úterý 16. ledna 2018

O jediný hlas?

Včera jsem shlédla v pořadu Události, komentáře na ČT24 moderovaný dialog Ladislava Jakla, bývalého spolupracovníka Václava Klause, a Michaela Žantovského, který je nyní ředitelem Knihovny Václava Havla.

Každý z obou pánů reprezentoval příznivce jednoho z prezidentských kandidátů.
Z toho, co zaznělo, vybírám (a parafrázuji) tři myšlenky Ladislava Jakla, které mne zaujaly:
 1. Budu raději volit jízdu po prašné, rozbité cestě, plné louží, která se mi ani trochu nelíbí, než jízdu se zavázanýma očima po cestě, o níž vůbec nevím, co na ní je.
 2. K rozhovoru dvou předchozích hostů, pana Foldyny a pana Farského: Myslel jsem, že každý bude hájit svého koně, jeden Zemana a druhý Drahoše. Dopadlo to tak, že jeden hovořil o Zemanovi a hájil ho a druhý hovořil o Zemanovi a nadával na něj. A co jeho kandidát?
 3. Volit někoho, protože se mi nelíbí ten druhý, je jako oženit se s jednou spolužačkou, protože se mi nelíbí ta druhá.

Čeká nás náročná volba.
Navíc se zdá, že výsledek bude velice těsný. Může to být o jediný hlas! Zrovna o ten můj! Taková odpovědnost! Jak se rozhodnout?
Myslím, že už jsem se rozhodla. Bude s tím ale zřejmě malý problém: v mém sociálním okolí se asi zrovna moc nehodí, abych svou volbu příliš okatě prezentovala.
Tak si to napíšu alespoň sem.


51 komentářů:

 1. Napište :-) Jsem zvědavá. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   a co Vy? Jsem zvědavá na Vás.
   Můj kandidát do druhého kola neprošel, a jestli se nemýlím, Váš také ne?

   Jinak myslím, že článkem jsem to napsala;-)

   Vymazat
 2. Souhlas, jsem rád, že jsem dál můžu chodit. Já ho před 5 lety nevolil a nevolil bych ani dnes, ale tu hrůzu co by přišla s protivníkem, on sám nic, ale Ti co ho tam tlačí. Když vidím jeho přátelství s Tvým oblíbeným rétorem, bože ochraňuj tuto krásnou kotlinu před kolonizací odkudkoliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   Ty sem můžeš chodit přece i tak:-)

   No já jsem teda také před pěti lety nevolila tak, jak budu asi volit letos.
   Ale když o JD netuším, kdo je, kdo jsou lidé kolem něj, a hlavně - jak ho napadlo kandidovat na prezidenta? Je už v důchodovém věku, ale nevím o tom, že by se kdy ucházel o nějakou politickou funkci.
   Na druhou stranu, oceňuji, že dělá kampaň poctivě a slušně, to mu musím nechat.

   Vymazat
 3. Můj ideální kandidát by byl hybrid začínající na všechna velká H, ale bohužel, snad v příštích volbách...jinak hlas JD nedám.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   a k volbám půjdete? Nemusíte to psát, jestli nechcete.
   Jenom - uvažovala jsem o tom, že půjdu a hodím prázdnou obálku.
   Ideálního kandidáta nemám a ani nevím, jestli si ho umím představit.

   Vymazat
  2. Volit půjdu, jistě
   Dita

   Vymazat
 4. Náhodou jsem to taky viděl.
  Ačkoliv rozhodně nejsem klausista, Jakl mi mluvil z duše a téměř všechno bych mu podepsal. Za tento duel ČT dík, jakkoli takto jen neuměle předstírá (ze zákona povinnou) nestrannost.
  Za Jaklovo nejsilnější vyjádření ale považuji toto (parafrázuji):
  "Řešíme existenční otázky v soudobé civilizaci, jestli tu vůbec za 10-20 let ještě bude nějaká suverénní ČR, jestli za 10-20 let bude naše civilizace vypadat jako evropská. ...K těmto zásadním věcem, které trápí lidi, se nikdo nevyjadřoval, ...jakoby to byly volby do Superstar (viz stupidní slogan ČRo Česko hledá prezidenta). ...Je možné Zemana nemít rád, má spousty rysů, pro které si to zaslouží,... ale skočit do propasti a zvolit člověka, o kterém jediná věc, která je o něm známa, je, že bude velmi poslušným nástrojem toho, co se po ČR z Brusele bude chtít? Budou-li chtít přijměte araby a černochy, Drahoš řekne - jistě, jistě. Chcete být v tvrdém jádru EU - jistě. Bude-li se chtít, abychom přijali euro - jistě ano, poslat naše vojáky kamkoliv - ano. Jeho programem je nedělat potíže a nechovat se jako premiér samostatného sebevědomého státu." Prostě Fíkus.

  Nicméně, stále nechci prezidenta žádného a k volbě by mě dotlačila jen obzvláště zpupná havloidní kampaň před druhým kolem. Naštěstí neprotlačili Hilšnera, toho nesporně nejhoršího, takže si špinit ruce se Zemanem nemusím. Ale doufám, že to vyhraje, je menším zlem.
  Henten

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě zaujalo. Hilšera jsem nevolil, ale nijak zvlášť mě ani neodpuzoval /a má hezkou manželku :-)/.
   Proč je podle Vás "nesporně nejhorší"?
   Voloďa

   Vymazat
  2. Havloid, aktivista a ještě k tomu mladý. Jen na havlovném by nás do smrti přišel nejmíň na 100 milionů, ale spíš aspoň dvakrát tolik.

   Vymazat
  3. No, zrovna Havlova slova jsou pro antizemanovce poněkud překvapivá:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nejaky-profesor-Slova-Vaclava-Havla-ublizuji-Jirimu-Drahosovi-Dohledali-jsme-je-presne-520438
   Milan

   Vymazat
  4. Milane,
   také už jsem to zaslechla, hodně si o rozhodování pro nadcházející volby čtu.
   (A trochu mi vadí, že to poutá příliš mnoho mé pozornosti.)

   Nijak mne to nepřekvapuje, spíše to zapadá do mého názoru, že obraz bývalého prezidenta, za kterých se schovává tzv. "kavárna", resp. kterým mává, je něco jiného než Václav Havel sám.

   Vymazat
  5. Hilšer: můj kandidát to nebyl, ale chápu, proč jej někteří volili. Následovníka spíše myšlenek Václava Havla v něm také spatřuji, ale nijak mne to neuráží, je to legitimní.

   Opakovaně prosím, abyste v diskusích nepoužívali termín "havloid", velice mi to vadí a nemíním to zde tolerovat.

   Vymazat
  6. "...obraz bývalého prezidenta, za který se schovává tzv. "kavárna", resp. kterým mává, je něco jiného než Václav Havel sám.
   Svatá prostoto! Vždyť to byl jenom žvanil, který žvanil v rámci toho, co od něho jeho vodiči požadovali a za co jej platili. Viz nechci prezidentovat - tak já se teda "obětuju", fuj komunisti - komunisti do vlády, zrušit NATO - vlézt do NATO, humanita - bombardování. Já nechápu, jak by se mohla "tzv. kavárna" (když už se Vám z nějakého zvláštního důvodu nelíbí výstižné jednoslovné označení bez uvozovek), zpronevěřit jeho "obrazu".
   Henten

   Vymazat
  7. Protože on nemá jenom polistopadový obraz, ale i předlistopadový.
   Víc už nemám zájem o něm diskutovat, protože můj názor na Václava Havla je těžko sdělitelný a já vůbec nestojím o to, řešit s kýmkoliv, co si kdo o něm myslí.
   Vím sama, co si o něm mám myslet, a názory ostatních na tuto otázku mne bohužel nezajímají.

   Vymazat
 5. Jakla mám velice rád. Už dlouho. I jsme spolu kdysi na dálku trochu spolupracovali ve prospěch lidu i právního řádu této země.
  V druhém kole budu volit Zemana, když Topolánek neprošel. Proti Drahošovi jsem ochoten volit koholi. Vidím v Drahošovi extrémní nebezpečí pro stát i národ.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "extrémní nebezpečí pro stát i národ" ?

   Vymazat
  2. Milane,
   nevím, jestli "extrémní" a jestli "nebezpečí".
   Ale - je zajímavé, že příznivci Jiřího Drahoše myslím příliš nevysvětlují, proč ho chtějí volit, kromě toho, že se liší od stávajícího prezidenta.

   Pokud jde o mne, nemám ráda lidi bez názoru, těžko proto může být mým kandidátem.

   Vymazat
 6. Já postrádám ve volebním systému negativní hlas. Pak bych šel k volbám. Takhle mi to přijde zbytečné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   chápu. Ale já nedokážu nejít volit.
   Jak jsem psala, uvažovala jsem o prázdné obálce, nebo o obálce s čistým lístkem.

   Vymazat
  2. co třeba takhle? http://www.jamapekelna.cz/wordpress/?p=887

   JJ

   Vymazat
  3. JJ,
   tohle není cesta pro mne:-)
   Ne že by mi vadilo žít v monarchii, ale žiju v republice, tak to beru na vědomí a zařídím se podle toho;-)

   Vymazat
 7. Sdílím vaše trauma daného velkým dilematem a rozvažováním nad volbou 2. kola. Žel minimálně 50% (obávám se, že o dost více) oprávněných voličů buď k volbám vůbec nepřijde nebo bude volit na první dobrou (protože kandidát slibuje jednu konkrétní věc) nebo první špatnou (protože protikandidát slibuje jednu konkrétní věc) bez ohledu na vše ostatní. Případně volí tak Karel/Božka. Ti si z toho hlavu nedělají a jsou v klidu... :-(
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JH,
   já bych to nenazvala traumatem.
   Volby si užívám, docela mne to baví (tedy debaty ne, ale prostě ta volební atmosféra), jsem zvědavá na výsledky, těším se na volby a na sčítání, těším se na ty povolební diskuse, na reakce obou kandidátů, jejich příznivců i komentátorů dění.
   A to prosím zcela bez ohledu na to, jak to dopadne. Jsem připravená přijmout oba výsledky, nebudu se děsit ani jednoho, ostatně stejně jako minule.

   Vymazat
 8. Naletěla jsi na argumentační klamy. Nejsi sama.
  Kam vede ta prašná cesta, víš? A jsi si jistá, že víš, co na ní je (kromě toho, co jsi už viděla)?
  To je strašné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   jistě, argumentačním klamům podléhám pravidelně:-)
   Ale v čem je klam to, že vůbec nevím, kdo je Jiří Drahoš? Neznám jeho názory, resp. ty které znám, většinou nemohu volit.
   Já jsem celoživotní, přesvědčený euroskeptik, nikdy to nebylo jinak, od doby, kdy jsem rozum pobrala, smýšlím v tomto ohledu stejně. Není pro mne snadné vybírat ve volbách, protože často se nenabízí žádné smysluplné varianty, které by mi vyhovovaly. V podstatě se nenabízí ani tentokrát, ale přece jen, jisté nuance v tomto ohledu mezi kandidáty jsou.

   Vymazat
  2. Klamům podléháme všichni, já někdy i rád. Za klam nepovažuju, že nevíš, kdo je Drahoš, ale to, že je známá cesta Zemanova kladena jako pozitivum.
   Ok, na Zemanově cestě už tedy víš, do čeho šlápneš, na Drahošově ne. Seems legit.
   Drahoš, stejně jako ostatní protikandidáti, je nula odnikud (optikou prezidentského úřadu). Ta parta niktošů je tam jen proto, že je Zeman po všech myslitelných stránkách absolutně nepřijatelný. Ale to nevysvětlíš. Češi po těch pěti letech na nějaké atributy toho úřadu snad úplně rezignovali.
   Euroskepsi do toho netahej - v tom ti žádný prezident nepomůže. Snad nevolíš podle toho, co zrovna který kandidát pindá o EU, uprchlících, cestě na Mars... A i kdyby ano, proč to chceš věřit zrovna certifikovanému lháři, pro kterého je pseudologia phantastica životním stylem...

   Vymazat
  3. Aha, už to vidím. Nevím, kdo od koho začal opisovat, ale ten "argument" se známou cestou letí netem jako lavina. Teď jsem ho potkal ve formě "volím známého ďábla". Tak se budu opakovat, protože opakování je matka sklerózy: váš Míla to vyhraje. I kvůli těm, kteří jdou radostně dál po podělaném chodníku a to, že ví, že co chvíli šlápnou do h*vna, ještě vydávají za přednost. Kvůli těm, kteří se upíšou jednomu ďáblu jen ze strachu, že ten druhý by mohl být taky ďábel.
   Hodně štěstí.

   Vymazat
  4. No já bych k tomu ještě dodala, že sice nevíme, co stojí za motivací Drahoše vstoupit do politiky jako závěr jeho (akademické) pracovní kariéry - kdo, co a proč, ale stejně tak pořád a stále nevíme, KDO financoval Zemanovu předchozí volební kampaň, kdo nebo co je impulzem jeho orientace na Rusko a Čínu (možná je to Kellner, možná je to něco, o čem se nám ani nesní) či jak hodně mají nad směřováním jeho prezidentského vlivu kontrolu Mynář a Nejedlý, případně další zájmové skupiny. Těch nezodpovězených otázek je tam mnoho, jen se jaksi ztatily do pozadí, bo jsou na scéně již dlouho. Taky jeden z klamů.


   Ivana

   Vymazat
  5. Ale my přece víme, co stojí za motivací Drahoše ucházet se o prezidentování. Byl pečlivě vybrán, jako optimální antizeman. Po fiasku v předchozích volbách už loutkovodiči nechtěli riskovat nějaké spontánní kandidáty, kteří by na Zemana nemuseli stačit. Takže potřebovali nějakého jakože důstojného kandidáta bez zjevných závažných škraloupů. Z toho logicky vyplývá, že to musí být někdo "neviditelný". Což ale nemusí vadit, když máte pod kontrolou propagandistické hlásné trouby. No a proč by Drahoš do takové sinekury nešel? Nic neriskuje, výdaje hrazeny a doživotní zabezpečení není k zahození.
   Henten

   Vymazat
  6. Pane Henten,

   tak mi prosím objasněte, kdo jsou ti, kdo Drahoše pečlivě vybrali jako optimálního antizemana, to je totiž ta klíčová otázka. Jestli to nevíte, tak víte kulový jako my všichni ostatní, co stojí za jeho motivací.

   Ivana

   Vymazat
  7. Jak se říká - chytrýmu napověz, tu druhou část vynechávám, abych případně neurazil.
   Samozřejmě vím (pokud nechcete slyšet konkrétní jména), ale jak známo, nemáme u nás svobodu slova, takže nemůžu úplně přesně odpovědět. Méně přesná odpověď je NWO.
   Henten Tamten

   Vymazat
  8. No, jedno konkrétní jméno vlastně říct můžu, už je dostatečně profláklý a není o něm pochybnost - György Schwartz. Podle toho, co financuje, se dá poměrně snadno určit část agenturní sítě.
   Henten Tamten

   Vymazat
  9. Hentene, vaše moudra jsou skutečně úchvatná. Ivana se vás ptá na jména, a vy odpovíte, že je znáte ale neřeknete - opravdu srandovní.
   Navíc volby minulé a současné bych nesrovnával. Zatímco před pěti lety kandidovali (až na výjimky) politici, tak nyní s výjimkou propadnuvšího Topolánka o lehce obskurního pop-politika Hanniga šlo o NE-politiky. Což je primárně špatně, protože funkce prezidenta by měla být jakýmsi vyvrcholením politické(!) kariéry. Je to ale jen důkaz, že politická sebranka se nejen velmi zdiskreditovala ale nebyla ani schopná od roku 1989 vygenerovat silné POLITICKÉ osobnosti.
   A za poslední, silní zákulisní hráči si budují vazby na většinu silných politických "bílých koní". Sázka na jediného je pro ně totiž velmi riskantní. Proto je pro ně nepolitický kandidát svým způsobem pole neorané, na kterém se může urodit cokoliv.
   Za mě - pokud půjdu k volbám, tak to asi hodím Drahošovi. Ty svinstva, sprostoty (nemyslím slovní) a podrazy Zemana (a může se schovávat za své příznivce jak chce) už překračují únosnou mez. Stačí jen porovnat jeho vlastní slova na adresu Mynáře před pěti lety a dnes... :-(
   JH

   Vymazat
  10. Já bych k tomu dodala tohle: vše, co se vytýká MZ, je nejspíš pravda. Já s těmi výtkami souhlasím. Pokud se ho chystám jít volit, tak to není proto, že bych s těmi výhradami nebyla seznámená, nebo že bych je nesdílela, ale proto, že nechci volit Jiřího Drahoše.
   Nakonec, voliči JD to dělají stejně, volí ho, protože nechtějí Zemana.

   Mne prostě stále udivuje, že někdo, kdo celý život neusiloval o žádnou politickou funkci, najednou dva roky před sedmdesátkou kandiduje na prezidenta.
   Já mám ráda, když mají životy a kariéry nějaký logický vývoj. U zločinců to taky tak bývá, tak proč ne u politiků:-)

   Vymazat
 9. Tento článek na Neviditelném psu je také dosti zajímavý:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-vyzva-vedcu-se-smrskla-dak-/p_politika.aspx?c=A180116_230529_p_politika_wag
  Podotýkám, že autorka je také vědkyní a patří k většině, která výzvu nepodepsala.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   toto jsem četla, už když to vyšlo, a velice mne to zaujalo!

   (Teď píšu méně, protože mám hodně práce, ale hodně času také věnuji čtení různých analýz, názorů a komentářů k volbám. Na rozdíl od předvolebních diskusí kandidátů mne to dost zajímá.)

   Vymazat
 10. Chris, jaký pak nečitelný pan Drahoš. Já to vidím úplně obráceně. Kdo schvaluje a komu se líbí tato postava, ten ho podporuje a za každou cenu ho chce dosadit na Hrad.
  Naopak, Zeman je často nečitelný a americkou stranou je naznačováno, že se jako jediný z EU chová jako nepřítel této mírotvorné mocnosti, co zrovna teď začala stavět námořní základnu hned vedle Krymu. Víš kdo jsou nepřátelé této země, NEPOSLUŚNÍ. No a Zeman je neposlušný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   to se mi právě líbí, že MZ říká věci, které se Bruselu nehodí. Je to potřeba jako sůl.
   A skutečně si myslím, že toto by Jiří Drahoš nedělal. Možná vyhraje - pak mne opravdu bude zajímat, jak se s novou rolí popasuje. Ono to podle mne není tak jednoduché, jak to někdy z podhradí vypadá.

   Vymazat
 11. Já jsem zapřísáhlý odpůrce přímé volby prezidenta a události posledních měsíců, tedy zejména hrubé vzájemné napadání oddaných příznivců jednotlivých kandidátů, jak na internetu, tak - překvapivě - i v reálném životě, mě utvrzují v tom, že mám pravdu. Na přímé volbě nevidím nic pozitivního. Volit nepůjdu, zvolte si koho chcete. Úřad prezidenta budu ignorovat bez ohledu na to, kdo funkci zastává. Vyhranění voliči neporozuměli obsahu funkce prezidenta, jako by vybírali Miss nebo stranu do parlamentu. Prezident přece nemá mít žádný program, program má vláda a prezident pouze podepisuje její zákony, klade věnce a je toliko titulární hlavou státu. Už vůbec nerozumím, proč se do kampaně zapojují manželky kandidátů nebo podporovatelé. Bližší je mi německý volební model, u nás by se mohl aplikovat jako společné zasedání poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Prezidentovi by měly být odebrány některé pravomoci. Ideálním prezidentem je robot, který v průběhu výkonu funkce nedává najevo svoje názory a pokud možno se moc neukazuje na veřejnosti, nebo jen příležitostně. Taková kombinace Petra Fialy a britské královny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste taky monarchista? Aspoň latentní ;-)

   Vymazat
  2. Myslím, že nesprávně směšujete dohromady dvě věci. Úřad prezidenta, jaký tu máme, nebo spíše bychom mít měli, a jeho přímou volbu.
   V tom prvním bych s Vámi asi nalezl společnou řeč. Myslím, že prezidenta vůbec nepotřebujeme. Jeho funkce by mohl vykonávat ne robot, ale například předseda senátu, když už tu tu celkem předimenzovanou instituci máme. A taky myslím, že bychom ani prezidenta neměli, nebo měli nějakého "robotického", nebýt toho, že "se musela" vytvořit nějaká sinekura pro Havla. A tak se udělala, navíc s "tatíčkoidními" vlastnostmi, aby Havel mohl do všeho žvanit, za nic nenést odpovědnost a ještě být do smrti zaopatřen. A tak to dneska podle toho taky vypadá.
   No a pokud jde o přímou volbu, ta by byla zcela namístě, pokud by se udělal posun k prezidentskému systému. Což by nemuselo být marné, když vidíme, k jakým důsledkům vede poměrný parlamentní systém. Pak by dávalo smysl i to doživotní zabezpečení vysloužilého prezidenta.

   Vymazat
  3. Pane Bauere,
   mne ty volby baví.
   A myslím, že to není tak, že by prezident neměl mít program nebo být názorově nevyhraněný. Přece jenom má vliv na zahraniční i domácí politiku, sice je většina jeho pravomocí formálních, ale některé nikoliv (jmenování členů bankovní rady ČNB). Navíc jak jsme viděli, prezident může své pravomoci využívat značně kreativně, viz Rusnokova vláda.

   Já si volby užívám, sice jsem byla proti přímé volbě, ale když už ji máme, tak hurá do toho.
   Kromě toho, raději jsem, když si prezidenta zvolí lidé přímo, než aby volil současný parlament. Zejména pokud jde o sněmovnu, to si raději ani nepředstavuji, co by z toho vzešlo.

   Vymazat
 12. Když jste se tedy dotkly pravomocí prezidenta ve směru k volebním proklamacím kandidátů, připojím jednu svou poznámku. Přes pravomoci, které prezidentovi dává ústava a které se nyní v souvisloti s p. Babišem jeví jako, eufemisticky řečeno, problematické, si myslím, že prezidentova role je právě hlavně v rovině, která není definovaná žádným zákonným předpisem. Právě proto, že konečné slovo ve všech důležitých věcech má nakonec parlament nebo vláda, byla bych ráda, kdyby prezident jasně sděloval své názory, ideálně trochu vybočující z davu, které otvírají diskusi. Tohle u pana Drahoše bytostně postrádám a nevím, zda to jsem schopna překousnout. U současného prezidenta zas postrádám jakoukoli velkorysost a respekt nějakou diskusi vést.

  Nezanedbatelnou složku mého rozhodování pak tvoří osoby v týmech obou kandidátů. Kéž by to bylo tak lehké, že by u "pana Slušného" byli jen pomocníci s ryzí touhou pomoci svému kandidátovi. Když jsem v prosincovém Reportérovi četla o panu Kleindienstovi a jeho ODS - ČSSD dotační anabázi...

  A poslední věc, která u mě hraje roli - hysterie zarytých příznivců, ať té nebo té strany. Je to možná nějaká moje sociální bublina ale momentálně mě více iritují Drahošovci, kteří absolutně nepřipouštějí, že by někdo o Zemanovi byť jen mohl uvažovat, což mi vždycky připomene(mladé)zanícené komunisty (a la Kohout, viz Fenomén Kohout)z padesátých let nebo (ať nepřeháním ;-) ) z doby třetí republiky.

  Vůbec nepředstírám, že můj pohled je objektivní, nezatížený emocemi. Poprvé za svou dlouhou volební kariéru uvažuji, že k volbám nepůjdu, protože se domnívám, že ve většinovém (prezidentském) volebním systému vyjádřím hlas i tím že volit nepůjdu. (Samozřejmě si uvědomuji, že spadnu do té šedi, která nepřijde ne z přesvědčení, ale že se jí nechce.) Mně se prostě nechce volit menší zlo (ať už je na kterékoli straně ;-) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maky,
   je to přesně tak, prezident má vliv daleko přesahující jeho formální pravomoci.

   Na okolí kandidátů se dívám také, ale kdyby se volilo podle spolupracovníků, zřejmě by to MZ prohrál už v prvním kole.

   Zajímavé kritérium je volba podle toho, jak se chovají podporovatelé toho kterého kandidáta. Prostě podívat se na to, kdo jim fandí. Mne také absolutně neoslovují projevy antizemanovců.
   Když jsem zaslechla, že snad chtěl nějaké akce na podporu JD pořádat Kocáb (nevím, jestli je to pravda), tak jsem si řekla, že s tím má Drahoš prohru jistou.

   Já volit půjdu, ale se zavřenýma očima:-)

   Vymazat
  2. Co Kocáb, ale takový Fero Fenič? Řekneš, že jak se choval Zeman posledních 5 let, určitě nedal tolik nechutných prasačin, jako česká kulturní fronta v poslední dny vyblila za jeden jediný den. Ani jeden volič Zemana mi nezapře, že neví o svinstvu a nehorázných lží boje proti Zemanovi. Co z toho vyplývá, každý odpůrce Zemana je pro mě naprosto nepřijatelný a nadále s ním nekomunikuji. Těší mě, že nejviditelnější a nejhlasitější jejich maskot je "výkvět " Bára Štěpánová.
   Kdo ví, možno dostane od nejvyšší antizemanovské školy z Brna čestný doktorát.

   Vymazat
 13. Mám jeden dotaz, jeden postřeh a jednu dlužnou odpověď :-)

  Pan Henten je pan Tamten? Nebo se jedná o dvě různé osoby?

  Zvládla jsem první třetinu Zemana na Nově. Myslím, že o příštím prezidentovi je rozhodnuto. To prostě Drahoš nedá. Pouze konstatuji.

  A ještě dlužím odpověď na přímý dotaz Christabel - koho budu volit? V posledních volbách jsem to hodila Zemanovi, neboť jsem nebyla schopna akceptovat hysterii fanynek narkoleptického knížete, jako menší zlo. Letos mi u Drahoše vadí totéž. Ale Zeman je o pět let ve vývoji dále a nemohu tvrdit, že mu to prospělo. Navíc já prostě akceptuji jen alfasamce v plné síle (jak s oblibou prohlašuje můj manžel :-)) Takže asi ani jednoho.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   pan Henten si koleduje o schvalování komentářů, protože tady píše (asi) libovolně pod různými nicky, a jestli něco nesnáším, tak jednoho komentátora pod vícero nicky.

   K volbám
   Jsem zvědavá, jak to dopadne, myslím, si, že vyhraje spíš Zeman, na druhou stranu průzkumy jsou vyrovnané a kulturní fronta mobilizuje a má tentokrát více spojenců, než dříve, protože MZ se částečně poráží sám, tím jak se v posledních pěti letech choval.
   Tak uvidíme, bude to dobrodružné, čekám výsledek ve stylu 50,4% : 49,6%.

   Preferenci alfasamců velice rozumím, ovšem tentokrát nejsou v nabídce:-)

   Vymazat
  2. Ne všichni z kulturní fronty se zalykají záští a nenávisti. Třeba herečka z ulice uvažuje daleko kvalitněji než řada vysokoškoláků. Její vyjádření se nedá porovnat i s některými odstavečkami tady. Chybu vidím, že nečtou jiné, jen sebe a co jsem nenapsal, tak je fake. Koukni na odkaz, snad to přežiješ.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ta-nenavist-Mnoho-umelcu-jako-ja-podporuje-Milose-Zemana-Jana-Zizku-nasi-politiky-Drahos-je-zajic-v-pytli-sverila-se-nam-znama-herecka-521143

   Vymazat
 14. Tak se tady ve Vidlákově u cirkulárky dohadujeme, zda už v ČT zkušený kolektiv vypracovává otázky i s odpovědmi pro pana profesora nebo je napadlo, že v české kotlině se vše provalí a tak jeho chytrou manželku napadlo, že to by byla ráze konečná

  OdpovědětVymazat