středa 25. října 2017

Za záchranu české sociální demokracie

Z propadu levicových stran a naprosté porážky levicových myšlenek v letošních volbách bych vlastně měla mít radost. Jsem pravicová volička, levicové daně a jejich masivní přerozdělování mi nikdy nebyly po chuti, a to je ještě krása proti genderové a jiné menšinové agendě.
Jenomže já z toho radost nemám.

Moje babička z otcovy strany byla tradiční a velmi přesvědčenou sociální demokratkou. Pokud jsem to správně pochopila, šlo za první republiky o komplex občanských, politických a v zásadě i věroučných postojů, které přijal v rodině mé babičky, narozené v roce 1919, za své její tatínek. Souvisel s tím úprk od katolíků ("černoprdelníků", tak se jim zásadně říkalo) k nové Československé církvi husitské, angažovanost v Dělnické tělovýchovné jednotě (kdepak Sokol, babiččin tatínek byl předvolán do školy, protože jeho dcera odmítla zpívat sokolskou píseň) a rovněž členství nebo alespoň sympatizace s českou stranou sociálně demokratickou. Toto své ideové zakotvení babička nikdy zcela neopustila a ihned po změně společenských poměrů v roce 1989 se k němu začala opět hlásit a realizovat jej, zejména ve volbách.
Mimochodem, velmi příznivě reflektovala, že stejného založení je otec její snachy, tedy můj dědeček z druhé strany. "To je sociální demokrat," libovala si babička, když dokonce můj dědeček za ČSSD kandidoval z nevolitelného místa do České národní rady (na maloměstě, kde působil, získal snad tři tisíce preferenčních hlasů) a angažoval se ve stranickém i spolkovém životě v 90. letech.

Zdá se to možná těžko pochopitelné, ale z těchto - někdo by řekl zbytečně sentimentálních - důvodů mi na zachování sociální demokracie jako tradiční součásti politické mapy ČR velmi záleží. Nevolím ji, resp. volila jsem ji jednou, před mnoha lety, a to hlavně proto, abych alespoň jedenkrát dala této straně svůj hlas a udělala radost babičce. Vybrala jsem si k tomu volby, v nichž vedl ČSSD Vladimír Špidla, protože ačkoliv jsem mohla mít k jeho politickým postojům jakékoliv výhrady, vnímala jsem jej jako člověka nekorupčního, až asketického.
Jinak ČSSD se svými názory pochopitelně volit nemohu, ale to neznamená, že si přeji její volební debakl nebo dokonce zánik. Já si totiž nemyslím, že by studovaná vnučka měla nad politickými preferencemi své dávno zemřelé babičky ohrnovat nos. Té babičky, která mi vždycky držela palce, podporovala mne, fandila, přála mi úspěch. Té babičky, která mi stokrát řekla "já to udělám, běž se radši učit". Té babičky, která si tak moc přála, abych vystudovala a nemusela se už tolik dřít jako ona, v továrně a na poli.

A tak teď bydlím ve městě, pracuji v kanceláři, jezdím v pěkném autě, nosím kabáty, drahé kabelky, klobouky z králičí srsti a boty na vysokém podpatku.
Mám snad sociální demokracií a jejími myšlenkami pohrdat? Jak bych mohla?

Až mne udivilo, jaké zděšení jsem pocítila nad volebním debaklem ČSSD.

Teď po volbách proto ve velkém čtu komentáře snažící se pojmenovat příčiny volebního neúspěchu této strany, které se velice liší. Někdo je vidí v přílišné "pravicovosti" a nadbíhání nacionalistické rétorice vnucené do diskuse okolnostmi nebo jinými stranami, v opuštění levicových hodnot nebo naopak nadměrném zdůrazňování subtilních, ale velmi okrajových problémů menšin. Protože co získá ČSSD například prosazováním genderových kvót nebo adopcí dětí pro homosexuální páry? Naprosto nic. Voliči, kteří toto podporují, volí beztak jiné strany, zejména Zelené, a ostatní to dokonale odradí. Myslím, že řada voličů by hlasovala pro přerozdělování v zájmu jakés takés hry na solidaritu, ale určitě nevidí své reprezentanty v lidech jako je Jiří Dienstbier mladší, Michaela Marksová Tominová nebo Kateřina Valachová. Jak pomůže dělníkovi z továrny, že si nesmí po práci zapálit v hospodě? Jak pomůže ustarané samoživitelce, že její dítě si smí kupovat ve škole jenom tak velmi zdravé svačiny, že si tam nemůže koupit žádné, protože stánek zrušili, jelikož neměli co prodávat? K čemu je tátovi od rodiny s manželkou na mateřské, který jen tak tak vychází, že kdyby žena zemřela a on si našel muže, smí si dítě přisvojit? Jak pomůže prodavačce v supermarketu, že v dozorčí radě jejího nadnárodního zaměstnavatele je povinné zastoupení žen? A na prosazování takových hloupostí spotřebovala sociální demokracie v posledním volebním období strašně moc politického kapitálu a energie. A ještě by to chtěla prodávat jako úspěchy.

Nevím, co by ČSSD pomohlo. Doufám, že se zvedne z prachu, odrazí ode dna a jednoho dne se dočkáme zase důvěryhodné strany s aktivní členskou základnou, rozumnými představiteli, přesvědčeným elektorátem, vyrovnaným hospodařením a s důstojným volebním výsledkem.
Ale co pro to můžeme udělat?
Možná bychom se za to mohly my, pravicové katolické vnučky, alespoň modlit.28 komentářů:

 1. Podobně jako nezvládla ODS sebereflexi po minulých volbách, nezvládá ČSSD sebereflexi po těchto volbách.

  Nedokáží si nahlas přiznat, že lidi je nevolí, protože mají plné zuby toho, jak káží vodu a sami lemtají víno a ještě u toho mlaskají.

  Jedni mají Topolánka s Dalíkem, druzí mají Ratha. A takto by se dalo pokračovat. Výsledný dojem, kradou všichni a tedy Babiš už nemůže být horší.

  Když se řekne ČSSD tak já si třeba okamžitě vybavím jak fungoval UHOS vedený Martinem Pecinou (ex-ČSSD) a Petrem Rafajem (také exČSSD):
  1. Podivná schůzka šéfa UHOS s Andrejem Babišem;
  2. Neskutečná drzost UHOSu při soutěži na limuzínu - úřad uspořádá výběrové řízení, kterým se vysmívá pravidlům, která má sám vymáhat:
  http://ze.phyr.us/cs/o-uradu-pro-ochranu-hospodarske-souteze-a-temnote-pod-svicnem/

  Dokud se ČSSD i ODS nezbaví takovýchto lidí, tak je (doufám) voliči volit nebudou. Nikdo nemá na Babišově volebním úspěchu větší podíl než právě dvojice ČSSD + ODS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   máte úplnou pravdu. Těch příčin je více, byl by to dlouhý seznam.
   Ale to jaksi neřeší to, o čem píšu.
   Mimochodem, bylo by to ještě moc fajn, kdyby se problémy daly vyřešit výměnou zprofanovaných lidí ve vedení. Je to těžké, protože se zuby nehty drží svých funkcí, ale není to nemožné.
   Ale co když je tento výsledek součástí celoevropského propadu soc-dem stran, napříč kontinentem? Komentátoři připomínají, že tomu tak nemusí být, viz Corbyn a Sanders, ale nevím...
   Achjo, když jsou u moci, vztek mne bere nad zvyšováním daní a sociálním inženýrstvím, a když teď propadli, tak je mi to líto. Ale rozhodně nechci, aby se ČSSD zapojila do další koalice s ANO, to už by opravdu nemusela přežít.
   Tak to vypadá podle známého přísloví, že ženy nevědí, co chtějí:-)

   Vymazat
  2. Buteo,
   ne že bych si chtěla stěžovat, ale zase jednou bys taky mohl příležitostně souhlasit i se mnou, ne?:-)

   Vymazat
  3. Ty ale máš u mě jiné postavení. Tobě jsem věrný cca 15 let a s různou četností sem chodím jestli máš světlé období nebo trošku šikmý pohled. V tomto období sám nejsem si jist, co je přesné. Třeba Piráti nebo Tomio. Víme co se nakonec s nich vyklube?Fandím Babišovi, protože ví co chce a jde za tím. \Takový naleštěný Fiala jen žvaní , chlubí se jako by vyhral volby on, ale makat ve vládě, to néé.

   Vymazat
 2. konečně JEDEN zasvěcený názor. Ale trvalo to .....
  JA

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkně napsáno.
  Také s Peffim souhlasím, jen bych ještě připomně i zesnulého kolegu Altnera.
  Ovšem nesouhlasím, že by levice až tak moc propadla. Levicové jsou KSČM, ČSSD a Piráti, to je dohromady 52 mandátů. Pravicové jsou ODS a TOP09, to je dohromady 32 mandátů. Levice tedy nad pravicí vede.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   Piráti jsou velkou neznámou.

   Já jsem se na jejich stránkách nebo ve volebních novinách pokoušela najít jednoznačné stanovisko k otázkám, které mne zajímají (Euro, EU, NATO, euthanasie atd.) a nebyla jsem úspěšná. Možná jsem špatně hledala, nebo to tam opravdu nemají.

   Jinak ale na mne velice dobře působí jejich předseda. Na to, že je ve vysoké politice úplně nový, mluví velmi zorientovaně, dobře a pohotově.
   Hledala jsem si, co je zač, on je naše generace (37 let), jméno obložené vědeckými tituly z obou stran - to jsem tedy koukala.
   Navíc ta strana rostla odzdola, není to nějaký podnikatelský nebo nadšenenecký hurá projekt, existují i jinde v Evropě, což je taky dobře, byť třeba já s původní myšlenkou týkající se autorských práv nesouhlasím. Ale mají v programu například legalizaci marihuany; pro dekriminalizaci byla určitě.

   A včera jsem viděla v TV Jakuba Michálka od nich, taky dobré. Bylo to v Událostech, komentářích, nechápala jsem moderátora, byl z něj nějaký nervní, nesmyslně se točil na slovíčkách a margináliích, ale pan Michálek se nedal.

   Podle mne zatím vypadají jako skvělé osvěžení politické scény.

   Vymazat
  2. Dosud jsem nepochopil, proč občas někdo řadí Piráty mezi levicové strany, komunisty, případně anarchokapitalisty (což by je asi řadilo zpět k pravici). Já na jejich programu nic levicového nevidím. Piráti nemají komplexní program, vnímám je jako stranu na jedno použití, podobně jako dříve Zelení (zejména Zelení na Západě v 80. a 90. letech, kdy do politiky začlenili tehdy potřebná ekologická témata, a když ekologii do programů převzaly i ostatní strany, našli si témata nová - podpora LGBT, femeinismus, inkluze atd. a posunuli se úplně jinam).

   Když se podíváte na poslance Pirátů, mají univerzitní vzdělání skoro všichni, z veřejných VŠ, nikoli soukromých, jak bývá časté u jiných stran, rozhodně nejde o žádné hlupáky. https://www.pirati.cz/lide/ Shodou okolností se třemi zvolenými poslanci za Piráty se znám, jeden bydlí ve stejné ulici a známe se z jiných aktivit, pomáhal jsem mu roznášet letáky, byť jsem stranu nevolil a s jejím politickým programem změny politického systému zásadně nesouhlasím, myslím, že z něj stejně mnoho neprosadí a mohou se soustředit na témata pozitivní - zejména elektronizaci státní správy, kterou mají promyšlenou, protože na ní pracují od počátku své existence, tedy 8 let. Mohu potvrdit, že jde o chytré lidi, kteří to mají v hlavě srovnané a jsou ochotni a schopni vyslechnout různé názory a hledat shody, nejsou ideologičtí. Piráti nemají komplexní program a na spoustu věcí nemají názor, např. na zahraniční politiku, to ale přece nemusí vadit, stejně musíte ve sněmovně hledat u každého hlasování průsečík různých postojů a zájmů. Mimochodem nikdo z Pirátů, co znám, myslím marihuanu nekouří a já také ne :-)

   Vymazat
  3. Piráti nejsou konzervativní levice, jako většina levicových stran, ale liberální středo-levicová strana. Delší dobu před volbami se projevovali jako pachatelé dobra, jejich program pro volby 2017 už tak levicově na první pohled nevypadá (zato vypadá poněkud populisticky), ale páchat dobro nelze obvykle jinak, než levicovými praktikami, protože páchání dobra se nějak musí financovat.

   Pod nápady jako je tento:
   "Dáme obcím možnost zvýšit daně z dlouhodobě neobydlených bytů."
   se může podepsat jen levičák. Trh s byty funguje mizerně, což oni hodlají řešit zaváděním další daně. Bravo!

   Aneb jak pravil R. Regan: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.

   A něco podobného je u každé druhé tématické oblasti:
   "Vyhradíme u státních staveb aspoň 1 % rozpočtu na výtvarná díla"

   Vymazat
  4. Piráti a zdravotnictví

   Ochrana soukromí. Prosazujeme vysokou ochranu soukromí v nemocnicích. Informace o zdravotním stavu pacienta jsou jedny z nejcitlivějších osobních údajů vůbec a měl by k nim mít přístup jen pacient a ošetřující lékař. Pacient by měl o rozsahu uchovávaných údajů spolurozhodovat.
   MŮJ KOMENTÁŘ e-recept poskytuje široce přístupná nezjištěný data. Erp se pirátům v rámci elektronizace líbí, ačkoliv o něm nic neví.

   Ochrana duševního vlastnictví
   Jonas Salk, vynálezce léku na dětskou obrnu, byl kdysi tázán, kdo je majitelem patentu. „Nikdo,“ odpověděl, „copak si můžete patentovat Slunce?“ Také Piráti před patenty upřednostňují veřejné výzkumné granty, jejichž výsledky budou dostupné všem. To také sníží cenu moderních léčiv placených ze zdravotního pojištění.

   Dále

   Zdravotnická zařízení by se měla zaměřit na osobní přístup k pacientovi a zasazovat zdravotní stav pacienta do jeho životního příběhu. V nemocnicích by měli mít pacienti dostatek spánku a kvalitní stravu. Současné finanční ohodnocení a pracovní podmínky zdravotníků považujeme za nedostatečné. Poplatky za přístup ke zdravotní péči však problém neřeší a neměly by přesáhnout regulační funkci

   Atakdaleatakpodobne..
   Ela

   Vymazat
  5. A z této fotografie http://www.white-media.info/fotky/pirati_pride2.jpg vás taky klepne.

   Vymazat
  6. Elo,
   no tak v tom zdravotnickém programu asi i laik najde slabiny, to máte pravdu.

   S tou elektronizací kdečeho mi to také není jasné, na jednu stranu jsou pro, ale musí přece jako odborníci vědět, jaká to nese rizika.

   Vymazat
  7. Pefi,
   ono je to takové nejednoznačné, na jednu stranu asi mají dobropachatelské tendence, na druhou stranu jim zřejmě přílišná regulace a strkání nosu do soukromí nebude po chuti, tak tedy nevím, jak to chtějí skloubit - z toho asi plynou ty programové nejednoznačnosti.

   Zatím mi připadá dost výstižné jejich přirovnávání k anarchistům, řekněme "institucionalizovaný anarchismus"?
   Uvidíme, co v nich je.

   To % rozpočtu na výtvarná díla - to je převzato z dob budování socialismu; četla jsem, že tenkrát bylo takové pravidlo, že se musely při stavbě dát nějaké peníze na umělecké dílo, odtud ty různé plastiky u veřejných budov a podobně. Samozřejmě, myšlenka, že investor nestaví jenom krabici, ale trochu zušlechtí i okolí, má svůj půvab, jenom je problém to cpát do zákona, ještě když se to platí z veřejných peněz. Ovšem to je jasné nám tady:-)

   Vymazat
  8. Pane Bauere,
   odkaz s fotkou se mi neotevřel, ale asi si dovedu představit, co tam je.
   Jsem si dneska zběžně prohlédla pirátské diskusní fórum, na které mne upozornil článek, že tam zveřejňují všechny politické schůzky a setkání, včetně přijatých nebo poskytnutých výhod. Zajímavé.

   Pokud jde o to, že na spoustu věcí nemají názor - tak zrovna na zahraniční politiku by nově zvolení poslanci nějaký názor mít mohli, ne?
   Jinak věřím, že to jsou inteligentní, vzdělaní lidé.

   Ještě si musím upřesnit tu "změnu politického systému" - přiznám se, že nějak nevím, co se tím myslí. Asi jsem opravdu ten jejich program nečetla důkladně.

   Vymazat
  9. Christabel, neotevřela se vám veselá fotografie z Gay Pride s průvodem Pirátů vč. budoucích poslanců (dá se i vygooglit). Vám to bude trochu kontrastovat se skutečností, že mnozí Piráti, ač mladí (často velmi mladí), už jsou v manželství a rodičovství. Změna politického systému může rychle přijít spolu s referendy, kterých se tedy obávám, ale to už jsem tu psal. "Odpolitizování" státní správy vedlo nakonec k tomu, že ministr nemůže odvolat lidi typu Martina Janečka a Aleny Schillerové, které - je-li pravda, co zjistili Slonková a Kubík - mají přístup do našich daňových spisů. Co se týče "otevřenosti", tak s ní já osobně mám velký problém, už dnes lze z obchodního a jiných rejstříků o podnikatelích vyčíst skoro všechno a ještě mám zveřejňovat seznam svého majetku, když se začnu trochu veřejně angažovat... Proklamují debyrokritazaci, ale mnoho jejich návrhů přinese pravý pak. Ono to vše povede k tomu, že chytří lidé, kteří něco umí a prosadí se jinde, do služeb státu prostě nepůjdou. Program mají tady https://www.pirati.cz/program/psp2017.html

   Vymazat
  10. Pane Bauere,
   pro mne je docela důležité, jaké stanovisko zaujímají jednotlivé strany nebo spíše jednotliví poslanci k otázkám řekněme bioetickým a etickým, např. euthanasie, potraty, umělé oplodnění žen bez partnera atd. V tomto ohledu nečekám od Pirátů bohužel nic povzbudivého, ačkoliv navenek působí sympaticky. Spíš mne to trochu děsí, co z nich vypadne.

   Vzhledem k jejich zaměření a odbornosti jsou jim doufám rizika přílišné otevřenosti jasná - v tom, co píšete, máte pravdu. Například zveřejňování všech listin z insolvenčního řízení, to je někdy přímo zločin proti soukromí, nebo jak to nazvat.

   Jsou to velmi diskutabilní otázky, do kterých se pouští - doufám, že jsou si vědomi toho, o jak dvousečné záležitosti se jedná.

   Vymazat
 4. Co s ČSSD? Nevím. Má-li zahynout, nechť se tak stane. Souzi z ÚV pro to dělají maximum. Vidím to na delší agonii a bankrot. Dříve nebo později vznikne nová levicová alternativa, protože komunisti ani jejich mladší odnož zelení celou levici se svými revolučními žvásty nepokryjí (u pirátů netuším, kterým směrem to spadne, ale ti s principy a idejemi ČSSD nemají moc společného).
  Důležitá je ale otázka proč a kdy (to začalo)? Asi bude moře názorů, ten můj je následující.
  Primárním spouštěč všech problémů (ne, že by následníci usilovně nepřikládali pod kotel) se jmenuje Zeman a jeho suita cca v polovině devadesátých let. Tehdy se tak nějak po soudružsku vypořádali se starou generací, která se pokusila ČSSD po revoluci, byť tehdy s malým úspěchem, resuscitovat (Horák a spol.). Pro moji generaci to tehdy byli staří pánové, často navrátilci z emigrace. Prakticky do konce svého života je podporoval třeba i Karel Kryl. A soudruzi se Zemanem v čele, namísto aby je postupně doplňovali a obohacovali o nové podněty, nechtíce čekat dlouho na koryta s nimi zametli. A s nimi přišli do ČSSD móresy a charaktery, které s původními idejemi neměly pranic společného.
  Tam někde by asi, podle mě, měli navazovat "obrozenci".
  nejsem a nikdy jsem nebyl volič ČSSD, i když rodiče je pravidelně volili. Koho volili teď nevím, nicméně ČSSD si to v mém rodném Jihočeském kraji totálně pos...
  JH

  OdpovědětVymazat
 5. Piráti stojí v řadě mezi komunisty a zelenými. Nalevo od červených, napravo od zelených. Pečlivě jsem studovala hlavne zdravotnické programy stran, jejich pisemne odpovědi na konkretni dotazy naseho odborneho sdruzeni. Pirati byli necitelni, byt slohově obratni. Pres fb Bartoše, jsem se napojila na jejich zdrav.experta a doptala se. Závěr byl, NEVÍ NAPROSTO NIC, ANI ZÁKLADNÍ STRUKTURU,ANI SOUČASNOU SITUACI, PROSTĚ NIC. Jen o tom umí dlouze mluvit. A oni budou hlasovat o budoucnosti me živnosti. Je to jen líbivá fasáda dobře namalovana PR expertem Jakubem Horakem, podeprena osobnostmi jako je Martin Jaroš, nebo Patrik Zandl. Na Magistrátu coby opozice úspěšně blokovali provoz. Neříkám, že neměli právo podávat dotazy, rozporovat, zadat doplnění.. nebo že neměli pravdu. Ale také díky nim (a Krnde) se bloklo i to, co v rámci kompromisů mohlo projít. A k těm jeho titulům.. kouknete na vystudovane obory. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   abych to upřesnila s těmi tituly - samotný titul na mne dojem nedělá, nositelem titulu může být i úplný hlupák. Ale v tomto případě vědecký titul zajímavě kontrastuje s image dredatého piráta. Zároveň si uvědomuji, že určitá akademická kariéra přece jenom vyžaduje nějaké vlastnosti, třeba trpělivost, soustředěnost na problém, umění dotáhnout věci do konce. Takže asi tak, chtěla jsem to rozvést, předtím jsem se vyjádřila dost zkratkovitě.

   Jinak s tím programem to na mne působilo přesně tak, i když jsem se nesoustředila na konkrétní oblast a asi tomu nevěnovala dost času. Fráze a nic konkrétního. Přičemž třeba postoj k přijetí eura nebo k členství v NATO mi přijde dost důležité deklarovat předem.

   No, jejich místo je zatím jistě spíš v opozici, na vládní funkce by to asi nebylo.

   Vymazat
  2. Šéfpirát vystudoval na MATFYZ současně (paralelně) oba obory - matematiku i fysiku. Pokud vím, dostával současně oba magisterské tituly, což je skutečná rarita. O jeho zcela mimořádné inteligenci a píli vůbec nepochybuji.
   Ovšem když se naposledy v našem veřejném prostoru honosil někdo lebkou se zkříženými hnáty, byli to příslušníci divise SS Totenkopf.
   Milan

   Vymazat
 6. V minulosti jsem také volil ČSSD a to dokonce opakovaně; vůbec poprvé jako „poraženého vítěze“ předminulých voleb, ale teď jsem volil „Piráty“, protože mne zaujala jejich předvolební rétorika a pochopitelně také program této „nesystémové“ politické strany anebo hnutí chcete-li, in concreto skutečná a nikoliv pouze proklamovaná „transparence státní (veřejné) správy“.

  Dříve jsem vycházel z předpokladu, že nemá smysl volit „malé strany“, které sice mohou překročit onu 5% hranici nezbytnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, ale fakticky ze svého programu nic neprosadí, jelikož s jistou mírou pravděpodobnosti – avšak hraničící s jistotou – skončí takříkajíc v „opozici“. Ještě doplním, že výjimku z takto naznačeného pravidla doposud tvoří KDU – ČSL, která pro mne vždy představovala „nepřijatelnou volbu“ a dříve, tedy pokud si dobře vzpomínám „Zelení“, přičemž ani tomuto politickému subjektu jsem příliš neporozuměl.

  Pravděpodobně začínám smýšlet „nesystémově“. Nicméně o budoucnost ČSSD bych neměl žádné obavy, ačkoliv zažívá největší debakl ve své historii … ostatně doslova se vnucuje analogie s ODS a – dle mého – především tyto strany představují „zavedenou značku“ na naší politické scéně s dostatečným (5%) počtem „skalního“ elektorátu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jene,
   Piráti jsou sice označování za antisystémovou stranu, ale na mne působí zatím jako nejsystémovější z těchto anti- stran:-)
   Nepřipadá mi, že by měli v úmyslu demontovat stávající systém a instituce, alespoň takový to na mne dělá dojem, mohu se mýlit. Tedy taková "rebelie v mezích ústavy" nebo tak nějak bych to nazvala?

   5% pro tradiční, dříve silné strany, mi přijde málo. Stačí se podívat, kam zmizí těch zbývajících 20-25% lidí, kteří je volili dříve. Žádná sláva to není.

   Vymazat
 7. Cítím s Tebou, že chceš pomoct oblíbené straně Tvé rodiny a našel jsem docela podrobný článek v PL o chybách a příčinách pádu socanů. Stačí aby se všech vyvarovali, začali dělat co slibovali a už nikdy se nesnižovali okopávat kotníky úspěšnějším.

  OdpovědětVymazat
 8. Napadlo mě, že možno nečteš Parlamentní listy, tak odkaz
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Clenove-socialni-demokracie-chteji-hlavy-stranickych-spicek-Rozezrani-bossove-arogance-nabubrelost-Zaoralkovi-snad-museli-schvalne-radit-aby-ho-znemoznili-to-bylo-strasne-co-predvadel-509917

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   díky, přečetla jsem.
   Se zájmem čtu všechny komentáře k tomuto tématu. Jenomže aby se něco změnilo, bude potřeba nějaká vůle ke změně - a nejsem si jistá, jestli existuje.

   PL čtu většinou když se tady objeví nějaký odkaz, systematicky ne - už proto, že články jsou tam většinou dlouhé a trvá mi dlouho, že to přečtu. Někdy tam jen tak kouknu, o čem zrovna píšou.

   Vymazat
  2. Od měsíčního právníka nikdo nečeká sebereflexi. Od toho zde jsou čestní lidi jako Ty a další členové, co musí udělat ten první krok. Nakopat bývalému vedení prdel a poslat je evidovat třeba psy na obecných úřadech.

   Vymazat
 9. Ach Bože!
  "Pravicová katolická vnučka" se bude modlit za socany! :-))
  Za socany se žádné maloměšťačky modlit nemusí. Socani se o sebe dokážou dost dobře postarat sami. Pokud se tenčí masa špatně placených "pracujících" (nebo, což je horší, poohlížejí se jinde), rozmnoží se masa závislých státních zaměstnanců (neužitečných, ba škodlivých úředníků, policajtů a učitelů) a dalších pobíračů dávek. Ti už se, ve vlastním zájmu, o nějakou tu kýženou stabilitu postarají. Stačí nemlaskat moc nahlas, dát na chvíli čas ke znemožnění se jiným, odstranit lidem z očí ty nejhorší havloidy a ona už se ta rovnováha sama obnoví.
  Onen

  OdpovědětVymazat