sobota 23. června 2018

Pořád se něco děje 6.

Tak musím i já napsat, co dělám

V pátek s čistým stolem
Po velmi dlouhé době se mi stalo, že jsem v pátek odcházela z práce od čistého stolu. Není to rozhodně tak, že bych v pondělí neměla co dělat, protože práce mám naplánováno spoustu i na příští týden. Ale - nemám žádné významné resty, nikomu nedlužím odpovědi na otázky ani připomínky ke smlouvám, na které by nebylo možné počkat, nehoří žádné termíny, nelámu si hlavu se složitými podáními, které je nutné brzy odeslat, nevzala jsem si domů spisy v marné naději, že se mi večer bude chtít pokračovat v práci, kterou jsem přes den nestihla, neděsí mne služební cesty, které seberou skoro celý pracovní den. Paráda, tak by to před létem mělo vypadat. Trochu mi to kazí, že čistý stůl se netýká také domácnosti, kde se v poslední době naopak divně hromadí různé věci volající po odklizení, a také tatínkova účetnictví, se kterým mu pomáhám, ale bilanci zase vylepšuje pomyšlení, že teď přišel čas spoustu odvedené práce vyúčtovat.

Mise Saturn
Nevím, zda se někdy stalo, že bych zde doporučovala beletrii, dokonce ze žánru science-fiction. Zřejmě je to tentokrát poprvé, ale je to tak. Původně jsem do románu Mise Saturn, který četl manžel a který ležel na stole, chtěla pouze nahlédnout, protože odborníkem na fyziku - jakkoliv to zní neuvěřitelně - jsem v naší domácnosti já. Kniha mne ale velice zaujala, takže jsem ji nakonec přečetla celou, byť na přeskáčku. Navzdory tomu, že řešením, která autoři nechali své hrdiny zvolit, je asi možné z technického hlediska leccos vytknout, čte se to jedním dechem. Román se odehrává v 60. letech tohoto století a jeho podstatou je závod mezi dvěma velmocemi o to, kdo doletí dříve k prstencům planety Saturn, kde byla detekována mimozemská loď.
Ovšem uznávám, že mé doporučení je poněkud oslabeno tím, že science-fiction jinak vůbec nečtu.

Křeslo
K blížícím se narozeninám, které budou tentokrát velice kulaté, jsem si přála křeslo na terasu. A už jsem ho dostala, v uplynulém týdnu mi ho manžel přivezl. Je báječné, polohovací, z umělého ratanu. Takže hned jak se udělá lepší počasí, budu moci číst v tom křesle jeden román za druhým. Manžel už poznamenal, že mne může bez problémů zásobovat dalšími sci-fi příběhy. Já si od toho spíše slibuji, že křeslo mne bude vhodně motivovat ke studiu stohů odborných časopisů, které se mi zde hromadí (a je to právě jeden z rušivých elementů domácnosti, který volá po likvidaci). Tak uvidíme.

Vláda
Jak jsem avizovala, možnost sestavení funkční vlády s důvěrou se mi vůbec nelíbí. Ovšem tragikomedie, kterou kolem toho předvádí vedení ČSSD, strany s úžasnou tradicí, překonává všechna očekávání, kam až může tato strana klesnout. Když to vidím ve zprávách, chce se mi zvolat "vzpamatujte se". Ale asi by to bylo zbytečné. Volání funkcí je silnější.

Nová ministryně
S novou vládou nás také čeká změna resortního ministra. V tomto případě na rovinu přiznám, že nemám odvahu si o Taťáně Malé, nominované hnutím ANO, cokoliv zjišťovat. Už novinářské titulky týkající se její osoby mne stačily dost vyděsit. Navíc jsem při prvním pokusu něco si o ní přečíst zjistila, že práva studovala na Panevropskej vysokej škole v Bratislavě, takže to v podstatě ani není právnička. Mám bohužel obavy, že heslo "bude líp" nedojde v našem resortu naplnění.17 komentářů:

 1. Chris,
  k Vašim dvacátým narozeninám si dovoluji předčasně popřát vše nej, jak se přává. A dodat vinš, ať dech či duch Vašeho blogu zůstává tak svěží a mladý jako dosud.
  (Červenat se nemusíte, v tom jsem si dovolil Vás v rámci ranní hygieny zastoupit.)
  S díky, vlado.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlado,
   děkuji:-)
   Je to tak, dvacetiny jsou tu, ale hlavu si s tím nelámu, není to nijak děsivý věk:-)

   Vymazat
 2. Cože, už dvacet? Vždyť ještě nedávno to bylo šestnáct!
  Takže: Všechno nejlepší!
  A jako plán B, ať to není horší. Konec konců celkem to ujde, že.

  Hamilbar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hamilbare,
   děkuji:-)
   Jak tak teď navštěvuji vícero oslav těchto "dvacetin", tak zrovna před týdnem na jedné takové oslavě zaznělo "kéž by vše zůstalo jak to je". A to mi hovoří z duše.

   Vymazat
 3. Jejda,vy jste mladinká!Tak ať to křeslo slouží minimálně jednou tolik!
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   děkuji, mladá jsem ovšem jenom fyzicky, mentálně jsem mnohem starší!:-)

   Vymazat
 4. Tak Babiš seznámil (s)prostý lid se svou vládou ODBORNÍKŮ. Taťána Malá dobře pracuje v kolektivu, ale musí se ještě hodně učit. Měla by hlavně naslouchat a (do ničeho) moc nemluvit. Nějak nevidím souvis s tou odborností... :-)
  JH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JH,
   také jsem to vyjádření slyšela.
   Hlavní kvalifikací na ministra není odbornost, ale loajalita. Nu, co naděláme. Snad vzniklé škody nebudou příliš velké.
   A to se ještě nezačal pořádně řešit střet zájmů nové ministryně, protože její manžel podniká v insolvencích. Takže očekávám, že snahy ministra Pelikána zmírnit problém dluhových pastí, které už teď nebyly nic moc efektivní, půjdou rovnou k ledu.

   Vymazat
 5. Tak "Panevropská vysoká škola".
  To jsem si všiml už dávno, že Babiš se navenek před voliči staví jako mírně zdrženlivý vůči EU, avšak ve skutečnosti se obklopuje samými eurohujery.
  Mně by sám Babiš vcelku nevadil, ale ti lidi, co si do ANO nabral, mně vadí skoro všichni.
  Misi Saturn si možná přečtu. Knihovnu sci-fi (nikoli fantasy!) mám rozsáhlou, doplňovanou od dětství. A prvního kosmonouta jsem viděl osobně, první přistání na Měsíci si jsem sledoval a dodnes si to vše živě vybavuji, jsem prostě jeden z prvních lidí kosmického věku lidstva a tak mne scifi nemohlo neoslovit.
  A k narozeninám Vám přeji hodně Božího požehnání, radost z manžela a dětí, klid v rodině a úspěchy v práci.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   názvu té školy bych nepřikládala vůbec žádnou důležitost, podstatné je, že absolventi této školy nemohou vykonávat u nás právnická povolání, nemají např. nárok na zápis do seznamu advokátních koncipientů. Na mne osobně to dělá dojem, že je to taková škola pro školu, resp. pro titul... ale nevím. Každopádně dobrý dojem to nevzbuzuje.

   Z ANO mám naopak výhrady právě vůči AB, lidi kolem něj jsou čím dál víc charakterizováni pouze jedním parametrem, a to je loajalita.

   Ta kniha je právě klasická sci-fi, snaží se o jakž takž vědecky podložený přístup, vysvětlení technologií a tak, je tam i doslov, v němž to autoři vysvětlují.

   Za přání k narozeninám děkuji:-)

   Vymazat
  2. Ministr spravedlnosti by měl být podle mého právník s řádným právnickým vzděláním, což nová ministryně Malá nesplňuje a je to od Babiše chybné rozhodnutí. Pokud ovšem ta nominace není záměrná s tím, že je připraven jí „kompromisně“ stáhnout. Na webu jsem se dočetl, že v reklamní branži se tomu říká „bílý pes“.
   Naopak na ministerstvu zdravotnictví bych spíš než lékaře preferoval ekonoma, což snad teď ten mladý blonďák splňuje.
   Na obraně považuji za optimální mít vojáka z povolání. Pokud to nelze, tak alespoň někoho, kdo byl na vojně. Nebo alespoň na VŠ absolvoval vojenskou katedru. Omlouvám se, ale hlavně né ženu!
   Voloďa

   Vymazat
  3. No, my na zdravotnictví máme po mnoha letech právníka, nikoliv doktora. A s velkou opatrností musím přiznat, že praktici jsou nadšeni. Ministr, který si nechal vysvětlit, jak vlastně pracujeme, co chceme, potřebujeme a začal po letech konat. Povedla se mu zcela neuvěřitelná věc, deklaroval, že žádný lobbing při sjednávání úhrad nebude akceptovat a po 20 letech se již v červnu všechny segmenty dohodly s pojišťovnami na uhradach. Všichni ustoupili. V tuto chvíli jsou nepricetni vztekem jen odboráři. Pokud se Žitníkové a Engelovi neustoupí, tak svet se snad vrati k normálu. To, že je Vojtěch pravičák a čerstvě vyhozený odeésák mě pobavilo a sedí to. Jen nevím, jestli tento trend lze ustát s komunisty a dočasný v zádech. Ela

   Vymazat
  4. ...socany v zadech. Ela

   Vymazat
  5. To já právě nevím, jestli má být ministr nutně odborníkem na danou problematiku, nebo spíš manažerem s určitým odstupem. Vždycky se říká, že ministrem obrany má být člověk z civilu...
   Ale ministrem spravedlnosti byl vždycky skutečný právník, pokud si pamatuji.

   Elo,
   díky za postřehy, zdravotnictví vůbec nemůžu hodnotit, tak si ráda přečtu, že to podle odborníka funguje.
   No, ministr za ANO, kterému právě zrušila členství ODS:-)

   Vymazat
  6. Christabel,
   nevím, jaké vždycky s tím MO máte na mysli. Já se domnívám, že ministrem obrany by měl být voják. Už z toho důvodu, že v případě válečného konfliktu přebírá pravomoci prezidenta a velí armádě (snad to stále platí). A to si s civilistou nějak neumím představit.
   JH

   Vymazat
 6. Babiš sestavuje vládu odborníků, pro níž je kvalifikací (pouze)loajalita. To jeden neví, jestli se má smát nebo brečet.

  Jinak já už jsem tyto kulatiny absolvovala nedávno a můžu jen doporučit :-).

  Maky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maky,
   nová vláda je podle mne k pláči, ale co naděláme.

   Jinak, taky si říkám, že ty kulatiny nebudou tak hrozné;-)

   Vymazat