orwellovské e-tragédie, které nutně budou následovat, mají kořeny v nefunkční a nekoncepční elektornizaci státu.

   Vymazat
  3. Ad "A kdy jste viděl naposled nějakého migranta?"

   Vtip je v tom, že až tady budou, tak už to žádné lidsky akceptovatelné řešení mít nebude.

   Zatímco všechno ostatní, včetně vítězství KSČM ve volbách a znovuzavedení vedoucí úlohy jedné strany, lze časem nějak zvrátit, tak masivní import kulturně nekompatibilních migrantů je nevratný proces.

   Nezvládli jsme ani integraci romů. Německo ne úplně zvládlo integraci turků, takže v Německých městech jsou oblasti, kde se německy nedomluvíte.

   Francie nezvládla integraci alžířanů výsledkem byly už před 15 lety oblasti, kde hořící automobil na ulici patřil k místnímu koloritu.

   My zvládáme integraci vietnamců a ukrajiců - zde bych viděl souvislost s jejich pracovně kulturními návyky.

   A teď, mám-li si tipnout, tak integrace afgánců, eritrejců a somálců bude ještě o dva řády obtížnější, než integrace turků a alžířanů. Muslimská víra a na ní založené kulturní kořeny integraci neusnadňují, ale zatraceně komplikují.

   Natalita těchto kulturních skupin odpovídá jejich evoluční strategii (r-strategie), zatímco naše populace (naše kultura) realizuje k-strategii.

   r-strategie je hodně riskovat, hodně válčit, a adekvátně tomu se množit.
   k-strategie znamená starat se o potomstvo a žít v klidu.

   k-kultura a r-kultura jsou zcela neslučitelné. Za jakých okolností mohou k-stratégové vůči r-stratégům obstát, si určitě domyslíte sama.

   Pokud si neuhájíme životní prostor pro realizaci k-kultury, tak nanašem území dříve nebo později zvítězí r-kultura a s ní zákonitě přijde nějaká forma diktatury.

   Definice viz https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivotn%C3%AD_strategie

   Vymazat
  4. Ano, naprostý souhlas. Jenom doplním: r-strategie neznamená jenom se rychle množit, ale nedělat si starost s péčí o potomstvo, které tak z velké části záhy umírá. Zatímco K-stratégové mají nízkou natalitu, ale pečlivě se starají o potomstvo, které se ve velké míře dožívá dospělosti.
   r-strategie u živočichů je typická v oblastech s dostatkem zdrojů. Pokud zdrojů ubývá, r-stratégové chřadnou a stěhují se, jsouce nahrazováni K-stratégy, kteří z mála vytěží maximum.
   Hlavním stimulem zvýšené migrace je tedy snaha najít zdroje, namísto snahy změnit se na K-stratégy - a bude hůř vzhledem setrvalé k reprodukční aktivitě v Africe a snaze Lékařů bez hranic a podobných humanitárních organizací zachránit všechno, co se hýbe... :-(
   JH

   Vymazat
  5. Pefi,

   nevím úplně, co myslíte tím sjednocením přiznání k DPFO, MPSV a ZP, ale pokud máte na mysli projekt tzv. jednoho inkasního místa (zkráceně JIM), tak ten zaseklo ANO, resp. ministerstvo financí pod Babišovým vedením, a to ve fázi již schváleného, platného zákona, který pouze čekal na to, až nabude účinnosti od 1.1.2015. Ex-náměstkyně Hornochová to tenkrát zdůvodňovala tak, aby těch novinek na poplatníky nebylo moc, když tu máme NOZ a ZOK. Doufám, že se za takové přiblblé vysvětlení aspoň pořádně styděla.

   Ivana

   Vymazat
  6. Ano, myslímněco jako Jednotné inkasní místo. probl=ém není v tom, že ho v roce 2015/16 zařízl Babiš, ale v tom, že kdyby na straně ODS a ČSSD byla vůle něco takového zavést, to mohlo být funkční už kolem roku 2010.

   ODS (jako obvykle za podpory ČSSD, když jde o nějakoulevotu) v letech 2006/7, přesně v okamžiku, kdy po třech letech konečně začínalo fungovat a přinášet první výsledky, zlikvidovalo ministerstvo informatiky. O pár let po\zděj už by to nešlo, protože by bylo vidět, že MI je užitečné.

   Nedivil bych se, kdyby MI muselo zaniknout, aby se zajistilo, že darebákům nebude vidět pod prsty a že úřednictva bdue přibývat a ne ubývat.

   Elektornizace, ke které značně chaoticky dochází nyní, je koncepčně na úplně jiné úrovni. Benefity, které by dobře udělaná elektornizace přinášela, aby člověk hledal lupou, zato negativa máme snad úplně všechna. A to, že přes pokračující elektronizaci roste počet úředníků podle mě znamená, že elektronizace není využívána ve prospěch pracujících, ale proti nim.

   Pro ilustraci:
   Prvním aposledním produktem Ministerstva Informatiky, které MV nedokázalo pohřbít (a kterým se chlubí), jsou Czechpointy, což je taky jedna z mála věcí z e-governmentu, která dobře funguje.

   Vymazat
  7. Nejen Fiala, ODS se stala státostranou. Na čelných místech kandidátek naleznete starosty (profesionální politiky) a pak lidi závislé na veřejných financích (lékaře například), sem tam někdo jiný z opravdu soukromého sektoru. Od nich nečekám pravicovou politiku, od nich čekám slib čehokoli, co jim přinese udržení vlastního místa, aby si nemuseli hledat práci. ODS (i ČSSD) se uzavřely a na jejich čelných místech jsou stále ti stejní, ale po dvaceti letech v politice už asi člověk nic moc novýho nepřinese, že? Spíš se zuřivě snaží "udržet fleku", protože už ztratil konkurenceschopnost na trhu práce. Navíc práce starosty je obsahově zcela jiná než poslance.

   Islám je zdaleka největší ohrožení, Vy to jen soudíte podle dynamiky, nikoli finálního stavu. Dynamika je relativně nízká, ale i tak zcela zřetelná.
   Kolik tu bylo muslimů před 20 lety? A dnes? Fakt věříte tomu, že se jim sem nechce? To je otázka peněz a ty jsou otázkou jednoho rozhodnutí EK o dávkách!
   Myslíte si, že obyvatelé Západu chtěli udělat ze svých měst díry z třetího světa? Nechtěli, ale přesto volili pořád ty samé politiky (jako Vy), dynamika procesu byla totiž relativně nízká a doba zdržení k projevení následků naplno delší než jedno dvě volební období. Dnes mají dobře našlápnuto na velký konflikt, protože nechtěli volit "ty odporné extrémisty", dokud měli čas. Doporučuju si najít Blairova poradce Andrew Neathera a jeho skandál, kdy připustil, že Labour party záměrně změnila migrací podobu Británie z rasistické (protibílé) motivace "vymáchat pravičákům rypák v diversitě".
   Vládě se nedá věřit, vláda jsou ti politici. Petrodolary jsou mocné a silné, všechny mešity u nás jsou salafistické a platí je Katar a SA. A právě v takové mešitě (navíc neoficiální) byl na návštěvě Hamáček. Vždyť je všeobecně známo, co kázal Alrawí (Školený kde? V SA...). Doporučuju nějaká videa Konvičky s Martou Albahrí nebo Pavlínou Bitarovou, zajímavé informace zevnitř komunity. Sám jsem poslouchal svědectví ženy s kamarádkou, která si vzala muslima. Děti nemají tělocvik (a plavání) a mají pravidelné výplachy mozku po Skypu z SA.
   Kdy jsem naposledy viděl migranta? Tady narážíte na své omezení "maloměšťácké advokátky" :-) Poslední dvě léta bylo centrum Prahy, v kterém pracuji, v létě plné hidžábů a občas byl k potkání i chodící stan. Před 3 a více lety tu nic takového nebylo k vidění.
   K tomu proč je islám takové nebezpečí. Je to geniální technika vyvinutá psychopatem k ovládnutí cizího společenství. V historii se jí neubránili i jiné vyvinuté civilizace, např. Peršané nebo Koptové. I Evropa měla namále, jak v hlubokém středověku, tak i novověku. Ten kdo prohrál skončil, dnes jsou peršané muslimové a Koptové jsou v Egyptě šikanovaná minorita.

   Zlodějů jako je Bureš se dřív nebo později zbavíme, islámu se nikdy nikdo nezbavil. Ten lze jen vyhnat, jako dnes v Barmě, dokud je čas a nepřevládne viz Kosovo. Po Burešovi se zase budeme moci postavit na nohy, jako jsme se postavili na nohy v 90. letech po komunistech/Rusech. Oni nás totiž nechtěli vyhladit nebo nahradit. Rusové nás chtěli ovádat, nevedli proti nám rasovou válku.
   Vhodný slogan k získání hlasů to určitě je. Ovšem od těch, pro které to není ani slogan, se ničeho rozumnýho v tomto ohledu zřejmě nedočkáme. Proč bycho mse měli dočkat, když to nepovažují za problém?
   Dočkáme se leda tak betonových zátarasů na Staromáku.

   Vymazat
  8. Pefi,
   možná to nelze hodnotit podle Brna. Ono je Brno dost specifické, tady je v podstatě synonymem, alespoň v politice, pro něco nepochopitelného či ulítlého. V Brně se může stát i to, co nikde jinde. Není náhoda, že takový zjev jako Matěj Hollan je z Brna.

   Vymazat
  9. Ad migrace a volby
   Vidím, že by si to zasloužilo samostatný prostor.

   Já problém migrace nepodceňuji. Vnímám to mimochodem nejen jako ohrožení zemí, kam migranti ve velkém přicházejí, ale i jako ohrožení migrujících lidí samotných.
   Evropská unie se k tomuto problému podle mne nestaví dobře, dtto Německo, což je de facto totéž jako EU.

   Ale odmítám volit stranu, která si heslo "stop migraci" dala na prapor, právě proto, že mám podezření, že toto heslo jí slouží jenom jako výtah k moci.
   Dále si kladu otázku, zda to je něco, z čeho za stávající situace činit hlavní otázku voleb, když sem žádní migranti momentálně nechtějí, lidé je zde nechtějí a také většina stávající (a celkem jistě i nově zvolené) politické reprezentace je nechce a chtít nebude.
   Tudíž tady v ČR není ohledně migrace ani nabídka ani poptávka. Pokud bude SPD zvolená, tak z této části programu nemusí realizovat vůbec nic, protože momentálně není nic, co by se mělo akutně dělat. Kromě vystoupení z EU, jenže to je širší problém, který se musí dostat do politického mainstreamu, aby se to dalo realizovat. Kdyby teď bylo referendum, pořád ještě by asi dopadlo pro zachování členství v EU, takže samotným konáním referenda bychom si asi moc nepomohli.

   Vymazat
 7. Měl jsem potíže - političtí protivníci či snad ministerstvo pravdy mi zaslali vir, který mi zničil hard disk. Ale už je opraveno - eurohujeři, třeste se. ☺
  Zalíbilo se mi heslo, které jsem si přečetl jinde:
  Levičáci ať si volí Komunisty, pravičáci ať si volí Svobodné, my ostatní budeme volit Realisty.
  A s tím souhlasím a zařídím se podle toho. I moje paní a nejméně jeden z mých synů.
  Nechápu, proč by někdo chtěl volit Zelené nebo Piráty. Proč volit naivní komunisty, když je možno volit komusty realistické? Podobně s ČSSD - proč volit kryptokomunisty, kdy je možno volit komunisty autentické?
  ODS je pro mne té nevolitelná. Jednak to není žádná pravice, jinak pak se už natolik zošklivili, že to nemohou napravit jinak než rozpuštěním a založením nové strany. Jak radil profesor Parkinson: lidi rozehnat a budovy zapálit.
  TOP09? Úplně mnou otřásl odpor. S něčím tak břidkym bych se zašpinit rozhodně nechtěl.
  Ostatně si moc dobře pamatuji společnou vládu ODS a TOP09. Drábek a Heger způsobili tolik škod a neštěstí, že způsob likvidace této vlády se zdá být tím zcela ospravedlněn.
  Jedinou skutečně a reálně pravicovou stranou jsou dnes Svobodní. Ale nemají příliš šancí, protože posledních cca 200 jsou Češi mnohem více levicoví než pravicoví. O pravicovosti rádi mluví, ale nelíbí se jim, měla-li by se týkat jich a jejich příbuzných nad rámec svobodného podnikání bez daňové zátěže.
  Lidovce jsem volil dlouhá léta. Už nemohu. Opravdu nemohu. Raději budu doufat, že Realisté dokáží pochopit a akceptovat zájmy a politické představy křesťanů i bez vychloubání se křesťanstvím. Lidovci se nás snaží vší silou nacpat do chřtánu ďábla, který sídlí v Beneluxu. Naopak Realisté se od eurozrůdností distancují.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svobodní příležitost měli, ale prodrbali ji kvůli fundamentalistům ve straně. Bohužel, IT specialisté často mají binární (černobílé) vidění světa a u Svobodných bylo přiliš mnoho ajťáků. Odmítli akceptovat, že politika je vždy o kompromisu, a tak se Svobodní nakonec nedokázali dohodnotu ani sami mezi sebou, fundametalisté stranu znemožnili před normálními voliči a příležitost uspět tím úspěšně prodrbali.

   Vymazat
  2. Pefi,
   myslím, že jste to vystihl přesně! Buď všechno, nebo nic. A to v politice podle mne nejde.

   Vůbec, v této diskusi se Vám daří formulovat myšlenky lépe než mně. Určitě se k tomu vrátím, nevím jestli to stihnu dnes, ale snad ano.

   A půjdete k volbám? Máte už vybráno, nebo váháte? Samozřejmě nemusíte psát, koho, jen jestli se tam chystáte. Nevím, jestli jsem to někde nahoře v diskusi nepřehlédla.

   Jsem ráda za všechny názory - moc jsem se těšila, až si tady předvolebně popovídáme. Takže kdo k tomu má co poznamenat, napište, ráda si to přečtu.

   Vymazat
  3. Váhám a váhám hodně. K volbám půjdu a asi to hodím zase Svobodným.

   Určitě sem budu přispívat svými jedovatými komentáři plnými gramatických chyb, protože to do čeho jsem investoval čas a silu v minulých letech, se mi začalo ropzadat před očima. Takže k vám budu rád chodit hledat virtuální azyl - relaxovat a zapomínat na realitu všedních dní - než se z toho vzpamatuji.

   Vymazat
  4. Pefi,
   to je mi líto.

   Popřemýšlím a napíšu snad zase někdy něco pro potěšení, i když jsem v takovém kalupu, že si nestíhám ani koupit boty. No ale právě dnes jsem si jedny koupit stihla;-)
   Kdybyste měl nějaké přání, o čem byste si chtěl třeba přečíst nebo co bych mohla napsat, tak mi to dejte vědět, alespoň mi ušetříte přemýšlení:-)

   A nebuďte k sobě tak kritický, tak jedovatý jako já zdaleka nejste a chyby v komentářích taky nemáte.

   Vymazat
  5. Christabel,
   nevím jestli jste zregistrovala, ale včera vyšel na Neviditelném psu článek - http://neviditelnypes.lidovky.cz/analyza-skupinova-iracionalita-politickych-stran-fwp-/p_politika.aspx?c=A171008_205116_p_politika_wag - pokud ne, doporučuji k přečtení, i když to s volbami souvisí jen okrajově, protože
   1) je to další z blábolů na téma hodnocení kvality pomocí kvantitativních ukazatelů (psal jsem vám komentář, když jste se nedávno oprávněně rozhořčovala nad hodnocením "kvality" obhájců na jakémsi serveru).
   2) Doporučuji přečíst i komentáře, zejména ten od pana V. Dosoudila. Je to vynikající (a stručné!) vyvrácení pomocí formální logiky (nesprávné, žel často reálně používané obracení implikace) - dávám 1* - kritické myšlení par excellence!
   JH

   Vymazat
  6. JH,
   děkuji za odkaz, toto jsem nečetla, protože tento týden jsem opravdu měla potíže stihnout vše potřebné v práci. Jindy se snažím na NP alespoň rámcově pročíst, co tam vyšlo.

   Vymazat
 8. Souhlas má zde jeno

  Svůj první koment jsem vymazal, známe se přece jen delší dobu a tak tvrdou kritiku jsi si nezasloužila. Můj souhlas má jenom pefi. Ostatní komenty mi přijdou hódně naivní plácání bez hlubší znalosti naší politické garnitury. "Líbí se mi Kalousek",je to rétor. To se mi na právníka nehodí, snad se takto nehledí i u soudu. Dámy, vy jste zřejmě neviděli v TV nikdy Blažka tak pod vlivem, že jenom blekotal. Co předvedl v komisi je neomluvitelné. Takhle to chodí v našem právním systéme a taky mají lidi právníků dost. Mám jmenovat desítky loutkovodičů našich politiků? Teď bych už neletěl z FB, ale asi jako Babiš.
  Ještě pár otázek. Proč se žvanilové /Fiala, Kalousek.../ tak bojí Babiše a jeho lidí? Proč se bombardoval Bělehrad a Madrid ne? Proč německé firmy co vlastní naše mlékárny a řetězce na příkaz EK cenami másla sráží hrdost /máme li ještě nějakou/Čechů? Proč ve Španělsku dál stojí máslo  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ANO je banda organizovanýho zločinu.
   Ne, že by ti ostatní byli svatí, ale takové míry koordinovaného průniku do policie, justice, finance rozdělujících složek státní správy, tak i zneužívání úřední moci, zvláště na financích, ve prospěch Holdingu, se tu nikdo jiný ani nepřiblížil.

   Vymazat
  2. Pane Greguši,
   proč považujete Fialu a Kalouska za žvanily? Osobně je považuji za dobré řečníky, byť Fiala je až příliš akademický (oprosťme se od srovnání slov a činů, to by bylo na hodně dlouhou debatu). Žvanil a blábolil je naopak Babiš. Poslechněte si některé jeho projevy a promluvy. Za jeho rádoby lidovým projevem je jen mlácení prázdné slámy a typické odklánění nepohodlných otázek kolovrátkovým opakováním předpřipravených frází z marketingových nalejváren. Řekl bych jakýsi typ estrádního politika (v jeho vlastním newspeaku - nepolitik).
   A proč že se ho mnozí (nevím zda i Fiala a Kalousek) obávají? Stačí se podívat na jeho životní cestu a původ jeho zdrojů spojeným s více než podezřelými kontakty z předlistopadových dob. Navíc pochybuji, že někdo tuší, co vlastně chce - mění názory rychleji než vítr směr. Pro mě vždy byl a bude nevolitelný a nepotřeboval jsem pro tento názor téměř čtyři roky spoluvládnutí jako socani a lidovci, jejichž "prozření" je téměř na cenu za lidovou komedii desetiletí.
   JH

   Vymazat
  3. Uf, to je fronta proti mě. Snad se nepřipojí ještě celá sestava moderátorů z ČT. Podotýkám, že jsem Babiše nevolil a ani nejsem k jejich straně nějak nakloněn. Vadí mi všeobecně ten hnus, lhaní a zlodějina, co se tady provozuje už řadu let a to se o Babišovi nic nevědělo. Je mi 75 let a díky své profesi před i po převratu jsem měl možnost postupně se dovědět a tak i poznat spousty politiků. Opravdu někdy stačí i jedno vystoupení nebo krátký komentář u paní rtěnky. Na můj dotaz, proč se šéfové velkých stran bojí Babiše, dostal jsem výčet plivanců na Babiše. Jako z ČT 1 nebo od řečnického pultíku ze sněmovny od jmenovaných. Věřte, že je mi to velice líto, že je Babiš taký, jaký je. Kdy už se u nás dočkáme rétora /aby se líbil právnicím/, nechutně bohatého /aby nemusel šetřit na byt z cestovného a milionů od Bakalů /, schopného organizátora s 55% voličů za zadkem, aby mohl vyčistit prohnilé vnitro, neschodné a podplacené soudy, nedostudované právniky. Chlapa, co by se nebál postavit křivákům s dvojím metrem z EU. Další už nebudu dodávat. Český genom jedince se všemi těmito vlastnostmi nemá a dlouho asi ani mít nebude, vidím jediné řešení takového vůdce poskládat z několika šéfů stran, co mají ve svých programech požadované. Proberme si všechny kandidující strany a řeknete mi, kteří tři by mohli požadované splnit a hned začali řešit dokázané zločiny třeba v OKD .
   Koho budu volit? Rozhodně ne strany,které jako hlavní bod programu mají hon na Babiše. Hned jich pár možno škrtnout. Rozhodně ne stranu, co je spražena s pražskou kavárnou, stranu, za kterou kope ČT,protože to je Bakalovo. Nebudu volit pochlebovače naprosto neschopné EK. Nebudu volit strany,co podporují netransparentní neziskovky. Nebudu volit stranu, co opakovaně uráží majestát presidenta, jen proto, že je všechny převyšuje mozkem a nebojácným charakterem.
   Velice v kostce zde máte pár mých stařeckých výkřiků. Diskutujte podle chuti, do voleb už budu jen přemýšlet, jak si užít závěru života a vy mladí si dělejte co chcete. Jen si nelžete do vlastní kapsy. Takže na shledanou po volbách

   Vymazat
  4. Babiš versus ostatní tradiční strany je bohužel souboj ve stylu "prohnilí proti prohnilím".

   Kdo máte přístup k Reflexu, tak vřele doporučuji tento článek:
   http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/52973/prichazeji-kmotri-treti-generace.html

   Věřím, že to je ten, který jsem četl v tištěném Reflexu před pár lety a dodnes mi visí v hlavě.

   Autor v něm rozebírá jednotlivé vývojové generace mafiánů, přičemž tou třetí generací jsou lidé, kteří jsou mafiáni s bílými límečky. Jedinci (kmotři), kteří pochopili, že mnohem víc peněz a moci získají když od korupce a ovládání loutek přejdou k tomu, že do politiky sami vstoupí. Mám pocit, že tam uváděli jako příklad Víta Bártu, který se svým projektem Věci Veřejné neuspěl (mediální tvář Radek John), a patří tam také Andrej Babiš, který se svým projektem ANO2011 očividně uspěl (mediální tvář Andrej Babiš, Jiří Zlatuška, Ivan Pilný, ...).

   Obávám se, že TOP09 na začátku vykazoval rysy toho, že rovněž jde o projekt podobného charakteru s tím rozdílem, že tam není jasné kdo je šedou eminencí. Dost možná je to pan Kalousek, který tehdy geniálně vystrčil na světlo, coby mediální tvář pana Schwarzenberka. Sám pan Kalousek se v médiích moc neukazoval do doby, než průzkumy (ne)oblíbenosti politiků ukázaly, že národ už zase začal zapomínat a tedy že ON může vylézt a být viděn v TV.

   Ale zpět k článku v Reflexu:
   V závěru článku pak autor odpovídá na otázku, zda existuje šance, že se tato země jednou transformuje na normální fungují stát, který není ovládán kmotry. Z odpovědi, jak jedině by se to snad ještě mohlo stát, mě mrazilo.

   Vymazat
  5. Pefi,
   já k tomu Reflexu přístup nemám, ale na článek o těch generacích kmotrů si matně vzpomínám.
   Ale čím byl zakončen, to nevím.

   Prohnilí proti prohnilým:-)
   Inu, úkolem voliče v těchto volbách je vybrat pokud možno ty co nejméně prohnilé, ale zase takové, které se mezi ta shnilá jablka do sněmovny dostanou.


   Buteo,
   znám Tvůj názor na Babiše a jsem ráda, že tady s námi zvládneš pobýt, i když jsme tady většinově proti němu.
   Ale myslela jsem, přiznávám, že ho i volíš.
   Klidně k nám můžeš zavítat ještě před volbami, jak jsem psala už minule, kvůli Babišovi Tě odsud přece nevyženeme:-)

   Vymazat
 9. Všimněte si, že komunisté už zase krátce před volbami provedli něco, aby je volili jen jejich skalní.
  Vždy, když hrozí, že ve volbách získají hodně hlasů, provedou "něco", jako třeba Filipův dopis do Severní Koreje a podobně. Teď to zase byl jakýsi projev o vhodnosti oplocení Prahy v roce 1989. Oni se prostě zoufale bojí toho, že by mohli získat tolik hlasů, že by nikomu nezbylo než přizvat je k vládě. A převzít vládní odpovědnost, když nemohu z hlediska mezinárodního uskutečňovat své politické ideje, by je samozřejmě velmi, velmi poškodilo, možná i definitivně zničilo. A proto se vždy před volbami snaží naštvat lidi, kteří by je byli ochotni volit místo ČSSD či jiných kryptokomunistických a naivněkomunistických stran, jako jsou Piráti nebo Zelení či DSSS a Sládkovci.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to je skoro konspirační teorie.

   Mne zajímá postoj KSČM k Babišovi. Ideologicky by ho měla nenávidět, je to přece miliardář, vlastník obrovského majetku, vykořisťovatel. Ovšem je vlastně jedním z nich... To musí být schizofrenie. Za této situace by zřejmě komunisty nemohlo potkat nic horšího než nutnost vládnout s Babišem.

   Vymazat
 10. Minule jsem volila Piráty,a byla za exota.
  Realistům hlas nedám i když se pan Robejšek poslouchá dobře a vcelku musím se vším souhlasit.Takže zbyde pravice , ale stejně dobrý pocit z toho nemám.
  Momentálně mě štve lithiová loupež.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Loupež není. Bude líp. Nebuďte obětí flameware. Pro vytvoření vlastního názoru doporučuji status na Fb (Viktor Janiš) v níže uvedeném odkazu:https://www.noviny.cz/lithy-boj-o-lithium-predvolebni-show-ano/

   Vymazat
  2. Ad anonymní 11. října 2017 13:47 (Dita)

   Nic si z toho nedělejte, Piráty budu s největší pravděpodobností volit nyní, jelikož "tradičním politickým stranám", již nejsem schopen porozumět a mám-li být shledán "exotem", pak mne k této zdánlivě kontroverní "volbě", přiměla de facto stávající politická garnitura.

   Ad Christabel

   ... na konci minulého měsíce jsem (konečně) zakoupil dříve proklamovaný "komentář" k Listině základních práv a svobod, který se v nadcházejícím "přezkumeném řízení soudním" jistě uplatní ...

   Vymazat
  3. Proboha! Proč si myslíte, že mají Piráti najednou takovou podporu od mainstreamových médií? Občas jsem se bál, že na mě Bartoš vyskočí i z lednice. Protože jsou protisystémová opozice?Nenechte se vysmát.
   Jsou jen IT pobočka Zelených. Eurofilové, vítači, antifácký fašisti (podívejte se do USA a Německa), socialisti.
   Jsou náhrada za už vyjetou TOP09.
   Podobně jako je Macron náhradník establishmentu za již prokouknuté šašky. Teď se Francouzi jen diví, že to zas spolkli...

   Vymazat
  4. Piráti podle mě čerpají značné množství mladých voličů u kterých potenciálně hrozilo, že by mohli narušit zavedené pořádky tím, že by volili Svobodné.

   Jinak Piráti jsou pachatelé dobra, kteří lžou hned na úvodní straně svého webu:
   "Jsme jediná strana nespojená se skandály, korupcí, byrokracií."

   (Samozřejmě že vím jak to oni myslí, ale podle mě to naznačuje jak moc se dá věřit tomu, co mají v programu).

   V ČR totiž do voleb jde 31 stran a hnutí a pak tu máme další desítky malých stran, které do voleb nejdou. Naopak pravdivé bude spíš tvrzení, že většina politických stran v ČR se skandály, korupcí a byrokracií není nijak spojena. K vyvrácení jejich výroku přitom stačí strana jediná - co třeba "Koruna česká", s tou jsou spojeny nějaké skandály, korupce a byrokracie ?

   Bohužel i Piráti jsou zaneřáděni příliš velkým množstvím ajťáků s "binárním myšlením", ale z hlediska stran rozhodně patří k těm, které představují mnohem menší zlo v porovnání s tradičními stranami. Obrovskou slabinou Pirátů je chybějící jasné ideologické pozadí, takže hrozí, že nebudou mít problém uhnout ke zcela libovolnému kompromisu. Ovšem kdybych si měl vybrat mezi ODS/TOP09/ČSSD a Piráty, tak to hodím Pirátům.

   Vymazat
  5. Kauzu "lithium" jsem nesledovala, ale k výše uvedenému odkazu přidám ještě jeden - koho z vás to zajímá, doporučuji, je to srozumitelně napsané. S J.Hlavenkou ne vždy souhlasím, ale mám moc ráda, jak píše:

   http://denikreferendum.cz/clanek/26248-jak-jsme-si-zamilovali-lithium-a-touzime-si-zopakovat-okd

   Vymazat
  6. Piráti
   Mám je v jednom pytli se Zelenými.
   Kdysi byli stranou jediného tématu, teď se to snaží změnit, ale podle mne se jim to moc nedaří a výsledky jsou podivné (viz předvolební autobus a babišovská protikorupční rétorika - byť klip je vtipný).

   Jene,
   v komentáři bude určitě pěkné počtení.
   Já jsem konečně sehnala Nemorální právo od Tomáše Sobka, které mi bylo doporučeno. Ach, to je počtení...

   Vymazat
  7. Dito,
   pořád lepší být za exota s Piráty než souznít se čtvrtinou národa, že Ano, bude líp.

   Vymazat
 11. Piráti (i Zelení) jsou jen odrůdou komunistů.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ale s tím, že jak píše Pefi výš, chybí Pirátům jasné ideologické pozadí.
   Pravda, jejich původní myšlenkou bylo něco v tom smyslu, že z hlediska autorského práva patří všechno všem (snad to nepletu), tak to nám může něco připomínat.

   Vymazat
 12. Svatá prostoto!
  Ještě nikdy v polistopadovém období nebylo tak snadné rozhodnutí, koho volit - nechceš-li tu čmoudy - Okamuru, chceš-li čmoudy - klidně zůstaň doma nebo si hoď korunou, není ti stejně pomoci. Zajímavé je, že při správné volbě priorit ukazuje správnou volbu i volební kalkulačka, ani to nebývalo pravidlem.
  Odvozovat svou volbu od Babiše, ať už pozitivně, nebo negativně, je obojí známkou slabomyslnosti. Jak se říká -vrtěti psem.
  Tamten

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsme tady holt asi většinově slabomyslní.
   Ovšem podobný volební primitivismus, jaký prezentujete, opravdu nevyznávám.

   Vymazat
  2. To je zřejmé. Co jiného taky čekat od maloměšťácké advokátky?
   Měla byste více myslet na dobro svých dětí.
   Podívejte, já samozřejmě dobře vím, že ani Okamura s tím, co nás čeká, nic nenadělá. Určitě ne, když slabomyslní maloměšťáci, kterých je v elektorátu dosti značný podíl, neotevřou oči, nepochopí, co je dnes podstatné a co v zásadě zcela podružné, a nedají to najevo ve volbách. Pak by byla drobná šance, že by se trend mohl změnit nebo aspoň zpomalit. Když budou své hlasy dávat (opět) starým "prověřeným" kádrům, tak se to určitě nestane. Nemůžete očekávat jiný výsledek, když budete stále dokola dělat stejné chyby.

   Vymazat
  3. A přitom Okamura je, ještě ke všemu, asi jediná volební strana, která nekompromisně hlásá nutnost odchodu z EU (a přitom má jasnou šanci dostat se do parlamentu, dokonce s nepominutelným podílem). Což jste ještě nedávno prohlašovala za svou volební prioritu. Havloid Fiala ani ta pseudopravicová loupežnicko-podnikatelská lobby, schovaná za ním, to určitě nechtějí. Radši budou do nekonečna žvanit, jak je třeba tu EU "zreformovat". Jakoby to šlo...
   Tamten

   Vymazat
  4. To je typické.
   Starejte se o dobro svých dětí a moje nechte na starost mně, ano?
   Nepřeji si zde na blogu užívat termín "havloid", vezměte to laskavě na vědomí.

   Vymazat
  5. Je to typické.
   Pro pravdu se člověk nejvíc hněvá :-)
   Já si toho nepřeju...
   Tamten

   Vymazat
  6. Pane Tamten,
   pokud čtu správně Vaše řádky, tak pravda je podle Vás zhruba takováto:
   1) když přijde někdo nový, tak nás automaticky zachrání před tou hrůzou, kterou musíme žít,
   2) pokud dostane Okamura většinu, tak to tady dá do pořádku. Hrr na ně.
   Myslím, že máte nedostatečné kritické myšlení, ale velký revoluční zápal. Žel revoluce je netrpělivost srdce. A jak to může dopadnout, když se sáhne vedle ukazuje případ jakéhosi čalouníka Ády, který také měl jediný velký úkol daný mu dokonce Bohem a prozřetelností... :-(
   JH

   Vymazat
  7. Pane JH,
   nečtete správně moje řádky. Spíš je nečtete vůbec, jak máte rudo před očima. Patrně jen dáváte průchod Vaší propagandou zformované předpojatosti, asi jako když býkovi dají před oči červený hadr.
   Myslím, že Vaše poznávací schopnosti, jaké jste právě demonstroval, svědčí o tom, že diskuse s Vámi pro mě nemá žádný smysl.

   Vymazat
  8. Pokud jde o T. Okamuru, já třeba vůbec nesouhlasím s některými body jeho programu, například poněkud blábolivými plány na odvolatelnost politiků a podobně (jestli to tedy správně identifikuji). Ačkoliv s masovou migrací nesouhlasím, rozhodně to není důvod volit někoho, kdo si z toho udělal politický slogan a jinak nenabízí nic, nebo nabízí to, co mi naprosto nevyhovuje.

   Kromě toho, Tomio Okamura se podle mne v politice neosvědčil, nedokázal udržet pohromadě ani tu vlastní podistranu Úsvit, s níž se dostal minule do sněmovny a která čítala tuším devět lidí - i ti mu utekli. Navíc existuje podle mého názoru závažné podezření, že T.Okamura má politiku jenom jako výdělečný podnik, nic víc. Tomu bych věřila už proto, že příspěvky pro stranu se snažil systematicky odčerpávat do svého soukromého rozpočtu, jestli si správně pamatuji.

   A jak už je shora uvedeno, nevěřím na snadná řešení složitých problémů. Taková řešení většinou volí metody, s nimiž nesouhlasím.
   Tak proč bych ho tedy měla volit? Vyřvávání jednoho sloganu je pro voliče mého typu poněkud málo, někomu to možná stačí, ale mně nikoliv.

   Vymazat
  9. A navíc je mi krajně nesympatický. Nemyslím si, že je to dobrý člověk. Doufám, že po mně nikdo nebude chtít, abych volila takové zakomplexované trpaslíky:-) Toho ať si volí lidé, kteří takové typy preferují. Já to nejsem.

   Vymazat
  10. Samozřejmě s řadou jeho "nápadů" není těžké nesouhlasit. Mezi které ale asi zrovna odvolatelnost politiků jako princip zrovna nepatří, má i horší.
   A uvědomujete si i možnost, že ty "útěky" mohly být i řízenou subverzí? V kontextu toho, jak byl například po celou dobu protežován například Černoch?
   Já nejsem úplně stoprocentním podporovatelem všech těch jeho nápadů, co však je nepochybné, že volba Okamury jednoznačně je vyjádřením názoru proti čmoudům, a pokud bude mít ve volbách tento názor podporu dost velkou, nebudou ho (ten názor) moci snadno ignorovat ani ostatní. Pokud podporu mít nebude, bude se to vykládat jako že čeští voliči jsou "proevropští". Lze předpokládat, že bez ohledu na výsledek (třicet procent mít asi nebude, takový optimista nejsem), budou vítězové Okamuru nadále ostrakizovat a různými metodami nepochybně i rozkládat i tu SPD.
   Myslím, že podobné prachy, co v politice, by si zrovna on dokázal získat i jinde. A bez rizika, potýkání se s blbci nejrůznějšího druhu a zostouzení. Zakomplexovaný podle mě není a je mi sympatický

   Vymazat
  11. Podepisujte mi příspěvky nickem, prosím.

   V tomto případě nevěřím na konspirační teorie. Ta strana se prostě rozhádala o peníze, protože členové zjistili, že pan Okamura to bere jako svůj výdělečný podnik. To je celé. Není to první a jistě ani poslední takový příběh.

   S migrací nesouhlasím, ale ODS také ne. Zrovna přišel do schránky její volební program, kde je odmítnutí kvót jednoznačné - nemám důvod o tom pochybovat.

   Ostatní nápady pana Okamury mne nenadchly, pro vystoupení z EU jsem sice rovněž, ale ODS se k EU staví také vlažně a určitě nás nepožene do hlubší integrace nebo eura.

   Na mne nepůsobí pan Okamura sympaticky ani důvěryhodně. Takže ho nebudu volit, ať vykřikuje co chce. To prostě není volba pro mne.
   A tím spíš ne, pokud by byl ochoten spojit se s ANO, což by zřejmě byl.

   Vymazat
  12. Jste hodně naivní. Co asi jiného čekat od příležitostné voličky Zelených, že :-) Tak jistě - Úsvit s Okamurou budeme ostrakizovat, mediálně torpédovat a izolovat, ale zasloužilých "pučistů" se budeme v televizi ptát na názor ke každému prdu, to je přece konzistentní.
   Když věnujete trochu času tomu videu, dozvíte se, jak to bylo s těma prachama.
   A jakpak, že nenabízí nic, "co by Vám vyhovovalo". Co to referendum k vystoupení z EU? Pořád tu žvaníte, jak je to Vaše priorita, ale když Vam to někdo nabízí, že za to bude bojovat, tak "nevěříte na snadná řešení složitých problémů" a hážete do placu zakomplexované trpajzlíky. To pak jo. Ti slavní modroptáci jsou přece "proti kvótám" a nepoženou nás do eura... "Proti kvótám" je dneska i Bohouš i největší eurohujeři z Top09, možná i ti Zelení. O kvóty přece už dneska ani nejde, kvóty jsou mrtvé. Bohouš by si klidně vzal ty čmoudy, jen kdyby to bylo "dobrovolně". A Fiala by udělal (a udělá) to stejný, o tom se nedá pochybovat, když víme, že je takový, co se tady o nich ani nesmí mluvit :-). Dneska nejde o těch pár tisíc čmoudů z kvót. Eurobolševici chtějí "společnou azylovou politiku", jednotné sociální zabezpečení - a oni už se ti připrchlíci dají přesvědčit, že i u nás by se jim mohlo líbit. Ne tisícům, ale desetitisícům, statisícům... Už vidím ty modroptácký sponzory a kmotry, jak se vzdávají těch eurodotací...
   Volte si koho chcete, ale aspoň sama sobě si nelžete. Strkat hlavu do písku je sice možná pohodlné, ale nebezpečí to neodvrátí.

   Vymazat
  13. Jenomže já nejsem volička Zelených. Hodila jsem jim to jednou v eurovolbách, kam se konec konců hodí, jenom proto, že jsem o nich nic nevěděla a nechtěla nějakou politiku řešit.

   O tom, jak se k nám pohrnou statisíce uprchlíků, si myslím svoje. Zatím jich k nám nechtělo ani sto. To je přesně ten slaměný panák. Okamura bojuje s migranty. Ještěže tu žádní nejsou. To pak může být statečný:-)

   A referendum o vystoupení z EU si sice přeju, ale když ho bude prosazovat Okamura tím svým pavlačovým vyřvávačským stylem, tak to spíš lidi odradí.

   Já nemám nic proti tomu, ať si SPD volí kdo chce. V podstatě je považuju za neškodnou stranu, protože se po případném převzetí moci nejspíš ihned pohádají a rozpadnou a Okamura se znemožní, přesně jako to bylo v modelu Věcí veřejných.
   Tahle strana se opravdu musí obejít bez mého hlasu.

   Takže postoje jsme si vzájemně vysvětlili a tím bych diskusi v tomto vlákně pokládala za ukončenou.

   Vymazat
  14. Čili jste volička Zelených. "O nich nic nevěděla a nechtěla politiku řešit" - půvabné zdůvodnění :-) Pak taky to s těmi zelenými šaty :-) Nojo, jenomže ačkoliv si asi myslíte, že jste od té doby prodělala nějaký vývoj a získala nějaký politický náhled, faktem je, že od té doby se nic podstatného nezměnilo. Pořád jste ta iracionálně myslící a jednající maloměšťačka, pro kterou je to nejpodstatnější, jak bude vypadat mezi sousedy, jak sladit barvu šatů se svou společenskou rolí a jakou si pořídit vkusnou a nevtíravě atraktivní brož, která by Vás mezi těmi sousedy naopak pozdvihla výš, než aby se zabývala takovými nudnými, nefotogenickými a potenciálně iritujícími záležitostmi, jako je třeba podstata věcí, logika či pravda. Akorát Vám asi někdo nakukal, že je in vyjadřovat se k té jakože politice, ideálně se vyhradit proti té zlé EU, která nám předepisuje zakřivenost banánů, takže Vám to zřejmě přijde jako taková pěkná "brož". Takže budete mít plná ústa řečí, jak jste jakože proti, ale reálně podpoříte eurobolševickou neomarxistickou kádrovou rezervu, která nemá s pravicí nic společného, kterou si do svého čela jako fíkový list musela dát parta profláklých loupežníků, aby nezmizela v propadlišti dějin a zachovala si lobbystický vliv a přístup k dotacím.
   Nojo, no. Slaměný panák, to se ví. Oni taky možná ve Francii, Belgii, Británii atd. měli nejdřív jenom slaměný panáky. To až za pár let začali ti slamění panáci hromadně mlátit hlavami do pařížských ulic, pořádat zábavné večery s auty v centrech měst a pohrávat si se samopaly a další zábavnou pyrotechnikou. Dalším krokem pak bude přečíslení domorodců a to teprve přijde ta správná legrace. Víte, ta trajektorie vývoje je celkem jasná a předvídatelná. A pokud se vůbec dá nějak ovlivnit, tak jedině na začátku. Dneska si ještě klidně "myslíte svoje", ta voda kolem žáby ještě nevře, dokonce myslíte, že "oni tu ještě nejsou". Jenomže oni tu už jsou, předvoje už se tu zachycují drápky. I kdybychom se ubránili přímým přídělům, což se neubráníme, nevystoupíme-li z toho eurospolku, díky volnému pohybu sem budou pronikat s německým zabezpečením, protože jsou tu nižší životní náklady. Až jim předvoje zajistí základní infrastrukturu, jako jsou mešity a kolonizovaná předmostí, nic už invazi nezabrání. Vás nebo mě už to asi zásadně nepostihne, ale naše děti nám za to asi nepoděkují, pokud se tomu nepostavíme. Po Vašich dětech je mi prd, jak jste správně konstatovala, ale na osudu mých mi záleží.

   Na to bych si vsadil, že na rozklad SPD je už dávno dobře zaděláno. To není žádný problém infiltrovat ji všelijakými Škárky, Kočími, Šarapatky, Černochy, Štětiny a Lanky, kteří v pravý čas udělají, co je potřeba. Ani trochu Vám není divné, že kupříkladu Černoch se, jakožto zástupce "opozice", vyjadřoval v ČT ke každému prdu, přestože hnutí, které pomáhal rozložit, se stále jakože hlásí k myšlenkám, se kterými ho Okamura vytáhl do parlamentu, dokonce se už bez Okamury přihlásilo ke spolupráci s Národní frontou Marine LePen? Což je, za normálních okolností, polibkem smrti a poukazem na mediální blokaci, bo žádný větší hřích v očích eurobolševiků snad ani není? Srovnejte s přístupem do médií u Okamury, který evidentně podporu elektorátu má, na rozdíl od pučistů. Konspirační teorie - tak určitě:-)

   To by se Vám líbilo, abyste se mohla tvářit, jak jste krásně protievropská, jak je všechno víceméně v pořádku a jaké máte hezké, dneska bleděmodré, šaty. Když mě ale baví Vás tak trochu tejrat :-)
   Tamten

   Vymazat
  15. Omlouvám se, ale tohle je na mne moc dlouhý komentář, navíc o víkendu. To se mi nechce ani číst, natož na to odpovídat. Buď to napište stručně, nebo vůbec.

   Vymazat
  16. Dovoluji si kopírovat Tvé vyjádření k Okamurovi. Plně jsem se v něm našel. V případě citace nebudu vydávat za své dílo.

   Vymazat
  17. Ale jděte, tomu přece sama nevěříte :-)

   Vymazat
  18. Já rozhodně věřím tomu, co sem píšu; vaše romány v komentářích přeskakuji, protože mne nudí. A nudit dámu, to je dost velký prohřešek. Takže na to nebudu reagovat, protože mne to už nezajímá.

   Buteo,
   kdybych věděla, že se to bude někde kopírovat, tak bych si na tom dala víc záležet.
   Přemýšlím, že bych o tom Okamurovi napsala zvlášť, za tím účelem jsem našla volební noviny SPD, které už byly v krabici určené do sběru. Ale nevím, jestli se k tomu dostanu.

   Vymazat
  19. Dámu!
   No co ještě nevymyslíte!
   :-)))

   Vymazat
 13. A čo si představujete pod slovom diskusia, pán velkomožný? To je jako to, co jste právě vyzvracel? Ach jo. Pán Bůh má hold lecjakou čeládku...
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JH,
   ale já jsem také nejprve nereagovala na příspěvek týkající se SPD věcně. Neměla jsem čas na diskusi, mám toho teď hodně, tak se mi tím nechtělo zabývat. Navíc neakceptuji nadávání typu "havloidi". Takové nadávky do věcné diskuse o volebních preferencích podle mne nepatří, protože ji zbytečně degradují.

   Ale teď se chci diskusi ještě pověnovat a k tomu patří i věcná odpověď. Já mám své důvody, proč nevolím SPD, a není důvod, proč je sem nenapsat.
   Nevolím ji už proto, že prostě nejsem zastáncem přímé demokracie, ale demokracie nepřímé. Proč bych tedy volila Stranu přímé demokracie, že?
   Ovšem kdo si přeje změnu demokracie na přímou, tak ji volit asi bude. Budiž, je to jeho volba. Respektuji to.

   Vymazat
  2. Christabel,
   to nebylo na Vás, ale na příspěvek pana Tamtoho ze 13:35, který nazývá "diskusí". Jenom to spadlo někam jinam. S Vašimi příspěvky nemám problém polemizovat ve věcné rovině.
   JH

   Vymazat
  3. Jojo, pán Bůh má všelijakou čeládku - a má bohužel i tyhlety s mentální čelendží :-)
   Tamten

   Vymazat
  4. Ale ty má zase ze všech nejraději! Asi aby jim to nebylo líto?
   Tamten

   Vymazat
  5. JH,
   ano, pochopila jsem to tak.
   Ale došla jsem k závěru, že i diskutující Tamten si zaslouží věcnou odpověď. Ovšem jedna by mu mohla stačit.

   Vymazat
 14. Pro zajímavost sem kopíruji kritéria, která nám k úvaze poskytli ctihodní pánové biskupové. Připadá mi to dost relevantní.

  https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/171003vyzva-ceske-biskupske-konference-k-nadchazejicim-volbam

  Nebuďme ukvapení a nepodléhejme laciným slibům rychlých změn. Někdy se zdá, že je naší přirozeností doufat v nebe na zemi a být věčně nespokojení. Často voláme po změně a hlasujeme spíš PROTI něčemu než PRO něco. Novinka na trhu a změna za každou cenu není ale vždy výhrou a loď, která mění příliš často kurz, nikam nedopluje a veškerou energii vynakládá na neustálé otáčení ze strany na stranu. Je proto dobré podpořit dlouhodobé snahy lidí, kteří v politice často nezištně a vytrvale něco smysluplného budují.
  Hledejme pozitivně formulované cíle. Odmítejme nesnášenlivost. Vypořádání, zúčtování či skoncování s něčím, co je označeno za špatné, není dostatečný politický cíl. Vymýtit les je vždy rychlejší a jednodušší než les vysázet a roky o něj pečovat než vyroste. Hledejme mezi politiky ty, kteří neslibují jen změnu a „kácení“, ale snaží se o kontinuitu a budování tam, kde je to jen trochu možné.
  Volme kultivovanost. Slušnost a úcta k druhým je nejen na politické scéně stále častěji nahrazována arogancí a vulgaritou. Braňme se tomu! Při svém rozhodování hledejme ty, kteří jsou slušní, drží se morálních zásad a mají snahu pečovat o naši zemi dlouhodobě.
  Podpořme ty, kteří vytvářejí životní prostor pro rodiny a berou vážně utrpení a potřeby druhých lidí u nás doma, v Evropě i v jiných částech světa. Vzájemně si pomáhat je v zájmu nás všech.

  OdpovědětVymazat
 15. JaPe: Zeptal bych se (ani ne proto, že bych byl do topky až tak žhavý, ale proto, že to většinou máte dobře rozmyšlené): proč je pro Vás tak důležitý postoj k EU? Jaká je Vaše ideální politika ČR vůči EU. Co by se, na základě této politiky, pro ČR změnilo?

  Niedermayerovy názory na EU neznám; v debatách jsem si všiml jeho přesného a racionálního vyjadřování k ekonomickým tématům.

  Osobní vzpomínky na některé divné a zlé lidi v ODS mi brání volit tuto stranu (ale samozřejmě všude budou nějací takoví, v SPD jistě ve vyšší míře než v ODS). Tím nemyslím Zahradila; to je jen takový "anti EU maskot".

  Co se týká diskuze výše týkající se paní Havelkové: K tomu, rozpoznat, které služby je výhodné poskytovat, nestačí "podívat se na společnost" a napsat pěknou esej. Je dobré znát i některé matematické a statistické metody. Lidé, kteří mají humanitní nadhled, ale i technické dovednosti (např. Šlerka), jsou dost zajímaví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JaPe,
   zrovna tuhle jsem na Vás myslela, jestli ještě někdy nakouknete.

   Ad paní Havelková: to je širší problém, určitě by to bylo na rozsáhlou diskusi. Mne například nikdy nenapadlo uvažovat v pojmech, kdo má "určovat" a kdo "realizovat". Takhle to podle mne vůbec nejde brát.
   Její názory jsou mi vcelku nesympatické. Protože tolikrát prezentovala takové nesmysly, obávám se, že jsem už předem zaujatá, takže těžko hodnotit.

   Ad osobní vzpomínky při volbě: tomu rozumím, protože třeba o STAN neuvažuji právě z takových důvodů, jak jsem napsala v článku. Je to naprosto legitimní důvod výběru - určitě je lepší rozhodovat se na základě osobní zkušenosti než podle hesel na plakátech.

   L.Niedermayer: taky to nesleduji detailně, ale myslím, že například z českých europoslanců je mezi těmi nejvíce konformními s vedením EU. Neodmítl ani kvóty, jestli si dobře vzpomínám, a celkově to není volba pro euroskeptika:-)

   Vymazat
  2. K EU: dlouhodobě vnímám neživotaschopnost tohoto projektu. Demokratický deficit, shora lidem očkované evropanství - pokud to nevychází zdola, nemá to šanci na úspěch (tyto názory zastávám od svých cca 18-20 let, hned jak jsem nějaké názory v této věci začala zastávat, nikdy se to nezměnilo).
   V posledních letech se to zhoršuje, protože k tradičním bolestem EU se přidává na jedné straně křečovitá snaha o integraci i přes odpor občanů (opakovaná referenda v některých zemích) a k tomu vyšla najevo naprostá neschopnost řešit základní problémy (ochrana hranic). Nehledě na ekonomické problémy např. v Řecku i jinde - ale ty problémy jsou naprosto zákonité, protože eurozóna vznikla na politickou objednávku a byla založena na zfalšovaných (lživých) výkazech ekonomických parametrů.

   Vzhledem k tomu se domnívám, že EU je na cestě dolů, přičemž Britové si to jako první uvědomili a reagovali na to. Vědí moc dobře, co dělají, když s tímhle nechtějí nic mít. Odchází s nimi tuším 13% rozpočtu a jedna z hlavních velmocí.

   Vhodná politika vůči EU je podle mne taková: okamžitě rezignovat na veškeré snahy o hlubší integraci a rovnou si to přiznat. Euro je ztracený projekt, nevěřím, že někoho reálně napadne uvažovat o našem zapojení do eurozóny. Dále by bylo nutné - a zde už jsme v oblasti politické sci-fi - přiznat si skutečné slabiny projektu EU, rezignovat na snahu spravit nespravitelné a soustředit se na záchranu toho, co jakž takž funguje a má smysl.
   Jako ve většině těchto případů to znamená vrátit se ke kořenům. Podívat se, co chtěli zakladatelé, porovnat to s dnešním stavem. Znovu promyslet co náleží státům - mnohem více, než si Brusel myslí - a do čeho tedy centrum nemá do mluvit.

   Znamená to v podstatě vzít si agendu Evropské komise a u jednoho každého bodu nebo oboru zvážit, zda je nutné, aby toto bylo regulováno a rozhodováno na celoevropské úrovni. A začne Vám to odpadat, jedno téma po druhém: zbraně? ne; kvóty? ne; kvalita potravin? ne - volný pohyb zboží není podle mne podmíněn tím, že bude všude všechno stejné; regulace výroby zemědělských produktů? - a proč?
   Naopak EU vznikla kvůli spolupráci v oblasti strategických surovin, přece, pokud se nemýlím.

   Jenomže byrokratický bruselský aparát toto nikdy nedovolí, protože by sám sobě podřezal větev.
   Je to běh na dlouhou trať.

   Vymazat
 16. Rád občas nakouknu :). Mimo jiné proto, že píšete určitě lépe než já.

  Ke kolegyni Havelkové asi nemohu napsat více než to, že jsem si uložil nevšímat si některých paralelních vesmírů. Ale nedávno jsem to (výjimečně a po dlouhé době) porušil: když na FB nasdílela post propagující ženy v IT (nic proti nim!) tvrzením, že Hedy Lamarr vynalezla Wifi, Bluetooth i GPS.

  Neznám EU tak dobře, abych Vám mohl oponovat. Souhlasím, že je něco jiného oponovat nynějšímu převládajícímu názorovému proudu a něco jiného chtít rovnou vystoupit. Jen bych nesouhlasil ve dvou bodech:

  (1) spolupráce v oblasti surovin byla cílem jen jednoho ze tří společenství (ESUO, Euratom, EHS)

  (2) volný pohyb zboží s regulací dost souvisí, protože jedním z oblíbených způsobů (třeba i mezi federálními státy v USA), jak chránit domácího výrobce, je najít na jeho výrobku "nějaký arbitrární čudlík" a ten prohlásit za povinný pro všechny. (Se sjednocením technických norem docela souhlasím, ale nemyslím si, že je dobrý nápad chodit za EU kvůli "dvojí kvalitě" potravin.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JaPe,
   já taky neznám EU dobře, znám ji prostě jen tak, že jsem proti své vůli její součástí už pěkných pár let. Ale třeba už na fakultě jsem si uvědomila, že to, co se prezentuje jako "právo ES" žádným právem tak, jak ho chápu já, není. To byl pro mne dost důležitý argument.

   Ano, otázka důvodů vzniku ES (EHS) je určitě k diskusi. Jenom si nemůžu pomoci a někdy se musím zeptat, jestli tohle, co máme, je to, co chtěli zakladatelé. Jestli by se sami nezhrozili?

   Volný pohyb zboží: chápu, jak to myslíte. Ale vadí mi, že ekonomicky slibná myšlenka je jen poukázkou k nekonečnému proudu regulací.

   Osud Hedy Lamarrové je fascinující sám o sobě. Ale zneužívat to v rámci feministické ideologie je samozřejmě špatně. Pokud má o daný vynález zásluhu žena a my ji vynášíme, protože je to žena, co pak ta dlouhá řada vynálezů, za nimiž stojí muži? :-)

   Vymazat
  2. To by mi nevadilo, vynášet ji v dané situaci (kdy se chce dát dohromady seznam několika žen s velkým vlivem na IT) jen proto, že je žena. Horší je, že to tvrzení je nápadně nepravdivé (ale když zní tak hezky...).

   Jsem pro členství: nemyslím, že argument ruským vlivem je pouhé strašení, a jsem rád, že poměry v ČR jsou (dle mého odhadu) méně balkánské, než pokud bychom byli mimo.

   Činění dobra prostřednictvím žárovkových regulací apod. mě taky moc netěší.

   Nevím, jestli je to právo, ale nikdy se mi moc nelíbilo :).

   Vymazat
 17. Hlasoval jsem proti vstupu do EU.
  Následný vývoj mne nepřesvědčil o tom, že bych se byl tehdy mýlil.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   mne dokonce vývoj spíše přesvědčil, že jsem se tehdy nemýlila.

   Vymazat
 18. Jak pokračuje házení špíny - zde třeba citace z diskuse na Neviditelném psu:
  Ad Babiš:
  Otec Štefan Babiš, od začátku 50. let komunista. V 50. letech služebně (jaká to asi musela být "služba"?) s rodinou 4 roky v Paříži. V době obrody koncem 60. let odchází z KSČ, na počátku normalizace tam zase vstupuje! Pak 6 let při OSN v Ženevě. Matka po návratu ze Ženevy tajemnice Ústavu marxismu-leninismu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Andrej – škola a gympl na Západě, budiž. Když pak byli zpátky v ČSSR jde na vejšku, kde je předsedou fakultního výboru SSM. Místo vojny modrá knížka (přitom zdatný sportovec). Pak zaměstnání v PZO.Samozřejmě již v KSČ (KSS), hned služebky na Západ a pak služebně frr na Západ i s rodinou.
  ad ODS:
  ODS má na první pohled rozumný volební program. Bohužel je nedůvěryhodný, protože se v minulosti chovala naopak. Největším problémem je ovšem skutečnost, že předseda Fiala je šéfem moravské zemské sekce Panevropské unie (v Bavorsku je to Posselt), která má za cíl mimo jiné dovozem Afričanů vytvořit novou evropskou rasu "jako byli staří egypťané". V této souvislosti se domnívám, že strany vítačů zaznamenají největší volební propad.
  Milan

  OdpovědětVymazat