pátek 9. března 2018

Inaugurační projev: co vzkazuje prezident

Dosud jsem neměla tušení, jak strašně důležitý je inaugurační projev hlavy státu.
Projevy poslouchám velice nerada, nebaví mne a většinou se na ně nedokážu příliš soustředit. Nepamatuji si obsah téměř žádného projevu, který jsem v životě vyslechla. Nevím, o čem byly dřívější inaugurační projevy Václava Havla a Václava Klause. Inaugurační projevy jdou zkrátka naprosto mimo mne.

S překvapením jsem ale zjistila, že projev prezidenta Zemana, pronesený u příležitosti složení jeho druhého prezidentského slibu, je nutné důkladně rozebrat. Hodnotí jej každý, kdo má ruce, kdo má nohy. Kdo nehodnotí, jako by nebyl! A tak se k němu tedy také vyjádřím.
Část projevu jsem slyšela, a to večer na kritizované veřejnoprávní televizi, ovšem již ovlivněna tím, že jsem shlédla kousek pořadu Události, komentáře, kde se projev samozřejmě hodnotil.
Mimochodem, zkusila jsem si představit, jak by vypadal projev v případě, že by byl zvolen Jiří Drahoš. Jistě by byl plný vzletných frází o spojování společnosti, důstojnosti úřadu, Evropské unii, která nás zachrání, důležitosti vzdělání pro naši budoucnost. Určitě by nikdo z přítomných na protest proti jeho obsahu neopustil sál. Ale řekla bych, že šedesát vteřin po jeho skončení by nikdo nedokázal uvést jedinou myšlenku, kterou obsahoval. A nevím, zda by někomu stál za sebekratší komentář, delší než povinná agenturní zpráva.

***
A teď už k projevu samotnému, přesněji k jedné jeho části.
Neslyšela jsem jej celý, ale pasáž kritizující podnikatele Zdeňka Bakalu a média, včetně veřejnoprávních, ano. To, co jsem vyslechla, interpretuji jinak než ostatní.

Připadá mi dost zvláštní, že by prezident pokládal za nutné zmínit ve svém slavnostním projevu zrovna Zdeňka Bakalu. Možná se tento pán dopustil nějakých zavrženíhodných skutků charakteru hospodářské kriminality, možná nikoliv, o tom nic nevím. V zásadě si o tom myslím jen to, že teď už to asi nikdo nevyšetří a už vůbec nepotrestá, a potom také, že Zdeňku Bakalovi je to srdečně jedno. Jistě se u projevu ve své švýcarské vile s příznačným doutníkem v ústech dobře bavil.
Na první pohled je zarážející, že Miloš Zeman tepal ve Vladislavském sále někoho takového. I kdyby byl Zdeněk Bakala synonymem arcilotra a zloděje ve velkém, je jeho případ svým způsobem dědictvím dávno odešlých vlád, je to kauza doby minulé. Proč to ale Miloš Zeman tak zdůraznil? V dnešní době, kdy českou politiku pálí úplně jiné problémy?

Přečtěme si pozorně diskutovanou pasáž:

Podpořil jsem v Poslanecké sněmovně zákon o prokázání původu příjmů a majetku, pouze lituji, že není aplikován ve větším rozsahu. Podpořil jsem i další kroky proti daňovým podvodům, jako je kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb. Ale bohužel u nás je stále ještě jedna velká skvrna, a ta skvrna se jmenuje Zdeněk Bakala. Chci upozornit, že se nejedná pouze o dnes před soudem stojící kauzu podivné privatizace OKD, ale že se jedná o daleko rozměrnější akci, protože podle odborných odhadů z OKD bylo dohromady vytunelováno sto miliard korun. Mimochodem, akcie OKD uvedené na burzu měly nominální hodnotu čtyři sta korun, a na konci klesly na hodnotu dvacet haléřů za akcii. Jak velký to podnikatelský úspěch, že. Ale na druhé straně ještě těsně před krachem podniku, který zaměstnává deset tisíc osob, Zdeněk Bakala inkasoval posledních šestnáct miliard korun na dividendách. A přitom jen tak mimochodem stačil okrást i nájemníky OKD o jejich byty. Dokud tento problém nebude vyřešen, vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí a že Viktor Kožený skrývající se na Bahamách nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly. Když jsem se ptal jak ministra spravedlnosti, tak před časem i nejvyššího státního zástupce, zda v této věci proběhne nějaké vyšetřování, padni komu padni, setkal jsem se s velmi rozpačitou odezvou. Mrzí mě to a budu na to upozorňovat i nadále.
Přecházím ke třetí a poslední části hodnocení minulosti, a to je pokus manipulovat českou veřejností. A svým způsobem mohu velmi snadno navázat na předchozí téma, protože noviny, jako jsou Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz, jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. A tyto noviny nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat. Podle mého názoru novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, by neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně.
Samozřejmě, že kritika, která se týká mediální sféry, se nedá redukovat pouze na Bakalovo mediální impérium, a není to ani kritika pouze papírových médií.


Zkusila jsem si takovou hru, řekněme že by se mohla jmenovat "nahraďte":

Zdeněk Bakala  Andrej Babiš
OKD  Agrofert, Unipetrol
dividendy  dotace
nájemníci  menší zemědělci, živnostníci
Hospodářské noviny  MF Dnes, Lidové noviny

a třeba také:
Viktor Kožený – Zdeněk Bakala
Bahamy – Švýcarsko

Z výsledku své hry jsem byla překvapená.
Že by nám Miloš Zeman vzkazoval něco v jinotajích?


12 komentářů:

 1. Souhlas s nesouhlasnými články. Nejvíc mi imponuje vyjádření Václava Klause i když nepatřím mezi jeho fanoušky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   chápu, co kritikům projevu vadí. Jenom mne zaráží, že si musí opravdu každý přisadit a zopakovat, jak byl ten projev nedůstojný.

   Já to neberu tak kriticky, čistě z osobního důvodu, protože projevy plné frází nemusím a nebaví mne. Takže na řečnění o české státnosti a obraně evropských hodnot v podstatě nejsem zvědavá.
   Když se mluví o něčem konkrétním, víc mi to vyhovuje.

   Vymazat
 2. nebo jinak. Když si vzpomenu na stále platná hesla soudruha Canarise - nikomu nevěř, vše je vždy jinak a proto se nikdy nedovíš vše. Ať si o Zemenovi myslíme cokoli, je u mně stále velice inteligentní a nadmíru sečtený, co dokáže všechny poznatky uplatnit. Takže vědom si účinků svého útočného projevu, rozhodl se rozvlnit hladinu českého politického kačáku. Kdyby pronesl projev ve stylu Klause, co by se změnilo? ČT by dál si dělala prdel z koncesionárů a vysílala ve smyslu protistátní štvavé stanice. Umělci by dál v poklidu mlaskali přisátí na cecky ČT a dál nenáviděli Zemana a plivali na vše co označí Kalousek. Tak budeme čekat, zda umělci zvednou Prahu. Zatím si prohlížím staré fotky Prahy třeba z 38. nebo 48. roku. To zaplnili obě náměstí. Tenkrát dnes tak odsuzovaný Vidlákov byl poprděný. Jste si jistí nositelé lvů, že jsme tady stále tupé stádo? Možno, že právě to chtěl Zeman prověřit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každopádně by jistě uměl pronést projev, který by jen hezky zněl, byl úplně bezobsažný a nikoho nepobouřil. Jenomže to právě MZ nechce. Využil hojně sledované příležitosti adresovat veřejnosti řadu sdělení, tak to chápu já.

   Vymazat
 3. Za komunistů jsem inaugurační projevy presidentů nečetl. Za Novotného jsem na to byl moc malý, za Svobody jsem měl úplně jiné zájmy a za Husáka jsem už byl na stát a režim příliš nasr...., abych to poslouchal. Havla jsem si poslechl a když jsem pak viděl, jak se skutky rozcházejí s činy, zase jsem se naštval a už jsem to neposlouchal. Ani tento Zemanův projev jsem neposlouchal. Ale díky Vašemu odkazu jsem si ho přečetl.
  Nevím, proč potřeboval útočit na Dělnickou stranu SS, která už dávno nic neznamená a naprostá většina lidí na ni zapomněla. Snad proto, aby lidem zdůraznil rozdíl mezi fašismem a nacismem a nevhodnost takových nadávek.
  Proč útočil na Bakalu, to i chápu, a považuji to za dosti odvážné. Jinotaj s Babišem tam nevidím.
  Vyjádření se k novinářům a ČT a žurnalistickým odpornostem chápu, rozumím tomu a dokonce tomu i tleskám.
  A jsem rád za připomenutí Smetany a libreta Braniborů.
  Celkově hodnotím jeho projev jako velice mírný. Držel se hodně zpátky. Jako by už ani nechtěl být aktivním politikem.
  Ovšem samotný úvod toho projevu je skvostný. Skutečně skvostný. Smekl bych klobouk, nosil-li bych ho.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   mne projevy obecně nudí, takže když je to konkrétní, lépe udržím pozornost.
   Ta připomínka DSSS, to je právě asi snaha poukázat na to, že se skutečnými rasisty si nechce zadat...

   Ale v podstatě nikdo se nad jednotlivostmi, které prezident do projevu vtělil, asi moc nezamýšlel, většinou se ozývala kritika, že "takhle to být nemá". No, možná nemá, ale nemyslím, že by na tom tak záleželo.

   Vymazat
  2. No prostě řekl to Zeman a to jim stačí.
   Milan

   Vymazat
 4. A ještě bych to doplnil o odkaz na mého oblíbeného komentátora pana Havránka:
  https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=653060
  A napadá mne - v kterém okamžiku vlastně ta Němcová a spol. odešli? Když mluvil o Dělnické straně SS, nebo když mluvil o Bakalovi?
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   myslím, že odešli, když hovořil o tom, že veřejnoprávní televize protežuje TOP09?
   Ale nejsem si jistá.

   Vymazat
  2. To musela být velmi pozorná a velmi připravená, aby toho mohla využít.
   Znovu jsem si ten projev přečetl a dospívám k názoru, že na takovou záminku museli ti odcházeči zoufale čekat.
   Milan

   Vymazat
 5. Ta jinotajná substituce je zajímavá, ale je otázka, zda je jí Zeman ve své nenávisti schopen.

  Ale zajímavý je i ten vzkaz v těch Smetanových Braniborech: My nejsme lůza ale lid, ale ti Braniboři stejně ukazují, co je to ten jeho lid, je sice ve Smetanově podání statečný a relativně čestný, ale rabování měšťanských domů mu nikterak není cizí...

  Sbor Udeřila naše hodina  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   musím se přiznat, že operu Braniboři v Čechách vůbec neznám, takže prezidentův citát a další konotace byly pro mne novinkou.

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.