pondělí 21. května 2018

Legislativní prázdniny

Už je to sedm měsíců od voleb a my právníci stále máme prázdniny! Alespoň částečné, protože se nemusíme neustále seznamovat s nějakými novými právními předpisy. Doufám, že nám je ČSSD prodlouží.

Rozhádaná sněmovna nemůže schvalovat zákony, protože dost často neschválí ani program vlastní schůze a když už začne jednat, značnou část energie spotřebuje na vlastní záležitosti, na volby předsedů komisí a podkomisí, výborů a podvýborů, a zbytek potom na rokování o tom, co zase udělal špatně prezident Zeman. Nemůže tedy obtěžovat občany novými zákony; dlužno dodat, že to po ní občané ani nechtějí.
Vláda je taky fajn, v podstatě se zaměstnává personálními čistkami a ovládnutím co nejvíce dceřiných firem, pardon úřadů, obsazením policejních postů a dalších strategických pozic. Legislativní proces, zpracovávání nějakých nových zákonů, jde zcela stranou, protože za daných okolností by to byla stejně užitečná činnost jako přelévat Vltavu cedníkem do Labe.
Až na ten nemilý lapsus s budovateli digitálních lepších zítřků Piráty, kteří málem zlomili advokátní mlčenlivost, je to legislativní pohoda. Báječně si to užívám. Nový občanský soudní řád v nedohlednu, trestní také, euro mizí za Alpami, teď ještě kdyby se podařilo neratifikovat ten istanbulský nesmysl, a můžeme s klidem odjet na prázdniny a dokonce se z nich i s klidem vrátit.

Trochu mne zneklidňuje možnost, že by ČSSD snad mohla ve stranickém referendu schválit důvěru vládě, což by celou tu továrnu na regulace zase nebezpečně uvedlo do chodu, ale upřímně věřím, že to sociální demokraté neudělají, a to ve svém vlastní zájmu zůstat i nadále existující politickou stranou. Pak by nás mohlo čekat ještě pěkných pár měsíců dohadů, co s tím, a potom by mohl prezident jmenovat nějakou úřednickou vládu. A kdyby se náhodou povedlo, že by taková vláda dostala jakousi křehkou důvěru, přičemž by ale měla svázané ruce neustálým rizikem její ztráty, mohlo by to být z legislativního hlediska zdaleka nejúspěšnější volební období. V žádném případě si nepřeji předčasné volby; naopak, kdyby to šlo tak, jak si to představuji, chtěla bych volby ještě o rok odložit!

Pravda, je mi poněkud líto odvolaných ředitelů všelijakých institucí, kteří většinou zřejmě nic neprovedli a jejichž hlavní provinění spočívá v tom, že překáželi vládní straně Agrofert, ale pak si vždycky řeknu, že s tím přece museli počítat. Protože co mohli čekat od státu, který je rychle privatizován vlivným vládnoucím holdingem? Když pro takový stát někdo pracuje ve vysoké pozici, musí být připraven na to, že jej holding sesadí, to se nedá nic dělat.

Také se upřímně těším na komunální volby. Jsem už teď zvědavá, co mediální kouzelníci ANO vymyslí, zejména v Praze. Koho si dají na plakáty? A jaká hesla? Už jsme to zařídili, zpovykanci? Ne že bych chtěla být škodolibá, ale Pražáků mi není vůbec líto. Mají, co chtěli. I když vlastně, když čtu zprávy z Prahy, trošku líto mi jich přece jenom je. Tohle si asi ani Pražáci nezaslouží. Tohle přece ani oni nemohli chtít?
A potom se těším i na senátní volby, do nichž se zjevně nestihne plánovaná změna volebního systému, která by v nich holdingu zajistila vítězství.

A tak pořád dál. Česká politika je zábavná záležitost.
Doufejme, že nám to vydrží. Hlavně ty prázdniny.
Hlavně ne důvěru vládě. Hlavně ne funkční sněmovnu.


16 komentářů:

 1. Já vlastně pořád nevím, jestli je to veselé nebo smutné.
  Jisté ovšem je, že Agrofert dělá vše pro ovládnutí úplně všeho a kovaní regulátoři a dobroserové nespí a pilně pracují na tvorbě lepších zítřků pro nás pro všechny:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   smutné to je. Ale snažím se na tom najít pro sebe něco pozitivního.
   A je pravda, že si důvěru vládě ani předčasné volby nepřeji.

   Řekla jsem si, že budu mít důvěru, že systém se privatizaci Agrofertem ubrání. Potěší mne každý náznak, že tomu tak je.

   Vymazat
  2. Tak pravda je, že bez nových legislativních hovadin se docela obejdeme.
   Tady pro nás kolegyně zpracovává legislativní přehledy za určité období a je fakt, že letos byly tuším dva (a to ten první byl vlastně za konec loňského roku).
   Nicméně již nyní nemám o politicích naprosto žádné iluze.

   Vymazat
 2. Dovoluji si Vám doporučit tento test, unikl-li Vaší pozornosti:
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/data-median-prokop-segmentace-volby-autoritari-liberalove_1805210740_cib
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Občas podobné testy ze zvědavosti zkouším a narážím na zajímavé paradoxy takových průzkumů. Podle politického kompasu https://www.politicalcompass.org/test mám být levicovým libertariánem, ač se za libertariána nepovažuji a za levicového už vůbec ne.
   Podle vámi citovaného testu agentury Median mám být městským liberálem, ač mi jsou městští liberálové z podstaty spíše protivní, byť sám ve městě žiji. Podle volebních kalkulaček spolku Kohovolit.eu mi je prý programově nejbližší TOP09, ač jsem tuto stranu nikdy nevolil a nejspíše ani volit nebudu. Závěr jsem si učinil takový - patrně budu schizofrenikem, ale potřeboval bych toto zjištění potvrdit nějakým on-line testem :-)

   Vymazat
 3. Potřetí zkusím prosté vyjádření k článku (dvakrát se mi vůbec nezapsalo_???):
  Nemohu nesouhlasit.
  Kéž by nám to vydrželo co nejdéle.
  Milan

  OdpovědětVymazat
 4. Taktéž si dovolím pochválit paní domácí za něco zábavného poznání a dávku zdravého cynismu.
  Akorát mi není líto ani ředitelů, ani pražáků. Dřívější ředitelé se tam obvykle dostali zcela stejným mechanismem jako ti budoucí, a pražákům se žádné příkoří ani neděje.
  Hen

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víte kolik Pražáků je na vysokých úředních pozicích? Tipuji, že velmi málo.

   Vymazat
 5. Taky se mi ty prázdniny docela líbí. Sice mě teď trochu otravovalo GDPR, ale přes to jsme se už nějak přenesli. Ani se mi tuhle nechtělo věřit, že poslední aktuální UZ-etko na DPH má datum 1.7.2017.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   tak to je dobré, toho jsem si vůbec nevšimla!
   Díky za připomínku.
   Mám strach, že s novou vládou nám to nevydrží.

   Vymazat
 6. Musím se omluvit, nemám vůbec čas psát ani odpovídat, co nejdříve zkusím napravit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I když nemáte čas, tímto byste se zabývat měla:
   https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=664728
   https://jaroslavnovak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=664726
   Zvlášť když jste tu kdysi tu paní Wagnerovou tak chválila.
   Milan

   Vymazat
  2. Jak se názory a postoje mění:
   https://panirtenka.blogspot.cz/2012/10/eliska-tomio.html
   Milan

   Vymazat
  3. Zrovínka předevčírem jsem si říkal, copak že nepíše. Této Vaší poznámky jsem si nevšiml.
   S tibetským pozdravem Kale feb (asi něco jako spěchej pomalu) přeji úsměv na rtech (non RSVP).
   vlado.

   Vymazat
  4. Nu a teď se k tomu objevil jeden velice kvalitní a přitom expresivní text:
   http://www.brnoplus.cz/mimoradne-silny-rezignacni-dopis-prof-osolsobe-kvuli-hre-nase-nasili-a-vase-nasili/
   Milan

   Vymazat
  5. Milane,
   ad odkaz na starý článek: ano, mění se názory, ale také se nám politická scéna docela turbulentně vyvíjí.

   Jinak senátorské působení E.Wagnerové je pro mne velkým zklamáním, to asi nemusím ani psát.

   Vymazat