pátek 12. ledna 2018

Jdu volit prezidenta

Ačkoliv jindy mi stačí jeden předvolební článek, kde to pro sebe pěkně "vyřeším" a mám jasno, tentokrát je to jiné. Ale už jsem se rozhodla.

Uvědomila jsem si, že existují dvě dilemata.
To první: volit takticky, nebo podle vlastního zájmu?
Na jednom hlase sice nezáleží, ale nerozhodnutých voličů je před touto volbou tolik, že na jejich většinovém rozhodnutí záležet bude. O taktických úvahách (například že příznivci Miloše Zemana by si měli velmi přát, aby do druhého kola postoupil pro většinu občanů nepřijatelný Mirek Topolánek, proti němuž má stávající prezident mnohem zřetelnější šance než například proti Jiřímu Drahošovi) se toho napsalo dost jinde. Vyřešila jsem to tak, že takticky volit nebudu. Je to můj hlas a já si dopřeji ten luxus, že se rozhodnu podle svých preferencí a ne podle preferencí zbytku republiky.

Druhé dilema je vážnější: volit podle morálních charakteristik, nebo podle programu? Zdá se, že v letošní volbě se to nemile rozchází: kandidáti s dobrým morálním profilem mají pro mne nepřijatelný program, názory a priority, a naopak. Je tedy nutné hledat kompromis.

Můj hlas dostane Jiří Hynek.

Není to zase tak náhlé, protože jsem o něm uvažovala hned na začátku, když svou kandidaturu ohlásil. Role prezidenta Asociace obranného průmyslu mi ve stávajících časech vůbec nepřipadá mimoběžná s tím, před jaké úkoly bude naše společnost postavena v příštích letech. Chtěla jsem volit člověka se zkušenostmi z praktické politiky, ale ze dvou (s panem Fischerem tří) kandidátů, kteří tyto zkušenosti nabízejí, jsem si nevybrala. Dosavadní angažmá Jiřího Hynka podle mého názoru svědčí o tom, že umí vyjednávat a chápe to, co by podle mne prezident, který bude muset reprezentovat a podporovat Českou republiku v zahraničí, chápat měl.
A často se usmívá.

Milí čtenáři, přeji vám u voleb šťastnou ruku.
A věřím, že ať už bude prezidentem zvolen kdokoliv, dokážeme tento významný okamžik oslavit.


14 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Také jsem na něm našel nejméně temných skvrn. Tak to vypadá, že už má 3 hlasy... :-)
   JH

   Vymazat
  2. Ale na druhé kolo to stále ještě není:-)

   Vymazat
 2. Myslím, že pan Hynek má zhruba stejnou šanci jako měli Realisté před parlamentními volbami.
  Já budu volit Topolánka. Nechal se pokřtít, čím svlékl člověka starého a oblékl si člověka nového. Jako křesťan jsem to povinen respektovat a jeho chyby pohana z doby před křtem zapomenout.
  Podotýkám, že i ten rozvod je tím ospravedlněn, a to podle církevního práva zcela jednoznačně.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   taky si myslím, že p. Hynek nemá nyní šanci.
   Ale pravdu má DFens v tom již dříve odkazovaném článku:
   http://dfens-cz.com/praesidental-check/

   - s neúspěšnými kandidáty se můžeme setkat jindy, při jiných volbách.

   S tím křtem a manželstvím si nejsem jistá, protože přirozeně platné manželství by mělo být pořád platné, ne?
   No ale to je jedno, odrazuje mne, jak se choval v minulosti. I když si nemyslím, že by byl špatný prezident.
   Už jsem se zkrátka rozhodla.

   Vymazat
  2. Milane,
   přeji šťastnou ruku při volbě. Můj názor na Topolánka je: pravicová (a výborná!) rétorika, ale levicové činy. Křest ani rozvod neřeším, ale účast na narozeninové oslavě pana Mynáře na Hradě je velká černá kaňka, stejně jako jeho sprosťárny vůči novinářům, kteří si jej za to vychutnávali. Na jeho proměnu prostě nevěřím.
   JH
   P.S. Myslím, že každý máme jednu jistotu. Ať bude zvolen kdokoliv (včetně Zemana), tak vždycky budou věci, které mu budu vyčítat, a naopak věci, se kterými budu souhlasit. Myslím, že jeden prezident jaro nedělá. Jde jen o to, zda ostuda padající z něj na sprostý lid bude malá nebo velká.

   Vymazat
  3. Křtem se vše ruší. Dosavadní závazky zanikají. Pokud ovšem pokřtěný zůstane ve svém dosavadním světském manželství, stává se i ono závazným. Aby však bylo svátostí, musel by být sňatek zopakován před církví (konvalidace). Pokud však oba manželé přijmou křest, zůstává i jejich původně pohanské manželství - ale i v tom případě by ho měli nechat konvalidovat. Pokud někdo, kdo je v manželství s křesťanem, přijme křest, zůstává jeho manželství v platnosti. Nebylo-li uzavřeno v kostele, mělo by být konvalidováno.
   Milan

   Vymazat
  4. Jednou (cca 2006) jsem byl na přednášce, kterou pan Topolánek vedl. To mi stačilo.

   V prvním kole jsem volil Hynka, v druhém kole téměř určitě budu volit Zemana, coby menší zlo ...

   Vymazat
  5. Pefi,
   jak vidím, mám s většinou komentátorů podobné preference.

   Ohledně druhého kola jsem na tom podobně, ale nepředjímejme. Jsem vážně zvědavá, je to napínavé.

   Vymazat
 3. Rozhodnuto, odklepnuto. Zítra dosnate můj hlas Hilšer.
  Jeho odvaha a nadšení pro věc zasluhují uznání. Navíc to asi nejspíš myslí opravdu vážně a k tomu je to pohledný muž. To zasluhuje ocenit. Jeho vlažný postoj k odmítání kvót mu holt musím odpustit.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   rozumím Vašim důvodům.
   A musím uznat, že z kandidátů vypadal rozhodně nejlíp. Vůbec mi nebude vadit, když na veřejné scéně zůstane a potkáme se s ním na volebních lístcích v nějakých volbách i příště.
   Docela mne zajímá, kam se bude jeho politická kariéra ubírat.

   Vymazat
  2. Jo, jo, Marek Hilšer do politiky velmi patří a bylo by osvěžující vídat tam lidi, jako je on. Uvidíme, jakým směrem se bude dále ubírat. Chystám se mu napsat přes fcb soukromou zprávu, aby se rozhodně nevzdával, i když jich dostane určitě mraky a nejspíš je ani nebude číst. Ale zpětná vazba je přece důležitá, že? :)

   Ivana

   Vymazat
  3. Ivano,
   víc neúspěšných kandidátů by mohlo získanou publicitu a zkušenosti zužitkovat. Ale ono je to dost zvláštní, když vlastně první funkce, kam kandidují, je ta prezidentská.
   Ta by měla být na řadě jako poslední, řekla bych.

   Vymazat