neděle 22. října 2017

Možná nebude tak zle

Na první pohled vypadají volební výsledky jako naprostý debakl. Když se na ně ale podíváme blíže, možná nebude tak zle. Negativa sice převažují, ale...

 • Z hlediska euroskeptika to není špatné. Žádné euro, žádná hlubší integrace, žádné kvóty, nejspíš ani restrikce zbraňové legislativy. Kdepak. Andrej Babiš sice musí být s EU trochu zadobře, aby mohl čerpat dotace, ale tahle sněmovna se do poklonkování Bruselu určitě nepohrne.
 • Andrej Babiš bude mít problém sestavit funkční vládu, která by nebyla pro smích, prohlasovala jeho návrhy a ještě se líbila jeho voličům. V tomto ohledu mu velice přeji, aby si užil, jak chutná moc. Na rozdíl od minulých voleb, nyní nese jako jednoznačný vítěz skutečnou odpovědnost za sestavení vlády. Nedivila bych se, kdyby se u toho zapotil jako Bohuslav Sobotka minule.
 • Pořád je ještě naděje, že některé daňové zhůvěřilosti nová sněmovna odstraní. Jestlipak se pravice pokusí udělat něco s EET? Zrušení, zmírnění? Není to tak docela bez šance.
 • A ještě něco máme, co si zatím nestihl Andrej Babiš koupit: justici. Ne že by byla bez chybičky, ale justice je u nás od exekutivy i legislativy oddělená poměrně dost. Některé nápady nové sněmovní většiny by se v Brně nemusely líbit. A justici si nekoupíte tak snadno jako pár poslanců nebo náměstků.
 • Možná bych měla ještě poznamenat, že v SPD nespatřuji tak velké nebezpečí jako v ANO. Program této strany je zčásti nesmyslný, zčásti nerealizovatelný a s tím zbytkem se dá v některých bodech souhlasit.

Teď bude v podstatě vše záviset na ČSSD. Bude mít morální sílu odmítnout další spolupráci a ANO? Není to tak jednoduché: sociální demokracie ztratila 35(!) poslaneckých mandátů, ztratí spoustu teplých místeček na ministerstvech, úřadech i jinde. Co budou všichni ti lidé dělat? Pro sociální demokraty by sice mělo být varováním, že čtyři roky "nejúspěšnějšího vládnutí v celé historii" ji poslaly na pokraj kolapsu (možná to vládnutí tak úspěšné nebylo?), ale pokušení ponechat si podíl na vládní moci za zaprodání vlastní duše bude velmi silné. Doufám, že se tomu budou umět postavit.

Závěrem chci pogratulovat voličům Pirátů, kteří zaznamenali vskutku fenomenální úspěch. A opravdu upřímně bych chtěla pozdravit kolegy levicové bloggery, s nimiž velmi často hluboce nesouhlasím. Ale porážka jejich stran v letošních volbách mne - ač je to možná zvláštní - docela mrzí. Snad zase jednou přijde čas velkých hádek mezi pravicí a levicí; už se na to těším! Do té doby to musíme společně nějak přežít.83 komentářů:

 1. ..."Z hlediska euroskeptika to není špatné. Žádné euro, žádná hlubší integrace, žádné kvóty, nejspíš ani restrikce zbraňové legislativy. ".. - ale to byly přece řeči před volbama. A popravdě, je AB člověk, jehož slovu mohu věřit? A obzvlášť pokud bude postaven před dilema Hlubší integrace a euro vs. dotace?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připouštím, že možná je euroskeptická radost předčasná.
   Ale nejde jenom o ANO. Ve sněmovně je více euroskeptických stran: ODS (25 poslanců), SPD (22 poslanců), komunisté (15 poslanců). Nevím, jak Piráti. Sám Babiš se o euru pokud vím vyjádřil jako o odepsaném projektu nebo něco takového. Ale i kdyby, nebude snadné nalézt pro tyto projekty většinovou podporu.

   Vymazat
  2. Piráti jsou eurohujeři a vítači, jen před volbami začali své vítačství skrývat.
   Ano není euroskeptická strana, naopak. Babiš jen slíbil, že nepřistoupí na kvóty a nesloží ruce v klín před ILEGÁLNÍ imigrací a nezavede euro. Jinak ale, když se podíváte na lidi kolem něj, jsou to samí bruselané.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   jenže si všimněte, že s ANO se rozešel hlavní eurohujer Pavel Telička; funkce si ovšem myslím ponechal.
   Babiš potřebuje jen dojit dotace, jinak je mu evropský projekt nejspíš (naštěstí) ukradený.

   Vymazat
  4. Ovšemže si Telička svou funkci ponechá, nemůže přece zklamat důvěru svých voličů! Ostatně s ohledem na dosažený volební výsledek ANO si nyní nejspíš trochu drbe hlavu.
   Voloďa

   Vymazat
  5. Telička odešel patrně proto, že mu Babiš odmítl slíbit post eurokomisaře po Jourové. Nic víc bych v tom nehledal.
   Milan

   Vymazat
 2. K výsledkům voleb 3 postřehy:
  1) To, že vyhraje ANO očekával asi každý. Sám jsem je tipoval na 25-30%, i když přáním bylo spíše těch 25%. Nepřekvapil mě ani tak odstup od ostatních jako fakt, že ANO vyhrála ve všech okresech! To je něco neuvěřitelného a skutečný marketingový majstrštik, klobouk dolů. Vyluxovala důkladně hlasy levice (důchodci) - taky nechápu. Stále si neumím odpovědět na otázku, co od něj jeho voliči vlastně čekají?
  2) ČSSD - největší propadák voleb. To, že spadnou pod 15% se očekávalo, ale toto. Tragédií strany je totální rozkol mezi vedením a regiony, který výsledky voleb ještě zvýší. 11 z 15 mandátů vysály staré struktury (Sobotka, Dolínek, Chovanec, ...). To se budou změny dělat těžko, navíc ten dluh hrozící bankrotem strany. Politika "po nás potopa" dovedená do hořkého konce. Pražská ČSSD se na rozdíl od ODS stále nerozešla s klientelismem devadesátých let. Přeji ČSSD dostatek sil, aby regiony (konečně) nakopaly Prahu a JM do pr...
  3) Překvapilo mě, že STAN těch pět procent zvládlo. Hezká facka lidovcům. Přeji jim to už z toho důvodu, že je tam dotáhl (doslova) slušný a rozumný pan Farský. Jenom by si měli odklonit trubky jako je Gazdík. Ale to už bych chtěl asi moc.
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JH,
   ad 2) tušila jsem tak trochu, že ČSSD může skončit pod 10%, ale říkala jsem si, že jim tam přece jen třeba hodí hlasy jejich tradiční voliči. Jak jsem napsala, já se s touto stranou názorově rozcházím, některá její křídla jdou už úplně mimo to, co jsem ochotná akceptovat (progresivisté), ale přece jenom takový propad, to je opravdu výprask.
   Voliči ANO si podle mne pořád myslí, že korupce je horší než profízlovaný stát, v němž se omezují prvky demokracie.
   Nakonec budou mít ale obojí.

   AD 3) Pan Farský opravdu není moje názorová skupina, jeho snahy o cenzuru internetu jsou mi velmi protivné.

   Vymazat
  2. Christabel
   ad pan Farský. Vnímal jsem ho skrze před- a povolební debaty. A připadal mi slušný a střízlivý v názorech. Z dřívějška jsem ho neznal a nevěnoval mu pozornost. Pokud prosazuje cenzurování internetu, tak v tom bych s ním také nesouhlasil.
   JH

   Vymazat
  3. JH,
   tak to my sledujeme aktivity pana Farského o mnoho déle.

   http://christabel.blogarchiv.cz.s3.amazonaws.com/896038-cenzura-ceskeho-internetu.php

   Vymazat
 3. To mi někdo vysvětlete, proč Andrej Babiš přemlouvá ke spolupráci Starosty, když přece tak moc kradou?
  https://www.novinky.cz/domaci/452622-gazdik-babis-nas-premlouval-ale-marne-starostove-s-ano-do-vlady-nechteji.html

  To nedává logiku. Jistě by si sám takového koaličního partnera nepřál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Christabel,
   Babiš potřebuje někoho, o koho se bude moci opřít při sestavování vlády (alespoň tichou podporu, alespoň minimální shodu v nějakém bodě). Jestli mu na to někdo kývne, tak si pod sebou podřízne větev. Když totiž někdy nebude poslouchat, tak ho nemilosrdně odkopne a poohlédne se jinde. Babiš je programový pragmatik bez programu. ANO bude mu (zase) líp...
   JH

   Vymazat
  2. JH,
   možná jsem nedostatečně zdůraznila, že svou poznámku míním ironicky:-)
   Samozřejmě vím, jak se sestavuje vláda, že musí získat důvěru a že AB k sobě potřebuje buď ODS nebo minimálně dvě jiné strany, buď do koalice nebo jako tichou podporu.
   Snad je osud ČSSD, která se tou spoluprací naprosto odepsala, pro ostatní poučením.

   Vymazat
  3. Nemyslím, že se ČSSD odepsala spoluprací s ANO. ČSSD se odepsala konáním proti zájmům svých voličů - zejména Marxová a Dienstbier je hodně potopili. Inkluzi jejich voliči nechtějí. Ani zvýhodňování Cikánů. Ani povinnou školku. Atd. atp. A jejich kampaň, kdy začali před volbami slibovat to, co dávno mohli udělat, byla velmi směšná. Stejně jako zázračné "prozření" a vrhání špíny na Babiše, s kterým seděli tři roky ve vládě a s jeho suitou roky čtyři. Jediný solidní socdemák, kterému se dalo věřit a brát ho vážně, byl Chovanec. No a teď se u nich na koně dostane zase ten jihomoravák, co si zrovna nemůžu vzpomenout na jeho jmého, a Zimola.
   Milan

   Vymazat
  4. Milane,
   možná Roman Onderka? Protože Michal Hašek asi ne. A Jeroným Tejc opustil politiku už před volbami.
   Ale já si myslím, že to bude zajímavější, o roli zachránce strany se možná bude ucházet Jiří Paroubek, který se snaží dostat do ČSSD zpět. A členové strany by si mohli vzpomenout, že za něj dosahovali mnohem lepších výsledků. Nebo jsou tu ti odboráři, o nich se taky mluví jako o vhodných vůdcích.

   To bude ještě boj.
   A ten první boj se povede o to, zda zůstat u vlády, nebo jít do opozice.

   Vymazat
  5. Roman Onderka ? To je ten stejný, který se v Brně nesmazatelně zapsal svou sochou ve tvaru penisu ?

   Ten Onderka, za jehož "vlády" se, postavila jezdecká socha markraběte Jošta, tedy historické postavě, která se do dějin zapsala takto:

   „Byl to mimořádně chamtivý člověk, který hromadil statky ve svůj vlastní prospěch. Byl i svárlivý, dostal se do sporu téměř s kýmkoli, ukázal se být špatným hospodářem a správcem země, po jeho smrti zůstala Morava v troskách a dluzích.“

   Jošta takto charakterizoval politicky neutrální historik prof. Martin Wihoda, který marně bojoval proti tomu, aby se sochy stavěly gaunerům.

   Na druhou stranu, ona je tato socha pro město, kde společnými silami "hospodařily" navenek nesmiřitelné ČSSD a ODS, vlastně asi příhodná ...

   Vymazat
 4. Rozdrobenost je jediným pozitivem letošních voleb. Teď se ukáže síla parlamentní demokracie (pan Babiš může blábolit o parlamentu jako o žvanírně, ale buď se přizpůsobí a naučí se vyjednávat, nebo začne hlasy nakupovat). Škoda, že se do sněmovny nedostali Svobodní a Zelení. Jsem příznivcem politiky shody a pluralismu, pak by byly zastoupeny prakticky všechny názorové proudy. Malé strany by se mohly pokusit posílit proporcionální systém voleb, tedy opak toho, co chce Babiš. Jako zastánce zastupitelské demokracie vidím velké riziko v zavedení zavázných referend bez limitu minimální účasti. Tak by mohl Babiš obejít Senát a změnit ústavu, Senát zrušit a referendy obcházet Sněmovnu. Zavedení přímé volby starostů, potažmo zrušení krajů, odvolatelnost politiků, to vše povede k demontáži právního státu. Bohužel to tak asi dopadne, protože strany, které mají referendum v programu, dají dohromady pohodlnou ústavní věštinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Bauere,
   za pozitivum vnímám, že propadlo velmi málo hlasů. A bylo to jen tak tak, tři strany tuším byly mezi 5-6%.

   Svobodných je škoda, Zelených tolik ne, alespoň podle mne.

   S přepočítávám hlasů na mandáty by se mohlo něco udělat, je to nespravedlivé (mají to ale na svědomí tradiční strany, pokud vím), stejně tak jako s hranicemi pro vstup koalic do voleb.

   S těmi referendy a dalšími ústavními změnami to nevidím tak horké. Na to jsou potřeba vysoká kvóra, mají do toho co hovořit soudy... Nehledě na to, že přímá demokracie se může snadno obrátit proti AB. Uvažte, že při vyhrocenosti kampaně (Babiš x všichni proti němu) hlasovalo 30% lidí pro něj, ale 70% v podstatě proti němu.
   Tedy, chci věřit, že narazil na strop své možné podpory.

   Vymazat
  2. Překvapuje mě, že jsem mezi komentáři nenarazil na další možný a - za jistých okolností pravděpodobný - vývoj - předčasné volby. Pokud v důsledku "žvanírny" Babišovy porostou preference (nemyslím, že narazil na strop možné podpory, ještě 5 % může dostat), klidně se může vydat tímto směrem. Pak by se mohlo stát, že ČSSD do sněmovny neprorazí.

   Vymazat
  3. Tak mrkněte sem:
   https://www.lidovky.cz/neff-budou-predcasne-volby-d0n-/nazory.aspx?c=A171021_215625_ln_nazory_pev

   Myslím, že právě z těchto důvodů nebudou chtít další strany předčasné volby. Jen ať se vítěz voleb snaží, od toho je vítěz. Chtěl vládnout? Chtěl.

   Vymazat
  4. Zavedení přímé volby starostů, potažmo zrušení krajů, odvolatelnost politiků, to vše povede k demontáži právního státu.

   To je nesmysl. Všechno tohle funguje v USA a to je nejvíce demokratický stát na světě.

   Vymazat
  5. Já bych to oddělila:

   - bez krajů bychom se jistojistě obešli,

   - přímá volba starostů nepatří do systému, podobně jako přímá volba prezidenta, ale nějak by se to tam asi včlenilo. Ale AB snad v té své knize napsal, že chce úplně zrušit zastupitelstva obcí a ponechat jen starostu? A to už by vážný zásah do systému zastupitelské demokracie na úrovni obcí.

   - odvolatelnost politiků - to tedy nevím; v USA snad také nemohou odvolat zvoleného senátora nebo prezidenta?
   Nejsem si teď jistá, zda v programu SPD neproběhlo dokonce něco jako odvolatelnost soudců, ale to snad ne.

   Vymazat
  6. Teď ještě zorganizovat imigraci z USa, abychom obdrželi americký lid.

   Vymazat
  7. Presidenta či senátora ne, ostatní ano.

   Nevím, proč bychom měli mít parlamentní systém na obecní úrovni (= rada volená zastupitelstvem). Mnohem lepší je dělba moci (= přímo volený starosta).

   Nejsem si teď jistá, zda v programu SPD neproběhlo dokonce něco jako odvolatelnost soudců, ale to snad ne.
   Ne, ale potvrzovací referendum by bylo na místě.

   Jinak je fascinující, jak málo demokracie v porovnání s USA máme.

   Vymazat
 5. Pane Bauere,
  tak v tom s Vámi nesouhlasím. 9 stran v parlamentu je špatně. I vzhledem k velikosti státu by bylo vhodné mít tak maximálně 5 stran schopných dostat se celostátně do parlamentu, které by se spolu principiálně střetávaly. Toto rozdrobení je důsledkem (jejich) nezralosti. Strany se transformují na typ lídr + několik přikyvujících podržtašků + (doufající) členská základna. Pokud někdo v něčem projeví jiný názor, pak místo systému debatujících frakcí je nemilosrdně zameten. Následně, pokud je dotyčný dostatečně ambiciózní, si založí novou stranu, která má program jen nepatrně odlišný od původní. Toto rozdrobování má pak za následek, že místo několika stran s programem a vizí budoucnosti se vytvářejí hrozny podobných uskupení, které se primárně personálně vyložení nesnášejí a napadají.
  Jak se pak mají tyto strany v parlamentu domluvit, když se nejsou schopni domlouvat ani uvnitř strany na společné platformě založeném na vnitřní pluralitě? Oni totiž tuzemské strany mi připadají spíše jako spolky "známých" než jako principiální názorová společenství.
  Aktuálně toto štěpení očekávám právě u ČSSD. A bude to asi dost tvrdé...
  JH

  P.S. Svobodných je škoda, ale jejich problémem je neschopnost domluvit se s ODS případně i Realisty. Stal se z nich klub vyvolených, kteří všemu rozumějí a s nikým se nehodlají bavit. Pokud jde o Zelené, tak u nich spíše škoda slov...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k volebnímu triumfu oligarchy Babiše je rozdrobenost sněmovny nakonec pozitivní. Musela by zde existovat jiná stejně silná strana, která by se mu postavila proti jeho plánům demontáže státu. A protože žádná taková není, je lepší když nebude schopen sestavit pevnou vládní koalici, ale sněmovna zůstane akceschopná. Nebezpečí vidím v referendech, kterými může po zrušení senátu obcházet sněmovnu. Také bych byl raději, kdyby se pravicové a levicové strany spojily do dvou bloků (ODS, TOP, KDU, SSO a na druhém konci ČSSD, KSČM a SZ), ale jak je vidět na Machovi nebo Pospíšilovi, raději budou z ODS odcházet, než budovat názorové frakce. Pro mě je důležité, aby ve sněmovně byla zastoupena většina názorů, což v minulém období nebylo, teď je to vlastně lepší.

   Vymazat
  2. Pane Bauere,
   referendum je bezesporu součást demokracie. Otázkou je, jak budou nastaveny parametry (o čem, kdo a jak vyhlašuje). A pokud se na formulaci budou podílet "odborníci" z ANO, SPD a KSČM pak mám taky obavy, co zplodí za paskvil. Ale ona každá hůl má dva konce. Třeba jako v té pohádce, kdy dvě dominantní strany vybíraly systém přerozdělování mandátů tak, aby přidusily malé strany a vůbec nepočítaly s tím, že dominant může být jediný.
   JH

   Vymazat
  3. Čím víc stran v padlamentu, tím lépe. Jen ať se panstvo pere mezi sebou! Pak aspoň nemají čas sekýrovat poddané.
   Milan

   Vymazat
  4. Přesně tak, vůbec by nevadilo, kdyby to bylo na dlouho zablokované, sněmovna nic neschvalovala, vláda jela v nějakém udržovacím režimu, kdy už stejně nebude nic zásadního dělat. Takhle by to třeba dva tři roky mohlo vydržet:-)

   Vymazat
 6. Já bych zejména pogratulovala vysoce profesionální PR práci Marka Prchala (kampaň ANO) a Jakubu Horákovi (kampaň Pirátů).
  Ela
  Já v tuto chvíli řeším e-Recept.Doufala jsem, že tendo nedodělaný paskvil nebude na pořadu dne - odložení prošlo senátem v prvním čtení. Ale teď nevím, jaký je další postup a jaká naděje..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No..v předchozím postu můj rodný jazyk pláče..Za chvíli budu psát a mluvit jako budoucí premiér.. Ela

   Vymazat
  2. Elo,
   myslím, že fotka, jak AB líbá svého marketéra, vejde do dějin českého volebního zpravodajství.
   Kampaň Pirátů byla dobrá, efektivní byla i kampaň SPD a Starostů. A musím říci, že podle mne odvedl dost práce i L. Zaorálek, i když výsledek tomu neodpovídal. V tom se dost shodují i komentátoři, že od chvíle, kdy do té kampaně nastoupil, tak to opravdu odpracoval.

   Já zase řeším, resp. neřeším, EET, resp. eventuální odložení či zmírnění, spadáme do jedné z nadcházejících vln. Většinu plateb přijímáme na účet, ale někdy přijde někdo zaplatit za smlouvu nebo přinese zálohu v hotovosti.

   Vymazat
  3. Když mi dá pusu můj vnouček, jsem šťastný. Šťastný tak, až ztrácím dech. Ale kdyby mne políbil cizí dospělý muž, poblil bych se okamžitě. Je to pudové, nemohu to ovlivnit. Stále nosím sebou nůž (správný muž má vždycky nůž) a možná bych pudově zareagoval velmi vražedně.
   Úplně po mně jde mráz, jen si to představím.
   Milan
   Milan

   Vymazat
  4. Ta fotka je opravdu... nevím, jak to vystihnout. No, není příjemné se na ni dívat.

   Vymazat
 7. Před čtením komentářů: já jsem vcelku spokojen a klidný. Realisté, které jsem volil, sice těžce propadli, ale i v samotném našem kraji měli více voličů, než bylo před rokem 1990 Chartistů v celé ČSSR. Příště to třeba bude jinak. A hlavně: nehlasoval jsem v rozporu se svým svědomím a svými názory, nehlasoval jsem kompromisně. Takže jsem v pohodě.
  Jak vypadá sněmovna po volbách? Dosti nepolárně. Levici tvoří KSČM, ČSSD a Piráti. Pravici tvoří ODS a TOP09. Pak jsou zde dvě "mesiášské" strany ANO a SPD. Nakonec jsou tu bruselanští kolaboranti STAN a Lidovci, kteří udržují zdání vlastních programů, které však mají jen jako vějičku na tradiční voliče.
  Vláda by mohla být sestavena snadno z "mesiášských" stran, jejich programy nejsou antagonistické, ale dílem se kryjí a dílem jsou komplementární. Ovšem že by se dva "spasitelé" dokázali dohodnout a "spasitelovat" společně, to je velmi, velmi málo pravděpodobné.
  Tak uvidíme. Nechám se překvapit.
  Ale vcelku nepochybuji o tom, že nepodaří-li se sestavit vládu a president bude muset po třetím pokusu rozpustit sněmovnu a vyhlásit nové volby, zvítězí v nich obě "spasitelské" strany mnohem přesvědčivěji.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to riziko, že ANO+SPD získají v případných předčasných volbách ještě více, tady bude, a bude odrazovat tradiční strany od tohoto scénáře.
   Ale já se zatím bavím představou, že skládá vládu ANO s SPD. Tomio Okamura by mohl být ministrem zahraničí. Není to tak nereálné, alespoň zkusit by to mohli, pro obveselení publika.

   Vymazat
  2. Docela zajímavý názor je zde:
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zakazany-a-zablokovany-Petr-Hampl-posila-vzkaz-k-vysledku-voleb-Ctete-509282
   Milan

   Vymazat
  3. Ještě bych podotkl, že na předčasné volby prostě dosavadní strany nemají prachy. Jen ANO, SPD, ODS a Piráti si mohou dovolit další volební kampaň.
   Milan

   Vymazat
  4. Očekávaný scénář:
   1) handrkování o koryta ve sněmovně - jak dlouho to bude protagonistům trvat ví Bůh (nejprve je před voliči nezbytné se řádně poplivat)
   2) domlouvání vládní koalice - málo pravděpodobné, i když vyloučit nelze; spíše očekávám následnou podporu menšinové vlády s pokusem vytvářet postupné adhoc-koalice pro schvalování zákonů
   3) pokud bude vytvářena menšinová Babišova vláda, pak minimálně jednou bude shozena - určitě ČSSD a KDU-ČSL (taková zbytková korýtka ve vládě v demisi, kdo z vás to má)
   4) předčasné volby ale neočekávám - nakonec se "nějak" dohodnou - ono dávat Babišovi klacek do ruky (nechtějí mě nechat vládnout, i když jsem jasně vyhrál) se nikomu chtít dávat nebude, při jeho marketingové zručnosti.
   5) no a za čtyři roky jsem zvědav jak bude Babiš a kolektiv zdůvodňovat, že nic podstatného neudělal, korupci nevymýtil, s EU nepohnul, atd.
   JH

   Vymazat
 8. Přemýšlím, jak dlouho bude trvat lidovcům, než si sami sobě zdůvodní vstup do vlády vedené trestně stíhaným Babišem. Samozřejmě aby zabránili horšímu zlu. A s tichou podporou KSČM bude vymalováno :-) 
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, pokračování dosavadní koaliční spolupráce v nějaké formě je možné. Ale pro ty dvě oslabené strany - KDU a ČSSD - a vlastně možná i pro komunisty je to riziko.
   Kromě toho, tichá podpora sice zajistí vládu, ale pořád to není koalice. Najít v takové sněmovně podporu pro jakýkoliv zákon dá podle mne mnohem víc práce, než když má vláda nadpoloviční většinu. Chce to mnohem více jednání a kompromisů. Nic pro Babiše.

   Vymazat
  2. Tichá podpora KSČM byl tak trochu žert. Ale koalice s KDU-ČSL nikoliv, už to jeden z komentátorů v TV včera zmínil – v kuloárech prosáklo, že by v případě lidovecké vstřícnosti mohl být Čunek ministr vnitra. A pokud by zapomněl na ty svá referenda, tak by Pitomio mohl být ministrem zahraničí. Celkem by tím pádem bylo k dispozici 110 mandátů, což na vládnutí bohatě stačí.
   Ale jako obvykle bude určitě všechno jinak. Třeba se zlomí ODS, tak úplně bych to nevylučoval. Klaus junior by ale musel napřed nějak vyautovat předsedu.
   Nebo co třeba koalice ANO, SPD a TOP09? Ono se to nezdá, ale Kalousek je schopen nejrůznějších pragmatických veletočů, my pamětníci to dobře víme.
   Voloďa

   Vymazat
 9. Včera jsem měla svůj dies irae,tak jsem ho přetavila v úklid, umývání oken v dešti a jiné nesmyslné práce.Opravdu jsem velmi zklamaná z výsledků a nějak to nechápu,asi žiju v nějaké elitářské bublině?
  Vidím to na koalici s ODS a lidovci, někde jsem četla, že Bělobrádek byl školen za oceánem na post šéfa MZ,Švejnar na MŠ. Jak dopadne mé milé zdravotnictví, bůh ví...
  Měla bych už mít nadhled, ale některé provařené xichty mě fakt iritují a jsou tam ZASE!
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   vždyť Tvoje strana uspěla! To je naopak důvod k radosti.

   Ty koalice se budou skládat špatně, moc špatně, ne že by to ty strany nelákalo, ale osud ČSSD je velkým mementem, nehledě na to, že kdo půjde do koalice, bude dělat užitečného idiota, nechá si nadávat, poštěkávat na sebe, svalovat na sebe vinu za kdeco, a voliči to ani trochu neocení, jak vidíme.
   Komu by se do toho chtělo? Tomiovi se do toho chce.
   A já jsem pro, mají hodně hlasů, ať to jdou zkusit.

   Nová sněmovna, to je (s trochou nadsázky) od Evropy čelem k Balkánu, ale mi to nevadí. Evropu už jsme si zkusili:-)

   Vymazat
 10. Podle mě je velkou otázkou jaké skóre v tomto volebním období bude mít justice a hlavně jestli exekutivní složky (prokuratura, policie) získají převahu nad soudnictvím.

  Polopatě řečeno, pokud se AB ujme vlády, poletí dříve policejní prezident nebo nejvyšší státní zástupce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, prokuratura, policie, justice, to teď bude významné bitevní pole. Ale domnívám se, že justice, ale možná ani prokuratura, se nedají tak snadno.
   Zřejmě zde budeme mít hodně o čem diskutovat.

   Vymazat
  2. Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky, část první, body 5. a 6.
   Je třeba si tu písemnost schovat, sledovat její plnění a na případné její porušení halasně upozorňovat.
   Milan

   Vymazat
  3. Není nezbytné je vyhodit. Stačí na ně zakleknou, aby pochopili, co se od nich čeká, a že mají vlastně Babiše rádi (viz Orwell). Aneb vliv demokratických volebních výsledků na názory policie a státního zastupitelství...
   JH

   Vymazat
  4. Obávám se, že JH má pravdu. Většina silového aparátu je zvyklá poslouchat rozkazy, extra vysokou ochotu poslouchat pak nutně mají ti, kdo nosí uniformy. Ochota poslouchat rozkazy a minimum invence je základní kvalifikační předpoklad pro všechny vojensky organizované složky. A věřím, že AB velet umí.

   Vymazat
 11. Pane Bauere, prosím, mohl byste mi osvětlit své důvody proč jste kroužkoval zrovna Marka Bendu ? Já si už léta marně kladu otázku jaké důvody mohou někoho vést k tomu, aby volil člověka, který se v životě nepohyboval v ekonomické realitě, protože ten člověk je povoláním poslanec. O jeho údajné rigorózní práci, která kolovala po internetu ani nemluvě.

  http://zpravy.idnes.cz/hrubky-prumer-obri-pismo-rikaji-kritici-o-bendove-vyjimecne-praci-1ck-/domaci.aspx?c=A091107_1285409_studium_jw

  Tehdy jsem zkoušel jak velké řádkování člověk musí zvolit, aby dosáhl řádkování, jako pan Benda. Věděli jste, že v MS Wordu lze nastavit nejen obvyklá řádkování (1; 1,5; 2), ale třeba řádkování 12 ?

  Ve svém okolí nemám člověka, který by se za něco takového nepropadl hanbou.

  To, že je Marek Benda pokaždé zvolen za poslance je pro mě pochopitelné méně, než kvantová fyzika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já přemýšlím jinak. Poslanci typu Marka Bendy v malém množství nemají ve sněmovně chybět. Nemůžete každé 4 roky totálně měnit osazenstvo sněmovny, to je špatně. Benda je někdo, kdo pamatuje obnovování parlamentarismu v naší zemi. K Bendovi mám v osobní rovině neutrální vztah, spíše lhostejný a nevadí mi, vysloveně neškodí a jeho oponentura k NOZ sehrála lehce pozitivní roli, byť to tuším byl on, kdo protlačil do zákona ustanovení, že děti musí dbát svých rodičů, což mi přijde jako proklamace, která snad v zákoně být nemusí, ale ani neškodí. Benda není výraznou figurou, ale je kompetentní poslanec, pro mě nositelem určitých zásad, prorodinné politiky a konzervatismu v politice. Nikoho neuráží, nepomlouvá a neúčastní se zákulisních pučů. S jeho názory ne vždy souhlasím, ale to mi nevadí. Nikdy bych nevolil poslance, se kterým 100% souhlasím. Takového v parlamentu nepotřebuji. To, že Marek Benda nikdy nepracoval, mi nevadí, v zahraničí je budování stranické kariéry běžné. Vadilo by mi, kdyby sněmovna byla tvořena jen z těchto stranických funkcionářů, ale když jich je jen několik, jde o příjemné oživení a já mám rozmanitost rád. Jeho vysvětlení k rigorózní práci jsem v televizi viděl a bylo trapné. Pokud je to ale jediný škraloupi v jeho životě, tak mu ho asi i odpustím.

   Vymazat
  2. Pefi, díky za otázku.
   Pane Bauere, díky za odpověď.
   Je to vážně k zamyšlení.

   Na tom, že ve sněmovně by měli být lidé, kteří znají fungování tohoto orgánu, které není zase tak jednoduché, znají ty procedury atd., na tom určitě něco je.

   Já si s Markem Bendou vlastně taky nespojuji žádný skandál.

   Vymazat
  3. Pane Bauere,
   naprosto pregnantní vyjádření. Vidím to stejně.

   Ještě si dovolím obecnou poznámku. Právě jsem četl vyjádření pana Teličky k odchodu od Babiše - Předvolební kampaň před českými volbami podle Pavla Teličky ovládl populismus a jednoduchá řešení. „Musíme se zabývat relevantními otázkami...".
   To je naprosté nepochopení situace a stylizace do "ideové pražské kavárny". Babišovi vyhrál volby marketing, TOPku dostal do sněmovny žvanivý a prázdný Feri, nikoliv ideje. Jestli si ODS nevychová do budoucna podobné exoty, tak nemá na periférii šanci, i kdyby měla stokrát pravdu svým programem.
   Volby se staly soutěží ala Česko hledá superstar nebo Nejslabší, máte padáka. Ideje zajímají, žel, menšinu. Pokud má někdo problémy/starosti teď, sáhne po rychlém a snadném řešení (kobliha, 30,- Kč, ...). To, že "obyčejný" člověk nedohlédne za obzor těchto řešení, je lidské. A je bláhové myslet si, že se to spraví vzděláváním. Každý má svůj strop, který nepřeleze.
   JH

   Vymazat
  4. Pane Bauere, měl-li bych klobouk, smekl bych.
   Milan

   Vymazat
  5. JH,
   ad ideje: tyto volby se vyznačují odmítnutím idejí. Možná to není tak, že by ideje lidi nezajímaly.
   V poli poražených skončily některé levicové ideje a také EU - možná ale ne proto, že by se o ně lidé nezajímali. Lidé je odmítli. To je rozdíl.

   Vymazat
  6. Christabel,
   když myslíte. Já to vidím jinak. To není o ideích. Já vidím chování chudého levicového voliče takto:
   ČSSD mi slibovala, že se o mě postará. Tak jak to, že mám v kapse míň? Chci změnu. Ale ti zpropadení pravičáci by mě zase okradli, však si to pamatuju! Ale Babiš, ten mě zachrání. Přeci říká, že nám chce pomoct. A bude ho volit i Květa, Líba, Pepa, Karel...
   Zkuste se těch voličů zeptat, proč je nezachránil, když tu 4 roky spoluvládl. To bylo v marketingové kampani úspěšně vytěsněno. Tak to hol "neřešili".
   Tady nejde o ideje, natož o jejich odmítnutí.
   JH

   Vymazat
  7. Ještě k Babišovi a Okamurovi. Bydlím v Praze, ale pocházím z Ústeckého kraje. Vyzní to povýšeně, ale do Prahy jsem utekl právě před lidmi, kteří nyní volili Babiše a Okamuru. Podle mého pozorování Babiše volí hlavně důchodci a ženy. Okamuru spíše mladí a ženy. Volí je jako osobnosti, ne jejich strany. Vidí je každý den na TV Prima, Nova a TV Barrandov, v Blesku a různých zadarmo vydávaných časopisech a zpravodajích. Jsou pro ně známé tváře jako Hana Zagorová nebo Karel Gott. Jejich voliče program nezajímá. O víkendu před volbami jsme shodou okolností měli třídní sraz ZŠ. Spolužačky se samy chlubily, že budou volit Okamuru, tak se ptám proč: protože je roztomiloučký, protože je úspěšný, umí hezky mluvit, pamatuji si ho z Dne D.....

   Vymazat
  8. Díky za odpověď. Dává to smysl, nicméně já si poslance vybírám zcela jinak a to, zda umí poslancovat, mi přijde jako poměrně málo podstatné.

   Přístup, který pan Benda předvedl ve své diplomové/rigorozní práci, jej v mých očích doživotně diskvalifikoval, protože s věkem se lidi mění spíš k horšímu, než k lepšímu - výjimkou je snad jedině infarkt, ten lidi mění k lepšímu a odklání je od mamonu.

   Vymazat
  9. Ono je zajímavé si přečíst už ty důvody, podle kterých kdo vybírá poslance. Možná ty důvody nepřijmeme za své, ale to neznamená, že nejsou legitimní nebo rozumné.

   Vymazat
  10. K tomu bych dodal, že já do sněmovny primárně volím politickou stranu, ne člověka. Do senátu volím člověka. Prezidentských voleb se účastním z donucení, protože nejsem příznivce přímé volby prezidenta. Jsem stoupenec zastupitelské demokracie, přímou demokracii považuji v českých podmínkách jako škodlivou, protože lidé se zde nerozhodují informovaně, ale emotivně. Referendum v ČR bude nástroj demontáže právního státu. Demokracii nechápu jako vládu většiny, ale vládu pravidel. Důležitá jsou dobrá procesní pravidla, důsledná dělba moci, svobodná veřejnoprávní média a informovaný volič.

   Vymazat
 12. Ještě, že nám ten internet tak hezky archivuje. Rozhovor se Sobotkou 3 dny před volbami v roce 2013 - https://zpravy.aktualne.cz/domaci/volby/jit-s-babisem-dopadli-bychom-jako-necas-rika-sobotka/r~dfcce9463c7011e3909e0025900fea04/?redirected=1508761675.

  Ten člověk je skrytý talentovaný prognostik. Vždyť on to všechno předpověděl! A stejně do koalice s Babišem šel.

  Možnosti jsou jen dvě. Buď byl tak statečný nebo byl jen vůl lačnící po židli premiéra...
  JH

  OdpovědětVymazat
 13. Tedy, nechci aby to vyznělo divně, ale... nejprve jsem ta povolební vyjednávání nechtěla vůbec sledovat. Pak jsem se blíže podívala na výsledky hlasování a stanoviska jednotlivých stran a řekla jsem si, že to sledovat budu. Dneska už jsem se kvůli tomu dokonce poněkud roztržitě připravovala na soudní jednání.
  A teď, jak to pokračuje, si začínám připadat jako volební vítěz:-)

  OdpovědětVymazat
 14. Dovoluji si ocitovat skvělou, přímo SQĚLOU část interview pana Neffa:
  Otázka:
  Miloš Zeman po odevzdání svého hlasu novinářům řekl: „Letošní volby do Poslanecké sněmovny nejsou zásadní ani zlomové. To je jen reklamní kampaň.“ Má pravdu?
  Odpověď:
  Citujme ho celého. On to srovnal se zásadními volbami po převratu s tím, že to byly zlomové volby. Toto jsou standardní volby. Prostě já na nich nic zlomového nevidím. Jsou to samozřejmě zásadní volby. Je vidět, že není pravda, že nelze dojít ke změně. Tady se naprosto zásadním způsobem změnily karty. A změnili to voliči, a ne nějací hybatelé ze zákulisí. Prostě lidi v pátek a v sobotu s těmi papírky šli k té krabici, naházeli to tam a změnilo se to. To je prostě výborná věc. Co z toho vznikne, to uvidíme. Když z toho vznikne něco nestabilního, no tak budou další volby a možná napodruhé, napotřetí dojdeme k něčemu stabilnějšímu. Ale to je podstata demokracie a nemá smysl nad tím lamentovat nebo někoho strašit. Takhle to prostě funguje a zaplať pánbůh, že to takhle funguje.

  OdpovědětVymazat
 15. Kdo komu stojí "na koulích"?

  11:05 ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. (Tuším, že tam byla doposud spolupráce s ODS a STAN). Chytrému napověz, ...
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je zajímavá vlaštovka.
   A připočtěme k tomu SPD, která se na rozdíl od jiných stran do vlády přímo žene, nabízí se tam, ještě než je někdo pozval.

   Vymazat
 16. ANO nabídne ODS účast ve vládě:
  https://www.novinky.cz/domaci/452813-ano-nabidne-ods-ucast-ve-vlade.html

  Ale, ale, jak je to možné? Neměl by někdo Andreji B. připomenout, že nabízí účast ve vládě zlodějům, lhářům, strašným darebákům?
  Nechce se mi věřit, že by A.Babiš takto zklamal své voliče!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale Babiš už své volič zklamal, a to okamžitě po vyhlášení výsledků voleb, kdy jasně řekl, že žádnou změnu nechce. Jak si to přebere jeho volič toužící po změně, to nevím.
   Ale Babiš je tvrdý pragmatik a jde si, svým způsobem konzistentně, za svým. Jemu je jedno, co na to řekne volič, kolik to bude stát stát nebo co na to řekne EU. On prostě dělá jen to, co vyhovuje jemu/Agrofertu. Jak už jsem tu napsal - ANO bude mu líp. Zvýšení (oficiálního) majetku za prozatímní 4 roky ve vládě ze 40 mld na 88 mld Kč, a to zcela regulérně a v souladu se zákony, které sám spoluvytváří a prosazuje. No neberte to!
   JH

   Vymazat
  2. A že nenapíšeš ani čárku o všech těch kopancích od druhé strany. Dokonce největšího hulváta obdivuješ jako skvělého rétora.
   Nefandím svým oblíbencům, když se chovají jako křiváci. Stále vidím před sebou tu modrou mapu, jak ANO vyhralo ve všech obcích. To je názor národa. Profláklé strany najednou se chovají jako vítězi. Vůbec jim asi nevadí, že jdou proti názoru národa. Jim tedy nejde o národ, ale jen o návrat k jejich zažitým systémům a jediná překážka je zde Babiš. Hop a je zde omyl a to je tam spousta politologů. Když se neustaví vláda, jak myslíte že dopadnou nové volby. Národ volit nepůjde k urnám, ale může zavolit klíči. A vážení, pište si, že lidi mají na KALOUSKY, FIALY, BENDY, SOBOTKY A tak, předlouhý seznam , úplně opačný názor než zde zviditelněná většina.
   Mě to už moc nerozhazuje. Já vím spolehlivě jedno, že neumřu předčasně /tak to je po 75/.

   Vymazat
  3. Buteo,
   Tys měl teď někdy půlkulatiny?
   No ale moc se nevytahuj, do stovky máš ještě dost práce:-)

   Teď teda nevím, kdo má být ten největší hulvát, kandidátů na naší politické scéně je vícero:-)

   Ad Babiš a modrá mapa: ano, on vyhrál, ale dostal 30%. To není 100% a není to ani nadpoloviční většina. A u nás je to tak nastavené - podle mne je to dobře - že nemůže někdo s 30% uzmout všechnu moc a diktovat zákony ostatním. Musí se domluvit tak, aby měl reprezentaci alespoň 50% občanů a více. To je myslím správný systém, protože zaručuje nutnost dosáhnout alespoň nějaké společenské shody. Není to jen na Babiše; byly volby, kdy dosáhla 35% ODS, ale také nemohla vládnout sama, musela se s někým domluvit. Tak to tady prostě máme.
   Zatím to fungovalo. Potíž je ale v tom, že AB čtyři roky chodil a všechny kolem bezohledně urážel. O všech tvrdil, že lžou, kradou, jsou nespolehliví darebáci, kritizoval, kam tu zemi zavedli (nespravedlivě, protože tady je objektivně jedna z nejvyšších životních úrovní na světě, jsme země velice bezpečná, veřejné služby jsou na velmi slušné úrovni atd.) a podobně. A to pochopitelně naprosto zákonitě každého odrazuje od případné spolupráce.
   V tomto případě naprosto platí, že sklízí, co zasel.
   Copak Ty si dovedeš představit přínosnou spolupráci s někým, kdo o Tobě nepřetržitě tvrdí, že jsi strašný lhář a zloděj? Do toho by přece nikdo nešel, je v lidské přirozenosti si od někoho takového držet distanc.

   Já si myslím, že AB může být v reálu fajn chlapík. Neměl chodit do politiky, to byla jeho obrovská životní chyba. Jenom kvůli tomu se otevřela - na základě nějakého udání - kauza Čapí hnízdo. Jinak by to nejspíš zůstalo spát a zapadlo v hromadě jiných podivných dotací. Jenomže když postaví celou rétoriku jenom na tom, že všichni kradou a on s nimi zatočí, co čekal? Byla to velká chyba, že šel do politiky, čtyři roky to šlo, protože nenesl hlavní odpovědnost. Teď ji má, chtěl ji a dostal ji.
   Víš co se říká, když nás Bůh chce potrestat, vyslyší naše přání... myslím, že to dost sedí na tuto situaci.

   Vymazat
  4. Díky za poučení, mimo těch půlkulatin. 75 jsou spíš 3/4.Vůbec mě netrápí osoba Babiše a div se, opět jsem ho nevolil. Docela pozorně jsem měl možnost sledovat nedostatky a přehmaty na politické scéně od převratu, na rozdíl od Tebe, vzhledem k Tvému věku. Věř, že v tomto státě se nehorázně kradne a dělají nepředstavitelné škody způsobené právě politiky dosavadních stran. Volit stále tytéž strany dokola už by mělo naštvat každého, na čí dítě se třeba sbírají víčka . Takže lidi věř už mají těch lumpáren dost a tak jako já jsme cítili možnost ten chlív kde vévodí bohatí, nechci uvádět jakého povolání nejčastěji, vymést. Těší mě, že obyčejný lid už přichází na to, kdo je tady škodná. Až to jednou vyleze na světlo, nevadí že už nebudu, každý vrabec v parku Ti připomene starého butea, co měl už tenkrát tolik špatné názory /nebo kvanta dobrých informací?/Jinak se s mými názory netrap.

   Vymazat
  5. Buteo,
   ano, krade se tady hodně, ale jsou země, kde se rozkrade vše a nepostaví nic, třeba v Africe. Proti tomu jsme pořád ráj na zemi.
   Zájmy obyčejného lidu podle mne bude jen těžko reprezentovat miliardář, který přišel k majetku zřejmě dost divoce v 90. letech a je v tomto smyslu součástí ekonomického establishmentu, s nímž ku svému prospěchu spolupracoval. Já jsem přesvědčená, že AB je v politice primárně kvůli hájení svých zájmů, ostatně poslední čtyři roky tomu svědčí.

   Vymazat
 17. Christabel,
  ještě si dovolím poslední poznámku. Zmínila jste se výše o malém počtu propadlých hlasů jako o pozitivu voleb. Bohužel Vás ale musím zklamat. Počítal jsem si rozdělování mandátů ručně (tedy v Excelu).
  Propadlo celkem 633.743 hlasů, což je 12,5% všech platných hlasů (jinými slovy z každých 25 platných hlasů propadly 3)! Zhruba polovinu tvoří hlasy pro strany, které nedosáhly celkově 5%, což každý tuší. Ale druhou polovinu tvoří hlasy pro strany, které sice 5% celkem překročily, ale v některých krajích nezískaly žádný mandát, tj. hlasy jejich voličů v těchto krajích také propadly, což už ví jen málokdo. Ve všech krajích získali alespoň jeden mandát jen ANO, SPD a Piráti.
  A nakonec pár zajímavých čísel: Největší podíl propadlých hlasů měl Karlovarský kraj, kde se rozdělovalo jen 5 mandátů (z nichž 3 dostalo ANO) - tam propadlo celých 42,1% hlasů! Nejvíce se nadřeli na 1 mandát voliči STAN - ten potřeboval 43.693 hlasů. O moc lépe se nevedlo ani TOPce - 38.402 hlasů na 1 mandát. Zato vítěznému ANO stačilo na 1 mandát pouhých 19.232 hlasů. Takhle holt "nadržuje" D'Hondtova metoda silným stranám. Ale to není jen české specifikum, to se používá leckde ve světě pro přerozdělování.
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Propadlý je jen takový hlas, který nebyl vůbec uplatněn.
   Uplatněný hlas není propadlý, protože přinejmenším snížil procentní získ hlasů vítězů. I když při přidělování mandátů se k němu nepřihlíží.
   D'Hondtovu metodu u nás prosadili rukou společnou a nerozdílnou ODS a ČSSD v domnění, že se jim tím podaří vyšachovat menší strany a postupně změnit politický systém v systém dvou stran. Jako protiakce vznikla tedy ta jepičí nesourodá čtyřkoalice. Ale i když 4K se jen sebezesměšnila, ODS a ČSSD jejich kalkul nevyšel a ba naopak na něj dnes sami doplácejí.
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   to je jen úhel pohledu.
   Ten Váš: propadlý = neuplatněný (proč ale 2 slovíčka pro totéž?)
   můj pohled: propadlý = použitý, který nebyl transformován v mandát.
   JH

   Vymazat
  3. JH,
   ale Milan Vám vysvětluje, proč ten hlas i tak svůj význam má, tudíž není správné uvažovat o něm jako o "propadlém".
   Kromě snížení procentního zisku ostatních stran nemusí volič považovat svůj hlas za propadlý třeba také proto, že strana získala nárok na finanční příspěvek.

   Přidělování mandátů je nespravedlivé, ale je to tak, mohou si za to velké strany dřívějších volebních období.

   Vymazat
  4. Christabel,
   trochu mlžíte, tak nějak po právnicku, že. Přeci "mít význam" a "propadnout" jsou dvě různé věci. Dokonce i (programová) neúčast ve volbách má význam, a to jak pro dotyčného tak pro společnost.
   Hlavním smyslem volebního aktu (dát někomu svůj hlas) je vyjádření přání, být zastupován zástupcem dané strany. Pokud tento hlavní účel není naplněn (přes moji aktivní snahu), pak je zcela regulérní mluvit o propadnutém hlasu. Samozřejmě hlasování má i vedlejší efekty (nedám hlas těm, co nemám rád; státní dotace straně; atd.). Dokonce byli voliči, kteří si programově přáli POUZE aby jejich strana dostala přes 1,5%. To nic ale nemění na tom, že hlavní smysl volebního aktu nebyl naplněn a hlas tedy (v tomto smyslu) propadl - bez úvozovek).
   JH

   Vymazat
  5. Napsal jsem o tom článek. Na vině není starý dobrý D'Hondt, ten funguje v polovině států světa a mandáty rozděluje poměrně. Na vině je 14 volebních krajů, když by jich mělo být maximálně 9.

   Jinak se mne šéf ptal, kdo všechno volil Babiše. Kromě nevoličů to byli voliči malých stran: KSČM odevzdala 0,26 % hlasů, KDU-ČSL 0,80 %, TOP 09 1,81 % a STAN 2,18 %.

   Vymazat
  6. GP.
   Hm. Zdá se, že nebudete úplně blbej. Pokud vynecháte své obvyklé debilní invektivy, dá se to i číst.
   Ad 1. odstavec: ANO, primárně není na vině D'Hondt, ale moc krajů odlišných velikostí.
   Ad 2. odstavec: ANO, jde o naprosto korektní alternativní pohled k mému (propadlé hlasy v krajích + rozdílný počet hlasů na 1 mandát). Pokud normujeme počet hlasů na jeden mandát, pak skutečně jakoby voliči malých stran tím, že jich bylo málo, volili ve skutečnosti dominantní stranu/y. Ale to už je "vyšší dívčí" a tipuji, že 90% (ne-li více) voličů nejen že to netuší, ale, pokud si to přečte, to ani nechápe, bohužel. (Tedy nekontroloval jsem Vaše čísla, ale věřím, že jste to spočítal správně).
   JH

   Vymazat
  7. JH,
   žádám Vás, abyste se zdržel dalších komentářů v této diskusi.
   Pokud nevyhovíte, budou smazány, bez ohledu na obsah. Už jste zde komentoval dost, je nutné nechat prostor i dalším.

   Panu GP se za Vás omlouvám.

   Vymazat
  8. Mně to nevadí, na nějaké ostré slovo jsem zvyklý.

   Nejhorší hádky jsou o slovíčka. Teď nedávno jsem se na Facebooku na mnoho hodin zasekl na rozdílu mezi královstvím a korunou, např. České království v. Česká koruna, Aragonské království v. Aragonská koruna.

   Vymazat
  9. Pane Petersi,
   když já nemám ráda podobné osobní invektivy na adresu komentátorů. Pokládám za lepší utnout je hned.

   To je krásný svět, když se můžete zaseknout na rozdílu mezi královstvím a korunou:-) Doufám, že jste to alespoň vyřešil.

   Vymazat
 18. Souhlasím s Gregušem výše.
  Volby dopadly tak, že "tradiční strany" dostaly nakopáno, lidi je odmítli, zbytečná havloidní TOPKA a ještě zbytečnější oportunistická lobby STAN se dostaly do parlamentu jen s odřenýma ušima a vítězové, předstírající, že jsou alternativou, vyhráli všechno. Pirátům, jakožto novým melounům, se podařilo oblbnout mladé zblblíky bez zkušeností a s defektním vzděláním, ale již neochvějně zahájili cestu po zelené trajektorii. Rád bych se v tomto mýlil.
  Mohlo to dopadnout líp (kdyby Okamura dostal o pár mandátů víc), ale i podstatně hůř. Naštěstí není možná koalice "demokratických" stran. Nejlogičtější a nejlepší řešení by bylo, kdyby ODS podpořila menšinovou vládu ANO. Prokázala by tím, že kromě žvanění fialových hnusů je státotvornou stranou. K tomu by se ale asi muselo zbavit neomarxistického žvanila v čele a nahradit ho např. mladým Klausem. Však mouřenín udělal svou práci, mouřenín může jít. Myslím, že by to bylo nejpřijatelnější řešení jak pro ty dvě strany, tak pro občany této země. A naprosto by to odpovídalo projevené "vůli lidu". Babiš by dostal šanci řídit stát jako firmu a přitom by nemohl dělat politiku úplně utrženou z řetězu. Podobnou variantou v trochu opačném gardu by byla podpora menšinové vlády SPD a KSČ, do toho se ale Babišovi pochopitelně nechce, a patrně tato varianta by byla asi i u občanstva méně pozitivně přijímána. Ani já bych jí nebyl nadšen, protože v ní by měl Babiš víc možností dělat zvěrstva. A taky havloidní úderka by se z toho mohla potentit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako obvykle jsem zapomněl podpis. Tamten. Ale myslím, že to není potřeba :-)

   Vymazat