úterý 3. dubna 2018

Klíče drží prezident

Prezident Miloš Zeman má v ruce klíče od patové povolební situace. Napadají mne hned dvě možnosti, jak by mohl jednání odblokovat a vnést do nich svěží vítr.

Tou první je udělení milosti Andreji Babišovi, formou zastavení jeho trestního stíhání. To by jistě vyřešilo mnohé: hlavní překážka, totiž premiér ve stavu stíhaných, by odpadla, a zájemců o koaliční prostituci s hnutím ANO by bylo hned několik.
Má to dva háčky: tím prvním je, že prezident by do své milosti musel zahrnout i členy premiérovy rodiny, kteří jsou stíhaní spolu s ním. Protože pokud hrozí kriminál za dotační podvod jeho dětem, vznikají podobná nebezpečí střetu zájmů, jako když hrozí přímo jemu. Raději nedomýšlím, co by takový krok provedl s obecným už tak narušeným vnímáním procesu nalézání spravedlnosti v naší zemi, ale tento proces už utrpěl tolik kopanců, že by mu další možná ani neublížil. Nehledě na to, že někoho omilostnit je lepší než ho léta vláčet po soudech.
Druhým problémem je, že prezident to udělat nechce. Kdyby chtěl, mohl k tomuto kroku přistoupit již dříve. Ale neučinil to a tím spíš to asi neučiní nyní, když se premiér otevřeně postavil proti některým prezidentovým zájmům, například se připojil k akci "vypovídáme hromadně ruské diplomaty" a hackera Nikulina vláda pro změnu místo do Ruska poslala do USA. Tak to asi prezidenta nepotěšilo a ani on vás, Andreji, nepotěší.

Prezident má ale ještě další možnost, jak z krize ven: jmenování nové "Rusnokovy vlády", bohužel nyní asi bez Jiřího Rusnoka, který dlí v křesle guvernéra České národní banky.
Řekla bych, že některým, kteří tak moc brojili proti Rusnokově "prezidentské" vládě, se po ní nyní ještě může stýskat. Jak si pamatujeme, navzdory temným předpovědím, co strašného se kvůli jejímu překvapivému jmenování stane, se nestalo vůbec nic. Země se v klidu dočkala voleb a ani žádný vládní skandál z té doby si nevybavuji, zřejmě proto, že se žádný neudál, pokud pomineme poněkud neuctivé lamentování tehdejšího premiéra, že se mu nechce na pohřeb Nelsona Mandely, zachycené všetečnými mikrofony. A ne, není to tak, že vláda byla bez kontroverzí proto, že byla přechodná a bez důvěry, protože jak vidno, i taková vláda dokáže vyrobit kontroverzí, že to ani novinářům není milé.
Představovala bych si to takto: prezident by vybral nějakou vhodnou osobu, klidnou, nekontroverzní, všeobecně respektovanou, schopnou dialogu a kompromisu - a tu by jmenoval předsedou vlády. Pokud by si dal prezident na výběru premiéra opravdu záležet, není za současného rozložení sil v poslanecké sněmovně vyloučeno, že by taková vláda dostala důvěru.

Jmenování někoho jiného než Andreje Babiše by mohlo být urychleno poznáním, že náš premiér s tím, jak se zdokonalují bruselské finanční biče na neposlušné státy, padá do mnohem většího střetu zájmů, proti němuž je nějaké Čapí hnízdo jen drobná nepříjemnost. Co až mu v Bruselu položí nůž na krk: buď Česká republika přijme přerozdělovací mechanismus a otevře se migraci, nebo zůstane bez dotací? Co si potom vybere, když jeho společnosti, nyní ve svěřeneckých fondech, mají z dotací obrovské příjmy nebo jsou na jejich čerpání přímo závislé? Zbytečná otázka, Andrej Babiš volí zásadně jen sebe. Jmenováním jiného premiéra by prezident této nemilé volbě předešel a prokázal by naší vlasti velkou službu.

Zatím to vypadá, že dokud se prezident neodhodlá do situace jedním či druhým nebo nějakým úplně jiným způsobem razantně říznout, budeme se v rozpačitých a nepřesvědčivých "koaličních vyjednáváních", nebo co to parlamentní strany předvádějí, potácet i nadále. To by samo o sobě nevadilo, ale poněkud vadí, že vláda v demisi maká, a to v některých případech až trochu moc.
Ale vyčkejme. Andrej Babiš vrší jednu chybu za druhou, prezident ztrácí trpělivost, v Bruselu si už brousí pera a situace na bojišti se mění každým okamžikem.


11 komentářů:

 1. Dobrý vstup do semináře. Čekám, že se to bude tady hemžit komenty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vstup do semináře:-) To mne nenapadlo, to bych mohla ještě někam vrazit.

   Vymazat
 2. Nevím, od čeho drží klíče prezident, ale někdo by možná měl držet klíče od jeho cely. Jde to dolů smykem a hrátky s vládou jsou už jenom jeho hračkou.
  http://gravers.net/pripravte-site/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   volně pobíhající prezident:-)

   Já to nevidím tak kriticky, sice jsem v tohoto prezidenta nikdy neměla extra důvěru, nicméně teď po volbách mi to připadá paradoxně o trošku lepší než předtím.
   Například jsem ráda, že se nepřipojil k vyhošťovací hysterii - to bude ještě zajímavé, jestli se zjistí, co se v tom Salisbury vlastně stalo.

   Vymazat
  2. Tak on se k vyhoštění ruských diplomatů nepřipojil z vcelku pochopitelných důvodů. Já to laicky vidím tak, že je úplně jedno, co se tam stalo a jestli se to zjistí nebo ne. To vyhoštění byl imho standardní formát diplomatické odpovědi na obvinění Rusů, že byl ten kentus vyroben u nás. Už to ostatně ruská diplomacie začíná zmírňovat - jakože jen chtěli říct, že to umíme a máme k tomu podmínky.

   Vymazat
  3. Stručně a výstižně se k vyhošťovací hysterii vyjadřuje pan Havránek:
   https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=656754
   https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=656936
   Milan

   Vymazat
  4. Gravere,
   ale to vyhoštění mi nepřipadá jako odpověď na to obvinění, protože primárně to bylo deklarováno jako solidární se připojení k postupu Velké Británie.
   (EU se to náramně hodí, může přitopit Moskvě a ještě ukázat solidaritu s Británií na odchodu...).


   Milane,
   jak píšu, pokud by se náhodou vyšetřilo, co se vlastně stalo, a náhodou se to dostalo na veřejnost, abychom se ještě nemuseli Rusku omluvit:-)
   I když to se zcela jistě nestane.

   Vymazat
 3. Netuším, jak by jmenování "Rusnokovy vlády II" mohlo vést z krize ven. Snad jedině tak, že by to byla rychlejší cesta k předčasným volbám. Jinak je to úplně jedno, kdo je ve vládě, dokud lidé nepřestanou masově volit proti svým elementárním životním zájmům. Jestli jsou to ideoví kolaboranti typu Sobotka, Fiala, Michálek, nedej Bože Pospíšil či Farský, nebo zkorumpovaní oportunisti typu Babiše či Rusnoka, všichni jsou v žoldu nám nepřátelských sil.
  Hentenonan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Onane, neměl bys nějaký tip na někoho, kdo není v žoldu nepřátelských sil?
   Btw: které síly jsou ty nepřátelské? Ono se to soudruh od soudruha liší...
   Michálek není ideový kolaborant, ale bílý kůň.

   Vymazat
  2. Ano, měla bych úplně stejné otázky:-)

   Vymazat
  3. Neměl. Sice se nabízí, že to budou ti, kteří těm nepřátelům nejvíc vadí, což se projevuje dobře viditelnou masívní palbou režimních hnojometů, ale jistotu jeden nemá. Kromě prvoplánových strategií existují i ty rafinovanější. Takže spolehlivější, než se upírat na nějaké persóny, je hledět si idejí (a myslet politicky). Tedy podporovat odpůrce vetřeleckého islámu, zločineckého NATO, bolševické EU a ostatních utužovačů nesvobody, v tomto pořadí.
   Stručně by se dali shrnout pod zkratku NWO.
   Já toho Michálka dobře neznám. Napsal jsem ho, aby tam měli digitální bolševici nějakého reprezentanta, typově mi pasuje. Přičemž o Bartošovi mám pozitivnější info.
   Hentamten

   Vymazat