středa 3. ledna 2018

Jen jedno kolo?

Pro ty z nás, kdo rádi chodí k volbám, to nevypadá dobře. Je dost možné, že prezident bude zvolen již v prvním kole, a volby si proto skoro neužijeme. Nebo se přece jen vydáme do volebních místností dvakrát?

Spíše očekávám, že druhé kolo prezidentské volby vůbec nebude. Vzhledem k předvolebním průzkumům preferencí, o které občas zavadím, mne nepřekvapí, když Miloš Zeman vyhraje už v kole prvním. Protože na to, aby byl zvolen prezidentem, nepotřebuje kandidát nadpoloviční většinu všech hlasů. On potřebuje nadpoloviční většinu hlasů těch voličů, kteří přijdou k volbám. A to je mnohem menší číslo než polovina voličů. Nebo než ta část národa, která Miloše Zemana jako prezidenta kategoricky odmítá (k této části nepatřím, ale rozhodla jsem se, že v prvním kole jej volit nebudu; pro druhé kolo to není vyloučeno, to bude ale záležet na tom, kdo do něj postoupí, pokud se bude konat).

Miloš Zeman má značné množství skalních příznivců, kteří k volbám celkem jistě přijdou. Na druhou stranu, tábor jeho odpůrců nebo neutrálních voličů (existují vůbec takoví? možná ani ne), postrádá kandidáta, který by tyto voliče sjednotil. Uchazečů o nejvyšší úřad je kromě současného prezidenta sice osm, ale není vůbec jednoduché si mezi nimi vybrat. Vlažnější odpůrci stávajícího prezidenta nebo neutrální voliči, kteří by třeba i chtěli nějakou změnu, ale nemají o ní konkrétní představu, mohou klidně zůstat doma. A tím klesá potřebný počet hlasů, které mohou favorita voleb vynést na hrad už v prvním kole.

Na druhou stranu, před minulou volbou to také vypadlo nudně. Už předem jsem byla otrávená z toho, že si budu muset ve druhém kole vybrat mezi Milošem Zemanem a Janem Fischerem. Nakonec to ale dopadlo úplně jinak a já jsem si volby užila, už jen proto, že výběr byl zajímavější, než jsem čekala, a volba dostala spád. To se mi líbilo. Jen škoda, že volby tehdy (ani dnes) skoro nikdo nebral sportovně, a po boji to vypadalo, jako by naše určité kolektivní národní vědomí (nebo sdílení?) někdo rozsekl sekerou.

Jak to bude tentokrát?
Zvolíme si prezidenta už v prvním kole?

PS. Jsem sice rozhodnutá, ale bohužel každý den pro někoho jiného.

A ještě něco: hodně mi v rozhodování napomohl tento téměř rok starý článek, který představuje jistou knihu, která vyšla ve Francii. S volbami nesouvisí; o prezidentovi, České republice ani Miloši Zemanovi v něm není ani slovo, přesto jsem po jeho přečtení rozhodnutí blíž.


7 komentářů:

 1. K tomu zajímavému článku, na který odkazujete, si dovoluji připojit též tento odkaz:
  http://jezevec-mrzout.pise.cz/1768-aby-bylo-jasno-proc-je-polsko-fuj.html
  Milan

  OdpovědětVymazat
 2. Chris,
  tak nějak to mám i já.Přelom roku jsme strávili s mými blízkými lidmi v horách, samozřejmě u místního vína se vedly bouřlivé debaty o volbě,tolik nenávisti na hlavu MZ padalo, a já srabácky mlčela.... no, to jsem celá já, alibistická
  Dita

  OdpovědětVymazat
 3. A jak to vidí paní Samková:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Slysela-jsem-o-Drahosove-zene-A-ted-vim-toto-o-Zemanovi-Klara-Samkova-doplnuje-co-zatim-nebylo-receno-518598
  Milan

  OdpovědětVymazat
 4. Já sice chodím k volbám celkem ochotně, ale tyto volby budou s největší pravděpodobností už druhé, které jsem kdy vynechal.
  Kdyby skončily prvním kolem, tím líp. Nějaká kačka by se aspoň ušetřila. A pokud by skončily domácí paní předpokládaným výsledkem, tak super. Spíš tomu ale nevěřím. Spíš dlouhá léta manipulovaní voliči a především stále početně posilující zblblá mladá garda nakonec ve druhém kole udlachní Zemana kýmkoliv, kdo s ním postoupí do druhého kola.

  Já nechci žádného prezidenta a když už, tak takového, kterého nebudeme muset po skončení mandátu dlouho živit. Díky havloidní úlitbě.
  Z hlediska materiálového by se mi z houfu těch kandidujících beztvarých ubožáků jakžtakž zamlouval Horáček, to je aspoň pořádný hochštapler, ale zrovna toho bychom asi živili pěkně dlouho.
  Zastamten

  OdpovědětVymazat
 5. Neskončí-li to prvním kolem, je vysoce pravděpodobné, že do druhého kola se spojí všichni kandidáti neúspěšných proti Zemanovi a ten se presidentem vůbec nestane.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A doporučuji ještě tuto aktuální anketu mezi kandidáty:
   https://www.lidovky.cz/kandidati-na-hrad-milosti-vyznamenani-a-jmenovali-by-stihaneho-politika-premierem-gjw-/zpravy-domov.aspx?c=A180106_092828_ln_domov_sij
   Jsem z jejich odpovědí VELMI zklamán.
   Milan

   Vymazat
 6. Tady jsou závěry, ke kterým došel DFens:
  http://dfens-cz.com/praesidental-check/

  Jsem ráda, že to zveřejnil, i když závěr mne tedy dost překvapuje, resp. Hynek ani ne, ale Hannig ano, o něm jsem, přiznám se, ani neuvažovala, že bych si zjišťovala, co si myslí.

  OdpovědětVymazat