pondělí 20. listopadu 2017

Jak si vybrat prezidenta?

Seznam kandidátů je konečný a já jsem v koncích.

Nevolím primárně proti Miloši Zemanovi.
Nejsem z těch, kdo mu nemohou přijít na jméno a chtějí jej za každou cenu odinstalovat z Hradu. V řadě otázek s prezidentem souhlasím a také si myslím, že hlava mu stále dobře slouží v tom smyslu, že ví, co říká a proč to říká. Stále nevylučuji, že mu hodím svůj hlas, ale existují dvě okolnosti, které mne od volby Miloše Zemana odrazují.
Tou první je jeho fyzické zdraví. Prezident mi nepřipadá zdravý a mívám dojem, že jej prezidentské povinnosti opravdu hodně zmáhají. Vlastně se mi výkon funkce jeví svým způsobem jako trápení Miloše Zemana.
To se spojuje s druhým důvodem, pro mne vážnějším. Mám výhrady proti osobám, kterými se prezident obklopuje; za všechny mohu jmenovat kancléře Mynáře, který na mne opravdu nepůsobí dobře. Ale nejde jen o něj. A ve chvílích, kdy se prezident netěší dostatečnému zdraví, stoupají možnosti jeho okolí jím manipulovat. Jakkoliv si myslím, že Miloš Zeman není typ, jehož je možno vodit jako loutku na provázku, nepřehlížím, že čím je člověk fyzicky slabší, tím více musí spoléhat na své okolí. Toto okolí ovšem není důvěryhodné a určitě neposkytuje dostatečné záruky, že této slabosti nezneužije.
Kdyby se Miloš Zeman rázně zbavil nesympatických zjevů ve svém okolí, určitě bych to při svém rozhodování vzala v úvahu. Ale něco takového nelze očekávat. Prezident už to jednoduše učinit nemůže, protože na to nemá dostatečnou sílu.
A právě to mi vadí.

Chtěla jsem prezidenta s politickými zkušenostmi.
Na okamžik mne proto potěšilo, když kandidaturu ohlásil Mirek Topolánek. Bývalý premiér, člověk politického prostředí znalý, energický a komunikativní, navíc pravicový, takže zdánlivě kandidát přesně pro mne, ztracenou konzervativní voličku.
Ale hned vzápětí se objeví pochybnosti, zase dvě a obě vážné.
Tou první je klientelismus, kterým je postava Mirka Topolánka obestřena. Určité míře korupce se zřejmě nelze v politickém prostředí vyhnout, ale v tomto případě je jí poněkud příliš.
Ten druhý problém má jednoznačné pojmenování: Lucie Talmanová.
Musím zdůraznit, že pokud by druhý problém neexistoval a manželka Mirka Topolánka se stále jmenovala Pavla Topolánková, téměř jistě bych panu Topolánkovi odpustila první problém a můj hlas by dostal.
Ale takhle?

Chtěla jsem prezidenta s politickými zkušenostmi, ale takoví kandidáti jsou mezi uchazeči právě dva: Miloš Zeman a Mirek Topolánek. Pokud nebudu volit ani jednoho z nich (ještě není vyloučeno, že nebudu), musím si vybrat ze zbylých, nepolitických kandidátů.

Jsem úplně bezradná. Jak si mám vybrat?


62 komentářů:

 1. Christabel, Vašim úvahám vcelku rozumím. Ale..Zeman je již jen stín původního Zemana, jeho uvažování je zastřeno senilní a toxickou demencí, soustřeďuje se již jen na to, aby se sám pobavil. O nic jiného mu v tuto chvíli nejde, to mi věřte. Pokud by prezidentem snad znovu byl (a v mém okolí se s trpkostí říká, že pokud se volby dožije, tak ji vyhraje), tak zcela jistě neabsolvuje celé funkční období a domnívám se, že to bude jako kdysi s Brežněvem, který se pořád oslavoval, ale nikdo netušil, zda vůbec ještě žije.

  Ad Topolánek - partnerské eskapády jsou mi jedno. Klientelizmus je u všech, to k tomu patří všude na světě. Netuším, zda je to zde více, než jinde, třeba je jen méně šikovný, než jiní.
  Z mého hlediska v dnešní době naše země potřebuje uřvaného ambiciosního nebojsu. Korektnost nás vede do..vítekam.
  Topolánek je jasná volba, měla jsem obrovskou radost, když se objevil.
  A vzhledem k tomu, že mu marketing dělá Jakub Horák (to je čiré slunce, synovec Rumla a představitel toho, čemu se říká Kavárna)nesmírně obratný profík, který dovedl Piráty do sněmovny, začínám si myslet, že Topolánek nějaké šance má. Horák to ostatně pojal také velmi prakticky - Zemana nechci, jediný možný protivník je Topol, tak mu pomohu.
  Ela
  Ostatně je to stejně válka kmotrů, kteří platí kampaně..ne konkrétních kandidátů, takže o nějaké morálce kandidátů je zcela zbytečné debatovat jako o důležitém argumentu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   díky že jste napsala, zrovna u Vás jsem si říkala, co těm kandidátům asi říkáte.
   No, já jsem reagovala podobně, když vyšla zpráva o kandidatuře Mirka Topolánka, hned mne to rozveselilo. Jenomže když jsem nad tím začala přemýšlet, tak mi přišlo, že hurá-přístup není na místě a že se ještě podívám i na ty ostatní.
   Partnerské eskapády mi jedno nejsou, já pro ně prostě nemám pochopení, je to pro mne horší než prokázaná korupce.

   Pokud jde o prezidenta, tak například projev při předávání vyznamenání nebo i jiné příležitosti podle mne nesvědčí o demenci nebo obdobných stavech. Ale fyzická únava je na něm znát hodně.
   Je jasné, že chce vyhrát, chce si prostě potvrdit to svoje postavení - také nepočítám s tím, že v případě vítězství absolvuje celé funkční období.

   Vymazat
 2. Zdravím. Pak tu máme ještě katolíka, Pavla Fischera, diplomata, původně v týmu V.Havla. Není to politik, ale je to politický a politologický profík. To, že je aspoň trochu aktivní katolík jsem zjistil, až když jsem našel na starých dnech kostelů jeho přednášku ve spřátelené farnosti a četl další náznaky. Jo a byl sekretářem biskupa Fr. Lobkowitze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   díky, to je zajímavé.
   Musím si o těch kandidátech ještě udělat obrázek.

   Zatím jsem se dívala na Marka Hilšera, který mne zaujal tím, že na fotkách vypadal jinak než zbytek kandidátů a potom ještě gestem, které učinil při demonstraci k výročí 17.listopadu - Michalu Horáčkovi nedovolili pořadatelé vystoupit a Marek Hilšer mu nabídl polovinu svého času na projev. Stejně to neprošlo, ale je to zajímavé.

   Marek Hilšer je zřejmě typický reprezentant "kavárny":
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Hil%C5%A1er

   Mimochodem, nevím, co bychom si počali bez pojmu "kavárna". Kdybychom ho neměli, museli bychom si ho vymyslet:-)

   Vymazat
  2. Tak ještě jsem slyšel velmi trefný a přiléhavý pojem, když při minulých prezidentských volbách kandidovala Taťána Fischerová - kobercový nálet dobra. Což nic nemění na tom, že si o ní stále myslím, že je to velmi slušná paní.
   JH

   Vymazat
  3. Pane/paní JH, já si o ní nic dobrého nemyslím. Když byla poslankyní a hlasovala pro nějaký zákon, zeptal se jí jakýsi novinář, proč pro něj hlasovala, a ona řekla, že tomu nerozumí, ale věří straně a šéfovi poslanecké skupiny, který jí to doporučil.
   Hnus. Od té doby ji nemůžu ani cítit.
   Milan

   Vymazat
  4. Milane,
   to je přesně ono. Ona je tak slušná, až je v politice nebezpečná. Proto mi ten termín kobercový nálet dobra přišel všeříkající. Jinak jsem ta úplně nejzvrhlejší kombinace dneška - bílý heterosexuální muž... :-)
   JH

   Vymazat
  5. Já jsem slyšela mluvit Marka Hilšnera krátce po tom, co získal podpisy senátorů. Vůbec jsem ho neznala, ale když už nic jiného, jeho krátká řeč nesla známky inteligentního smyslu pro humor. To mě zaujalo a proto jsem si ho zapamatovala.

   Nicméně "kavárnu" nevolím, takže pro me zase nic.

   Vymazat
  6. JH,
   my jsme o paní Táně Fišerové diskutovali před minulou volbou:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/11/sedm-mytu-o-prezidentske-volbe.html


   Míšo,
   smysl pro humor bych rozhodně přičetla k dobru:-)
   Jinak beru zpět tu kavárnu, já o M.Hilšerovi nic nevím, ke kavárně jsem ho přiřadila na základě přečtení pár údajů z netu, tak se možná pletu. Rozhodně to není směrodatné, jen jsem to tak nadhodila.

   Vymazat
  7. Tak jsem si tu starou diskusi přečetl a žasnu, jak jsem byl tehdy ještě chytrý.☺
   Milan

   Vymazat
 3. Přímá volba prezidenta má pro naši společnost škodlivé důsledky, rozděluje nás. Nejsme a historicky jsme nikdy nebyli stmelenou společností, vždy je to boj nás proti nim, jich proti nám. Jediná konflikty nevyvolávající metoda volby hlavy republikánské formy vlády v našich podmínkách je tajná volba nepřímá, na společném zasedání obou komor parlamentu. Dokážu si představit speciálně pro prezidentskou volbu jakýsi rozšířený sněm tvořený oběma komorami a krajskými zastupitelstvy. Přímá volba prezidenta potvrdila rozdělenost společnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Bauere,
   to je určitě legitimní úvaha, já sama jsem byla proti přímé volbě, ale to jaksi neřeší náš aktuální problém, že by občané máme zvolit prezidenta:-)

   Kromě toho, raději si moc nepředstavuji, jak tahle sněmovna volí prezidenta. Ano, máme ještě Senát, já vím, ale stejně... To snad už ta přímá volba, byť to do našeho systému příliš nezapadá.

   Vymazat
  2. Díky za přímou volbu.
   Byl jsem vždy pro přímou volbu všech státních funkcionářů. A když po šílenostech s první a druhou volbou pana Klause začaly VŠECHNY strany slibovat, že konečně už prosadí to přímou volbu občany, zajásal jsem. A stále jsem rád, že tu přímou volbu presidenta máme.
   Milan

   Vymazat
  3. Přímá volba všech funkcionářů povede k vládě průměrnosti, všelidové korupce (já vám slíbím sebevětší blbost, vy mne za ten slib zvolíte) a vládě oligarchů. Vítězit bude ten, kdo má peníze, nebo kdo nejvíc žvaní. K volbám už nebude chodit 30-60 % voličů, ale 5 - 10 %, protože každoroční volby voliče brzo přestanou bavit. Přímá prezidentská volba potvrdila negativa přímé volby. Přímo se mají volit poslanci, jsme geneticky zastupitelskou demokracií, už od středověkých sněmů. Severské státy, Švýcarsko, USA mají tradici přímé volby, my ne. Nebudeme ji umět a nenaučíme se ji používat.

   Vymazat
  4. Pane Bauere,
   máte dojem, že první český přímo volený prezident je průměrná osoba? Nebo že by lidu něco populisticky sliboval?
   Mi připadá, když už nic jiného, že zrovna přímá volba prezidenta sem do ČR vnáší takový příjemný politický ruch:-) Nevím, jak to říci, je to prostě zábavnější než když prezidenta volil parlament (ano, to mohlo vést ke korupci a výměnným obchodům). Občané jsou na tom zaangažovaní a to mne baví:-) Bavilo mne to už minule!

   Jinak souhlasím, my jsme spíše na ten zastupitelský systém, to ano, nebyla bych např. pro přímou volbu starostů. Ale když už tu přímou volbu prezidenta máme, tak si ji hodlám užít:-)

   Vymazat
 4. Chris, škoda, že nemáte fb - takový Martin Jaroš to umí pojmout..dám začátek a dva kandidáty na pokračování, ostatní na vyžádání. Je to moc dlouhé...Ela
  Známkování prezidentských kandidátů - první debata na Seznamu.

  Tak jo. Víte, že jsem člověk přísný, ale nespravedlivý. Pustil jsem si první prezidentskou debatu na Seznamu a udělám tady malé vysvědčení. Pomněte prosím, že je to jen hodnocení debaty, ne celé kandidatury. Ještě podotýkám, že jsem zcela nezávislý a nedostávám peníze od žádné kampaně. Na rozdíl od některých místních influencerů, přičemž o některých to víte, o některých ne. V minulosti jsem opakovaně slovně podpořil Michala Horáčka, kterého osobně znám, a do menší míry i Marka Hilšera, jehož velkorysá gesta na mě udělala dojem. Teď na to ale zapomenu, ve hře jsou noví hráči, zkusím se na věc podívat úplně nezaujatě.
  PAVEL FISCHER
  Pro mě osobně překvapení dne. Mockrát jsem slyšel, jaký je Topolánek rétor a jak si v debatách všechny namaže na chleba. Tak houby, přátelé. Jestli tam někdo lubrikoval pečivo, tak to byl Pavel Fischer, nejbravurnější řečník z party.

  Tam, kde my normální lidé začínáme odpověď populárním "ééé tak ééé", tam pan Fischer od začátku klade slova jako perličky. Všechny stejně veliké, všechny vzorně srovnané do řady. A není to jen forma. Pan Fischer je člověk, kterého když se zeptáte, kam se vám zaběhla čivava, tak on svou odpověď začne nějakou geopolitickou úvahou a velmi obratně ji zakončí v tom křoví vlevo vzadu. A bude přitom působit přirozeně. Mimořádně erudovaný chlapík s bezchybnou logikou.

  Emoce: Nejklidnější hlas a projev ze všech kandidátů. Dokonale přesvědčivý výraz a uměřená gesta. Zrak, který vůbec netěká. Tenhle člověk působí důstojně jako kolonáda v Mariánkách a vyrelaxuje vás (nemyslím uspí) do minuty jako skvělá masáž.
  Co se mi líbilo: Pohotové reakce. Když mu Hilšer položí řezavou otázku - proč tak dlouho váhal s kandidaturou - Fischer to vybere z voleje a famózně otočí ve svou přednost. Vysoká debatní, přátelé.
  Známka: 1. Měl by někdy zkrátit věty. Některé pasáže - o situaci v Mostě - snad až příliš intelektuální. I když hezké ("dvourychlostní společnost").

  OdpovědětVymazat
 5. Tak ještě jednoho..ten, kterého jméno nesmíme vyslovit :-)
  MIREK TOPOLÁNEK
  Jo, je to těžká váha.

  Není to myšlenkový gigant nebo objevitel neotřelých úhlů. Klidně zopakuje tu samou myšlenku, kterou před minutou použili jiní (demokracie jako křehká květinka). Ale zaburácí ji hlasitěji, zvučněji a v kratších větách, takže z toho stříká testosteron. Je to zkušený technolog moci, občas upadá do bafuňařiny, což je nuda, ale svědčí to o tom, že tu práci umí. Evidentně výborně zná moderní politické dějiny Evropy.

  Co se mi líbilo: Odpověď na předem známou otázku "Proč mám být prezidentem zrovna já". To je navrčená básnička, ale Topolánkova navrčená básnička byla ze všech navrčených básniček jasně nejlepší. Za pouhou minutu dokázal vystřelit 11 (!) jasných výroků o svých přednostech. Pro srovnání, Marek Hilšer za stejnou dobu stihl jen 4 svoje přednosti, a to ještě polovina byla o tom, že je mladý - tedy něco, co dokážeme odhalit sekundovým pohledem na jeho tvář. Království za Topolánkovy holé věty!

  Emoce: Sebevědomý projev samce se stříbrnými zády. Stále hlučný, stále je ho plno. Tento člověk vás neuklidní na masáži jako pan Fischer, ale vezme vás na box.
  Zvláštní znamení: Občas rád hodí zvláštním, vzdělaným slovem ("co kolem nich pořád všichni frekventují"). Někdy to gramaticky nevyjde, někdy ano, ale celkem je vidět, že to není žádný buran, za jakého bývá pokládán. Dále mám tragický dojem, že v neformální části diskuse v čase 23:20 říká slovo "bizardní" s "d", za což bych normálně dával pět let natvrdo. Mirku, když to mám říct vaším jazykem - za každé slovo "bizardní" s "d" zabije pámbu jednoho bobra. Koťátka vás asi nezajímají. Tak bacha.

  Známka: 1- protože obsah je slabší, byť i dobře podaný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bizarní či bizardní - obé je špatně. Francouzsky je to bizzar. To slovo vůbec v češtině nepotřebujeme, máme dost vlastních synonym o tomtéž. Pokud přechází toto slovo do češtiny, tak právě na doplnění těch našich synonym "zvláštní, neobvyklý, podivný, výstřední, nečekaný a neočekávatelný..." jako něco trochu jiného. A přechází-li do češtiny, nelze odmítat důsledné počeštění včetně doplnění hlásky "d" do skupiny r-n. Z hlediska slovanské a ještě více české slovotvorby tam to "d" prostě patří. Skupina "rn" je nepřirozená, skupina "rdn" přirozená. My sice umíme při soustředění vyslovit "rň", ale je to problémové. Vyslovit "rdň" je pro naše ústa mnohem snazší.
   A to užíváme tak šílený jazyk, který má slabikotvorné r a l a dokáže vytvořit slova jako smrk, brnkl, prd a tak dále a tak podobně, což na téhle planetě je skoro všem ostatním odepřeno.
   Milan

   Vymazat
 6. NEUVEDLA JSEM TO V PŘEDCHOZÍCH DVOU PŘÍSPĚVCÍCH ZŘETELNĚ..ZDROJ FB, MARTIN JAROŠ, DAUHÁ, KATAR.

  V případě zájmu dám další, ale nechci to tady zamořit dlouhými texty. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   určitě pište, jak budu mít čas, něco k tomu napíšu.
   Velice nerada se dívám na TV diskuse, to si to raději někde načtu, takže pokud má k diskusi něco relevantního, sem s tím:-)

   Vymazat
  2. Celý Jarošův článek je volně přístupný zde:
   https://martinjaros2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=634756

   Vymazat
  3. Děkujeme:-)

   Znovu, pokud má někdo nějaké relevantní odkazy, tak sem s nimi.

   Vymazat
 7. Zeman je pro mě nevolitelný především díky své nezkrývané podpoře Babiše. Opravdu nevím, co si mám myslet, že za tím skutečně je.

  Můj hlas má Topolánek jakožto kandidát, který má dostatečný potenciál na to později z prezidentské funkce Babiše politicky ubrzdit.
  Z ostatních kandidátů mě příjemně překvapili Pavel Fischer a Marek Hilšer. Oba to mají v hlavě srovnané, vědí co chtějí a dokáží to jasně a srozumitelně vyjádřit. Obzvláště mile mě to překvapilo u Marka Hilšera, toho jsem neznala vůbec a neměla o něm valné mínění. Ačkoli na post prezidenta je na můj vkus příliš mladý a řekla bych, že až naivní, rozhodně se nebojí, působí velmi inteligentně, jde si za svým a zcela jistě za ním nestojí žádná zájmová skupina, která by ho tam tlačila. Překvapilo mě, že je tu v diskusi spojován s pražskou kavárnou, asi si pod tím představuji něco jiného :).

  O zbývajících kandidátech neuvažuji.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   to je dobrá připomínka, tandem Babiš-Zeman se mi nelíbí vůbec, je to pádný důvod.

   S tím Topolánkem uvažuji podobně, ale přece jen, nechce se mi to jen tak odbouchnout. V minulé volbě to taky nevypadalo, že KSchw. postoupí a nakonec dostal tolik hlasů, i ve druhém kole...
   Marka Hilšera jsem s Kavárnou spojila já, když jsem si otevřela životopis a různé akce, kterých se účastnil, ale nevylučuji, že to bylo unáhlené:-)

   Vymazat
  2. Vlastně, já jsem také uvažovala o p. Hynkovi, protože mne zaujalo, že působil v Asociaci obranného průmyslu, což mi také nepřijde jako špatná průprava na post prezidenta. Ale nevím o něm vůbec nic.

   Vymazat
 8. Ještě přemýšlím. Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ono se zdá, že je ještě hodně času, ale mne udivuje, že volby jsou za pár týdnů a já nemám ani představu o kritériích, podle kterých volit.
   Říkám si, OK, můžu to hodit tomu Topolánkovi... ale proč si nevybrat někoho, koho tam opravdu chci? Moc se mi nelíbí představa taktizování už v prvním kole, ale nakonec to tak možná dopadne.

   Vymazat
  2. Ještě přemýšlím ne jen o tom, koho budu volit, ale hlavně o Vámi nadhozeném tématu. To jsem chtěl říci.
   ZEMANA jsem nevolil, ale při výkonu funkce mne nesklamal. Velmi mne dožral demonstrativním vyvěšením euvlajek, to nemohou zkousnout dodnes. Velmi mne odpuzuje svou nemilosrdností, neudělováním milostí a nevyhlašováním amnestií. Naopak v jiných věcech mne výkonem funkce presidenta potěšil. Je pro mne volitelný. Zdravotní stav je přiměřený věku, či spíše lepší než je průměr mužů v daném věku. Hlava mu pracuje bystře, co předvání například v televisi Barandov (samozřejmě vím, že to není přímý přenos a že se leccos upravuje, nejsem naivní). Problémy s nohama měl již při prvním zvolení - hned jak sestupoval po schůdcích do nějakého vysílacího televisního salonku, málem upadl, čehož jsem si ihned všiml (a proto mne tak rozzlobilo, jak ho později nařkli z toho, že škobrtá pro opilost, ačkoli neschopnost ovládání dolních končetin byla tak zjevná již dříve). Pokud by jeho zdravotní stav vedl ke zkrácení volebního období presidenta, nebylo by to nic tragického. Horší je, když volby sněmovní a presidentské následují tak krátce po sobě.
   Samozřejmě jsem si vědom jeho slabých stránek - za ně zřejmě může jeho tragické dětství, kdy vyrůstal bez otce a ani po pubertě to nemohl nijak napravit, neboť otec, isolovaný od svého syna rozvedenou matkou, zemřel (infarkt?). To je pro mladého chlapce tragedie, s níž se patrně žádný muž nedokáže vyrovnovat do konce života, byť sebedelšího. To nemůže povahu neovlivnit.
   Milan

   Vymazat
  3. TOPOLÁNEK mne svou kandidaturou velmi potěšil. Jako Vy jsem zajásal, že mám koho volit. Ale později přišly pochyby, neb jsem si vzpomněl na jeho zradu, kdy se tvářil coby euroskeptik a projevil se jako eurohujer. Jeho rovný a přímý valašský rétorický styl mně imponuje a nikoli popuzuje, jako Čechy a nejvíce Pražany. Jeho verbální ráznost by mohla být pramen čisté vody v zatuchlých europoměrech. A dokáže se opravdu postavit proti EU? A proti islamisaci a nežádoucí imigraci? Nejsem si tím tak úplně jist.
   Je rozvedený a znovusezdaný stejně jako Miloš Zeman a také mi to u něj vadí. Snad ještě více než u Zemana, který se rozvedl ještě před výkonem padlamentní funkce.
   Ale je pro mne volitelný. Je politik, má zkušenosti, má vzdělání, má styky, má rozhled, má odvahu. (Moje maminka ho v mládí vozila v kočárku, což také trochu zaváží, že ... ☺)
   Milan

   Vymazat
  4. Jiří Drahoš, poloSlezan, je mně sympatický svým původem. A svým vzděláním. A svou vědeckou praxí. Hluboce si ho vážím.
   V žádném případě bych ho ale nevolil. Kdyby se dostal do druhého kola, volil bych kohokoli proti němu. Jeho eurohujerismus (velmi častý u Slezanů a poloSlezanů) je mně zcela nepřijatelným, jeho pohrdání "plebsem" chápu, ale nemohu akceptovat. Jeho politické názory mne šokují, jeho podpis pod peticí "vědců a akademiků" mne extrémně znechutil. Velmi moc si přeji, aby se nestal mým představitelem, aby nemohl ovlivňovat politiku tohoto státu. Přestože moje paní mu byla nakloněna, neb ho znala jen z podání našeho syna, který se s ním stýká, když jsem jí dal přečíst některá jeho interwieu, odvrátila se od něj též.
   Vzácný a úžasný člověk vysokého intelektu, který však NESMÍ být presidentem našeho státu.
   Milan

   Vymazat
  5. HORÁČEK je extrémně inteligentní člověk. Jeho povídky a eseje jsou nádherné (léta je sbírám po internetu), jeho písňové texty jsou mimořádně zdařilé a občas zcela famosní. Jeho postupné sbližování s "pražskou kavárnou" mne zneklidňovalo, ale po té, co mu odmítli proslov k výročí listopadového převratu, jehož byl aktivním a rozhodně nikoli nevýznamným aktérem, to snad skončilo nebo rychle skončí. Potěšilo mne i jeho veřejné pohrdnutí Kalouskovým Švarcnberkem, jehož význam je dán jen tím, co díky adopci zdědil a díky Havlovi mimo české restituční zákonodárství získal. Horáčka bych mohl volit, i když jsem si vědom, že bohatství získané díky hazardu mu bude vždy vyčítáno a v zahraničí ho bude dosti diskriminovat.
   Milan

   Vymazat
  6. Marek HILŠER - to jméno jsem slyšel poprvé, když se o funkci přihlásil. Nic o něm nevím. Vůbec ho neznám. Informace, získané až v průběhu volební kampaně, nemohou být relevantní, neb nemohou být pravdivé.
   Zcela jistě je pro mne moc mladý. Sice s odřenýma ušima splňuje ústavou předepsaný věk, ale i kdyby byl po celé dvě období presidentem, skončí s tím příliš mladý. A pak už nebude moci nic jiného dělat, neboť vše by bylo poklesem. Není vyšší funkce než president státu. Takže by šel do pense příliš brzy a příliš dlouho by ji pobíral a příliš dlouho by mohl poštěkávat na své nástupce a to se mi principiálně nelíbí. Nebudu ho volit, leda proti Drahošovi.
   Milan

   Vymazat
  7. Vratislav KULHÁNEK - vůbec netuším, proč bych ho měl volit. Bývalý ředitel velké firmy ve vlastnictví cizího koncernu. Nějaké zásluhy? Nějaké výjimečné schopnosti? Nechápu, nerozumím. Proč kandiduje? Takových manažerů je...
   Milan

   Vymazat
  8. Jiří HYNEK je pro mne neznámé jméno. Podporuje-li ho pan Robejšek a pan Tomský, stojí za úvahu. Ale to je vše, co o něm vím.
   Petr HANNIG je fascinující v tom, jak si věří. Jeho kandidatura mně připadá absurdnější, než kdybych kandidoval sám.
   Josef TOMAN je člověk, o kterém jsem také nikdy nic neslyšel. Existuje vůbec někdo, kdo ho zná?
   Milan

   Vymazat
  9. Pavel FISCHER byl až dodnes člověk, kterého bych zařadil k těm třem shora uvedným.
   Pan Karel Vážný mne svým příspěvkem shora uvedeným dostal do pomykova a tak budu muset hledat další informace a přemýšlet o tom. Proto děkuji panu Vážnému, že se této diskuse zúčastnil.
   Milan

   Vymazat
  10. Milane,
   díky za rozbor jednotlivých kandidátů.

   Je zajímavé, kolik lidí zajásalo v duchu nad kandidaturou Mirka Topolánka, určitě jsme v tom nebyli sami. Ale to je vlastně přirozené: jeho kandidaturou se podstatně rozšířila nabídka, o další těžkou váhu. Já si osobně myslím, že M.Topolánek asi postoupí do druhého kola, pokud to nevyhraje M.Zeman už v prvním kole.

   Nevím, jestli je p. Drahoš až takové nebezpečí. Ale dost mi to připomíná minulého Jana Fischera, je to takové nemastné, neslané. Možná nic pro Čechy, zvyklé mít na Hradě lehce kontroverzní, vyčnívající osobnosti.

   Vymazat
  11. Včera v televisi jsem viděl krátké medailonky všech kandidátů. Velmi stručné, doprovázené nejstarším záběrem, který s nimi ČT měla. Mimo jiné tam říkali i počet dětí a počet manželek.
   Oba jsme z toho s manželkou pak byli v podstatě zoufalí, že tedy nemáme koho volit.
   A závěr? Asi budeme nakonec volit (k vlastnímu překvapení) Zemana.
   Milan

   Vymazat
  12. Milane,
   já jsem zatím ve sbírání informací nijak nepokročila, ale vidím to tak, že to nejspíš hodím Topolánkovi.
   S těmi manželkami: je tam někdo, kdo stihl jen jednu?

   Vymazat
  13. Ještě k tomu počtu manželek.. Málo se ví, že Zeman má syna z nějakého předchozího vztahu, se kterým se vůbec nechlubí, nehlásí se k němu, vztahy jsou údajně více, než špatné.. To jen pro Milana, kdyby partnerská bezúhonnost byl hlavní důvod jeho volební preference. Ela

   Vymazat
  14. Vypadá to, že jen jednu stihli Drahoš, Fischer a Hilšer. Po jednom manželství za sebou mají asi i Hannig (vdovec) a Kulhánek (rozvedený). Zeman, Horáček, Topolánek a Hynek jsou ženatí podruhé.

   Vymazat
  15. Elo, já to vím, že je rozvedený a že má dítě z předchozího manželství. A také mně to na něm vadí. Velice. Jsem prostě odpůrce rozvodů, zejména manželů s dětmi.
   Pokud se pamatuji, jednu manželku má Drahoš a Fischer. A to v mých očích hraje výrazně v jejich prospěch - ovšem stejně je volit nebudu (leda Fischera proti Drahošovi, dostali-li by se do druhého kola). Preference nemohou spočítat na jediném kriteriu, byť subjektivně sebevýznamnějším.
   Milan

   Vymazat
  16. Elo,
   já o tom také vím, a myslím, že ani ten syn se k otci moc nehlásí. Myslím, že je to lékař, jednou jsem o něm četla, nijak se tím, že je syn prezidenta, nechlubí.

   Milane,
   taky si říkám, že se rozhoduji podle více kritérií, ale stejně by to bylo jednodušší, kdyby to sami kandidáti tak nekomplikovali svým neuspořádaným rodinným životem.

   Já teď chci trochu víc sledovat Marka Hilšera. Kdyby se tak někdo na ty nudné debaty díval za mne:-)

   Vymazat
 9. K vůli podobným názorům jsem odešel z fb. Dej si vedle sebe jak a co hodnotíš třeba u Zemana a Topolánka. Už se nedivím, že se Ti líbil Kalousek /jako skvělý rétor? Ten chrlič lží, nenávistí a zlodějin?/
  Porovnávat Zemana s Topolánkem /neviděl jsem Zemana bez kalhot/. Zřejmě máme každý jiné měřítko hodnot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   ale jak jinak si máme mezi kandidáty vybrat, než tak, že je budeme porovnávat a hodnotit?
   U každého z nich si vybírám, co mne oslovuje a co se mi líbí, a proti tomu stavím to, co se mi nelíbí. Jak jinak si vybrat kandidáta?
   Bez kalhot jsem teda neviděla ani jednoho a vůbec po tom netoužím:-)

   Ale nemůže mi přece nikdo vyčítat, jak na mne působí stávající prezident, jeho kancléř, nebo že mám výhrady proti tomu, co v životě dělal Topolánek.

   Nechápu, jak s tím souvisí Kalousek? Ten snad nikam nekandiduje, jeho strana nestaví kandidáta, nevím o tom, že by nějakého kandidáta podporoval (možné to je, možná mi to uniklo) ani že by se nějak pletl do prezidentské volby?

   Ale když už jsi to nakousl, mně osobně Kalousek nic neprovedl, fakt nevím o ničem, čím by mi ublížil, takže mu nemíním nadávat. Taky nemám žádné informace a už vůbec ne důkazy o tom, co komu ukradl, takže jsem zdrženlivá v tom, abych ho označovala za "chrliče zlodějin".

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Buteo,
   ale já se opravdu pokládám za šťastného člověka. Přece se nebudu rozčilovat proti imaginárním pomluvám, že Kalousek něco někomu ukradl. Proč bych měla?

   Se sousedem je to něco jiného, pokud se to odehrává v bezprostředním okolí, tak na to můžu mít jiný názor a nabídnout třeba pomoc. Ovšem pokud dotyčná mlácená žena nechce pomoci, jak se někdy stává, nic s tím neudělám.

   Vezmi to jinak: co Ti v životě chybí, že musíš nadávat na politiky? Někdo Ti něco provedl? Nedostává se Ti zdravotní péče? Nestačí Ti důchod? Nemůžeš se domoci někde svých práv? Co v životní úrovni pokládáš za nedostatečné a připisuješ za to odpovědnost dosavadní politické reprezentaci?

   Vymazat
 10. Ale nemůže mi přece nikdo vyčítat, jak na mne působí stávající prezident, jeho kancléř, nebo že mám výhrady proti tomu, co v životě děla
  Samozřejmě Ti nikdo nemůže vyčítat, jak na Tebe působí stávající president a jak velkou váhu přikládáš jeho výrokům, myšlení a činnosti na základě existence jeho kancléře.
  Hold to máme každý posazeno jinak a jinde. Doufám, že to bude jenom tým obrovským věkovým rozdílem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prezident si tohoto kancléře vybral a má odpovědnost za výběr svých spolupracovníků, tedy pokud není rozumu mdlého, což podle mne není. Kancléř je jeho podřízeným, je tam z vůle prezidenta.
   Jinak hodnotím i prezidentovy výroky a činnost, to ano, ale nehodnotím jen minulost, přece vybírám prezidenta pro budoucnost, pro příštích pět let. A nechci unaveného prezidenta s takovýmhle kancléřem.

   Je to paradoxní, četla jsem, že Zeman se stal prezidentem s velkou pomocí pana Šloufa. A Šloufa se zbavil, namísto toho se obklopil takovými existencemi, jaké tam nyní jsou.

   Vymazat
  2. Zeman si nikdy neuměl vybírat lidi, kterými se obklopoval. Nikdy. Na rozdíl od Klause.
   K Zemanově kandidatuře velmi výmluvně hovoří tato diskuse: http://www.blesk.cz/diskuse/744257/1
   Pro mne není problém pro pana Zemana hlasovat, až jsem tak dosud nikdy neučinil. Svou funkci vykonává v zásadě dobře a ve prospěch státu.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   já když si otevřu náhodně diskusi pod článkem třeba na Novinkách, tak to vypadá, že MZ vyhraje. Ale ono se to řídí podle média, existují tu ty pověstné "bubliny".

   Jinak Zemanova návštěva Ruska je, zdá se, jedno velké vítězství. Včera jsem slyšela část jeho rozhovoru s premiérem Medveděvem, vedeného v ruštině bez tlumočníka. Jak se ohrazoval proti článku velebícímu okupaci sovětskými vojsky a ruský premiér mu dal za pravdu. Bylo to tak neuvěřitelné, až mne napadlo - jsem asi už paranoidní - že to muselo být připravené a ten článek vyšel naschvál, aby se mohl náš prezident ukázat jako ochránce národních zájmů i proti Rusku:-)

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že jsem v parlamentích volbách volila, tak jak jsem volila, právě proto, aby nastupující politická reprezentace zabránila Babišovi v nekontrolovaném převzetí moci, tak hodnotím celkem kladně, že jim jde o zabránění Babišovi stát se předsedou vlády za každou cenu. A vůbec to nemusí nikdo říkat.

   Ivana

   Vymazat
  2. Ivano,
   přesně tak.
   Ve sněmovně je spousta zástupců občanů, kteří si vysloveně nepřejí, aby byl A.Babiš premiérem. Ty strany to deklarovaly už před volbami a byly s tímto zvoleny.

   Mimochodem, já si stejně "pocitově" myslím, že to nepůjde. Prostě to nepůjde, aby byl Babiš premiérem, zároveň určoval ministra spravedlnosti a vnitra a chodil na výslechy a čelil obžalobě. Pokud se to bude snažit skloubit, stejně to nepůjde.
   A pokud to půjde, budeme vypadat jako banánová republika třetího řádu. Budeme prostě pro smích, všichni si budou ťukat na čelo.

   A jiná řešení to moc nemá. Má snad státní zastupitelství zastavit trestní stíhání z politických důvodů? Že se nehodí stíhat designovaného premiéra? To nejde. A sněmovna ho nejspíš vydá, ale i kdyby ho nevydala, moc to neřeší, protože je stíhána taky celá Babišova rodina, o které nekonečně hloupě sdělil celému národu v přímém přenosu, že v tom jela taky.

   Vymazat
  3. Dámy, je mi vás líto, že se vaše přání nevyplní. Hnízdo a další, třeba trapný pokus s "korunovými", časem zaniknou a začne se objevovat ten pravý důvod nenávisti k BaBIŠOVI.
   Víte vlastně spolehlivě, proč šel Babiš do politiky? Bystřejší už naznačovali, že celý majetek nezískal zrovna čistými způsoby. On sám kdysi přiznával, že vládnoucí byrokracie se nechovala k velkopodnikatelům "slušně".
   Někdo ví, že do politiky vstoupil a ANO zakládal ve stupni nejvyššího nasrání na už neudržitelné požadavky na úplatky vládnoucího systému /a nejvyšší představitel toho hnusu se dokonce dnes uchází o funkci prezidenta, k mé velké lítosti je sympatický mé dlouholeté kámošce /zde/ a co je horší navíc mé manželce.
   To není nenávist Kalouska /mimo jiné ale je/, tady jde o mnoho /myšleno v řádu tisíců/nicneumělů na nejrůznějších funkcích ve státní správě, cestou výběrových řízení v soukromém sektoru a ještě co si inteligent domyslí.
   Když už jsem se rozpřáhl, přidám příměry.
   1. Já být soudce - sedím na tom piedestalu, obžalovaný xy, obhájce JUDr. Sokol . Ihned vím, že je vinen. Nevinný přece nevyplácá ten balík .
   2. Kdo nenávidí Babiše ? Nebudu rozebírat, sami si uděláte kategorizaci. Stačí si položit otázku proč?

   Vymazat
  4. Buteo,
   tak s tou manželkou, to je horší, než když se neshodneme my tady:-) Můžeš jí říci o naší diskusi, rádi tady paní Buteovou pozdravíme.
   Ale my s manželem taky nevolíme stejně.

   S tím soudem: to není dobrý příměr. Dr. Sokol je dobrý obhájce a určitě i ten, kdo se považuje za nevinného, chce dobrého obhájce. Kdo by nechtěl dobrého obhájce?

   Babiše taky nemám ráda, vadí mi z různých důvodů, vadí mi ta arogance, to, jak se snaží ovládat lidi kolem sebe, vadí mi i to, jak stopil těch 50 milionů, aby si pořídil soukromou ZOO, a přitom všechny chce kontrolovat přes EET a podobně. To prostě není politik pro mne.

   Vymazat
  5. Acho jo. Naprosté nepochopení. Sokola znám, |Ty ještě v pionýru. Jeden z nejlepších a mohou si ho dovolit jen Ti, co nakradli nejvíc. Takže koho zastupuje Sokol = vinen.
   Ti, co Babiše nenávidí jak předvádí veřejně a tvrdě mu jsou po krku, mají na svědomí ne 50 milionů, ale stovky miliard. Pokud o tom neví právnice, je to smutné, ale časem se to spraví, jen co přestane sledovat ČT a číst noviny ovládané těma, co mají na svědomí stovky miliard a Babiše se bojí.
   Babiše taky nemám ráda, vadí mi z různých důvodů, vadí mi ta arogance, to, jak se snaží ovládat lidi kolem sebe, vadí mi i to, jak stopil těch 50 milionů, aby si pořídil soukromou ZOO, a přitom všechny chce kontrolovat přes EET a podobně. To prostě není politik pro mne.
   Definici Tvého odmítání Babiše si kopíruji a těší mě, že nejsi zločinec, nenávistný člen pražské kavárny a ani hloupá české herečka nebo jiný rádoby umělec. Jako vzdělané právnici bych z pozice svých 75 let a školení v USA i Rusku bych doporučoval číst informace ze všech stran a ne jen nadřízeného právníka, u kterého si to nechceš pošpinit.
   Věta, že všechny chce kontrolovat přes EET a podobně - to nemyslíš vážně. Zkus do Nového roku nesledovat ČT a nečíst bakalův ani babišov tisk . Pak si v lednu popovídáme. Přeji Ti a Tvé rodině hezké a pokojné Vánoce a v novém roce se opět ozvu

   Vymazat
  6. Pane Greguši,

   Čapí hnízdo a korunové dluhopisy mi vadí asi tak nejméně. Za Kontrolní hlášení jsem dokonce ráda a o EET si sice myslím svoje, ale něco obdobně nelichotivého jsem myslela třeba i o superhrubé mzdě, kterou zavedla Topolánkova vláda.

   Už horší je to s propojením mediální a politické moci, umocněné tím, že si Babiš v podstatě zaplatí a koupí, co potřebuje.

   Ale ta hlavní averze vychází z toho, když vidím, co Babiš provedl za 4 roky s Finanční správou (s berňákem). Jestliže jsem byla 20 předcházejících roků přesvědčená, že pokud ve sporu s berňákem postupujete s patřičnou odbornou erudicí, tak se nemusíte obávat doměrku (pokud daně opravdu nešulíte zvostra), tak o tom už přesvědčená nejsem. Ve sporu s FÚ se vám spravedlnosti nedostane. Lidé na Odvolacím finančním ředitelství, ti odborníci, kteří tu roky vytvářeli správní praxi, byli přesunuti na jiné pozice v rámci GFŘ a byli nahrazeni novými košťaty, které zajímá nějaká daňová spravedlnost na posledním místě. Naštěstí tu máme ještě soudy, ale komu se chce x-let vést soudní spor s FÚ, když vám peníze zadržují. A i to se může změnit, bohužel, s nástupem Babiše do pozice předsedy vlády.

   Ivana

   Vymazat
  7. On to Babiš ostatně avizoval hned na začátku, že chce stát řídit jako firmu. Tenkrát jsem ještě nedokázala dostatečně dešifrovat, jak hluboký úpadek do totalitního systému tím myslí.

   Ať se klidně AB podílí na vytváření politiky, ale ať (1) respektuje základní demokratické principy a (2) respektuje, že jsme a chceme být právní stát, kde se jedinec dovolá svého práva. A to je důležitější než nějaký HDP nebo daňové příjmy státního rozpočtu. Zatím nám AB svoje vnímání fungování právního státu předváděl v oblastech, které spadají pod dikci ministerstva financí, teď se na totéž můžeme těšit i v ostatních resortech. Já jen doufám, že za ty 4 roky, než celému ANO odzvoní, to postihne v osobní oblasti co nejméně "civilistů".

   A opravdu nejsem přesvědčená o tom, že silná ekonomika je založená na velkých korporacích. Není, malé a střední firmy dělají silnou ekonomiku, případně živnostníci. Podívejte se do sousedního Německa. A po těch Finanční správa šlape pod vedením AB nevíc (a nemyslím tím zrovna EET, o té se jen mluví nejvíc; EET je v porovnání s tím zbytkem v podstatě jen drobný administrativní vopruz). (Mimochodem, nepřihřívám si svoji vlastní polívčičku, jako daňový poradce mám ve svém portfoliu spíše větší podniky.)

   A na závěr: vy si, pane Greguši, opravdu myslíte, že střet zájmů AB není problém? Že opravdu nezneužije (a nezneužívá) politickou moc ve svůj prospěch? To by musel být svatý a Mirek Dušín zároveň v jedné osobě.

   Ivana

   Vymazat
  8. Chris,
   je to opravdu patová situace - trestně stíhaný premiér, když zároveň nikdo jiný než AB mandát k sestavení vlády neobdrží. Možná z toho nakonec vyleze to, že AB jakože ve státotvorném zájmu udělá ústupek, jako předsedu vlády navrhne nějakou svoji figurku, bude to pěkně řídit ze zákulisí a přitom "bude z obliga". Jen bude muset najít nějakého spolehlivého nohsleda, když Faltýnek (jako na potvoru) je stíhaný také.

   Ivana

   Vymazat
  9. Omlouvám se za asi 150-tý příspěvek, ale když jste, pane Greguši, zmínil tzv. neumětely ve státní správě, čemuž jakože AB chtěl učinit přítrž, tak se tedy podívejme na týpka, pana Tomáše Rozehnala, ředitele Odvolacího finančního ředitelství, instalovaného do této pozice v 11/2015 za vlády AB coby ministra financí. Na nedávném semináři NSS, Finanční správy a zástupců Komory daňových poradců nad jeho projevem kroutili hlavami všichni soudci, nakonec se mu i vysmáli (což p. Rozehnal nespíš nepochopil). Dr. Karel Šimka (soudce NSS) mu řekl, že OFŘ akorát vyztužuje nezákonná rozhodnutí správců daně. Tak tento „odborník“ nahradil ty skutečně erudované osobnosti, co ve Finanční správě působili už v době, kdy jsem já jako daňový asistent teprve nasávala jejich stanoviska a interpretace předpisů. A ten teď má fakticky neomezenou moc nad osudy odvolání daňových poplatníků v tomto státě. Smutné.

   Ivana

   Vymazat
  10. Ivano,
   díky za komentáře, tahle problematika mne zajímá, protože do toho zase tak podrobně nevidím.
   Já se sice utěšuji, že soudy ty excesy finanční správy napravují, bohužel časová prodleva do doby, než se firma domůže nápravy, je příliš dlouhá a může být snadno likvidační...
   Zrovna jsem v Hosp. novinách zahlédla článek, jak jsou kontroloři odměňováni za to, že najdou chyby v EET:-(

   Buteo,
   vzhledem k tomu, že mám příští rok spadnout do EET (nechápu - přijde mi asi tak dvakrát za měsíc nějaká babička hotově zaplatit za smlouvu a podobně, většina tržeb jde jinak přes účet), tak z toho opravdu nadšená nejsem, nehledě na to, že s EET nesouhlasím už principiálně, z řady důvodů. Netřeba za vším hned hledat nenávist, prostě to není politik pro mne, nesouhlasím s jeho politikou, stylem ani programem.

   AB je zjevně politik, který kope za své zájmy. Pokud přitom přidá důchodcům, tak určitě ne proto, že by mu šlo o důchodce.

   Vymazat
  11. K tomu předsednictví vlády: ano, to by leccos vyřešilo, kdyby nominoval na premiéra někoho jiného - asi M. Stropnického. Ale k tomu zatím čas nedozrál.

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.