čtvrtek 11. října 2018

Přesun na Facebook

Nepíše se mi to lehce.

Z důvodů, které nemá význam zde nyní rozebírat, jsem se přihlásila na Facebook.
Z důvodů, které rovněž nemá význam nyní rozebírat, přesouvám své zdejší aktivity tam. Nemohu nebo nechci totiž vést obojí, komunikaci na FB i zde na blogu.

Bude to jiné, trochu zkratkovitější, na druhou stranu pružnější a "komunikativnější".
Hlavní změna je ale v tom, že na FB vystupuji pod svou občanskou a profesní identitou. To zcela určitě ovlivní výběr témat: to, co bych mohla napsat sem, nebudu moci napsat tam. Na druhou stranu bude možné na FB zveřejnit i některé postřehy, které by nebylo možné publikovat zde.

Chci požádat všechny stálé čtenáře a komentátory, aby zavítali na FB profil. Kdo nevíte, pod jakou identitou mne hledat, napište mi mailem. Chápu, že z toho plynou jisté nevýhody, například riziko ztráty soukromí nebo cenzury, ale momentálně je situace taková, jak ji popisuji. A myslím, že při inteligenci zdejších komentátorů je možné se i s těmito negativy snadno vyrovnat.

Technické poznámky:
Možnost přidávání komentářů zde brzy zruším, protože blog nebude aktivní.
Nevylučuji ale, že se tu nějaké články objeví, protože na FB skutečně nemohu zveřejnit vše.
Nevím, jak dlouho bude tento (z mého pohledu do jisté míry vynucený okolnostmi) úkrok mimo blog trvat. Nevím, zda se k psaní blogu vrátím.
Na mém FB profilu jsou diskuse otevřeny i pro "anonymní" profily, tj. stejně jako zde není nutné vystupovat přímo pod jménem a příjmením. Možná je to v rozporu s tamními pravidly, ale zjistila jsem, že tam komentuje řada lidí pod smyšlenými jmény; mně to v žádném případě nevadí.
Respektujte prosím, že FB profil se nijak nespojuje se zdejší identitou. Tam jsem já prostě já. O žádné Chris ani paní Rtěnce Facebook neví. Skoro jako by nikdy nebyla.

Děkuji všem, kdo tomuto blogu zachovali přízeň, četli, komentovali a přemýšleli.
Bylo mi s Vámi dobře.

Christabel


56 komentářů:

 1. Škoda četl jsem vás rád.

  Mimochodem, přesun na facebook je přesun opačným směrem, než jaký zvolil Cover72, který usoudil, že již nastal čas jít do ilegality. Z jeho rozhodnutí mě mrazí, Cover72 byl/je nesmírně moudrý a prozíravý člověk.

  Facebook archivuje i příspěvky, které (v rozčílení napíšete) napíšete, ale neodešlete.

  Dávejte si pozor, možná za 10-20 let budou vás (vaši rodinu) uliční důvěrníci hodnotit i podle toho, co jste dnes na facebook sice neodeslala, ale napsala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   to mi to moc neulehčujete.
   Spíš naopak.

   Vymazat
  2. Moc si to bez Vás neumím představit.
   Ale FB jsem zřídila kvůli komunálním tématům - a už jich mám právě dost. Je to opravdu nechutné. Potřebuji se od toho odpoutat, zároveň tam musím ještě zůstat a obojí vést nemůžu.

   Kdybyste tam byl, nahlédněte...

   Vymazat
  3. Pefi: taky jsem paranoi, ale ostatní nestraším (šmajlík).
   Chris: good luck.
   vlado.

   Vymazat
 2. Když loučení, tak s písničkou. Za sebe nabízím Cohenovu Suzanne. Nejlépe s Rytířovým textem a Neckářovým hlasem.
  vlado.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlado,
   snad se neloučíme definitivně :-)

   https://www.youtube.com/watch?v=5A6rD2N1-iw

   Vymazat
  2. Člověče, vy jste vyvrhel. nabízet Cohena s Neckářovým hlasem bych neváhal nazvat obecným ohrožením. Pokud jde o Suzanne, tak tam by se našel ještě Neil Diamond, Joan Baez... ok, zůstaňme u toho Diamonda - Baez jsem slyšel zpívat O'Cangaceiro a zešedivěly mi vousy.

   Vymazat
 3. Zase tak úplně to tady zavírat nemusíš - můj osud se vyvíjel asi takhle: http://gravers.net/tak-lezou-dal-kdyz-uz-jsou-zase-tady/
  V mém případě ovšem na FB odešli skoro všichni, se kterými jsem v daném okamžiku komunikoval - ty máš svou bublinu tady.
  Ty nechceš propojit svou reálnou a webovou identitu. Inu, tomu asi (stejně, jako já) neunikneš. Pokud bys někdy změnila rozhodnutí, tak můžeš použít podobné řešení, jako já - prostě propojit blog a FB a každý ať reaguje, kde chce. Je to trochu schíza, ale jde to.
  Uvědom si svou odpovědnost před tváří národa - vždyť tě archivuje Národní knihovna ČR!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere:-)
   Knihovna se beze mne obejde :-)

   Jde o čas, nemůžu to stíhat na obou stranách, a přesně - byla by to schíza.

   Ale uvidíme, kam se to bude ubírat.
   V každém případě díky moc.

   Vymazat
  2. No, drž se, budeš si muset na leccos zvyknout. Tady jsem byl (skoro) jediným nekompatibilním hnusákem jen já. Na fb je to horší. Začátek v pohodě, ale pak se to začne síťovat. Známí a "přátelé" mají další známé a přátele, pak jsou sledující, musíš rozhodnout, kdo má tvé výplody vidět, kdo je smí komentovat, sdílet...
   Ono si to časem sedne. Otázka je, kam :-).

   Vymazat
  3. Gravere,
   nastavila jsem to jednoduše, vše je veřejné, protože nechci přemýšlet, co budu sdílet s někým a co veřejně. To už bych nezvládala. Soukromé věci tam jednoduše nedám.

   Mezi "přátele" jsem odklikla i dost cizích lidí.
   Jediné, co by tam nemělo být vidět, je seznam mých "přátel", tj. neměl bys vidět, koho tam mám. To je i jejich ochrana.

   Vymazat
  4. To je hlavně tvoje ochrana - kdyby někdo viděl, že jsem tam já, tak se tě zřekne :-).

   Vymazat
  5. Řekla bych, že to přežije :-)
   Nehledě na to, že někteří mi nemohou přijít na jméno i bez tebe;-)

   Vymazat
 4. Ještě k tomu FB

  Dbejte prosím opravdu na oddělení identity, žádné linkování zdejších článků, žádné "ahoj Chris" :-) Už takhle je vás dost, kdo znají obojí identitu. Mrzí mne, že někteří se nepřesunou, mrzí mne, že si neodnesu grafiku, alespoň zatím...

  FB jsem založila kvůli komunálním tématům. Bohužel, obnášelo to komunikaci s lidmi, kteří mi nevyhovují, osobní útoky, nebylo to pěkné. Nešťastně to spadlo do předvolebního období, s čímž jsem vůbec nepočítala. Rozmazlená odsud, zvyklá na určitý standard diskusí, jsem to přes léto a do voleb nějak zvládla. Ale už to tak nechci, chci se od komunálních témat oprostit a vrátit se k tomu, nač jsem zvyklá.

  Díky všem, kdo mne tam podpořili, byli to zase jiní lidé než chodí sem. Ale přesvědčila jsem se, že inteligentní, slušní, zajímaví a inspirativní komentátoři se vždy najdou a je fajn se s nimi potkávat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na FB je otevřena možnost napsat přímo ke mně úvodní příspěvek. Tj. otevřít diskusi přímo na zdi. Klidně využijte, není to problém. Uvidíme, jak to tam budeme zvládat.

   Na druhou stranu, FB cenzuruje určitá témata a i za tu krátkou chvíli jsem si všimla, že někteří diskutující dostanou dočasný ban.
   Tak uvidíme.

   Vymazat
  2. Jo, na to je potřeba si zvyknout - tam není žádná svoboda ani soukromí. Vytvoř si záložní profil. Pokud založíš nějakou stránku, musí mít víc správců.
   A hlavně neber nic vážně a nic si nepřipouštěj.

   Vymazat
  3. Tu grafiku si nechceš odnést kvůli možnému propojení identit? Protože jinak to samozřejmě jde (tedy aspoň header image).

   Vymazat
  4. Gravere,
   přesně tak, kvůli propojení identit. Alespoň zatím. Třeba za pár měsíců to bude jedno...

   O záložním profilu neuvažuji.
   Založení stránky s více správci - to vůbec nevím, co je. Ještě se s tím učím.
   Snad budu umět zůstat nad věcí.

   Vymazat
 5. Myslím, že je to chyba.
  Lépe by bylo udržovat zdejší stránku a na FB se občas jen podívat a napsat tam něco ryze odborného v řádném formátu jurisprudence, co by se týkalo obecního zřízení, eventuelně jiných oborů. A politické věci a osobní věci a názory a úvahy ponechat zde.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   takový systém by byl lepší, ale z vícero důvodů to tak dělat nechci. Nechci vést dvě komunikační platformy pod dvojí identitou.
   Takže je jasné, že něco z těch dosavadních témat vypadne, některé úvahy se tam objevit nemohou, jsou příliš osobní a podobně.

   Vymazat
 6. Milá Chris, jistě o vás uslyšíme, našla jsem si ten záznam , o kterém jste psala, jste velmi zajímavá , chytrá žena a věřím, že pro některé pappenheimské i nebezpečná.Držím palce a vaši bližní mají štěstí, že vás mají/ a to nemluvím o klienetech/
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   moc děkuji! Pokud byste se chtěla přidat, víte, kde mne najít. Potěšilo by mne to.

   Vymazat
 7. Nu což, mnoho zdaru a také trochu štěstí. Budu Vás postrádat.

  Hamilbar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hamilbare,
   já Vás také. Nevěděla jsem, že tam nejste.
   Například Tribuna jsem tam našla.

   Vymazat
  2. Já taky. Pak jsem dva dny odmítal vystřízlivět.

   Vymazat
  3. :-) Náhodou je to fajn, budu si číst tam.

   Vymazat
 8. Jo, tak se tam mějte hezky, pokud možno :-)
  Byla jste docela dobrá, rád jsem do Vás ryl. Na rozloučenou mi tu zbylo něco, co jsem Vám už kolikrát chtěl napsat. Vadí mi na Vás, že víc, než na klientovi, Vám záleží na dobrých vztazích se soudci. Což máte nejspíš společné se všemi advokáty. A myslím, že je to jedna z příčin marasmu v české justici. V podstatě spiknutí mezi soudci a advokáty.
  Hen

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to ještě nevíte, že v tom jedou ilumináti, židozednáři, zrzaví programátoři a Majka z Gurunu.

   Vymazat
  2. Hen,
   díky za připomínku, že ne po všem se mi bude stýskat:-)

   Pokud jde o upřednostňování vztahů se soudci před klientem, netuším, kde jste něco takového mohl dovodit. Z mého psaní určitě ne. Se soudci i s klienty je vhodné mít korektní vztahy, nic jiného.

   Vymazat
  3. Rádo se stalo.

   Samozřejmě z Vašeho psaní. Opakovaně. Asi bych si toho nevšiml, kdybych současně neměl podobnou zkušenost se "svým" advokátem. Já tomu i rozumím. Proč si kazit "korektní vztahy" se soudcem, když ten tu bude i potom, kdy případ skončí. A koneckonců, na případu advokáta zajímá především palmáre, že. Ovšem se současnými soudci imho nelze mít "korektní vztahy". Když tito jsou ve své značné části především neschopní, líní a zlí. Když postupují a rozhodují nezákonně, neřkuli nespravedlivě. Pokud to advokáti, jako třída, ignorují, de facto se na tom podílejí jako spoluviníci a udržují to v chodu.
   Kdyby byl každý advokát jako Tomáš Pecina, vedlo by jen to samo o sobě k pročistění justice. Protože jsou advokáti povětšinou pohodlní a chamtiví, vede to k tomu, že Pecina je "extrémista, vinklář".

   Vymazat
  4. Tohle fakt nemá význam. A myslím, že se mi po tom stýskat nebude. Jako rozloučení moc pěkné.

   Vymazat
  5. Tak jasně. Ani jsem od Vás nic jiného, než pohodlnou naivitu a maloměšťácké zavírání oči před realitou, nečekal.

   Ale berte to pozitivně, v dobrým. Já obvykle takhle nechválím. Jsou i mnohem horší postoje. Aktivně škodící.
   Hen

   Vymazat
  6. No tak aspoň pro Vás to skončí a už se tím nebudete muset zabývat.

   Vymazat
 9. Prosím, přidejte si mě. Francis Bacon

  https://www.facebook.com/profile.php?id=100027354068994

  OdpovědětVymazat
 10. Vida, to je asi nejvyšší čas, abych Vám sem konečně napsal komentář. Možná že jsem teda nějaký utrousil už dřív, ale nebylo to v žádné pamětihodné debatě. :)

  Blog čtu dlouho, už od časů bloguje.cz, a i když hlavně v posledních letech s mnohými z Vašich názorů nesouhlasím, vždycky to pro mě bylo zajímavé, inspirativní a často i zábavné čtení.

  Takže za to všechno děkuji.

  Ať se Vám daří - jako advokátce, mamince, řidičce i aktivní občance. :) Mějte se hezky.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den, kam mám napsat mail o Vaše jméno? Sleduji Vás pravidelně, jen nepřispívám. Díky. Dana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dano,
   kontakt je ve vedlejším sloupci.
   christabel@seznam.cz

   Vymazat
 12. Ahoj Chris (tady muzu:))

  facebook nemám a obnovovat účet nebudu... Tak je mi to líto. Snad se budem vidat jinde:)

  noemmi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noemmi,
   to mne mrzí.
   Jen připomínám, že prostřednictvím FB lze pouze číst, není nutné nic psát... kdybys náhodou změnila názor.
   Jinak se těším i jinde :-)

   Vymazat
 13. Vážení přátelé, v klidu si počkáme, až ji to přejde. ☺
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ale ono mne to asi hned tak nepřejde.
   Je to i nějaký vývoj; uvědomila jsem si, že je možná načase přestat psát za Christabel a být sama za sebe. Věk už na to mám :-)

   Vymazat
 14. Jen v rámci zpětné vazby - byl jsem pravidelným čtenářem, ale na FB se taky nepřesunu. J.Dakš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, Christabel, četla jsem Vás ráda a pravidelně, přesunovat se bohužel nebudu, nemám a nechci mít s FB nic společného. Zvládněte to tam a mějte se na FB hezky. Díky za články :-)

   Vymazat
  2. Milá Christabel,
   bohužel, musím se připojit k předřečníkům. Býval jsem tu často a rád, ale členem žádné z asociálních sítí nejsem a ani býti nehodlám. Přeji Vám úspěšné fungování na FB, ale především hodně zdaru v osobním životě.
   JH

   Vymazat
  3. To mne mrzí. Vždycky jsem si vážila stálých čtenářů a komentátorů.

   Víte, já jsem si řekla, že na tom FB je asi miliarda lidí, nebo dvě miliardy, tak to tam snad nějak zvládnu.
   A nechci sice pro FB nijak agitovat, jsem si vědoma problémů s touto sociální sítí spojených, ale profil lze založit i jen pro čtení a nijak se neprojevovat...

   Děkuji všem za přízeň.

   Vymazat
 15. Ti, kteří zde jenom četli a nekomentovali, v tom můžou pokračovat na FB - nemusí k tomu mít FB účet a nemusí se stát členem asociální sítě. Pokud se tedy navštěvováním tohoto blogu necítí být potravou démona google.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si jistá.
   Sice se mi už v minulosti, bez registrace na FB, stalo, že jsem si tam mohla číst nějakou diskusi, na kterou dal někdo odkaz, ale většinou to nešlo. Myslím, že ten FB obvykle povykuje, že chce registraci, když si tam člověk chce něco číst.

   Vymazat
 16. Všechno má svůj vývoj a každý má pro své jednání své důvody. Já zcela přesídlila na Twitter pod nickem @BKoralkova . Našla jsem tam vše, co jsem zase já potřebovala a vyhovuje mi ta rychlost a zkratka. Hodně vidím, jak mají lidé (i někteří politici)spojený Twitter a FB, pokud potřebují sdělit něco delšího. Tahle varianta se mi líbí. Sama ovšem účet na FB nemám a nechci.
  Chris, přeji hodně štěstí do dalších aktivit, budu Tě číst i tam, to umím i bez profilu :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Báro,
   děkuji.
   O Twitteru neuvažuji, tam jsem nahlížela, ale nerozkoukala se. A ráda slyším, že FB lze číst i bez profilu, to jsem nevěděla. Třeba to využije i někdo další, kdo se tam nechce registrovat.

   Vymazat
 17. Milá Christabel, nechodila jsem na tyto stránky sice každou chvíli, ale pokaždé, když jsem si tady něco přečetla, tak jsem byla překvapena kvalitou a úrovní diskuze, jaká se na internetu málokdy vidí. Myslím, že to je hlavně VAŠE zásluha, že jste ji dokázala tak dobře a nekonfliktně moderovat. Budete mi tudíž chybět, ale protože jsem před lety taky anonymně vedla jeden blog, tak Váš přesun k jiné formě komunikace úplně chápu a přeju Vám hodně štěstí! Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo,
   moc děkuji, to se hezky čte :-)
   I když já myslím, že je to hlavně zásluha komentátorů. Bez nich by to nešlo ;-) A je mi líto, že některé tím přesunem ztratím. Doufám, že jich bude co nejméně.

   Vymazat
 18. Moc se mi tu líbilo. Jen upozornění, že pár lidí včetně mne historicky několik málo postů linkovalo na FB. Stačí si zadat panirtenka do FB vyhledávání...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   děkuji.
   Odkazy z FB na jednotlivé články nevadí, jen zatím chráním propojení obou identit.

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.