neděle 3. června 2018

Kůrovec kůru kouše

Tuhle jsem zahlédla v televizi diskusi o kůrovci.

Byli přizváni různí lidé, kteří mají k věci co říci, z ministerstva a tak, odborníci na les a na kůrovce.
Ale... nebyl přizván kůrovec! Ani jeho zástupce!

Úplně jsem se rozčilila.
Jak je to možné? Jak mohli do debaty o kůrovci nepřizvat hlavního aktéra? Nebo někoho, kdo hájí jeho zájmy? Opatrovníka? Kůrovcového ombudsmana? Nebo alespoň mluvčího Evropského úřadu pro práva kůrovce? Či předsedu spolku Veselý kůrovec?

Jak to přijde, aby se kůrovec nemohl vyjádřit? Kde jsou jeho práva? Copak on nemá právo na život? Nesmí si žrát stromy? Nemá právo svobodně projevit svůj názor?

Tím to ale nekončí.
Kde je zákonem vyžadovaná vyváženost vysílání? Zásada, že má být slyšena i druhá strana? Jak je možné, že jsou přizváni jen ti, kteří se shodují, že rozšíření kůrovce je kalamita? Vždyť z pohledu kůrovce se kůrovci u nás báječně daří. A vysílání veřejnoprávní televize musí být vyvážené! Co tomu říká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?

Diskuse vyznívá tak, že s kůrovcem je třeba bojovat. Omezit, zabránit mu ve svobodném rozvoji. Takhle mluvil i Hitler!! Ten také chtěl pořád někoho eliminovat a řešit. Takové vysloveně fašistické názory snad nemají mít ve slušné společnosti, ve slušném (veřejnoprávním!) médiu místo. Jestli on to vlastně není skrytý trestný čin? Třeba šíření nenávisti by to mohlo být. Rozhodně by se na to měl podívat státní zástupce.

A vůbec, jestli to celé s tím kůrovcem nejsou nějaké fake news?!
10 komentářů:

 1. Za kůrovce už léta mluví Hnutí Duha z Brna, které mu zajistilo právo na sežrání skoro celé Šumavy.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   asi máte pravdu, já to zase tak detailně nesleduji, každopádně jsem měla dojem, že se Hnutí Duha ve věci kůrovce poněkud odmlčelo.

   Vymazat
 2. Chris,

  možná jednou dojdeme až tak daleko, jak naznačuješ, když se podíváš, kam se posunula "práva domácích zvířat" a že pro mnohé jsou naprosto vážně jejich mazlíčci víc než lidé...

  Mně tvůj článek ale asocioval film, na kterém jsme byly nedávno s mou prostřední. Jmenuje se Planeta Česko a jestli jste ještě neviděli, doporučuji. (Mmch je tam i o kůrovci, ale jen lehce. :-)).

  Maky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maky,
   díky za doporučení.

   Otázka "práv zvířat" má skutečně svůj vývoj, diskutuje se o přiznání práv primátům a i jiné eventuality. Já to ale rozhodně nepodporuji.

   Vymazat
 3. Mluvčích za kůrovce je dostatek, stejně jako lidí hájících práva kůrovce:

  V roce 2011 vyjadřuje mluvčí skupiny Pavel Pechoušek, že budou blokovat Šumavu proti kácení stromů napadených kůrovcem. Chtějí blokovat práce až do vylétnutí kůrovce, to jest dokud se kůrovec pořádně nerozmnoží. Z internetu se o blokádě dozvěděli i Zdeňka Kovářová z Přeštic nebo Martin Kryl z Prahy a další - a rozhodli se pomoci "dobré věci": Pomocí blokády znemožnit lesníkům, aby zabránili šíření kůrovců. Pomohli tak svými akcemi k tomu, aby v pozdějších letech nabral kůrovec pořádně kalamitní a velkoplošný rozměr.

  https://www.denik.cz/z_domova/les-chteji-aktiviste-blokovat-do-vyletnuti-kurovce.html

  Zapojilo se "Hnutí Duha":

  https://www.denik.cz/z_domova/aktiviste-na-sumave-pokracuji-20110716.html

  Vymeteno v hlavě měli i vědci z univerzit. Zdá se, že dnešní "vědec" už dávno nemá erudici, znalosti a odbornost, univerzitní vědci a učitelé jsou spíše aktivisty. Martin Hais z Jihočeské univerzity, toto dokonce učí své studenty na univerzitě! Stejně se vyjadřuje do médií, že příroda má být s kůrovcem nechána bez zásahu.

  http://kbe.prf.jcu.cz/cs/martin-hais

  https://www.denik.cz/z_domova/dukaz-z-vesmiru-sumave-skodi-kaceni20090914.html

  ---

  O rok později v roce 2012 se opět Zelení a eko aktivizují proti vykácení stromů napadených kůrovcem.

  https://www.denik.cz/z_domova/na-sumave-se-bude-opet-kacet-ekologove-chystaji-blokadu-20120620.html

  Kromě blokád dokonce zapojili aktivisté i Brusel. Ten nakonec dokonce začal požadovat, aby se jako předběžné opatření nekácelo:

  https://www.denik.cz/ze_sveta/brusel-pozaduje-zastavit-kaceni-na-sumave-zvazuje-i-soud-20120625.html

  ---

  Ještě v roce 2017 měli aktivisté, eko, vědci i Zelení silné řeči. Zapojil se i další vědec do aktivismu, rovnou z Univerzity Karlovy, totiž Pavel Kindlmann. Obvinil přímo poslance a člena sněmovního výboru pro životní prostředí Jana Zahradníka, že by si měl přečíst vědecké zahraniční zdroje a neplašit s kůrovcem na Šumavě. Stihl ještě Zahradníka obvinit z líbivosti. Strašení kůrovcem je prostě nesmysl - dí univerzitní profesor na Karlově univerzitě Pavel Kindlmann. Škoda, že příroda a kůrovec také nečetli vědecké zahraniční zdroje doporučené Pavlem Kindlmannem, protože se chovali zcela jinak.

  https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/straseni-kurovcem-na-sumave-je-falesne-tvrdi-ekolog-a-zastance-bezzasahovych-zon_1707181519_mos

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Kindlmann

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podepisujte mi příspěvky, prosím, alespoň nějakou zkratkou či nickem.

   Díky za shrnutí.
   Ale zdá se, že v roce 2018 je kůrovec skutečně opuštěn, jako kůl v plotě.

   Vymazat
  2. Soukromí vlastníci lesů by měli žalovat stát za škody způsobené jim emisemi kůrovce ze státních lesů.
   Milan

   Vymazat
  3. Maximum pro kůrovc dělali a dělají ti, kdo sázeli a stále sází smrkové monokultury - 30 let slýchám, jak jsou monokultury špatné a teď jsem viděl jednu cca 10 letou dovýsadbu do smrkového lesa a světe div se, byl to zase samý smrk ...

   Jinak příroda si, jako vždy, pomůže sama. Boj proti kůrovci je boj proti přírodě. Kůrovce se zbavíme jedině tak, že se mu v lesích nebude dobře dařit. Bojovat proti hmyzu v lesích je absurdní.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Pefi,
   slýchám to samé a celkem si myslím, že to je pravda, prostě pokud se ten les vysází tak, jak by přirozeně nevyrostl, tak se asi naruší rovnováha a kůrovec má hody.

   Anonymní útočný komentář mažu.

   Vymazat