středa 7. února 2018

Piráti hledají právníka

Blog Jiné právo upozornil, že Piráti hledají právníka, který jim bude pomáhat v průběhu legislativního procesu. Sama skutečnost není nikterak zajímavá, ale některé okolnosti stojí za zmínku.

Je sympatické, že Piráti hledají uchazeče inzerátem a nemíní pozici přihrát nějakým kamarádům z tenisu, i když nic není vyloučeno. Ale to je asi to poslední, co se dá na inzerátu pochválit.
Jinak se totiž s anoncovanou pozicí i tím, jak se tato strana chce prezentovat, neomylně míjí.

Dotazník, který má uchazeč vyplnit, zájemcům neomaleně tyká.
Tak jistě, my si tu všichni tykáme, soudruhu, totiž soudruhu piráte.
Sama bych při hledání vhodného kandidáta na vysloveně konzervativní pozici, jakou je připomínkování zákonů, ale i na další pozice, tento styl komunikace určitě opustila. Ne každý je na to zvyklý, ne každý to ocení, a vypadá to velice hloupě, hloupěji než nejhloupější pirátský poslanec.

Další zajímavý aspekt: práce má být na plný úvazek, nicméně zaměstnanec bude pracovat na "IČO", což je podmínka sněmovny. Už ze samotného zadání to tedy vypadá na hrozící rozpor se zákonem, konkrétně daňový únik a porušování práv zaměstnanců. Piráti, piráti! To jste se zatím nestihli seznámit s vysoce módním termínem "prekarizace práce"? A že jde o podmínku sněmovny? Jistě, kdo to platí, ten si klade podmínky, poslanci jsou malí páni na to, aby to změnili, že?
Jak chcete něco měnit, když už právníka, který vám má se změnami pomáhat, budete zaměstnávat na černý švarcsystém? Zdá se, že v něčem se antisystémová strana přizpůsobí systému velice rychle.

A jako třešnička na dortu je na Jiném právu (na webu Pirátů jsem to nenašla) uvedeno toto:

Podmínkou zařazení do výběrového řízení je zaslání strukturovaného životopisu a motivačního dopisu obsahujícího vizi působení na dané pozici. Životopis a motivační dopis vítěze výběrového řízení mohou být zveřejněny i bez předchozího souhlasu.

Tak zveřejňovat osobní údaje bez předchozího souhlasu uchazeče, jen na základě toho, že vyplní váš dotazník, byste chtěli? Myslím, že už tento požadavek zajistí určitý předvýběr kandidátů, ovšem nikoliv tím správným směrem. Kdo z právníků má zájem, aby jeho životopis a motivační dopis visely někde na cizím webu? Co ochrana soukromí? Co když uchazeč třeba pracuje jinde a zaměstnavatel ani neví, že chce změnit práci? A to si opravdu někdo myslí, že ten, kdo dle požadavků na danou pozici disponuje "hlubokým vhledem do procesu tvorby zákonů", kterýžto vhled musel někde získat a na Facebooku to asi nebylo, bude svoje osobní údaje věšet na netu? 
Takže už toto kritérium vyselektuje určitý typ lidí, kteří by se mohli o práci ucházet. A ve hře ponechá ty "antisystémové", tvůrčí a otevřené, kterým nevadí, že si o jejich zájmu o práci pro politickou stranu může kdekdo cizí počíst na netu.

Ale nemám strach. Určitě se někdo přihlásí. Otázka je, zda s takto vybranými legislativci má naše legislativa šanci na zlepšení.35 komentářů:

 1. Souhlas tam přeci je: implicitní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co na to říká GDPR?
   :-)

   Vymazat
  2. Pane Petersi,
   já bych to tak rychle neodbyla, byť nebudu předstírat, že jsem odborníkem na problematiku.

   Moje úvahy jdou následujícím směrem:
   - ano, takový souhlas by v některých případech mohl stačit,
   - ale vadí mi to v případě poptávky zaměstnavatele po zaměstnanci, protože když chce uchazeč reagovat, nemá jinou možnost, tudíž jej to velmi limituje při udělení svobodného souhlasu,
   - kromě toho, já nechci uvažovat tak, že "se souhlasem jde cokoliv"; co nějaký účel tohoto druhu zpracování údajů? Zveřejnění přece skutečný účel dalece přesahuje.

   Když si představím, že by takto postupovali všichni zaměstnavatelé, nebo jejich převážná většina, jak by to vypadalo?

   Vymazat
  3. Ano, je jeden směr právního uvažování, že podmínky jsou nepřípustné: v dědictví, ve svatební smlouvě, v pracovním právu etc. Podle mne je ale takové uvažování v příkrém rozporu se zásadou legální licence.

   Ano, se souhlasem nelze cokoliv. Ale tady jistě nějaký rozumný účel mají, jen ho v inserátu nevyjádřili.

   Myslím, že by to projasnilo vzduch a ubylo by pokrytectví.

   Vymazat
  4. GP,
   o směrech právního uvažování moc nevím, beru to jako obvykle spíše přes praxi.
   Myslím, že hledat rozumný účel zveřejnění pracovní anamnézy a motivačního dopisu je obtížné.

   Vymazat
 2. Tak tohle je samozřejmě blbost, to není vůbec důležité, ani v rozporu s pirátskou ideologií. Piráti nechtějí nějakého škrobeného panáka, který by (jen) konformně dělal svou práci. "Běžného právníka". Chtějí někoho, kdo chce víc, než jen prachy, kdo něčemu věří, je otevřený a bude aspoň trochu žít jejich étosem, ať už je jakýkoliv. Tykání je naprosto OK, nechceš-li si tykat s piráty, nehlaš se k nim. Implicitní souhlas se zveřejněním tam taky vidím, a platí jen pro vítěze. Nic proti, když vím, jak to u pirátů chodí.
  Hentamten

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jistě, to já chápu, nechceš si tykat, nehlas se.
   Jenomže když chtějí někoho, kdo má hluboký vhled do přípravy zákonů, tak takoví lidé nerostou na stromech a nejsem si vůbec jistá, že mají chuť vyplňovat veřejné formuláře, které jim tykají.
   Ale to jsou jenom moje takové irelevantní úvahy:-)

   Vymazat
  2. Nesouhlasím.
   Podle toho dotazníku chtějí někoho hodně poslušného, kdo se vejde do jejich tabulek a nebude ničím vybočovat, nijak se vymykat.
   Je to horší a drsnější dotazník než byly dotazníky za komunistů. Dokonce i při vstupu do různých komunistických a polokomunistických organizací měl adept větší možnost projevit svou individualitu a odlišné postoje.
   Jsem pamětník a vím, co říkám.
   Milan

   Vymazat
  3. Tomu nerozumím. Tak jsem si ten dotazník i přečetl (dosud jsem vycházel jen z blogu) a nic o "poslušnosti" či glajchšaltování v tom nevidím. Natož ponižování. Vidím tam nějaký aktivismus, nějaké mladistvé zblblictví, klidně to svazáctví, ale pořád nic, co by mělo být proti něčemu. I ten životopis se dá napsat způsobem, který nijak nekompromituje (zejména u mladých). Věřím i tomu, že kdo by se odlišoval a "vybočoval", klidně by z toho vyšel s plusovými body. Nechceš, neber. (To není tykání.)

   Vymazat
 3. Horší, že se piráti takřka úplně "zařadili" do pseudodemokratické stranické bažiny. A že z ní přebrali typické pletichaření a účelové lhaní. Když si otevřu jejich stránky, vyskočí na mě - Pusťte nás na ně, porveme se za vás! V programu mají - Kontrolu moci a mocných, Zjednodušení státu pomocí technologií, Ochranu občanů před šikanou a Obranu svobody. Dělají to? Nemyslím. Díky volebnímu výsledku mají jedinečnou a asi neopakovatelnou příležitost plnit co slíbili. Mohli by jít do vlády a troufnu si říct, že by měli značné šance lecčeho ze slibovaného dosáhnout. Jistěže by to mělo svá nepopiratelná rizika, ale však jsou piráti, ne? Osobně mám za to, že by díky svým personálním kvalitám, dosavadní nenamočenosti, transparentností a díky podpoře svého výkonného a inteligentního zázemí, deklasovali ty Babišovy loutky takovým způsobem, že by Babiš hořce litoval, že s nimi do toho kdy chtěl jít. Vytunelovali by ho podobným způsobem, jako on vytuneloval socany.

  Zkouknul jsem rozhovor https://www.seznamzpravy.cz/clanek/at-okamura-ve-snemovne-celi-prime-demokracii-co-rekl-o-tabore-v-letech-je-sprostarna-mini-sef-piratu-42472?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp
  Bartoš je nepochybně velmi inteligentní, tak proč tak hloupě lže? Proč se zapojil do ryze účelové, nesmyslné a předem ztracené štvanice na Okamuru? Která není ničím jiným, než "tzv. kavárno"-idním hnojometem? Proč se neptá, zda se Sobotkova vláda nedopustila trestného činu a nevytunelovala půl miliardy z kapes nás všech? Proč to snad dokonce podporuje? Je to málo peněz? Není snad už léta pěnice Parkanová trestně popotahovaná za daleko menší prohřešek? Proč bojuje proti svobodě slova na internetu, základu všech svobod? Proč podporuje gumové politické represívní zákony? Proč zastírá pravou podstatu společenského konfliktu? Je to "pirátské"?
  Já mám poměrně zasvěcené informace i zevnitř. Podle nich došlo u pirátů mezi posledními dvěma parlamentními volbami k "nepřátelskému převzetí" vnitřní moci. Došlo k velkému nárůstu členské základny a k opratím se prosadili lidé, kteří "nejsou tak úplně piráti". Kteří právě manipulují hnutí výše naznačeným směrem. Cestou, která pokud se nezmění, vede k jednorázovému použití a zahození. Toto převzetí pak zvenčí opotvrzuje očividná změna mediální přízně před posledními volbami.

  Další taková, víceméně okrajová ale signifikantní, věc proběhla v druhé části té debaty - mluvilo se o online volbách, které patrně piráti prosazují. Na tom bych demonstroval tu zblblost mladé nezkušené generace. Jsem moderní člověk, výhody internetu široce využívám, oceňuji a preferuji. Přísedící slečně by se to moc líbilo - že jakože hlavně pro ty starší, kteří třeba mají problém dojít k urně. Ale tu slečnu asi už nenapadne (nechci jí podsouvat, že napadne a kvůli tomu to podporuje), že za toho staršího člověka by zcela netransparentně, zcela utajeně, mohl hlasovat někdo jiný (přemluv bábu). Že by se velice usnadnilo kupčení s hlasy, které je prý jinak velkým ohrožením demokracie. Povídá, shodně s Bartošem, že přece s výhodou používáme elektronické bankovnictví, atd. A opět - neuvědomuje si, že v elektronickém bankovnictví rozhodujeme bezprostředně o svém majetku. Sami neseme odpovědnost za následky. Ve volbách ovlivňujeme cizí majetky a osudy, zcela odtrženě a bez bezprostředního účinku na vlastní život. Prostě mladí zblblíci, jak jim říkám. Voliči pirátů (byť volit piráty je asi tisíckrát smysluplnější, než volit pseudodemokratické strany). Já jsem velikým odpůrcem jakéhokoliv "ulehčování" voleb, už třeba i korespondenčního hlasování. Neboť je to konfliktní s elementárními principy přímosti a tajnosti volby. Jsem líný, líbily by se mi online volby, ale bohužel to není možné. A kdo to zamlčuje, přitom o tom jako inteligentní člověk nemůže nevědět, tak lže a/nebo má jiné tajené úmysly.
  Hentamten

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V lecčems souhlasím.
   Elektronické volby jsou nesmysl. Nelze zpětně ověřit správnost výsledků, na to je bohužel nutná krabice s hlasovacími lístky, které je možno fyzicky přepočítat.

   Také myslím, že Ivan Bartoš a zřejmě i ostatní lidé z vedení jsou velice inteligentní.
   V politickém obsahu té strany asi došlo k posunu, resp. rozšíření; vzpomínám si, že na starý blog chodil komentátor od Pirátů a jeho agenda tehdy byla skutečně jiná, na druhou stranu to bylo úzké vymezení a s tím by se do sněmovny asi nedostali (šlo o autorská práva, monopolní postavení, svobodu internetu apod.).

   Ohledně Okamurova výroku o Letech, to je samostatná kapitola; vzniklá hysterie může pomoci tak leda jemu samotnému, vůbec nikomu jinému, tedy domnívám se.

   S tou vládou je to složitější, účastí ve vládě s Andrejem Babišem by se Piráti zpronevěřili své stěžejní zásadě, kterou hlásali, takže chápu, proč do toho nechtějí jít.

   Bude velice zajímavé sledovat další vývoj této strany, jestli se udrží, nebo se z ní stane další strana na jedno použití. Nakročeno k udržení v politice mají dobře, jen to nepokazit.

   Vymazat
  2. Dalo by se to nazvat posunem, ale já bych se nezdráhal nazvat to "čelem vzad". Původní étos byl, troufnu si říct, antiestablishmentový. Ne anarchistický, ale ve prospěch racia a svobody (z čehož ten antiestablishment vyjde v podstatě automaticky).

   Hysterie kolem Letů jistě Okamurovi neuškodí, na druhé straně ani neprospěje. Má jiné cíle - 1. kontinuálním hnojometem odrazovat nemyslící masu, 2. odlákat pozornost od asi nepochybného spáchání trestného činu, pro který je stíhána Parkanová. Nebo snad - Vy byste to mohla vědět - byl nějak zásadně změněn zákon o majetku ČR?

   Rizika v tom samozřejmě jsou, ale nemyslím si, že by se nedala "ošetřit". Nemyslím si, že by se něčemu zpronevěřili. Je celkem nepochybné, že stíhání Babiše je účelové a bez šance na úspěch. Povleče se léta. Kdyby deklarovali, že jdou do vlády, aby využili historickou šanci plnit svůj program a aby Babiše drželi na krátkých opratích (a kdyby to opravdu dělali), dohnali by ho k šílenství. Uvědomte si, že Babiše, přes veškerou štvavou kampaň proti němu, stále podporuje 1/3 voličů. Tyto voliče někdo získá, až Babiš půjde od válu. "Tzv kavárno"-idní složka, za kterou se takto zařadili, je mezi voliči zcela okrajová, to asi jen propaganda ČT a dalších hlásných trub si toho ještě "nevšimla". Odvážnému štěstí přeje, to by mělo být heslem pirátů.

   Daleko větší rizika bych viděl na straně nezkušenosti, popřípadě zrady ve vlastních řadách. Ale pořád si myslím, že z tohoto hlediska mají daleko nejlepší materiál na trhu. Jenomže bojem pod cizí vlajkou za cizí zájmy ho brzy prohospodaří. Lidi nejsou úplně blbí a i mladí zblblíci se postupně stanou staršími a zkušenějšími zblblíky.
   Hentamten

   Vymazat
  3. Napsal jste to hezky a v mnohém s Vámi souhlasím.
   Ovšem Piráti si z toho ponaučení nevezmou.
   Milan

   Vymazat
  4. Jen bych chtěl upozornit, že metodami asymetrického šifrování a časových značek lze dosáhnout stavu, kdy:
   - Soubor všech hlasů může být veřejně dostupný
   - Každý může svým klíčem ověřit, že jeho hlas je započten
   - Nikdo jiný nepozná váš hlas
   - Hlas je rozšifrován až po uplynutí lhůty
   - Je identifikovatelná duplicita hlasu
   - Je identifikovatelné, v jaký čas bylo hlasováno, případně, že soubor byl otevřen a uzavřen v definovaný čas.

   Tohle se už teoreticky umělo před 20 lety, kdy nám to přednášeli.

   Prolomitelnost tohoto systému nastane teprve za určitý počet let (výkon) a nebo zlomově s rozšířením kvantových počítačů.

   Vymazat
  5. Pěkné. Zajistí tento systém, že hlas nebyl prodán, ukraden, či vynucen?
   Hentamten

   Vymazat
  6. Já sama na elektronické volby nevěřím, podle mne je to nezodpovědnost vůbec navrhovat nebo slibovat v programech.
   V sázce je příliš mnoho, podíl na moci, pokušení zneužití je veliké a jak již víme, ani vysoce zabezpečené armádní a podobné systémy se často nepodaří uchránit před elektronický útokem.

   Karle,
   i pokud bychom akceptovali to, že zatím není technicky možné šifrování prolomit, odkud berete přesvědčení, že až se to někomu podaří, hned to vytroubí do světa?

   Vymazat
 4. Jen technická poznámka (přilákalo mě to coby GDPR-pozitivního): tato forma souhlasu je šablonovitým případem, jak souhlas podle GDPR vypadat nemá a nesmí. Souhlas není vědomý, svobodný, jednoznačný, odlišitelný, doložitelný...
  U Pirátů ovšem s jejich přístupem nic překvapivého. Jako malí usmrkanci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem potěšen a i překvapen, že s Vámi mohu v něčem souhlasit a poděkovat Vám za Váš příspěvek. Napište ho ovšem raději "Pirátům".
   Milan

   Vymazat
  2. I vám díky.
   Pirátům jsem nejen napsal, ale i řekl nejen tohle, ale i leccos jiného (třeba to o těch svazácích).
   Já byl tak trochu u zrodu a to stigma neúcty k zákonům si sebou nesou pořád.

   Vymazat
  3. Mno.

   „vědomý, svobodný, jednoznačný, odlišitelný, doložitelný“. Ve skutečnosti: „svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný“. Vše je splněno:

   a) Nikdo nikoho k ničemu nenutí. Nechceš, nepodávej.

   b) Je jasně stanoveno, co se má zveřejnit.

   c) Je rovněž jasné, k čemu se ten souhlas dává: ke zveřejnění a čeho.

   d) Ta jednoznačnost (angl. unambiguous) je nejvíce sporný požadavek GDPR. Asi jde o formu. A tady to ten člověk podepíše. Na druhou stranu, informace: „i bez předchozího souhlasu“, je matoucí. Nicméně, opravdu je nezbytný souhlas? Zřejmě je účelem legitimní zájem, protože souhlas se zveřejněním z povahy věci nelze odvolat.

   Vymazat
  4. GP: ne.
   a) Zásadní nepochopení. Účast ve výběru je tímto podmíněna - nelze.
   b), c) Jednak není, druhak není jasné, proč.
   d) Zde jste si odpověděl sám.
   Ode mě zde ke GDPR vše.

   Vymazat
  5. Obávám se, že jsou legitimní důvody, proč to lze, ač nejsou uvedeny: Je to vnitřní hygiena pirátské strany, která zveřejňuje všechny smlouvy i všechna výběrka na základě svého étosu. Limitovat spolupracující subjekty podle požadovaného étosu jde, navíc nejde o zaměstnaneckou smlouvu, ale zřejmě o smlouvu o dílo.

   Vymazat
  6. Karle,
   ale podle inzerátu jde zjevně o zaměstnance, jenom je tam alibisticky s odkazem na požadavky sněmovny - uvedeno, že právník bude pracovat jako "ičař". Neshledáváte na tom nic závadného?

   Vnitřní hygiena pirátské strany nemá zasahovat do práv jednotlivců ani překračovat zákon nebo účel zákona. Takovou filosofii neuznávám.

   Vymazat
 5. Mí rodiče svým rodičům vykali. I někteří mí bratranci a sestřenice svým rodičům ještě vykali.
  Já jsem svým rodičům již tykal. Prarodičům jsem ovšem vykal! Rodičům své manželky rovněž vykám a vůbec by mne nenapadlo jim tykat. Tykáme si s mou ženou, s mými dětmi a jejich dětmi, s mými přáteli. Ostatním lidem vykám a nepovažuji to za újmu. Ba mám za to, že všem zjevně starším cca 10 let by se mělo vykat. Nástup puberty prostě znamená začátek výchovy k společenskému chování, to je i k vykání.
  Ten dotazník "Pirátů" jsem si přečetl a velmi mne znechutil.
  Oni to zjevně vědomě napsali tak, aby se jim hlásili pouze mladí (a nezkušení) lidé, které budou moci ovládat a kteří budou poslušní (nikoli tedy mladí rebelové).
  Oni vůbec netuší, že dobrý legislativec je pouze starší a velmi zkušený právník, znalý prakticky (tehdy z osobní praxe) vícera právních oborů, který by se jim na ten jejich inzerát nikdy nepřihlásil již pro jeho urážlivost, ponižování případného uchazeče a donucování k souhlasům s tím, s čím se souhlasit nedá, když je to protiprávní.
  Piráty jsem sledoval od samého jejich vzniku u nás a zpočátku mně byli sympatičtí, ale protože jsem je stále sledoval, ty sympatie mne přešly.
  Je to jen nový druh svazáků z 50. let.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, to je kultura nových korporací. Je to tím, že angličtina nerozlišují tykání a vykání (a ač vlastně vykají, tak naopak tykání je tam výrazem vznešenosti). A proto se v jejich zahraničních pobočkách ve slovanských zemích tyká s oslovením kř. jménem. (Myslím, že i v Německu, což musí být pro ně šílené...) Pokud nastoupíte, je to automatické. Dokonce jsou výrazněji vytištěná křestní jména na batchích, třídí se podle nich seznamy apod.

   Čili i Mgr. František Novák, PhD., absolvent práv, je prostě: Ahoj Franto, prosím Tě... Nebo v nejlepším případě Dobrý den, Františku, prosím Tě, zkontroloval bys smlouvu...

   A Piráti jsou korporátně-iťácká strana...

   Vymazat
  2. Karle,
   ale oni snad ještě mluví česky, ne?
   To tedy pochybuji, že tak inteligentní člověk jak Bartoš není schopen pochopit rozdíl, a musí všem tykat, protože je na to zvyklý od ajťáků?

   Vhodným kompromisem je oslovování křestním jménem s vykáním, tedy "Františku, mohl byste...", nebo "Jano, prosím vás...".
   Oslovovat neznámé osoby ve formuláři tykáním je neslušné a hloupé.

   Doufám, že poslanci Pirátů chápou rozdíl mezi korporátem a stranou, opačný závěr by byl skutečně velmi na pováženou. Nehledě na to, že i velké společnosti se při inzerci přece přizpůsobí společenských pravidlům a v poptávkách potenciálním zaměstnancům snad vykají.

   Vymazat
  3. Pane Karle V., to není žádná "kultura nových korporací", to je prostě nekultura a nevychovanost.
   Při osobním hovoru by mně nikdo z nich netykal, to jsem si naprosto jist. Ale když mne nevidí, klidně mi tykají.
   Milan

   Vymazat
  4. Karle,
   osobně řešívám u oslovováním křesním jménem v anglické komunikaci dilema. Anglosaský svět oslovuje křesním jménem, tam je to jasné. Ale pokud mám naproti sobě jiného cizince, tak velmi zvažuji, jak jej oslovovat. Němce tedy oslovuji zásadně příjmením i v anglické komunikaci (oni mě ostatně také) a u jiných národností většinou počkám, jak se k tomu postaví protistrana.

   Korporaci, kde se oslovovalo křesním jménem a tykalo se po anglosaském způsobu i při komunikaci v češtině jsem zažila osobně. Většina z nás byla v té době v podobodné věkové kategorie, tam mi to připadalo zcela přirozené. Ale pak jsem také (podle firmemního standardu) měla tykat i osobám staším téměř o generaci a s tím jsem už jisté potíže měla.

   Přenášení odlišných kulturních zvyklostí zkrátka není to pravé ořechové. Navíc to opravdu i v tom korporátním anglosaském prostředí lze vyřešit tak, že oslovuji křesním jménem, ale vykám. Protože těžko budu téhož člověka titulovat jako "Petra", když vedeme komunikaci v angličtině a v okamžiku, kdy se anglicky hovořící osoba z týmu vzdálí a přejdeme do češtiny, se vrátím k oslovení "pane Nováku". Automatické tykání do češtiny prostě nepatří.

   Ivana

   Vymazat
  5. Ivano,
   to mi připomnělo komunikaci, kdy jsem měla v anglicky psaném mailu oslovit zahraničního kolegu, který je zvyklý používat křestní jména (nevadí mi to vůbec) a zároveň někoho z českého vedení, komu samozřejmě vykám a oslovuji příjmením. No byla jsem z toho na velkých rozpacích, nakonec jsem napsala podle anglických zvyklostí oboje oslovení, ale byla jsem z toho velmi nesvá.

   A také nechápu, proč by se měly v komunikaci ve straně a v poslaneckém klubu používat anglosaské zvyklosti, vždyť to je nesmysl.

   Vymazat
 6. Skoro jsem váhala, jestli sem článek na takové okrajové téma dávat, navíc jsem mu eufemisticky řečeno moc péče nevěnovala, a nakonec je z toho taková zajímavá diskuse.
  To mám radost.
  Ještě se do diskuse vrátím, povinnosti volají.

  OdpovědětVymazat
 7. Inzeráty s tykáním, které jsem zatím viděla, se většinou týkaly práce v KFC nebo něčeho podobného, kde se očekává, že se budou hlásit jen ti hodně mladí. Je mi přes čtyřicet a jsem v tomhle asi konzervativní, protože v jazykovce, kde jsem učila, jsem si nedovedla představit, že bych si tykala s recepční, která vypadala, že právě opustila základku. Na základě toho inzerátu se k nim samozřejmě budou hlásit určité typy lidí, ale možná, že právě o to jde, aby tam člověk zapadl, jen si nedovedu představit, jak bude vypadat pohovor. Budou si tykat hned při prvním setkání? - (Ahoj Karle, proč chceš u nás pracovat?:-) To by mi asi připadalo dost zvláštní. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo,
   pohovor bude asi zajímavý:-)
   Při troše štěstí bychom se mohli dozvědět, kdo to místo nakonec získal, když tato strana vše zveřejňuje. Tak uvidíme, jestli to bude nějaký právní hippík:-)

   Vymazat
 8. Co se týče zkušeností, které jsou pro takovou práci nutné, tak ty mladý člověk téměř bez výjimky nedokáže nikdy ocenit. Každý mladý má samozřejmě pocit, že s inteligencí, odvahou a cílevědomostí má navrch před starším, navenek opotřebovanějším (a tím pádem z jeho pohledu zbytečnějším a zoufalejším) člověkem, jehož rozvahu motivovanou zkušenostmi mylně považuje za nedostatek výše uvedeného. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, s odvahou, inteligencí a cílevědomostí se vrhneme na český legislativní proces! Ale pozor, aby nedošlo k nabití nosu v prvním připomínkovém řízení;-)

   Vymazat