úterý 6. února 2018

Proti protokolaci žádné námitky

V soudní síni se řešily podrobnosti o životě jistého člověka. Svědeckou výpověď podával jeho soused z vesnice.

Soudce: "Můžete nám říci, co víte o chování pana X?"
Svědek: "Tak, dost pil a kamarádil se s feťáky."
Soudce diktuje do protokolu: "Požíval alkoholické nápoje a stýkal se osobami zneužívajícími návykové látky."
Svědek odchází, dlouhé a úmorné jednání konečně spěje k závěru.
Soudce se obrací na právní zástupce stran: "Máte nějaké námitky proti protokolaci?"
Právní zástupkyně (já) v duchu: "Nějaké bych měla. Asi milion. Proč se to nemůže protokolovat, jak to ti lidé řeknou? Takhle vypadá protokol o výpovědi zedníka jako záznam projevu z odborné konference. Jak tomu pak může někdo věřit? To se na odvolačce nediví, když si to tam čtou?"
Právní zástupkyně (já) nahlas: "Nemám, pane předsedo."
A v duchu: "Ještě to tak, mám s tím soudcem už tak dost problémů, nebudu si kvůli takovým formalitám přidělávat další. Smysl výpovědi v protokole je zachycený správně a to je hlavní. Já ho tady začnu školit a on mi to obratem vrátí na nějaké procesní vychytávce. Nechám si to na příště, až se to bude hodit."

Protistrana taktéž nemá námitek.
Protokol nám bude doručen do datových schránek.5 komentářů:

 1. A protokolavala jste sama někdy nějakou výpověď?
  Teoreticky by se mělo protokolovat přesně, ale prakticky to prostě nejde. Jak psát nespisovně? Jak donutit člověka, který mluví nespisovně, aby nespisovně zachycená svá slova také podepsal? Vedl jsem už velmi mnoho výpovědí (nikoli u soudu) a nikdy se mi nepodařilo zapisovat tak, jak lidé mluví. Vždy to převedu do jazyka spisovného (jímž hovořím, nejen píšu) a polovulgární výrazy nahrazuji výrazy obecně akceptovatelnými - a vyslýchání mne za to opakovaně chválí.
  Problém výslechů není ale jen v tom, že vyslýchaný má menší jazykové schopnosti a menší vzdělání než vyslýchající.
  Mnohem obtížnější je, když vyslýchaný pochází z "vyššího" sociokulturního okruhu a má vyšší a širší vzdělání než vyslýchající. Když vyslýchající nezná slova, jež vyslýchaný užívá, je to obzvláštní legrace.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ne, nikdy jsem neprotokolovala sama, i když dost často musím nebo můžu do protokolace zasáhnout.
   Ale asi mne takové úkoly brzy čekají, i když se na ně nijak netěším.

   Nejde mi o to, aby to bylo zachyceno vysloveně nespisovně, ale lze použít i hovorový jazyk.
   Navíc výraz "pil" není nic nespisovného, není důvod jej nahrazovat nějakým opisem, spousta hovorových slov se dá použít v protokolaci.
   Podívejte: feťák - narkoman - osoba zneužívající návykové látky.
   Český jazyk je dost bohatý, aby se protokol mohl blížit charakteru výpovědi a nebyl vysloveně vulgární, řekla bych.

   Vymazat
  2. Vždy se snažím, aby se i v protokolu slova vypovídajícího blížila tomu, co skutečně řekl. Ale vážně to nejde úplně. Sprostá slova bych tam klidně napsal, ale primitivní češtinu nezvládám. A navíc tím, že píšu všemi deseti, mám slova uložena ve svalové paměti a ty prsty si to napíší, jak to jsou už desítky let zvyklé psát. A svědkové si také ne vždy jsou schopni vybavit slova, která by chtěli použít.
   Například minulý týden jsem sepisoval výpověď v jednom domě s pečovatelskou službou. Paní se velice ošívala, když řekla, že ten člověk "je takový pohádkář". Já jsem napsal, že je pábitel, a ona byla velice potěšená. Slovem "pohádkář" by ho urazila, a to nechtěla, jenom nevěděla, jak kulantně říci, že projevuje znaky konfabulace, čili bájivé lhavosti. Tak jsem jí trochu pomohl a všichni jsme spokojeni.
   Milan

   Vymazat
  3. Tak jsem si tento týden zkusila sama protokolovat (diktovat, ne psát). Ale musím se k těm protokolům ještě s odstupem vrátit, abych mohla posoudit, jestli jsou vypovídající a odpovídající a co mám do budoucna zlepšit.

   Ale já bych klidně zapsala to slovo "pohádkář", když to paní řekla.
   Mimochodem, pro tyhle typy používáme v kanceláři označení "lidový vypravěč".

   Vymazat
  4. Pohádkář i lidový vypravěč jsou názvy dehonestující. Naopak slovo pábitel je povznášející.

   Měl jsem jen málokdy možnost protokolaci diktovat. Nikdy jsem holt nepracoval u soudu. A mládež, kterou si k výslechům beru, psát vůbec neumí. A tak si stále píšu sám (v mládí jsem vyhrával soutěže SSM v psaní na stroji všemi deseti v kategorii muž na elektrickém psacím stroji, a to v důsledku zcela mizivé či vůbec žádné konkurence).
   Milan

   Vymazat