pátek 6. října 2017

Ve Francii končí výjimečný stav

Ve Francii bude k 1. listopadu po téměř dvou letech ukončen výjimečný stav, který byl vyhlášen po teroristických útocích v listopadu 2015, původně na tři měsíce. A to je příležitost podívat se zpět, protože v tomto směru jsem zde učinila jistou předpověď.

Ve středu 17. února 2016 jsem se totiž zamýšlela, jak asi výjimečný stav skončí. Zvažovala jsem tehdy deset možných variant, z nichž jsem vyloučila pouze jedinou, tu poslední:
 1. v roce 2036,
 2. zánikem Sluneční soustavy,
 3. nikdy,
 4. tím, že jej parlament přejmenuje na běžný stav, přičemž podmínky výjimečného stavu zůstanou zachovány,
 5. vyhlášením extravýjimečného stavu, kdy už bude možné úplně všechno,
 6. dobytím Paříže Islámským evropským chalífátem,
 7. v sobotu mezi druhou a třetí ráno, protože to mezi láhvemi šampaňského pošeptá prezidentovi Hollandovi do ouška jeho další rozkošná milenka,
 8. po tříměsíční nepřetržité stávce policistů, organizované odbory ozbrojených složek na protest proti tomu, že policisté mají příliš mnoho povinností a musí pracovat i v noci,
 9. připojením Francie k Německu jako první evropské kolonie pod vládou Angely Merkelové, která zároveň nabídne všem Francouzům, kteří se cítí ve své zemi utiskováni, politický azyl; prvním protektorem bude jmenován Nikolas Sarkozy,
 10. uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen.

Vida, rok se s rokem sešel, tedy vlastně dva roky se sešly, a konec výjimečného stavu je tady jako na koni. Bohužel, při bližším pohledu zjistíme, že nastala varianta č. 4, protože současně s ukončením tohoto stavu nabude účinnosti nový protiteroristický zákon, který poslanci právě v tomto týdnu schválili. Do zákona jsou "převzaty některé prvky výjimečného stavu", například domovní prohlídky bez povolení soudů a podobné vymoženosti tzv. boje proti terorismu.
Z výjimečného stavu se stal stav běžný, formálně proto může být "výjimečný stav" odvolán. Obsahově ovšem trvá dál, takže až se zase něco stane, můžeme v rámci "výjimečného stavu", jehož potřebu pocítíme, opět trochu přitvrdit a ovce, totiž pardon, občany, omezit na takových bezcenných statcích jako je svoboda (pohybu, slova, shromažďování), soukromí, vyznání. Hlavní je totiž bezpečnost.
Nová situace má tedy blízko i k variantě č. 3 a dost možná se dočkáme i varianty č. 5. Ani mne netěší, jak moc jsem se tehdy nemýlila.

Proti novému zákonu má námitky pravice i levice, zejména ta krajnější:
„Vstupujeme do éry, kdy je obecné podezření v protikladu k presumpci neviny. A jaký je výsledek? Od začátku výjimečného stavu bylo provedeno 4300 administrativních domovních prohlídek, jež vyústily ve vyšetřování 23 případů spojených s terorismem, úspěšnost tedy byla půl procenta,“ citoval server BFMTV poslankyni Daniele Obonovou z krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie.

Přímo oslnivé.
Soudruhům blahopřejeme a přejeme mnoho dalších úspěchů v jejich náročné práci.


4 komentáře:

 1. Je to zvláštní svět ve kterém, když se naše předpovědi plní, tak z toho máme pramalou radost. První kolo utahování šroubů skončilo, bod 4 je úspěšně za námi a hurá do druhého kola, kterým dojde k naplnění bodu 5.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   Vy jste tehdy pod tím článkem učinil přesnou předpověď. Ale jak píšete, kdo by z toho měl radost?

   A to raději nemyslím na volební předpovědi, to je ještě horší, protože se nás to týká bezprostředně. Ale utěšuji se, že to třeba dopadne nakonec jinak.

   Vymazat
  2. Jo.
   I u nás už máme domovní prohlídky bez soudního přivolení a Ústavní soud to výslovně schválil.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   teď nevím, které rozhodnutí myslíte?
   Důkazy získané z nepovolené prohlídky by se jistě použít nemohly.

   Já se momentálně potkala se zajímavým případem příliš se vlekoucí fáze prověřování, kdy obviněný není obviněný, ale stále jen podezřelý, tudíž nemá odpovídající práva, ale domovní prohlídka už byla také.

   Vymazat