úterý 20. března 2018

Pirát Michálek, užitečný idiot

V nejbližších dnech se bude v poslanecké sněmovně hlasovat o zcela bezprecedentním prolomení mlčenlivosti advokátů. Autorem pozměňovacího návrhu k novele daňového řádu je pirátský poslanec Jakub Michálek, kterého v této záležitosti podporuje další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Jen velmi stručné shrnutí.
Zákon měl původně pouze implementovat požadavky evropské směrnice týkající se opatření proti praní špinavých peněz. Aktivista Michálek se domníval, že to nestačí, využil příležitosti a navrhl změnu tohoto znění:

„V bodě 3. (§ 57a odstavec 2 daňového řádu) se za slova „za účelem výkonu mezinárodní spolupráce při správě daní“ se vkládají slova „nebo v případě zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany daňového subjektu, kterého se údaje a dokumenty týkají, nedošlo nebo nedojde ke splnění daňové povinnosti ve výši přesahující hodnotu 500 000 Kč“.“

Michálek sice tvrdí, že se opatření týká jen velmi úzce vymezeného okruhu případů a že zákon obsahuje dostatečné kontrolní mechanismy proti zneužití, jenomže problematice vůbec nerozumí a nechápe, že zákon připouští vícero výkladů, přičemž je naprosto jisté, že státní správa použije ten, který je proti občanům - daňovým poplatníkům důraznější. Kontrolní mechanismy veškeré žádné, možná pokud nepočítáme správní soudnictví, přičemž víme, jak pružná je tato soudní kontrola v případě zajišťovacích příkazů.

Naivní poslanecký kutil Michálek bezelstně přiznal, že návrh mu napsalo ministerstvo financí, které se na takovou pravomoc samozřejmě třese, ale samo to nemá šanci prosadit, protože by s tím tvrdě narazilo. Něco takového si totiž netroufli ani komunisté v dobách, kdy jejich strana měla veškerou moc ve státě.

Michálek naskočil na módní vlnu nenávisti vůči advokátům, kteří přece "všechno kryjí", umožňují svým klientům páchat závažné daňové úniky, a vůbec působí na výběr daní veskrze rozvratně. Nedokládá to vůbec žádnými daty, studií ani analýzou, dokonce ani nějakým konkrétně podloženým a zdokumentovaným případem. Prostě to tak je. Takže v tomto svatém tažení proti daňovým únikům (nikoliv proti praní špinavých peněz) je nutné mlčenlivost prolomit a potom se uvidí, jestli to zabralo.

Já sama zůstávám nad tímto postupem v naprostém úžasu. Nemyslela bych, že něco takového může projít, nicméně zřejmě to projde, a to pravděpodobně hlasy poslanců ANO, KSČM, SPD a Pirátů (už to bylo mělo přece Michálka varovat, že něco není v pořádku, ne?), a to i v případě, že by někteří Piráti hlasovali proti tomuto návrhu. Lze tak soudit z hlasování na ústavněprávním výboru, který přijetí návrhu doporučil, což nedokážu pochopit.

Dosti slov, několik odkazů:
diskuse k tématu na pirátském fóru; dlužno dodat, že i část Pirátů je z návrhu rozpačitá nebo jej rovnou odmítá
rozhovor s Jakubem Michálkem
jak vznikl pozměňovací návrh (kdo jste volili Piráty, čeká vás tvrdé vystřízlivění)
D-Fens se s tím tradičně nepáral, ale má bohužel pravdu (útlocitnějším povahám k přečtení nedoporučuji, nicméně drsný slovník je zcela namístě)
stanovisko České advokátní komory; Komora, to jsme my zlotřilci, kteří kryjeme daňové úniky, třeba já, kdyby někdo nevěděl
otevřený dopis předsedy České advokátní komory poslancům

A ještě něco: já sama bych se takové povinnosti nepodřídila. Je mi líto, žádná data nemám, nic nevím, nic jsem nedělala, pokud jsem něco dělala, tak už si na to nepamatuji, spisy se polily kávou, data se vymazala, když shořel počítač, dokumenty jsem omylem skartovala, a pokud se nic z toho náhodou nestalo, tak mám o všem svatou mlčenlivost. Nebo jste o advokátní mlčenlivosti nikdy nic neslyšeli?!


27 komentářů:

 1. Zřejmě si přestěhuju hlavní účet do Polska. Místnímu podnikatelskému se zřejmě nevyhnu, ale na něm budou jen drobný na momentální potřebu.

  Celkově už mi to trochu začíná smrdět Článkem 23...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně doufám, že k realizaci čl. 23 je ještě daleko.
   Ovšem nepopírám, že jsem dost překvapená, kam až to zachází.

   Vymazat
 2. Největší fór na tom všem je to, že si voliči Pirátů upřímně mysleli, že podporují stranu, která bude hájit jejich svobody před zlotřilými úřady.
  Milan
  P.S. Co se týče komunistického vztahu k advokátům, doporučuji Vám seznámit se třeba s causou JUDr. Kohlík & spol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to si právě říkám, vždyť ti Piráti jsou něco úplně jiného, než za co se vydávali.
   Na druhou stranu, kampaň "pustťe nás ně" byla varující; já jsem ji brala jako marketing, heslo na nalákání voličů - a ono ne. To "pusťte nás ně", to bylo jako na nás, advokáty?!

   V zájmu objektivity dodávám, že to je sóloakce poslance Michálka, který zřejmě došel k názoru, že zvolením do funkce snědl všechnu moudrost. Z diskuse na jejich fóru je zřejmé, že členové jsou dost proti tomu, nebo by to alespoň podrobili mnohem důkladnější diskusi, ale s Michálkem nikdo nic neudělá.
   V diskusi někdo zmiňuje "ale v programu jsme to neměli" - chacha, to se ví, že neměli, protože jejich voliči by je asi tolik nevolili.

   Vymazat
  2. Antiestablishmentová strana nikdy nemůže mít takovou tlačenku od mainstream médií jakou měli Piráti.
   To heslo mělo být "Pusťte nás na sebe..."

   Vymazat
  3. Já nevím. Nevím, co jsem od toho čekala, ale tohle ne:-(

   Když si vzpomenu na tu agendu, se kterou chodil Roj na starý blog: svoboda internetu, boj proti monopolům, svobodná média... Když si vzpomenu na tu velkou petici, kterou organizovali proti cenzuře internetu! A teď? Kde jsou? Kam to ti lidé došli? Tohle přece nechtěli?
   Co tomu říkají zakladatelé té strany? Že tam jimi vyslaný poslanec tohle provádí?

   Vymazat
 3. Klídek, nemám žádný problém. Já ani piráty nemusím a Michálka už vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, mně byli docela sympatičtí.
   Ještě nedávno, když se Piráti snažili nějakým interním procesem Michálka "odvolat" (nevím, jak to tam funguje), tak mi ho bylo málem líto:-) a divila jsem se tomu. No a teď vidím, že asi ti příčetnější mezi nimi poznali, co si to nasadili do sněmovny.

   Celkově mi přišli ti Piráti jako svěží vítr ve sněmovně. Už jsem stihla vystřízlivět.

   Vymazat
 4. Poslouchám rozpravu. Ferjenčík nás uklidnil, že se úprava netýká právního poradenství, ale jen obchodních transakcí. No tak to jsme klidní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, Ferjenčík. To je člen Sorosovy Neobolševický Internacionály.
   Zaujaly mě jejich majetkový přiznání na stránkách Pirátů na gihubu. Na "stranu ajťáků" jsou dost chudý. Asi ti, kterým jde IT, dělají IT a ten zbytek dělá politiku.

   Vymazat
  2. Odkaz je tu https://github.com/pirati-cz/KlubPraha/tree/master/priznani

   Vymazat
  3. Díky za odkaz. Majetková přiznání jsou zajímavá.
   Ale mám takový divný pocit, když to čtu, je to jako nahlížet někomu do soukromí.

   Vymazat
 5. I další útok na advokacii zjišťuji:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zvitezil-zdivocely-gender-zuril-ve-snemovne-Marek-Benda-Pak-se-s-Pelikanem-hadali-o-tom-co-muze-delat-advokat-528873
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gender ideologie je zločin proti lidskosti.
   Podávání hormonů dětem na základě jejich pocitů (ne-li jen indoktrinace nesmysly typu genderfluid) je mengelismus nejhrubšího zrna.
   http://thefederalist.com/2015/02/02/what-parents-should-know-about-giving-hormones-to-trans-kids/

   Vzhledem k vlivu na plodnost je to v podstatě metoda genocidy.

   Vymazat
  2. Nejde o tu gender ideologii, to advokátům neuškodí (všemu ostatním ovšem ano), ale o ten nový trestný čin maření spravedlnosti. To je vyloženě útok proti advokátům. Obhájce se má zřejmě stát součástí obžaloby.
   Když tak ten vývoj sleduji, nemohu si nepovzdechnout: zlatý Husák! Už mnohokrát jsem se mu v duchu omlouval za ty urážky a hanobení, kterými jsem ho za jeho panování častoval.
   Milan

   Vymazat
  3. V tomto případě jsem si to ještě neprostudovala, tak nevím, oč přesně jde.
   Ale obecně: advokát není vůbec oprávněn ověřovat informace od klienta, to se nesmí.
   Předpokládám, že se toto téma ještě otevře a potom třeba bude příležitost to zde probrat důkladněji.

   Istanbulská úmluva - jsem zásadně proti.

   Vymazat
 6. Užitečný idiot a digitální bolševici, to sedí. Tak už se za nás rvou! To může udělat jenom idiot nebo agent, nechat si podsunout materiál od represívní státní složky. A přitom už od pohledu nekvalitní. Buď hloupostí, nebo záměrem zpracovatelů. Spíš to druhé.
  Asi bych měl přehodnotit své, doposud zastávané, stanovisko, že mají piráti nějak zvlášť kvalitní personál. Na svou obranu podotýkám, že jsem soudil na základě známek "kolektivní inteligence", ale nešť.
  Jinak Michálek je právě představitelem těch, kteří původní piráty "nepřátelsky převzali". Multikulti gayaktivista a "tzv. kavárno"-id.

  Jinak samozřejmě, nejsa advokátem, nekvičím, jak to bylo nehorázné a bezprecedentní. Samozřejmě nešlo o žádné prolamování advokátské mlčenlivosti. Pokud by člověk měl věřit tomu zdůvodnění, šlo o špinavé obchodní praktiky části advokátů, kteří kolaborují se zločinci na praní špinavých peněz. Nevím, proč by tyto praktiky měly být kryty nějakým tajemstvím nad rámec běžného obchodního.

  Jinak samozřejmě, jedna z nejmocnějších lobby v zemi - advokátsko-právnická - zajistila, že to neprošlo.
  https://www.novinky.cz/domaci/466847-poslanci-se-zhadali-kvuli-navrhu-michalka-k-danovemu-radu-priprava-diktatury-zlobil-se-klaus-ml.html

  Jinak jsou daleko horší a bezprecedentnější věci, jako např.:
  Dublin IV
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/EU-muze-znarodnovat-prosadila-to-Jourova-Nejde-o-vtip-528712
  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Jednani-ktere-muze-ovlivnit-Czexit-je-tu-Babis-pry-vystrasil-Junckera-ceskou-zadosti-Panuje-strach-ze-obcane-to-cele-zkazi-527148

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hententamtenonen

   Vymazat
  2. Potíž toho návrhu byla mimo ty principiální výhrady v nejednoznačné interpretaci, přičemž taková omezení musí být formulována naprosto jednoznačně, protože jakmile připouští dvojí výklad, je jasné, který státní správa použije.

   Docela by mne zajímalo, jak to bylo s tím nepřátelským převzetím, resp. co na současné směřování strany říkají její zakladatelé. Ale to se třeba časem dozvíme.

   Vymazat
 7. Jak kdo hlasoval:
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=67472&l=cz
  Všichni Piráti pro.
  Takže zamítnuto, ale děkujeme panu Michálkovi, že jsme zjistili, že co jsou milí Piráti zač.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pirátskému mao ce-tungovi se prolomit advokátní mlčenlivost a demontovat právní stát zatím nepodařilo. Nejvíce mě na dnešním dni šokovalo, že za návrh hlasoval celý pirátský klub spolu s celým klubem KSČM. Jen se nenechte vyvést z omylu. Budou to zkoušet dál. Na řadu přichází referendum a přímá volba starostů. Jednoho dne se probudíme v takovém liberálnějším Bělorusku.

   Vymazat
  2. Komu chybí Rudé právo, přikládám odkaz https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/ano-se-nechalo-zlobbovat-novela-danoveho-radu-se-bude-vztahovat-na-danove-uniky-v-cizine.html

   Stydím se za sebe. Před volbami mi volala maminka, že neví koho volit. Dlouho jsem přemýšlel a odpověděl: "hoď to Pirátům, tím nic nezkazíš". Sám jsem je nevolil, protože zásadně nesouhlasím s jejich destrukčním pogramem demontáže zatupitelské demokracie, ale připouštím, že jsem je považoval za naivní skupinku neovlivnitelnou lobbisty a neovlivněnou korupcí, kromě toho jsem očekával, že dostanou jen 5-7 %. Výsledek voleb byl po všech stranách katastrofický. Asi podobně naivně přemýšlelo víc voličů. Piráti jsou něco jako "skupinový Drahoš", dostali hlasy ne kvůli svému programu, ale protože jejich voliči nemohli volit toho druhého.

   Vymazat
  3. Pane Bauere,
   uvažovala jsem o tom úplně stejně, pokládala jsem je za svěží vítr, sice poněkud ideologicky neukotvený a rozháraný, ale zastávající se spíše svobody. Předpokládala jsem, že se s nimi neshodnu třeba v bioetických otázkách, ale ve snu by mne nenapadlo, že to bude lobby Velkého bratra a ministerstva financí.

   Sama jsem je nevolila, ale na druhou stranu jsem si říkala, že nejsou špatní a volba jejich strany je dobrá volba.
   No ale vezměte to z té druhé strany, alespoň se odkopali. Teď už víme, co jsou zač.

   Ad hlasování: SPD příjemně překvapila, dtto ČSSD, ODS jistota, Piráti totální zklamání.

   Vymazat
  4. Je paradoxní, že to neprošlo díky tomu, že proto nehlasovalo SPD a zaklekávači s ANA. Stačí si porovnat počet hlasů s ANa s počtem hlasů pirátů, aby bylo jasné, kdo je tady větší "regulovčik".

   Vymazat
  5. Já jsem si to uložila, hlasování o této otázce je pro mne hodně zásadní, tak abych se k tomu mohla případně vrátit. A potěšilo mne, že mnou volená strana hlasovala tak, že není třeba si rvát vlasy.

   Vymazat
  6. SPD a ANO pro to nehlasovali právě proto, že jsou si vědomi (jednotliví jejich poslanci), že právě tu advokátní mlčenlivost o informacích sdělených jim klientem mohou zanedlouho velice, velice moc potřebovat. Vida, k čemu se hodí mít v padlamentu za poslance i šejdíře a lumpy! ☺
   Piráti se považují za jediné spravedlivé. Za takové se považovali i Savonaralovi příznivci, zapalující hranice. Stejně tak ranní Kalvínovci a Luteráni se považovali za jediné spravedlivé a dávali to najevo zapalování hranic. O jediných spravedlivých Anglikánech raději ani nemluvit, ti mají na svědomí cca 2 miliony mrtvých, což je na ranný novověk skutečný superrekord.
   Jediní spravedliví jsou nejlepší ďáblovi pomocníci - něco jako sultánovi janičáři.
   Milan

   Vymazat
  7. Milane,
   také si myslím, že někteří poslanci mohli být motivováni tím, že si uvědomili, že ani jim samotným se to nehodí do krámu.
   Na druhou stranu, ani bych jim to nezazlívala, protože když vidíme, že se stíhají en bloc třeba celé městské rady nebo jiné orgány čistě jen za hlasování... oplétačky s policií nebo s finančním úřadem může mít dneska opravdu asi každý.

   Bude zajímavé sledovat, kam se bude Pirátská strana vyvíjet a jak bude reagovat na první korupční skandál ve svých řadách.

   Vymazat