úterý 7. listopadu 2017

Žádný muž není v bezpečí

Ráda bych váženým čtenářům doporučila pozornosti článek Gaby Khazalové, uveřejněný 6.11.2017 v Deníku Referendum. Autorka v něm dochází k závěru, že je jí líto, že v České republice neprobíhá veřejný lynč údajných sexuálních predátorů.

Článek pochopitelně reaguje na poměrně nechutnou vlnu obvinění z více či méně závažného sexuálního násilí, k němuž došlo obvykle před mnoha lety.
Kampaň, probíhající pod označením "me too", započala tím, že úspěšné herečky, zpěvačky a další představitelky showbyznysu si vzpomněly, že před lety docházely k pánům producentům, režisérům a frontmanům kapel na hotelové pokoje a výměnou za sexuální služby získávaly kariérní postup, mohly zpívat na jednom pódiu s hvězdami pop music, točit desky, hrát v hollywoodských trhácích a užívat si slávy. Nyní, s odstupem mnoha let, když jsou úspěšné a bohaté, tudíž "jim musíme věřit" (chápete tu logiku, že?), si vzpomněly, jak nechutné to bylo a že s tím vlastně nesouhlasily.

A co dělají jejich zdrženlivější kolegyně, které tehdy odmítly navštěvovat pány bez pověsti gentlemanů v jejich apartmánech? Inu, coby: vychovatelky v mateřských školách, servírky, prodavačky v buticích, učitelky, druhořadé zpěvačky v bezvýznamných barech nebo ženy v domácnosti. Neměl by se někdo omluvit spíš jim?

Kampaň ale nabízí dostatek prostoru, v němž se ukazují ryzí charaktery. Do sexuálního predátora si každý rád kopne, nic to nestojí a ještě jste za vzor morálky. Nařčený subjekt se beztak nemůže bránit, protože jak má někdo dokazovat, že něco před třiceti lety proběhlo jinak, než dáma tvrdí? Nebo že to neproběhlo vůbec? A tak se kariéry hroutí a od dříve mocných mužů showbyznysu by si pes kůrku nevzal. Kromě jejich advokátů, pochopitelně.

Souběžně jsme konfrontováni se vskutku pozoruhodnými apely.
Toto je hlas nové, moderní české levice:

Místo abychom naříkali nad lynčem v zahraničí, mělo by nás znepokojovat, proč žádný takový lynč neprobíhá u nás. Asi tu žijí jenom neškodní muži, kteří si v dobrém rozmaru poplácali něčí zadek…

Dobře si to zapamatujme.
Žádný muž není v bezpečí.


12 komentářů:

 1. Spolu s postem Šichtářové na téma zřízení genderové komise na ministerstvu školství jste mi teda moc den nevylepšily:-(
  "Žádný herečky, kurvy to sou!" kdysi někdo někde řekl, a měl pravdu.

  Vypadá to, že se hledá zase nějaký třídní nepřítel, tentokrát chlap, který se chová chlapsky. Asi už neletěj migranti, nebo co, tak budeme zavírat chlapy, co např. pochvalně zamručí nad krásnou ženou.
  Nechci, aby to vyznělo jako že schvaluji znásilnění, ba naopak. Ale abych se bál i podívat na cizí ženskou, jestli to náhodou není obtěžování/znásilnění, to je za hranou.

  Klobouk dolů před uměním napsat takový bullshit, velký talent má to stvoření Gaby Ghazal - abych to neurazil nějakým pojmenováním pohlaví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   já nezpochybňuji, že vyžadovat sexuální služby za kariérní postup je špatně.
   Ale stejně špatně je na to přistoupit, využívat to a pak si po letech vzpomenout, že s tím vlastně dotyčná měla problém.
   Byl k tomu dobrý komentář na Neviditelném psu, před pár dny. Možná to najdu, až budu mít chviličku času.

   Kampaň MeToo kromě toho asi míchá víc věcí dohromady, od obtěžování na ulici přes skutečně vážné sexuální násilí až po tyto "výměnné obchody", takže se to tak nějak košatí, teď jsem o tom četla článek v Respektu.
   Ale respektem se v té kampani teda nikdo moc nezatěžuje, pokud jsem si všimla, hlavně respektem k právům těch nařčených mužů. Žádná práva nemají, když jsou to takoví hnusní násilníci.
   Feministky dostaly tímhle do rukou velkou zbraň.

   Vymazat
  2. Tady to je:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-postelova-kariera-jako-hrdinsky-cin-fg9-/p_spolecnost.aspx?c=A171022_163947_p_spolecnost_wag

   Vymazat
 2. A byl svět někdy normální?
  https://www.youtube.com/watch?v=C0IYnRQJas0
  Občas jsem rád, že jsem už starej.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ale nebyl, jenomže člověka se holt dotýká právě to aktuální vychýlení...

   Vymazat
 3. Paní Christabel se stala pravidelnou čtenářkou Deníku Referendum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Bauere,
   to se ví, když náhodou nejsem tady nebo v práci, tak si čtu levicové výlevy tam nebo na A2larmu. Ale opravdu.
   Sice s těmějšími autory nesouhlasím a pokládám je v lepším případě za naivní, v horším přímo za nebezpečné, ve většině případů za pomýlené, ale většina z nich umí dobře psát a navíc jsou takoví bezelstně otevření - uvědomíte si tam naplno, co to ta nová levice znamená.

   Vymazat
  2. Já měl jeden rok předplacené Haló noviny v době, kdy ještě na internetu mnoho informačních a zpravodajských serverů nebylo. Bral jsem to jako projev intelektuální recese. V každém vydání si jeden z komentátorů musel povinně kopnout do Havla. Komu věnují pozornost dnes nevím, už je nečtu, možná Kalouskovi. Po Krymu se na internetu vyrojilo snad desítky obdobně zaměřených webů, možná se zase vrátím k Haló novinám.

   Vymazat
 4. To je přímo antiprávo, co je tam napsáno:
  "Oběť musíme vyslechnout, a priori jí důvěřovat a čin důrazně odsoudit bez odvádění pozornosti jinam."
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ano, toho jsem si také všimla.
   A priori důvěřovat - jak může být někdo tak hloupý? Vždyť to je ideální nástroj pomsty, pokud třeba nějaké ženě něco nevyšlo, jak si představovala.

   Ale mám takové obavy, že lynčem na sociálních sítích to zdaleka neskončí.

   Vymazat
 5. Shledávám velice "zajimavou" definici sexuálního obtěžování prezentovanou zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/sexualni-kontrarevoluce-vsichni-bili-muzi-v-mem-veku-jsou-br/r~f41a829ec3aa11e79142002590604f2e/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za odkaz, podívám se na to.

   Včera jsem zase četla o jiné kampani:
   https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/454404-znasilneni-cizim-clovekem-je-mytus-tvrdi-iniciatorky-zmeny-sexualni-vychovy.html

   Vymazat