sobota 21. července 2018

Vichřice z radnice

Milí přátelé, jak už víte, šlápla jsem místní radnici do jednoho protežovaného projektu. Přináším nové zprávy přímo z bojiště.

Před několika dny se věc posunula do fáze tři, což znamená, že vyšla mimo hranice města. Byl to jen takový lehký výkop, sice důrazný, ale pořád se nic strašného nedělo. Tedy objektivně. Něco hrozného se ale asi začalo dít v hlavách odpovědných představitelů. Třesou se strachy. Myslím si, že k tomu mají důvod - já sama bych asi nespala, kdybych nesla odpovědnost za realizaci něčeho takového, jako je Projekt.

Mimochodem, je velice zajímavé sledovat, jak se lidé, kteří se dostali k moci, bojí o své funkcičky. Jak se fotí u každé natřené lavičky a zameteného chodníku, jak volají "toto je moje zásluha, vaše hlasy chci!" Nikdy dříve jsem si neuvědomila, jaká musí být ta politika dřina, zejména v případech, kdy si veřejný činitel s funkcí výrazně polepšil a vrátit se se ke svému původnímu povolání se mu tak úplně nechce. Ale to jen na okraj.

Odpovědnému představiteli vedení radnice vytekly nervy. Na sociální síti mne prudce napadl. Mne osobně, mou práci, mou rodinu, mého kolegu. Kýble špíny se vylily, z řad občanů města se hned vydělili patolízalové, kteří ho za to pochválili. Ale najdou se i takoví, kteří mají odvahu napsat, že se jim to nelíbí (v našem městě se odlišné názory nenosí, stačí se podívat, jak to vypadá se mnou), a mnoho dalších, kteří prostě mlčí a tvoří si svůj názor.

Já se tím docela bavím. Není to sice příjemné, ale pan radní přišel se svou iniciativou právě včas, protože jsem zrovna přemýšlela, jak dostat celou záležitost do širšího povědomí. V našem městě brzy nebude nikdo, kdo by o sporu o Projekt nevěděl; vylitím špíny poskytlo vedení radnice mým argumentům úžasné PR. V podstatě nic lepšího udělat nemohli, protože kdyby mlčeli, snadno to v ospalé letní atmosféře zapadlo. Ale této jedinečné příležitosti nevyužili. Zatímco bojovali s dosud nerozjetou kampaní, vytvořili vlastní, proti sobě.
Je to úplně stejné jako u soudu, obviněný se nejvíce usvědčí tím, co na sebe prozradí sám, protistranu nejlépe porazíme jejími vlastními argumenty.

Malá perlička: právě v den, kdy útok vyšel, jsme šli na předem dohodnutou večeři s přáteli, protože jejich i naše děti byly společně na táboře a my chtěli využít volného večera. Seděli jsme na zahrádce restaurace na náměstí, na dohled radnice. Byl nádherný letní večer, bavili jsme se, jedli jsme večeři, pili Prosecco; skleničky cinkaly a pan radní mezitím upoceně ťukal na sociální síti své výlevy. Když jsme šli s manželem letní nocí domů, musela jsem se smát. Tohle v Praze nemají! Něco takového zažijete jenom na maloměstě.

Takže to zatím snáším celkem dobře. Vzpomněla jsem si, že moje maminka o mně říkala, že mám nervy jako dráty do betonu. Neplatí to ve všech situacích, ale v téhle ano.


5 komentářů:

 1. No, a odložila jsi aspoň předposlední odstavec tohoto textu panu radnímu na fejsu? Třeba by mu ta kejda v korýtku trochu zhořkla.

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, koukám na ten shitstorm. Ta kauza mě nijak nezajímá, je to komunální tuctovka, ale pan radní to tedy tak úplně argumentačně nezvládá. Nu což, budou volby...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   na síti to žije vlastním životem. A to je na tom právě děsí nejvíc - není nad tím kontrola. To není jako radniční noviny nebo získat pár lokálních pisálků.

   Právěže budou volby, to je na tom to zlé, kdyby to bylo jindy, tak těžko protest označit za předvolební kampaň. Ale já přece nemůžu za to, že se to takto sešlo. Já jsem to tak nenaplánovala:-)

   Vymazat
 3. Do "sociálních sítí" nejsem zapojen. Nemohu si to přečíst, ani nevím, kde bych to měl hledat. Vlastně ani dost dobře nevím, co je dnes označováno pojmem "sociální síť". (Zcela jistě to není to, co jsme za sociální předivo považovali my v mé generaci.)
  Ovšem i přesto mohu doporučit:
  Proti pomluvě i proti nactiutrhání i proti prostému zveřejňování osobních informací(GDPR) se dnes dá účinně bránit. Doporučuji, abyste si najala advokáta a podala proti panu místostarostovi žalobu. Pokud možno formulovanou tak, aby mohla být zveřejněna na internetu a i otištěna v tisku, ať již místním či celostátním.
  Místostarosta se nesmí o občanech své obce, zejména ne o svých oponentech, nijak veřejně vyjadřovat. Hrozí mu totiž obvinění ze zneužití informací získaných při výkonu funkce.
  Najměte si druhou nejlepší advokátní kancelář ve Vašem města (předpokládám, že nejlepší je ta Vaše), aby si ten pán nemohl proti Vám najmout nikoho schopného.
  A pokud se zmiňuje i o Vašem kolegovi, pak i on by měl postupovat stejně, ale najmout si zase dalšího místního advokáta. Ať prostě panu místostarostovi už nikdo k obraně nezbyde.
  Útočit na advokáty je nebetyčná hloupost, protože je to útok na ty, kdo mně mohou z mého maléru vysekat. Je vhodné, aby si to papalášstvo více uvědomovalo.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   abych to upřesnila: jsou to divoké spekulace, proč mám k Projektu výhrady, otírá se to o lidi z mého okolí, kvůli kterým bych měla vystupovat proti radnici. Prý je to předvolební kampaň. Ani je nenapadne, že se proti tomu ohrazuji prostě proto, že se mi to nelíbí a nesouhlasím s tím. Tato možnost neexistuje:-)

   Vymazat