čtvrtek 28. prosince 2017

Pět dnů bez datových schránek

"Vážení uživatelé datových schránek, dovolujeme si Vás upozornit na mimořádnou vícedenní výluku ISDS, která proběhne v termínu 29.12.2017, 16:00 hod. – 2.1.2018, 16:00 hod. Upozorňujeme, že po tuto dobu nebude ISDS pro uživatele dostupný. Výluka informačního systému je nezbytná kvůli obnově technologické infrastruktury a související migraci dat. Za případné komplikace spojené s dočasným a mimořádným omezením provozu ISDS se tímto omlouváme. Děkujeme za pochopení."

Musím říci, že se mi to vůbec nelíbí.

Systém datových schránek by přece měl být přístupný trvale a bez omezení. Už dost na tom, že jednou měsíčně je jeho provoz z důvodu údržby pravidelně o víkendu přerušen. Odstávka v délce pěti dnů, z nichž dva jsou pracovní (pravda, v pátek dojde k vyřazení systému až koncem pracovní doby, ale i tak) a dalším je sobota, přičemž například já chodívám v sobotu do práce nikoliv zcela výjimečně, je podle mého názoru bezprecedentní. Pokud si dobře vybavuji, tak i největší poskytovatelé e-mailových služeb, kteří spravují obrovské množství dat, dokážou účty provozovat prakticky bez výpadků, bez ohledu na stěhování, správu, konfiguraci, restrukturalizaci, testování a zabezpečení serverů, dat, úložišť a systémů. 
Ale budiž, datové schránky vyžadují vyšší míru bezpečnosti, můžeme to tedy srovnat například s bankami. Nabízí se příklad Unicredit Bank, která čelila v průběhu právě končícího roku po plánované krátké odstávce elektronického bankovnictví jeho neplánovanému výpadku v řádu dnů, nikoliv hodin. Této události ovšem tehdy byly plné ekonomické rubriky novin a každý, koho se to sebeméně týkalo, kroutil hlavou, jak je něco takového možné.

A podívejme, u datových schránek, což je zákonem upravený systém a zákonem předpokládaný způsob komunikace s orgány státní zprávy, včetně povinného doručování ze strany těchto orgánů držitelům datových schránek, se plánuje odstávka na pět dnů, jako by se nechumelilo.
To tedy žasnu.

A co lhůty?
Co zprávy, které se doručí těsně před odstávkou, ale uživatel si je nebude moci vyzvednout?
Co zprávy, které se doručí fikcí během odstávky, protože hodně lidí bylo během vánočních svátků na dovolené, a schránku proto nevybíralo?
Co zprávy, které by chtěl někdo odeslat, protože mu končí příslušná lhůta, ale nemůže, jelikož systém je nefunkční? Ne každý uživatel přece disponuje elektronickým podpisem.
Co daňová přiznání, u nichž může být poplatník pokutován za to, že je podá v papírové podobě, když má zřízenu datovou schránku?

A nemyslím, že se to dá srovnávat například s otevírací dobou pošty, protože otevírací doba pošty je předem známa, běžná pobočka nezavře na pět dnů v kuse, a i kdyby, máte tam ceduli, že můžete dojít na jinou pobočku. Stojí to sice trochu námahy, ale komunikační kanál zůstává pořád otevřený.

Ale takhle?
Provozovatel systému datových schránek zřejmě hřeší na to, že daňový poplatník skousne už úplně všechno. Vždyť se nic neděje, zavřeme kancelář dřív, oslavíme Silvestra, probereme se z kocoviny a třetího ledna si, bude-li server v dobré náladě, můžeme datovou schránku zase otevřít.
Co záleží na dvou, třech, čtyřech, pěti dnech?
Jsem zvědavá, zda k tomu soudy přistoupí stejně ležérně.


5 komentářů:

 1. Kladete dobré otázky, Podobné jsem si klad i já, když jsem se o tom doslechl.

  Stát tím nenápadně, ale poměrně zřetelně, dal najevo, že že arbitrárních pět dní nebude fungovat a občan, když se mu něco nelíbí, si klidně může trhnout oběma nohama současně.

  Arogance státní moci plíživě roste a nic moc se s tím nedá dělat. V této souvislosti držím palce panu Pecinovi a děkuji mu, že boj s blbostí nevzdává:
  http://paragraphos.pecina.cz/2017/12/kritiku-ano-ale-konstruktivni-soudruhu.html

  U jeho inovované žádosti o informace jsem se smál, až jsem se za břicho popadal.
  http://www.pecina.cz/files/Zadost_o_informace_MV_29.12.2017-2.pdf

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   blog p. Peciny průběžně sleduji, trochu jsem čekala, že se bude těmi schránkami zabývat, protože upřímně řečeno, já to moc detailně nezkoumám a i příslušná legislativa jde mimo mne; jak je to moc elektronické, tak do toho moc nevrtám:-)

   S těmi žádostmi o informace to bude ještě zajímavé, moje agenda to sice není, takže to také sleduji spíše okrajově, ale samozřejmě nemám radost, jestli éra svobodného přístupu k informacím skončila.

   Vymazat
 2. Vůbec jsem o tom nevěděl a velmi mne to fascinuje. Co s lhůtami? To není na diplomovou práci, to je víc než na disertaci!
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   doufala jsem, že o tom napíše někdo znalejší než já a pověnuje se tomu, nebo třeba upozorní, že jsem přehlédla nějaké ustanovení zákona či vyhlášky, které to bez problémů řeší.
   Ale odstávka prošuměla zřejmě bez zájmu o tuto problematiku.
   Což mi připomíná, že se chystá nový občanský soudní řád, už se děsím:-)

   Vymazat
  2. Dopad na lhůty by musel být probrán v každém procesu zvlášť (trestní, správní, občanský, daňový, kontrolní) a pak ještě by bylo nutno věnovat se i lhůtám procesním i hmotněprávních z různých hmotněprávních předpisů, zejména v oboru správního práva.
   To by skutečně byla úctyhodná práce.
   Představme si jen dopad na lhůty ve volebních zákonech od presidenta po obce, kdyby ta odstávka dopadla zrovna do tohoto období...
   A co třeba předpisy školské, zdravotní, stavební... nebo ohlašování demonstrací či kontrol... promlčení a prekluse... no prostě úděsná věc.
   Milan

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.